Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

A Renault nem komolytalankodik, megpróbál a nagyokra hajazva, kategóriájában kivételes megoldásokat és összességében mindezeken keresztül prémiumabb miliőt megteremteni, miközben árban persze távolabb marad a valódi luxusmárkáktól. Természetesen az éremnek két oldala van, ám ezúttal igyekeztük megvizsgálni, hogy azt feldobva melyik oldalát mutatja leginkább felénk.

A csúcs igényes és ízléses - galériaA franciák a Laguna helyébe lépő Talisman, az új Mégane, Clio és Twingo, valamint az elmaradhatatlan crossover kínálat felállításával egy egészen újszerű arculatot mutatnak a világ felé, szimpatikus módon, szerethető sportos vénával és olyan extrákkal, amiket másoknál már nem nagyon láthatunk. Ilyen a 4CONTROL nevet viselő összkerékkormányzási rendszer, amelyet a '80-as és '90-es években a japánok használtak előszeretettel, de mára néhány kivételtől eltekintve már kikopott a kínálatból – legalábbis a prémiumokon innen. A hasonlóaknak, illetve az Initiale Paris kivitelnek köszönhető, hogy a tesztre fogott Talisman még inkább kiemelkedik a hétköznapok sűrűjéből és kívánatos ékszerré válik a betondzsungelben.

A stílusra nem lehet panasz - galériaKorábban persze már szedán és kombi kivitelben, többféle hajtáslánccal próbára tettük a Renault zászlóshajóját, ezúttal azonban csúcsfelszereltséggel és csúcshajtáslánccal csábítanak a franciák. Mindez 12 milliós listaárat és 200 lóerős, turbós benzinmotort, valamint hétgangos automataváltót takar, ízléses és kifinomult kosztümben, azonban ahogy lenni szokott, hibáktól nem teljesen mentesen – hiszen ahogy a mondás bölcsen állítja, nincsen rózsa tövis nélkül.

Példaként ott a remek dizájn – a francia szakemberek olyan formavilágot álmodtak meg, ami veszettül jól áll a kompakt szériában a Mégane-on, és a Talismant is szoborrá varázsolták a markáns és jól összehozott vonalakkal. Igényes, finom részletmegoldások jellemzik és nem túlzó szerencsére a króm díszítők aránya sem.

Összességében egy nagyon jól megkomponált és modern, mindemellett jellegzetes formavilágról beszélhetünk, ami egységes és szerethető egyveleget alkot. A legmagasabb, Initiale Paris szintet több helyen is ízléses felirat jelzi, a prominens, C-alakot formázó nappali menetfény pedig a Renault modellek aktuális védjegye. A szépséges formai játékba belerondít azonban a rosszul illeszkedő csomagtérajtó, amelynek illesztési hézagai és a túlságosan besüllyedő bal oldali rész méltatlan a franciáktól elvárt színvonal tekintetében – könnyen lehet azonban, hogy ez csak egy teljesen egyedi hiba volt, így nem általánosítanánk e tekintetben.

Hangulatfények és többféle üzemmód - galériaA több mint 2,8 méteres tengelytáv és a 487 centis hossz ismeretében nem meglepő a tény, hogy az utastérben királyi helyviszonyok uralkodnak. Kár is szót fecsérelni a helykínálatról, a Talisman elöl-hátul minden igényt kielégít, a fejteret még a napfénytető sem korlátozza jelentősen. A beltér minden kétséget kizáróan egyik legkellemesebb részlete a két első fotel, amelyek kiváltképp kényelmesek, kár hogy a vezetői pozíció lehetne egy leheletnyivel jobb is.

Az ülések egyébként már a közepes felszereltségi szinttől kezdődően széleskörűen állíthatóak és masszázsfunkcióval is rendelkeznek. Utóbbi persze csak apróság, de a hosszú utakon áldásos hatása tud lenni a hátizmokat kicsit átmozgató pneumatikus játéknak.

