Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Összesen hat modellt tört össze nemrégiben az EuroNCAP, amelyek eredményeit a minap közölte a töréstesztekkel foglalkozó független szervezet. Ezúttal a kompakt kategóriából az új Audi A3, a Volvo V40 és a Kia C’eed mutatta meg tudását, mellettük pedig a Ford B-Max, az Isuzu D-Max és a Renault Clio vizsgázott, egy kivételével mind öt csillagot elérve.

A legjobb eredményt – ahogy azt már előre sejthettük – a hatalmas biztonságtechnikai arzenállal rendelkező Volvo V40 érte el, sőt, a törésteszt-listán a típus ezzel a pontszámmal rögtön az élre ugrott, sosem összegeztek ugyanis ilyen jó végeredményt a szervezet szakemberei.

A svédek olyan eszközöket vetettek be a siker érdekében, mint például a világon elsőként szériában kínált külső légzsák, aminek köszönhetően a V40 88 %-os eredmény ért el gyalogosvédelemben, az eddigi legmagasabb értéket az NCAP történetében, miközben a 98 százalékos felnőtt védelem szintúgy magáért beszél.

Szép eredményt ért el a Ford B-Max is, főként annak tudatában, hogy a B-oszlopot a mérnökök száműzték belőle. A Ford újdonsága 92 %-os felnőtt védelemmel kecsegtet, miközben további piros pontokat kapott a vészhelyzetben jól működő City Safety rendszerért, amely nem csupán a ráfutásos balesetek megelőzésében segít sokat.

Öt csillagot kapott továbbá az új Renault Clio, hasonlóan a Kia Cee'd és az Audi A3 produkciójához. Egyébként érdemes megjegyezni, hogy a felsorolt modellek a legnagyobb fejlődést a gyalogosvédelem terén érték el, tehát a gyártók fejlesztésbe ölt erőfeszítései jól megmutatkoztak.

Egyedül az Isuzu D-Max nem tudta összegyűjteni mind az öt csillagot; neki csupán négyet sikerült, ám ez teljesen rendjén van, hiszen a pick-up kategóriában mindösszesen egyetlen modell rendelkezik ötcsillagos törésteszttel, mégpedig a Ford Ranger. Az Isuzu ráadásul nagyot fejlődött az évek alatt, 2008-ban a példának okáért csak két csillagot vihetett haza az elődmodell.

Az EuroNCAP szakemberei emellett megjegyezték, hogy a gyalogosvédelem azért játszott ilyen fontos szerepet, mert ténylegesen egyre több baleset történik, amelyben a járókelők szenvedő félként szerepelnek: Európában a balesetek mintegy 14 %-a esik ebbe a kategóriába, így az EuroNCAP növelte is az autók ilyen tudását érintő követelményeket.