A Ford közepes méretű Connect, illetve Tourneo Connect áru- és személyszállító családjának aktuális generációja lassan pályafutásának végéhez közeledik, a 2013-ban bemutatott modell ugyanis már hetedik évét tapossa. Ám örömmel jelentjük, hogy a legszemélyautósabban viselkedő kompakt utasszállító dobozos még mindig nagyon erős versenyző a kategóriában és a másfél éve eszközölt ráncfelvarrásnak köszönhetően mind a mai napig frissnek hat.

Erről nemrégiben barna színű, hosszított kivitelű, ötszemélyes konfigurációban összeállított tesztautónk tett tanúbizonyságot, amely a kínálathoz nemrégiben csatlakozott 1,5 literes, 120 lóerős 4-hengeres dízelmotorral, 8-fokozatú (bolygóműves) automataváltóval és gyakorlatilag csúcsfelszereltséggel – a teljes és igencsak szépen működő asszisztens-arzenált is beleértve – érkezett szerkesztőségünkhöz. A modell tehát a frissítés alkalmával megkapta az aktuális Ford Focus hajtásláncát és számos felszereltségét, a végre kiválóan használható, ügyes és szép megjelenítésű Sync 3 nevű, okostelefon-tükrözés funkcióval is ellátott multimédiás rendszert is beleértve.

Már 7. évét tapossa a Ford Tourneo Connect, de még mindig remekül helyt áll a kategóriában a modell – galéria

Ráadásul talán még soha nem volt annyira fontos a Tourneo Connect, mint most, a modell ugyanis – persze kizárólag hétüléses konfigurációban – megfelel a nemrégiben bejelentett, nagycsaládosoknak járó állami támogatásra, ami azt jelenti, hogy a (legalább) háromgyermekes családok az importőri, illetve kereskedői kedvezményeken felül 2,5 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatással juthatnak hozzá a rendkívül praktikus típushoz, amely bár első ránézésre áruszállítónak tűnik, a valóságban pont olyan jól és könnyen vezethető, mint egy személyautó, miközben olyan helykínálattal rendelkezik, amiről egy ‘sima’ személyautó csak álmodozni tud. Ráadásul nem csak tágas, de elöl-hátul kényelmes, jók az ülések, nagyok a terek, tényleg minden adott a boldogsághoz és a nyugodt utazáshoz.

Akár azt is mondhatjuk, hogy a Tourneo Connect az elérhetőbb áron kínált, racionálisabb Galaxy, amely persze nem kínál annyi luxust, mint a Galaxy, cserébe viszont a célközönség számára jobb vétel is lehet a Ford csúcs egyterűjénél. A Tourneo Connect továbbra is kétféle karosszériával elérhető: a rövidebb változat 4425 mm hosszú, míg a tesztelt Grand kivitel 40 cm-rel nyúlánkabb az alapverziónál, tehát 4825 mm hosszú. Ez bizony már a nyúlánkabb középkategóriás autókra (vagy épp a Ford Galaxyra) jellemző érték, amihez ha hozzávesszük a Tourneo magasságát és dobozos kialakítását, nem nehéz kitalálni, hogy fantasztikus helykínálatról beszélhetünk, miközben a praktikumot a tolóajtók hivatottak fokozni. Persze a minőség néhol teherautós, hiszen kemény anyagokat találunk szinte mindenhol, de az összeszerelés jó és rossz úton sem zörög az autó.

A felépítés magas, de az üléspozíció (és a vezethetőség is) személyautós – galéria

Tárolókból nem meglepő módon Dunát lehet rekeszteni, az ötüléses tesztautó csomagtartójára pedig az ‘egyszerűen brutális’ szóösszetételen kívül nem igazán jut más eszünkbe. És az a jó, hogy hét üléssel is marad némi hely a poggyászok számára, ráadásul számos klasszikus egyterű vagy hétszemélyes SUV modellel ellentétben a Tourneo Connect egy teljes értékű hétszemélyes autónak nevezhető, vagyis nem csak gyerekek férnek el kényelmesen a leghátsó sorban. De mielőtt továbbmennénk, fussuk át, hogy mit is hozott pontosan a tavalyis frissítés.

Az új Connect orr-részének kialakítása a legfrissebb Ford-dizájn formajegyeit viseli. A(z opcionális) xenonlámpákat a gazdagabb felszereltségű változatokban LED-es nappali menetfény egészíti ki. A műszerfalon egy új központi kezelőfelület kapott helyet, amit a magasabb felszereltségű modellváltozatokban tablet-jellegű, lebegő kialakítású, 6 colos színes érintőképernyő egészít ki, erről kezelhető az autó SYNC 3 kommunikációs és szórakoztató rendszere – csúcsra szerelt tesztautónkban persze ez is megtalálható volt.