Egyszerű kezelni és látványos is - galériaA nyugodt utazást nem csak az ülések, de a jó zajszigetelés is szolgálja, autópályán is csendben suhan a nagy kombi. Azonban a kényeztetés mellett néhány érthetetlen dolog révén bosszantja is a kedélyeket az autó – talán nem is lehetne francia, ha nem maradtak volna benne idegesítő, relatíve könnyen kijavítható hibák. A műszerfal alsóbb részének és a középkonzolnak a kemény műanyagjai erős kontrasztban állnak a tízmillió feletti árral és az illatos bőrrel (igaz, cserébe az összeszerelés teljesen rendben van), továbbá az 51 literes tank a benzinmotorral különösen kevésnek hat, visszafogott stílusban is alig 600 kilométeres hatótávot biztosít, főleg, hogy az utolsó 5 liternél már zéró hatótávval ijesztget.

Korrekt anyagok és jó helykínálat - galériaA konfiguráció érdekessége, hogy a félautomata parkolóasszisztens és távolságtartó tempomat kimaradt a csúcs-csomagból, holott utóbbi felár nélkül választható tételként szerepel a listán. Annyit érdemes tudni, hogy a rendszer csupán 150 km/h-ig működik, felette deaktiválódik. A franciák egyébként e tekintetben el vannak maradva a konkurenciától, hiszen a szegmensben fellelhető ellenfelek közül több is modellben jóval fejlettebb biztonsági arzenál áll rendelkezésre. A Renault R-Link 2 nevű multimédiás illetve navigációs rendszere egyébként kiválóan működik: kicsit tanulni kell, de a megjelenítése szép, a kezelés logikus, van magyar nyelv, a rendszer gyors, a tudása szuper, és a (magyar NNG-féle) navi is ügyes.

A váltó nem mindig tudja a tutit - galériaMenet közben szintén nem hibátlan a Talisman, mégis nagyon szerethető. Tesztautónk a jelenlegi kínálat csúcs-benzines hajtásláncával, egy turbós 1,6 literes benzinmotorral érkezett hozzánk, amihez szériában kapcsolódik a Renault EDC nevű hétfokozatú duplakuplungos automatája. Az 1,6 literes Nissan-Renault turbómotor az utóbbi időben több modell bőrébe bújva is bizonyította rátermettségét, illetve azt, hogy egészen potens és kellemesen dinamikus. Ezúttal 200 lóerős konfigurációban, papíron 260 Nm-es csúcsnyomatékkal szerepelt a kulturált és csendes erőforrás, kellemesen hosszúra nyújtott váltó-áttételezéssel.

Minden hibája ellenére is csábító - galériaA hétgangos duplakuplungos szerkezet (EDC) általában véve jól végzi a dolgát, azonban a finomabb, óvatos elindulásokat torpanással torolja meg, s nem mindig olyan éber, mint szeretnénk, néha elgondolkodik és beiktat egy plusz váltást, feleslegesen. Az étvágy a méret és a teljesítmény tekintetében inkább átlagos – a 200 lovas hajtáslánc 8,5 litert gurít le vegyes üzemben, míg normakörünkön sem tudott 7 liter alatt maradni. A benzinkúton egy kis csalásra is fényderült, ugyanis a fedélzeti 6-7 decivel kedvezőbb értéket mutat a valósnál.

Érdemes még kiemelni a Mulit Sense névre keresztelt üzemmódváltót, ami igazán sokarcú mindenessé teszi a Talismant. Komfort módban valóban lágyan és kényelmesen suhanhatunk tova, míg sport módban vörös fények és magasabb fordulatszám mellett a kormányrásegítés, a futómű és az összkerékkormányzás is kompromisszummentesebb viselkedésre vált.

