szerző:
Tetszett a cikk?

Hiába fizetik közpénzből, nem hajlandóak elárulni, mennyiért bérli az Orbán-kormány a saját kormánybiztosának ingatlancégétől azt a belvárosi ingatlant, ahová nemrég átköltöztették az Agrárminisztériumot. A hvg.hu ezért pert indított a kormányszerv ellen a közérdekű adatok kiadásáért, hogy kiderüljön, nem volt-e költséghatékonyabb megoldás, mint a Vigadó melletti "impozáns" irodaházból igazgatni az agrárium ügyeit, és mennyire jár jól a biznisszel Schmidt Mária és Ungár Péter.

Még novemberben hoztuk nyilvánosságra, hogy az egyik legdrágább belvárosi részen található Vigadó Palota Irodaházba költözik át az agártárca átmenetileg, de legalább 2022-ig, mialatt a Kossuth téren található székházukat felújítják. Ezt az irodaházat a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (röviden: a BIF) adja bérbe, ennek a tőzsdén jegyzett, milliárdos részvénytársaságnak pedig a legnagyobb, többségi részvényese Schmidt Mária családi cége, a PIÓ-21 Kft. Vagyis az Orbán-kormány az egyik minisztériuma számára a saját kormánybiztosának érdekeltségébe tartozó cégtől bérelt irodaházat közpénzből.

A már javában zajló minisztériumi áthurcolkodást leleplező cikkünket itt olvashatja el, ebben hiába tettük fel a kérdést, mégis mennyi a bérleti díj, ami így Schmidt Mária családi cégének, így az ebben kisebbségi tulajdonos Ungár Péter LMP-s képviselőnek is biztos hasznot jelent éveken keresztül. A milliárdos ingatlancég vezetője nem árulta el az árat, csak annyit, hogy "a bérleti díj alapvetően megegyezik a Central Business District (CBD) dunai panorámával rendelkező irodaépületek bérleti díjával, és tartalmazza a minisztérium elhelyezési igényeinek megfelelő átalakításokat is".

Ezért közérdekű adatigényléssel fordultunk az Agrárminisztériumhoz, ahol arra hivatkozva passzoltak, hogy a vonatkozó törvény alapján nem ők minősülnek adatkezelőnek. Szerintük „a minisztériumok infrastrukturális ügyei a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság  (KEF) hatáskörébe tartoznak”, így itt is kértük, hogy számoljanak el a közpénzzel.

Úgy tűnik, a törvényi kötelezettség nem zavarja a kormányszervet, amely a jogszabályba foglalt határidőn belül nem válaszolt az adatigénylésre. Ezért lapunk ennek letelte után a Fővárosi Törvényszékhez fordult, hogy kiderüljön, mégis mennyibe kerül, hogy a kormánytisztviselők a Vigadó melletti – saját leírásukat idézve – „nagyvárosi szállodák hangulatát idéző” irodaházból igazgassák az agrárium ügyeit. Azokat a dokumentumokat is kértük a bíróságon keresztül, amikből kiderül, milyen más ajánlatok közül esett a választásuk pont a kormánybiztoshoz köthető cég bérleményére, és valóban ez volt-e a legköltségkímélőbb megoldás.

Schmidt Mária
Fülöp Máté