Az anyagok kicsit kemények, de a belső dizájn bármelyik Ford személyautóé lehetne... – galéria

Az új Transit Connect modellben a szegmensben elsőként jelentek meg olyan vezetőt támogató biztonsági rendszerek, mint például az adaptív tempomat, ami automatikusan szabályozza az autó sebességét, megakadályozva a gyorshajtást. Van gyalogosészleléssel kiegészített ütközésre figyelmeztető rendszer, oldalszél-stabilizálás, valamint az aktív parkolóasszisztens, ami a párhuzamos és a merőleges parkolóhelyekre egyaránt önálló kormányzással manőverezi be az autót – ezen kívül opcionálisan hasznos tolatókamera is segíti a parkolást.

A modernebb erőforrásokból összeállított motorkínálat alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást kínál, és megfelel az Euro 6.2 károsanyag-kibocsátási előírásoknak. A Ford vadonatúj 1.5 EcoBlue dízelmotorja a legújabb üzemanyag-befecskendező, turbótöltő és emisszióvezérlő technológiákkal működik, és a csekély belső súrlódású erőforrás a kisebb fogyasztás mellett is magasabb teljesítményt ad le – számszerűsítve ez egészen pontosan 120 lóerőt és 270 Nm-t jelent; előbbi 3600/percnél érkezik, utóbbi pedig már 1750/perctől elérhető.

A nagy doboz nyilván nincs túlmotorizálva 120 lóerővel, de az 1.5 TDCI tudása épp elég – galéria

Mindez 13 másodperc körüli 0-100 km/h-s sprintidőt és közel 170 km/h-s végsebességet biztosít a dobozos számára, amely értékek messze állnak a sportautós jelzőtől, de a mindennapok követelményeinek megfelelnek. Nem mondjuk, hogy nem jönne jól a Tourneo modellcsaládnak egy erősebb, 2-literes TDCI dízel mondjuk 150 lóerővel, de azzal már minden bizonnyal túl drága lenne a modell és a gyáriak számításai szerint ezért csak nagyon kevesen vásárolnák meg. A rövidebb karosszériához különben egy 1-literes, 100 lóerős, 3-hengeres EcoBoost benzinmotor is elérhető, de a 4,8 méteres Grand Tourneóhoz (szerencsére) nem elérhető a kis ‘kávédaráló’.

További újdonságot jelent a 8-fokozatú bolygóműves automata, amelynek felára bő 600 ezer forint és emiatt vélhetően kevesen fogják megvásárolni, hiszen a Tourneo Connect ügyfélköre általában eléggé árérzékeny, 600 ezer forint pedig nem kis pénz. Az automata viszont igencsak kényelmes ‘játékszer’, kiválóan illik a nagy utazó karakteréhez, igaz, a nyolc fokozat véleményünk szerint teljesen felesleges és bőven elég lett volna mondjuk hat is, tekintettel arra, hogy a fokozatok közötti lépcsők nagyon szűkek, az 1-2-3-4 kis túlzással egybeolvad és nyolcadikban sem forog keveset a főtengely, vagyis a végáttétel meglepő módon egyáltalán nem hosszú.

A második sorban is tágas és kényelmes a Tourneo Connect – galéria

Ám a manuális kapcsolást egy percig sem kívántuk, hiszen az automata egészen gyorsan reagált és szépen pakolgatta a fokozatokat; egyedül azt nem szerettük, hogy néha picit rángatott, igaz, ez egyáltalán nem volt vészes és az átlaghasználat során egyáltalán nem szembeötlő, csak tesztelőként, a viselkedését árgus szemekkel figyelve tűnt fel a finom rángatás. És a motor? A 120 lóerő és a 270 Nm megpakolva is kellemesen mozgatja az autót, már alacsony fordulatszámokról szépen terhelhető az egészen kulturált négyhengeres, amely nyolcszelepes 1,6 literes elődjénél 5 lóerővel erősebb, változatlan maximális forgatónyomaték mellett.

Minden bizonnyal nem meglepő, hogy a menetteljesítmények is nagyjából változatlanok, de tény, hogy az új 1.5 TDCI egység az előző 1.6 TDCI-nél kulturáltabban jár és vidámabban forog. És az étvágya? A gyári vegyes fogyasztási adatok szerint valamivel 5 l/100 km felett alakul, de ezt nyilván nem érdemes komolyan venni: a valóságban 6,5-7 l/100 km környékén lehet elautózni visszafogott használattal, ami korrekt érték a méretek és a forma ismeretében, igaz, autópályán legalább 7-7,5 literrel érdemes számolni a nagy homlokfelület miatt, de meglepő, hogy a szélzaj ilyenkor is egészen visszafogott marad, vagyis tényleg egészen kulturált és személyautós az új Ford Tourneo Connect.

