A MINI frissítési hulláma tavaly indult el, amikor a három- és ötajtós, illetve kabrió verziókat újították meg az angolok. Idén a Clubman ideje jött el, és bár nagy meglepetést a gyáriak kompaktjának modellfrissítése sem hozott, a motorpalettán azért mégis megjelent egy igazán érdekes egység, méghozzá a John Cooper Works, azaz JCW verzióba beépítve – a megújulást ünnepelve ezt a 306 lóerős változatot próbálhattuk ki nemrég Németország kiváló útjain.

Mielőtt még rátérnénk a sportváltozatra, érdemes szólni néhány szót magáról a Clubmanről, hiszen a MINI kompakt méretű modelljének minden változata felfrissült. Ha radikális lépésekkel nem is, de az angolok sokat fejlesztettek az elmúlt években. A kisebb modellek frissítésével technológiailag előrelépett, útnak indította az egyéni személyre szabhatóságot elősegítő Yours programját és piacra dobott egy hétfokozatú duplakuplungos automatát, ami a padlógázas reakcióidőit leszámítva rendben van. Talán senkit nem lep meg, hogy az egy mérettel nagyobb Clubman ráncfelvarrásához is éppen ezt az arzenált vetették be.

Mutatós, jellegzetes, villámgyors - galéria

Kívülről az új hűtőrács teszi könnyebben felismerhetővé a modellt: a gyengébb verziók krómozott maszkot kapnak vékony horizontális króm csíkokkal, míg az S változatok fekete, hatszöges rácsot viselnek. A világítótestek is megújultak, így már teljes adaptív LED-es fényárban lehet részünk – hátul igény szerint a Union Jack zászló mintájában. Emellett három új szín, új felnik és a Yours program ennél is szélesebb választéka fokozza a személyre szabhatóságot. A külsőn is módosít az új opcionális sportfutómű: 10 milliméteres ültetést hoz.

Belül is bővült a lehetőségek választéka, illetve a Clubman is megkapta az új központi rendszereket. A 6,5 és 8,8 colos egységek az érintésre is reagálnak, illetve képesek Apple CarPlay kapcsolódásra is. A motorkínálat nem változott: a belépőt továbbra is az 1,5 literes, háromhengeres, 136 lóerős turbómotor jelenti, míg az S verzió kétliteres négyhengerese 192 lóerőt tud. Mindkettőhöz felárért már a hétfokozatú duplakuplungos automata jár, ám az S kivitel összkerékhajtású verziójához (mert ilyen is van) továbbra is a (szerintünk jobb) nyolcfokozatú bolygóműves váltó illeszkedik.

Csak a JCW-t vezettük, de nem bántuk - galéria

Van egy kétliteres dízelmotor is, alaphelyzet 150, S kivitelben pedig 190 lóerővel. Utóbbinál első- és összkerékhajtással is széria, míg előbbinél feláras a nyolcfokozatú duplakuplungos automata. A legtakarékosabb Clubman elketyeg 4,2 literből 100 kilométert a gyári adatok szerint, míg a leggyorsabb kivitel – legalábbis a JCW verzión innen – 6,9 másodperc alatt letudja a 0-100-at. A benzinesek fogyasztása egyébként 5,3 és 6,5 liter között alakul, és még a „leglassabb” verzió is megoldja 9,2 másodperc alatt a 0-100-at – ebből is látszik, hogy az élvezetes vezethetőség továbbra is központi szerephez igyekszik jutni.

A technológiai fejlődés és a leginkább a hátsó fényszórók és az új színek esetében igazán látványos külső megújulás mellett természetesen a JCW kivitel új hajtáslánca jelenti a legizgalmasabb pontot – nem véletlen, hogy a menetpróbán csak ezt a változatot próbálhattuk ki, hiszen a többi egységet, ha nem is a Clubman lemezei alatt, de már megismerhettük. A csúcsváltozatban nem más kapott helyet, mint a BMW X2 M35i xDrive modellben bemutatkozott kétliteres, négyhengeres, turbós benzinmotor, amely a bajorok – és ezzel együtt természetesen a MINI – eddigi legerősebb négyhengeres egysége.

Nem sok az újdonság, de a hangulat utánozhatatlan - galéria

Mindez 306 lóerőt és 450 Nm-es csúcsnyomatékot jelent, amelyet egy átdolgozott, nyolcfokozatú, Aisin-féle automata váltó juttat el mind a négy kerékhez, az első tengelyen pedig egy önzáró differenciálmű is helyet kapott, ami tovább fokozza a tapadást. Ez azt jelenti, hogy az új MINI Clubman JCW nem kevesebb, mint 75 lóerővel és 100 Nm-rel kínál többet a leköszönő változatoknál, amelyet szintén egy 2-literes, 4-hengeres turbós benzinmotor hajtott, de ‘csak’ 231 lóerővel és 350 Nm-rel. Az új szív parittyaként repíti a nem éppen pehelysúlyú MINI-t: a 0-100 km/h-s sprintidő például mindössze 4,9 másodperc, ami már abszolút sportautós érték. A végsebességet elektronika korlátozza 250 km/h-ban.

