Agrárközélet
Agrárközélet

Nagy István: az öntözés kitörési pont, stabilizálódott a magyar állattenyésztés

Nagy István: az öntözés kitörési pont, stabilizálódott a magyar állattenyésztés

kisalfold.hu

Egyik fő küldetésünk egy fenntarthatóbb agrárium működtetése, valamint a vidék élhetőbbé tétele - mondta Nagy István. Az agrárminiszter számba vette a mezőgazdaság jelenét és a jövő irányait a kisalfold.hu kérésére.

Mit tart az esztendő legjelentősebb eredményének?

Azt mindenképp kiemelném, hogy az agrárium továbbra is hozzájárul a magyar gazdaság 5 százalékos növekedéséhez, mely az európai uniós gazdasági növekedés két és félszerese. Mindezt gazdáink kitartó, szorgalmas munkájának is köszönhetjük.

Joggal mondhatjuk, hogy az ágazat a nemzetgazdaság hajtómotorja, hisz a mezőgazdaság 2018-ban ismét sikeres évet zár: a kibocsátás újabb rekordot ért el és a szerkezete is kiegyensúlyozott: a növénytermesztés kedvező terméseredményei mellett az állattenyésztés termelése is jelentősen emelkedett. Ennek köszönhetően a mezőgazdaság ágazati szintű jövedelmezősége is javult, valamint az ágazat hozzájárul a GDP-növekedéshez is.

A mezőgazdaság kibocsátásának 2010 óta tartó emelkedése 2018-ban is folytatódott, ennek köszönhetően újabb rekordszintet ért el. Az ágazat kibocsátása 2018-ban 2710,8 milliárd forint, amely folyó áron 4,5 százalékkal haladja meg az előző évit. A növénytermesztés kibocsátása 2018-ban 4,9 százalékkal múlja felül az előző évit, az állattenyésztésé 4 százalékkal emelkedett.

Pozitív, hogy a mezőgazdaság ágazati szintű jövedelmezősége 2,3 százalékkal javult 2018-ban. A mezőgazdasági termelés pedig 3,1 százalékkal nőtt az idei évben a tavalyi 5,2 százalékos visszaesés után. A növénytermesztés kibocsátása 1,8 százalékkal, az állattenyésztésé 5,7 százalékkal haladta meg az előző évit.

Döntések egy helyen

Többéves távlatban is nagymértékben emelkedett a mezőgazdaság teljesítménye és ágazati szintű jövedelmezősége. A mezőgazdaság kibocsátása 2010 és 2018 között folyó áron 61, változatlan áron 32 százalékkal növekedett. A jövedelmezőség a kétszeresére emelkedett a fenti időszakban.

Fontos idei változás, hogy a vidékfejlesztés területe visszakerült az Agrárminisztériumhoz, és ennek köszönhetően a teljes agrártámogatási rendszerről egy helyen történik a döntéshozatal. Az összeolvadás annak érdekében történt, hogy a ránk háruló feladatokat, a vidéket és az ott élő embereket érintő problémákat minél hatékonyabban tudjuk orvosolni. A vidékfejlesztési politikánk főbb stratégiai célja: a vidék népességmegtartó képességének fokozása érdekében a vidéki életkörülmények javítása.

A szocialista kormányok agrárpolitikájának nagy vesztese volt az állattenyésztés. Mennyiben javult a szektor helyzete?

A kormány stabilizálta az állattenyésztés helyzetét az elmúlt években, még ha járványok is nehezítették a gazdálkodók életét és veszélyeztették a piaci értékesítési lehetőségeket. A fontosabb ágazatok kibocsátása 2010 óta folyamatosan nő. Azóta a szarvasmarha-ágazaté folyó áron 7,6, a baromfiágazat kibocsátása 15, a tejtermelés pedig közel 14 százalékkal emelkedett. A sertéságazat helyzete is szilárdnak tekinthető. Ez a helyzet elsősorban az afrikai sertéspestis terjedésének megakadályozásával, a házi sertésekre való átterjedésének elkerülésével tartható fenn. Említésre méltó még, hogy idén január és szeptember között a hazai vágóhidak élőbaromfi-vágása 13 százalékkal élénkült. Sőt, nemcsak a hazai fogyasztók növekvő igényeit elégítette ki az ágazat, de az exportpiacait is növelni tudta. A hazai állattenyésztés legdinamikusabban fejlődő ágazata a húsmarhatenyésztés.

A vízgazdálkodásnak egyre nagyobb jelentősége van. Sokan az öntözésfejlesztés terén is szeretnének előrelépést hazánkban. A szakma amolyan nemzeti minimumaként tekintenek a témára. Milyen intézkedések várhatóak a jövőben?

Az agrártárca kitörési pontként tekint az öntözésre, hisz tudjuk: ez az egyik alapfeltétele az eredményes mezőgazdaságnak. Ne feledjük: 2050-re 70 százalékkal több élelmiszerre lesz szükség úgy, hogy 30 százalékkal kevesebb termőterület és 40 százalékkal kevesebb ivóvíz áll ehhez rendelkezésre. Ehhez képest jelenleg több mint 100 ezer hektáron öntözünk, holott a csatornáink nyomvonalai 200–250 ezer hektárra elegendő öntözhető területet tudnának biztosítani. Az öntözésfejlesztés szükségességét és a hatékony vízgazdálkodásban rejlő lehetőségeket felismerve a kormány évi 17 milliárd forintot különített el erre a célra. A 2020 és 2030 között rendelkezésre álló forrásból épülhet ki az öntözéshez szükséges infrastruktúra.

A nagyüzemi gazdálkodás kizsigerelte a termőterületeket. A túlzott kemizálás ugyan a múlté, de a föld nem felejt. Hogy tehetjük jóvá mindezt?

