Tóbiás és Balambér kalandjai – Így biztonságos korcsolyázni a tavakon | Autoszektor
Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Így biztonságos korcsolyázni a tavakon

2020.01.19.

A magyarországi tavakon már kialakult néhány centis jégtakaró, de egyelőre nagyon veszélyes rámerészkedni. Még várni kell a korcsolyázással.

Az elmúlt hetekben az ország szinte minden táján nagyon hideg volt, napközben sem igazán emelkedett fagypont fölé a hőmérséklet. Ez jó hír azoknak, akik szeretnek a tavakon csúszkálni, korcsolyázni, sportolni, de figyelem: egyelőre még életveszélyes rámenni a jégre, mert még sehol sem alakult ki kellő vastagságú jégpáncél. A Balatonnál és legtöbb hazai állóvizen csupán néhány centiméteres a jég vastagsága, ami könnyedén beszakadhat.

Legalább 10 centis legyen a jég

A szabad vizek jegére csak ott szabad rámenni, ahol nem tiltott, és ha a jég legalább 10-12 centiméter vastag, kellően szilárd, nem olvad, nem mozog.

Tilos a szabad vizek jegére menni:

  • éjszaka és korlátozott látási viszonyok között;
  • járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével;
  • kikötők és veszteglőhelyek területén;
  • folyóvizeken.

Aki korcsolyázni szeretne, vegye figyelembe, hogy a korcsolya vékony élén, nagyon kis felületen összpontosul viselője testsúlya. Ez azt jelenti, hogy a jeget nagyobb nyomás terheli, mint ha cipőben merészkednénk rá. A biztonságos korcsolyázáshoz olyan helyet kell választani, ahol a víz mélysége nem több 120 centiméternél. 

A víz alatti áramlatok veszélyesek lehetnek, ha valaki alatt beszakad a jég, akár a jégtábla alá is sodródhat. De a jég alatt levegőréteg is kialakulhat, ami miatt a jég akár a saját súlyától is összeroppanhat. A part közelében, ahol sekélyebb a víz, akár a meder aljáig le tud fagyni a tó, így jóval kisebb a beszakadás kockázata. Ezért jó terep lehet például a sekély vízű strandok területén rámenni a jégre. 

Hasznos tanácsok, ha a jégre indulsz

  • Soha ne menj egyedül a jégre! 
  • Mindig legyen nálad mobiltelefon, és indulás előtt töltsd fel.
  • Ne álljatok szorosan egymás mellé nagy csoportban, és lehetőleg folyamatosan mozogjatok, ne egy helyben ácsorogjatok, mert akkor egy kis területen nagyobb terhelést kap a jég.

A legbiztonságosabb, ha kijelölt helyen korcsolyázunk

  • Gyanús ropogás, recsegés esetén azonnal feküdjetek hasra, hogy a jég minél nagyobb felületen legyen terhelve. Hason csúszva igyekezzetek elérni a legközelebbi biztos pontot, partot, stéget.
  • Beszakadás esetén kerüld a felesleges mozdulatokat, hogy a ruhádban keletkezett szigetelő levegőréteg ne tudjon kiszökni.
  • Igyekezz a jég szélében megkapaszkodni, és lábbal a legközelebbi biztos pont felé lökni magadat. Közben kérj segítséget!

Így segíts, ha beszakad a jég

Ha valaki beleesik a jeges vízbe, teste nagyon gyorsan, egy-két perc alatt elkezd kihűlni. Tíz perc elteltével bekövetkezik az eszméletvesztés, 15 perc után pedig már nem lehet segíteni a bajbajutottakon. Ezért egy pillanatot sem szabad késlekedni, azonnal próbáljuk kihúzni a szerencsétlenül járt embert, és hívjuk a 112-es segélyhívót, vagy a Balatonnál a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 1817-es vízi segélyhívó telefonszámát.

Csúszkálásnál legyen kéznél olyan eszköz, amivel baj esetén segíteni tudunk a beszakadt embernek. Ez lehet kötél, egy szánkó, egy hosszabb faág, amit oda tudunk nyújtani neki. A parton, az autóban pedig legyen pokróc, váltóruha.

Mentésnél az a legjobb, ha hasra fekszünk, nehogy alattunk is beszakadjon a jég (Fotó: Police.hu)

Mentés során nagyon figyeljünk arra, nehogy alattunk is beszakadjon a jég. Óvatosan közelítsük meg a helyszínt, és igyekezzünk minél nagyobb felületen eloszlatni a testsúlyunkat. Az a legjobb, ha hasra fekszünk, és kúszva közelítjük meg a beszakadt részt. Használhatunk pallót, szélesebb deszkát is, ami szintén eloszlatja a terhelést a jégen. A bajba jutottnak biztonságos távolságból próbáljunk kötéllel vagy hosszú faággal segíteni.

A jeges vízből, a jégből mentett embert azonnal ne vigyük túlfűtött meleg helyre, fokozatosan próbáljuk felmelegíteni a testét, a vérkeringését normál módon beindítani. Természetesen előzőleg a jeges ruházatától meg kell szabadítani! Az ilyen személyt minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni. 

Ha elég vastag a jég, és betartjuk a szabályokat, akkor nem lehet baj, de érdemes felkészülni minden eshetőségre. A legjobb megoldás, ha kijelölt helyen, ellenőrzött körülmények között korcsolyázunk a tavakon, ilyenkor mentőszemélyzet és mentőeszköz is van a parton. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.29
- A nehéz-tehergépjárművek hétvégi forgalomkorlátozása a húsvéti hétvégén összesen 72 órán át lenne....
2024.03.29
Egyelőre csak koncepció formájában látható az első elektromos Isuzu D-Max pickup, de valószínű nem....
2024.03.29
A magyar rendőrök a francia hatóságok által körözött járművet foglaltak le Csanádpalota autópálya-....
2024.03.28
2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság....
2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....