Az erő ugyan nagy, de továbbra sem túl kihegyezett a kétliteres, ami nem feltétlenül baj: 450 Nm-es nyomatéka például 1750-től 4500-ig van jelen, de 306 lóerős csúcsteljesítménye is platón érkezik (5000-től 6250-ig). Vagyis a nyolc fokozatú bolygóműves automata padlógázra úgy tudja dolgoztatni az egységet, hogy jóformán mindig az erőforrás maximális teljesítménye dolgoztatja az összkerékhajtást. Utóbbi az első kerekek csúszása esetén küld erőt hátra, de ezt a JCW esetében gyorsabban teszi. Az automata váltóba beépítették a differenciál zár funkciót, amely akár 39 százalékos zárásra képes az első tengelyen. A MINI történelmében először kellett a végsebesség kapcsán elektromos béklyót bevezetni: a csúcs-Clubman modellek az elektromosan szabályozott 250-nél még tovább gyorsítanának.

Új színösszeállítások is vannak - galéria

Az átdolgozást a megújult, fokozott merevségű és átdolgozott kinematikával rendelkező MacPherson első és többlengőkaros hátsó futómű zárja, amelyhez opcionálisan adaptív lengéscsillapítás is rendelhető. A hagyományos modellekhez viszonyítva 10 mm-rel ültetett futómű végén szériában 18, felárért 19 colos kerekek ülnek, melyek mögött új fékrendszer kapott helyet, elöl 360 milliméter átmérőjű, négydugattyús fékekkel.

A külsőt tekintve egyébként a JCW is megújult némileg: új lökhárítók és hűtőrács tanúskodik a megújulásról, a Union Jack mintázatú hátsó fényszóróról már nem is beszélve. Az utastérben már kevesebb a módosítás, tulajdonképpen csak technológiai téren van lényeges eltérés a korábbi változathoz képest, akárcsak a normál Clubmanek esetében. A repülőgépre emlékeztető gombok még mindig a kedvenceink, ahogyan a vörösen izzó start kapcsoló is, amelyet a beszállás után megbökve az új sportkipufogó morcos hörrenésével kel életre a Clubman JCW.

A tekerőkapcsoló nincs jó helyen, de tapizhatunk is - galéria

Németország kiváló útjain a sportfutóműves verziót próbálhattuk ki. Mindenesetre a feszességre nem lehet panasz, és bár a tükörsima aszfalton ezzel nem volt gond, azért a hazai utakon nem feltétlenül felüdítő élmény a családnak a Clubman JCW. Ezzel persze az is együtt jár, hogy a kanyarokat olyan stabilan veszi az autó, mintha sínen húznák: szinte hihetetlen kanyarsebességekre képes a MINI kompaktja, és az élményeket az igazán közvetlen kormányzás is fokozza – bár visszajelzésekből lehetne több is. Hiába nem a háromajtósról beszélünk, az agilitás a nagyobb testvér sajátja is.

Gyorsan menni tehát lehet a JCW-vel, és mindez igazi élmény is, már ha szeretjük feszegetni a határokat, ugyanis a Clubman nem egy játszós gép. Az összkerékhajtásnak köszönhetően villámgyors az autó, de szinte lehetetlen kihozni a sodrából: gyakorlatilag mindig ura a helyzetnek, a hátsóját nem lehet megtáncoltatni, ami persze előnyére is válhat, de így leginkább a gyors autózás jelent élményt, ami viszont hordoz magában veszélyeket.

Megkapta a Union Jack hátsó fényszórót - galéria

A szerkesztőségen belül már JCW durrogásként emlegetett dallamok az újdonság esetében sajnos ezúttal elmaradnak, még ha az alap orgánum továbbra is vérpezsdítő. A hangulat még mindig utánozhatatlan az utastérben: a jellegzetes formák, a sportülések, a sportkormány, a rengeteg LED-es hangulatfény és minden egyéb finomság összessége mindig mosolyt csal az ember arcára. A praktikum továbbra is a helyén van, de a multimédiás rendszer tekerőkapcsolója továbbra is rossz helyen van a könyöklő miatt – igaz, az érintéses kezelés ezt a problémát megoldja. A Clubman változat jellegzetes, kétszárnyas csomagtérajtaja nem feltétlenül a praktikum mintapéldája, de mi biztosan nem cserélnénk el semmire. Mögöttük egyébként 360 literes tér fogad minket.

Az árak egyelőre még nincsenek meg a JCW verzió esetében, de a korábbi változat 11,7 milliós alapáránál minden bizonnyal vaskosabb összeggel találkozhatunk majd, míg a normál verzióknál nincs lényeges változás. Hamarosan egyébként érkezik a frissített Countryman is, habár a crossover JCW verziója már megkapta a 306 lovas benzinmotort, de a normál változatok is megújulnak majd a Clubman mintájára.