A Mercedes-Benz magyarországi importőrének gondozásában Mercedes-Benz Classic Csillagtúra néven megszervezett veteránautós találkozó, illetve túraverseny idén tizenegyedik alkalommal került megrendezésre, az immár 16 éves múltra visszatekintő eseményen pedig idén is képviseltette magát az Autó Pult csapata. Az indulók számát tekintve rekordévnek örülhettünk, ugyanis minden korábbinál több, számszerűsítve közel 100 autó vágott neki a túraversenynek.

Idén is rengeteg gyönyörű veterán Mercedes állt rajthoz a Csillagtúrán – galéria

Az idei Csillagtúrán 1989-es évjáratú Mercedes-Benz W124 300 E 4matic típusú veterán hobbiautómmal állhattunk rajthoz, amely olyannyira az utolsó pillanatban készült el a versenyre, hogy az indulás előtt alig néhány órával, péntekre virradóra még egy emelőn szereltük.

Ennek köszönhetően a rajt előtt alig 3 órát tudtam csak aludni, de a lényeg, hogy műszaki hiba nélkül sikerült teljesíteni a meglehetősen fárasztó, több, mint 500 km-es versenytávot, amihez ha hozzávesszük a rajtig, illetve a célba érkezéstől számított Budapest-Jászberény, illetve Debrecen-Budapest távot, akkor közel 900 km-t tettünk meg a hétvége során.

Autónk, az 1989-es, még épp első szériás ('vékony díszléces') Mercedes W124 300 E 4matic az utolsó pillanatban készült el...

Mindezt egy olyan autóval, ami bár már másfél éve nálam van, de eddig az elmúlt másfél év alatt összesen nem ment 300 kilométert, vagyis finoman fogalmazva nagyon nem volt kitesztelve… Arra különben pont jó volt az együtt töltött 900 kilométer, hogy már tudom, milyen irányba kell folytatnunk a szerelést, de komoly baj szerencsére nincs, annak pedig nagyon örülök, hogy nem kellett feladni ezt a fantasztikus kalandot, aminek minden percét kiélvezhettük.

A versenyre visszatérve, a Csillagtúra alapszabályzata szerint kizárólag veteránkorú, tehát legalább 30 éves Mercedes-Benz gépjárművek vehetnek részt az eseményen, ám annak köszönhetően, hogy idén a 30 éves R129 kódjelű SL roadster és a 40 éves G-osztály jubileuma volt a rendezvény középpontjában, a rendezők az évjárattól függetlenül minden R129-es, illetve G-osztály jelenlétét engedélyezték – ezáltal találkozhattak a kilátogatók jó néhány, a megszokottnál, vagyis az átlagnál fiatalabb négykerekűvel is.

A verseny sztárautója az 1954-es, ún. 'sirályszárnyas' 300 SL Gullwing volt – galéria

Ahogy fentebb is említettem, az immár hagyománynak tekinthető rendezvényen veterán, tehát 1989. december 31. előtt gyártott, avagy a stuttgarti Classic Center által „klasszikusnak” minősített Mercedes-Benz autók vehetnek részt.

A galériában jó néhány, a márka történelmét szépen összefoglaló típusból csemegézhetnek a kedves Olvasók 1954-től egészen napjainkig (1954-es évjáratú autóból különben három is indult), vagyis a Mercedes-Benz történelmének elmúlt 65 évéből.

A Csillagtúra versenyfeladatait tekintve az ügyesség, a tudás és a stopper a 'minden' – galéria

A repertoárból természetesen idén sem hiányozhattak a különlegességek: a nézőközönség figyelmét egyértelműen a legendás sirályszárnyas 300 SL ’Gullwing’ vonta magára leginkább, de komoly népszerűségnek örvendett például az Unimog tűzoltóautó is, csak hogy a két legérdekesebb, legkülönlegesebb indulót említsük.

A mi 30 éves W124-esünk talán a mezőny legszerényebb autója volt értékét tekintve, ám szép állapota révén egyszer sem éreztük úgy, hogy szégyenkeznünk kellett volna a jó öreg 124-es szedánnal, aminek különlegességét a 300-as benzinmotor, a 4matic összkerékhajtás és a manuális váltó triója jelenti – ilyen formában alig 1000 példány készült a máskülönben 2,5 milliós példányszámban legyártott 124-esből.

Az öreg Unimog tűzoltóautó sem mindennapi látvány... – galéria

A megmérettetés rengeteg, ún. 1/100-as és átlagtartó ügyességi versenyből áll, melyek során adott idő alatt adott távolságot kell teljesíteni, a lényeg pedig az, hogy minél jobban megközelítsék a versenyzők az előírt időt. Ez a fajta verseny elsősorban sok gyakorlást és ügyességet igényel, így lóerőtől függetlenül egyforma eséllyel indulnak a különböző évjáratú és teljesítményű autók. A Csillagtúra különlegessége továbbá abban rejlik, hogy – más veteránautós megmérettetésekkel ellentétben – mindig Magyarország különböző tájegységét fedezi fel, és kizárólag a Mercedes-Benz klasszikusai vesznek részt a rendezvényen.