Nem hibátlan az automata, de nagyon jól passzol az utazóautó nyugodt karakteréhez – galéria

A komfortról nem csak az egészen kulturált erőforrás, hanem a jól hangolt futómű is gondoskodik, ami amellett, hogy stabilan tartja az autót az úton, könnyedén lépi át az úthibákat. A kissé vékony kormánykarimát megragadva jól súlyozott szervóval és kategóriájához mérten pontos kormányzással találkozhatunk. Ez a kellemes felfüggesztéssel kézen fogva – ami még a tempósabb kanyarokban sem enged veszélyes oldaldőlést – akár egy kis sportosságot is enged a sofőrnek, már ha a család többi tagja nem fojtja el csírájában a mókázást. Tényleg meglepő, hogy egy szerpentinen milyen jó tempót lehet biztonságosan autózni a magas dobozzal; nem csoda hát, hogy a Tourneós áruszállítók olyan vidáman cikáznak, illetve száguldoznak az utakon...

És hogy mennyi az annyi? A listaárak szerint bizony nem olcsó a Tourneo Connect, ám tudjuk jól, hogy a Fordnál azért meglehetősen ‘engedékenyek’ a kereskedések, vagyis a listaárak sokszor csak tájékoztató jellegűek – és akkor a nagycsaládosoknak járó 2,5 milliós támogatásról nem is beszéltünk. Nos, az alapár a hosszú karosszériával és kézi váltóval a belépő Trend szinten bruttó 7,74 millió forint (a rövid Tourneo Connect azonos konfigurációban 7,5 milliótól indul, de nincs is belőle hétszemélyes kivitel), a tesztelt, magasabb Titanium szint pedig manuális váltóval 8,32, automatával pedig 8,96 milliótól indul listaáron. Motorból csak a tesztelt 1,5 literes dízel áll rendelkezésre.

Könyörög a hétüléses kialakításért – egyszerűen brutális így a csomagtartó...

A hosszú extralista révén nem nehéz akár 10 millió fölé konfigurálni az autót, ám manuális váltóval 9 millión belül simán megállíthatunk egy korrekt, jól felszerelt Ford Grand Tourneo Connecetet, amit egy kis ügyeskedéssel (magyarul alkuval) esetleg akár 7 millió forint körül hazavihetünk, amiből ha lejön – persze egy támogatásra jogosult nagycsaládosként – a 2,5 milliós állami segítség, akkor 4,5-5 millió forintból lehet egy olyan családi autónk, amivel akár hetedmagunkkal kényelmesen utazhatunk, praktikus, személyautósan viselkedik, takarékos és tényleg minden elfér benne. Az 5 év vagy 150 ezer km-es Ford garancia pedig hab a tortán. Konkurensekből Dunát lehet rekeszteni, de tudni érdemes, hogy egyiket sem olyan jó vezetni, mint a Tourneót.

Listaáron borsos a Tourneo Connect ára, de az autó jó, alkudni pedig muszáj – és van rá állami támogatás is (már akiknek jár)

Néhány szóban

Nehezen tudunk praktikusabb és racionálisabb autót elképzelni egy nagycsaládos számára a 4,82 méter hosszú Ford Grand Tourneo Connectnél, amely bár messze nem a piac legmenőbb típusa, cserébe viszont a lehetetlent nem ismerve képes megoldani egy (nagy)család mobilitási kérdéseit. Két gyermek esetén teljesen felesleges ekkora autót venni – ha csak nem feltétel mondjuk munka miatt a nagy raktér –, de az állami támogatást kihasználva egyáltalán nem botorság tenni egy látogatást egy Ford szalonban és megpróbálni kialkudni egy jó árat a modellre. A Tourneónak jót tett a frissítés, és bár nem mai darab, még mindig a mezőny legszemélyautósabban viselkedő személyszállító dobozosa, amit tényleg nagyon könnyű megszeretni..

Előnyök: Hatalmas helykínálat és csomagtér; Kényelmes ülések mindkét sorban; Hétszemélyes kialakítással jól használható, teljes értékű 6-7. ülés; Kellemes, abszolút személyautós futómű és kormányzás; Praktikus megoldások tömkelege; Kellemes hajtáslánc; Végre korrekt multimédia

Hátrányok: A néha kicsit rángató automata váltó áttételezése lehetne jobb (az első négy fokozat szinte egybeesik és a nyolcadik nem elég hosszú); Hatalmas, nehezen kezelhető csomagtérajtó; Hiányzik egy erősebb, mondjuk 2-literes dízelmotor; Magas listaárak

Alapadatok Futómű Karosszéria Mérések Költségek