Valóban „adósai” vagyunk az anyaföldnek. Az elmúlt ötven évben 90 százalékkal esett vissza a talajban lévő mikroorganizmusok száma. A szerves tápanyagok pótlását tehát el kell végezni, hogy a termőképesség ne csökkenjen, hanem ismét növekedjen. Határozottan ki kell mondanunk: tilos a terményen túl szerves anyagot a szántóföldről elvinni. Szerencsére a közös agrárpolitika ebben segítségünkre lesz, mivel a 2020 utáni szabályozás kiemelt hangsúlyt fog helyezni a talajvédelem hatékonyabb megvalósulására és a talaj szervesanyag-gazdálkodására. Jelenleg dolgozunk azokon a szaktanácsadási, kutatási, illetve tudásátadási eszközökön, amelyek célja, hogy a termelők további segítséget kapjanak a tudatosabb, környezetkímélőbb gazdálkodási módszerekről.

2015-ben, a termőföld éve keretében hívtuk fel a figyelmet a termőföldet érintő problémákra, többek között az elmúlt évek tápanyag-kizsigerelő gyakorlatainak következményeire. Három év eltelte után is igyekszünk az elindított programokat folyamatosan napirenden tartani, a konferenciák szakmai eszmecseréinek eredményeit beépíteni az intézkedéseinkbe.

Gyorsítják a tempót

Száz esztendeje ért véget az első világháború. Ezt követően az ország kétharmada, a magyarság egyharmada idegenbe szakadt. A mi szűkebb pátriánk is összeszűkült. Milyen nemzetpolitikai feladatokat ró ez az anyaországra?

Több intézkedés is segíti a határainkon túl élő magyar gazdákat, például a gazdaságfejlesztési programok fókuszált pályázatai: Kárpátalján, Vajdaságban, Erdélyben és a Felvidéken. Jól képzett falugazdászok segítségével számos támogatáshoz és pályázati pénzhez juthatnak hozzá az érintettek. A fejlődés pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy minél többen találják meg számításukat szülőföldjükön. A falugazdász-hálózat működtetésére évi 420 millió forintot meghaladó összeg áll rendelkezésre.

Elöregedőben lévő ágazatot irányít. A fiatalabb generáció számára hogyan lehet vonzóvá tenni az agráriumot?

Azon dolgozunk, hogy a mezőgazdasági munka szívesen választott pálya legyen a fiatal generáció számára. Mivel lendületesebb tempót diktál a huszonegyedik század, szükség van az ágazaton belül a generációváltásra. Fel kell gyorsítanunk ezt a folyamatot, mert a fiatalok tudása és ötletei jó megoldást jelenthetnek a jelenkor kihívásaira.

A fiatal generációnak a kiszámítható, stabil jövedelem biztosítása elengedhetetlen, ezért fontosnak tartjuk, hogy felülvizsgáljuk a jövőben azokat az ágazati intézkedéseket, szabályozásokat, amelyekkel a fiatalabb generáció helyzete könnyebbé tehető. Ezen túlmenően az egyre inkább meghatározó digitális világ, a mi esetünkben az ún. agrárdigitalizáció ernyője alá tartozó számos lehetőség, eszköz segíti, segítheti a fiatalokat abban, hogy az agrárpálya vonzó perspektívát kínáljon számukra. A digitalizált technológiákra való átállás, az ipar 4.0 mezőgazdasági integrációja elengedhetetlenné vált az ágazat versenyképességének megőrzéséhez.

Fenntarthatóbb agrárium

A kis családi vállalkozások életképességének erősítése (ún. revitalizációja) a kézműves élelmiszerek és a vidéki turizmus szolgáltatások formájában jelenik meg, melyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a fogyasztók körében és így egyre többen választják hivatásul a kistermelői életformát. Ezt a tendenciát szeretnénk tovább erősíteni.

Ebben az esztendőben vette át az Agrárminisztérium vezetését. Milyen nemzeti jövőkép lebeg ön előtt?

Egyik fő küldetésünk egy fenntarthatóbb agrárium működtetése, a vidék élhetőbbé tétele. Mindennek alapfeltétele versenyképes és jövedelmezőbb ágazat megteremtése. A biztonságos és minőségi élelmiszerek előállításával pedig hazánk helyt tud állni a nemzetközi piacokon. Meggyőződésem, ha a mezőgazdaság sikeres, akkor a vidéki élet is vonzóbbá válik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre nyugtalanabbak az európai gazdák, cselekvésre kényszerítik a döntéshozókat

2024. április 8. 08:10

Az európai döntéshozók visszafogták a természet védelmét szolgáló szabályozásokat, korlátozták a vámmentes ukrán gabona behozatalát, és hatályon kívül helyezték a peszticidek használatát korlátozó új jogszabályt.

Magyar gyűrűs vörös vércsét fotóztak Nigériában

2024. április 7. 12:10

A madarat első éves korában, 2023. szeptember 8-án gyűrűzték a Farmosi Madárvártán.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

Változtak a takarmányvizsgálati módszerek

2020. november 2. 10:09

Az Európai Bizottság október 26-án kihirdetett végrehajtási rendelete módosítja a 152/2009/EK rendeletnek a takarmányok hatósági ellenőrzése során az állati eredetű alkotóelemek meghatározására szolgáló analitikai módszerek megállapításáról szóló VI. mellékletét.

A klímaváltozás növeli az állati betegségek kockázatát

2020. december 30. 05:49

Az elemzés szerint a globális felmelegedés valószínűleg elmozdítja a fertőző betegségeket az Egyenlítőtől. Az állati fertőző betegségek kockázata a bolygó mérsékelt és hűvös régióiban is növekszik.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.