Idén az első versenynapon a jászberényi start után többek között Nagykátát, Farmost, Jászapátit, Hevest, Maklárt, Mezőkövesdet, Poroszlót, Tiszafüredet, Hortobágyot, Balmazújvárost és Debrecent érintettük (itt volt a befutó), a második versenynap pedig a hajdúhadházi rajt után például Nagykálló, Nyíregyháza, Buj, Tokaj, Tiszaeszlár és Újfehértó érintésével szintén Debrecenben ért véget, ahol az Egyetem téren volt a célceremónia.

Nem csak nagyok vettek ám részt a XI. Csillagtúrán... – hiába, a márkaszeretetet nem lehet elég korán kezdeni!

S hogy miként sikerült abszolválnunk az izgalmas rendezvényt, ahol szinte mindenki komolyan vette a feladatokat, s a kreatív szervezők gyakorlatilag egy percet sem hagytak a párosoknak a pihenésre?

Nos, a mért szakaszok tekintetében végül a 35. pozíciót sikerült megcsípnünk, ami messze nem életünk eddigi legjobb eredménye (hiszen többször is voltunk már az első 10 közelében), ám tekintettel arra, hogy üresben egy állandóan visszatérő motorleállással küszködtünk, ami rendkívüli módon megnehezítette a mért szakaszokat számunkra (szinte végig 'ballábfékeznem’ kellett, a jobbal a gázt pumpálva, plusz ugye ott volt még a kuplungpedál is…), a körülményekhez képest nem vagyok elégedetlen az eredménnyel. Az első nap végén különben még a 23. pozícióban voltunk, de a második napon több, mint 10 helyet visszacsúsztunk.

A rendezvény idén is fantasztikus volt, le a kalappal a szervezők előtt!

A verseny szorosságát jelzi, hogy ez 1/100-as szakaszonként átlagosan csupán öt tizedmásodperces pontatlanságot jelentett. Innen a győzelem és a valós, megingathatatlan tudás átlagosan még kb. 4 tizedmásodpercre van szakaszonként, de talán mégsem ez a legfontosabb – főleg, hogy az első 10 páros minden évben igazi profizmusról tesz tanúbizonyságot, így őket befogni szinte lehetetlen sok gyakorlás hiányában.

Minden tiszteletünk tehát a győzteseké, a legendás Erdélyi Zoltán és Erdélyi Csilla párosé, akik R107 kódjelű, 1981-es évjáratú 280 SL roadsterükkel fölényes győzelemmel, mindössze 227 hibaponttal nyertek a versenyen – az eddigi 11 Csillagtúrából nem mellesleg idén hetedik (!) alkalommal. Csak összehasonlításképp: a győztesek 227 hibapontot gyűjtöttek össze a két nap során, miközben mi 1073 hibapontot szedtünk össze, ami ugye a 35. helyre volt elegendő.

Idén is Magyarország csodálatos tájait érintette a mezőny – galéria

A dobogó második fokára Szabó Endre és Gömöri Melinda (230 SL W113, 1966), a harmadikra pedig Ilkovits Ádám és Kemenes Csilla (280 SL R107, 1975) állhatott fel. Gratulálunk nekik, akárcsak a Dr. Kovács Attila és Huszár Imre, valamint a Horváth Zoltán és Kanyó Szilvia párosnak, akik holtversenyben a márkatörténeti kvízversenyben diadalmaskodtak – abban a 'versenyszámban', amit az Autó Pult csapata korábban kétszer is megnyert, idén viszont az elfogadhatónál többször hibáztunk, aminek eredménye a pontszámok alapján egy 6. (de a holtversenyek miatt az eredménylistán végül csak egy 9.) hely lett, ami közel százból nem rossz, de mi erre azért nem vagyunk büszkék.

Gratulálunk a győzteseknek; komoly teljesítmény volt!

Bár a stopperes indulások mindig kellemes izgalommal jártak, a felejthetetlen pillanatokat a közösség, a nézők szeretete és persze a gyönyörű autók okozták – a profi szervezésről nem is beszélve, amiért ezúton is gratulálni szeretnénk a szervezőknek, vagyis a Mercedes-Benz, valamint a Chronomoto csapatának. Már alig várjuk a XII. Csillagtúrát, és titkon reméljük, hogy két év múlva a végeredmények tekintetében is javítani tudunk...

2021-ben lesz a XII. Mercedes-Benz Classic Csillagtúra – már alig várjuk!

Olvasóinknak végül, de nem utolsósorban nagyon ajánljuk képgalériánk megtekintését, amiben több, mint 130 gyönyörű fotó igyekszik visszaadni a rendezvény kiváló hangulatát és a veterán Mercedes-Benz modellek varázsát, szépségét. Jó szórakozást kívánunk!