szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapest után Debrecen a második magyarországi város, ahová menetrendszerű járatot üzemeltet a Lufthansa. A legnagyobb német légitársaság Münchenből érkező gépe hétfő délelőtt szállt le az egykori szovjet katonai repülőtéren, és ezentúl hetente háromszor közlekedik gép Debrecen és München között.

A Lufthansánál több mint egy évtizede került fel Debrecen a hálózatbővítési listára, és a járatindítást kétéves felkészülés előzte meg. A város vezetői is támogatták a Lufthansa megjelenését, mivel úgy vélik, csak akkor csatlakoznak újabb külföldi cégek is a már Debrecenben jelen lévők mellé, ha a település még könnyebben elérhetővé válik.

A Wizzair által is használt repülőtér forgalma gyorsan nő, a 2011-es 18 ezer után tavaly 180 ezer utas fordult meg a légikötőben, és idén várhatóan 300 ezer fölé emelkedik a forgalom. A heti három járat még nem jelent konkurenciát Budapest számára, ahol tavaly a Lufthansa csoportnak 1,6 millió utasa volt. A légitársaság illetékesei közölték azonban, hogy növelhetik a járatsűrűséget, ha a járat beváltja a hozzá fűzött reményeket.

A debreceni repülőteret a magyar utasok mellett a régióhoz közeli szomszédos országok polgárai is használják: a vendégek nagyjából harmada Nagyváradról, illetve a város környékéről jön. Vannak ukrajnai, illetve szlovákiai utasok is.

A tavaly márciusi katasztrófa ellenére – amikor a Germanwings légitársaság egyik pilótája szándékosan egy hegyoldalnak vezette gépét – jó évet zárt a Lufthansa-csoport. A Lufthansából, az Eurowingsre átkeresztelt Germanwingsből, a Swissből, az Austrian Airlinesből, valamint a Brussels Airlinesből álló holding tavaly 1,3 millió járata 107,7 millió utast szállított, és megduplázva 2014-es eredményét 32,1 milliárd eurós bevétel mellett  1,8 milliárd eurós adózás előtti nyereséget ért el.

"A katasztrófa miatt az érzelmekről is szólt a tavalyi év, és az is szokatlan volt, hogy sok volt a munkabeszüntetés. Tavaly 18 napon volt sztrájk, és utasaink nem ezt várják tőlünk" – mondta újságíróknak Boris Ogursky, a Lufthansa szóvivője. Hozzátette: a földi kiszolgáló személyzettel már megállapodtak az új bérezési rendszerről, és jól halad az egyeztetés az utaskísérőkkel is. "A pilótákkal abban egyeztünk meg, hogy döntőbíróság elé kerül a bérvita, és amíg nem születik megállapodás, egyik fél sem árul el részleteket" – magyarázta.

A Lufthansa idén a rövid és közepes járatain is elérhetővé teszi az internethasználatot. Csakúgy, mint a tengerentúli városokba közlekedő gépeken, a szolgáltatást műholdakkal biztosítják, ám 2017-től a szárazföld fölött közlekedő gépek már a földön elhelyezett tornyokból is kaphatnak jeleket. "Az internet bevezetéséhez szükséges technika már megvan, a bevezetés a kapacitás kihasználástól függ. A műholdas jeleket fogó antennák beszereléséhez pár napra ki kell vonni ugyanis a gépeket a forgalomból, és nem szeretnénk, ha e miatt járatkimaradások lennének" – mondta Ogursky a HVG-nek. Hozzátette: a szolgáltatás nevéről, illetve díjáról még nem született döntés.