A 4CONTROL négykerékkormányzást minden bizonnyal nem kell bemutatni, az előző Lagunában ismertük – és imádtuk –  meg: alacsony sebességeknél az első kerekekkel ellentétes irányba kormányozza a hátsókat, csökkentve az alulkormányozottságot és kisautós szintre mérsékelve a fordulókört, nagyobb tempónál pedig az elsőkkel megegyező irányba kormányoz a rendszer, fokozva a sebességet és az ívtartást. Így a nagy Talisman valóban sínautóként viselkedik.

Kellemes, dinamikus, de torkos - galériaA csomaghoz továbbá állítható lengéscsillapítás is jár, ami egy utazóautónál szintén jó dolog, hiszen kissé kétarcúvá varázsolja a jószágot, azonban a 4CONTROL-hoz minden esetben járó 19 colos kerékszettnek nem örülünk, hiszen lehet a futómű bármilyen állásban is, a 245 mm széles 19 colos papucsok minduntalan a kelleténél és a komfortosnál rázósabb rugózást eredményeznek. Így egyfelől sportos kombiként kiváló a Talisman, hiszen a futómű nagyon készséges, az autó könnyed, a fékek nyomáspontja határozott, illetve még a kormányzás is közvetlen és élvezetes, miközben csendessége és kényelme révén komfortos, nyugodt utazóként kiválóan helytáll a nagy Renault.

Összességében abszolút kellemes és elegáns, stílusos modellként áll helyt a legmagasabb szintre szerelt Talisman, néhány apróbb, tolerálható hibával és kicsit szomjas hajtáslánccal. A franciák ezért a csomagért 12.050.000 forintot kér, ami minimálisan volna feljebb srófolható a parkautomatával. Bizony, nem kevés pénz, azonban a csúcsszinthez mérten abszolút korrekt összegről beszélhetünk, főleg, ha megnézzük a konkurencia listaárait is.

A ketegória egyik legjobb ajánlata - galériaA Skoda Superb jelenleg csak dízelmotorral érhető el, ahogy a hasonló és testvér Volkswagen Passat is, azonban a dízel Talsimanhoz hasonlítva a benzinesek esetében is hozzávetőlegesen 1,5-2 milliós fórral nyújt kedvezőbb ajánlatot a Renault és az Opel Insignia Sports Tourer (1.6T - 200LE), valamint a Ford Mondeo 2.0 EcoBoost (kiváltképp Vignale szinten) is valamivel drágábbra jön ki hasonlóan szerelve. A Mazda háza táján viszont 12 millió alatt a csúcsra szerelt, 195 lovas kettőfeles benzines 6-os kombi személyében versenyképes és hasonlóan látványos ellenfelet találunk, természetesen az összkerékkormányzás nélkül.

Néhány szóban

A Renault a Talismannal ismét bizonyított: a franciák a megszokott módon kiváló ár/érték arányú csomagot pakoltak össze a csúcs-hajtáslánccal szerelt, ízléses Initiale Paris szintű kombi személyében. Noha vannak ismert hibái a modellnek, azok könnyedén elfogadhatóak a korrekt ár és az eltagadhatatlan előnyök miatt. A 4CONTROL összkerékkormányzás egyedülálló a szegmensben és még vonzóbbá teszi a franciák középkategóriását. 12 millió körül bizony a Talisman az egyik legtisztességesebb vétel.

Előnyök: Gyönyörű formaterv; Tágas utas- és csomagtér; Praktikus kombi karosszéria; Rendkívül kényelmes első fotelok és komfortos hátsó sor; Kulturált, csendes motor; Csendes futás; Egyedülálló 4Control négykerék-kormányzás; Remek multimédiás rendszer és számos elérhető árú extra

Hátrányok: Kissé plasztikus kormányzás; 150 km/h felett nem használható (adaptív) tempomat; Néhány méltatlan anyag és megoldás az utastérben; Pici üzemanyagtank; Limitált hajtáslánckínálat; Torkos turbómotor

Alapadatok Futómű Karosszéria Mérések Költségek