Archív Történelmi mélyponton a palládium-készletek

Történelmi mélyponton a palládium-készletek

Beck András | 2020.01.27 12:12

Történelmi mélyponton a palládium-készletek

Kovács Zsolt, az OTP Alapkezelő nyersanyagpiaci elemzője

Az elektromos autókhoz szükséges fémek piacának keresleti oldalán meghatározó, hogy a kínai autóértékesítések másfél éve tartó csökkenő tendenciájában lesz-e enyhülést idén, nőhet-e az elektromos autók részesedése az ázsiai ország piacán.

Hirdetés

A kínai elektromos autók állami támogatásának csökkentése alapvetően meghatározta a múlt évet, ezért az idén év elején várható új támogatási politikával kapcsolatos bejelentésekre érdemes lesz figyelni. Kínában jelenleg még nincs elegendő mennyiségű termelőkapacitás magas minőségű elektromos autók tömegtermelésére. Az európai gépkocsigyártásban a környezetvédelmi követelményeknek és a szigorúbb, szén-dioxid-kibocsátást szabályozó előírásoknak lehet a keresletet erősítő hatása. Kínálati oldalon az egyes fémek más-más képet mutatnak.

Exporttilalom, bányabezárás, több feldolgozóegység

„A globális nikkel piac 2020-ban sorozatban ötödik éve érhet el kínálati deficitet. A piac szűkösségét alapvetően befolyásolja majd, hogy a januárra előrehozott indonéz exporttilalom következtében a fülöp-szigeteki nikkelérc export milyen mértékben képes betölteni a keletkezett űrt. A kobalt piacán a Glencore vállalat a Mutanda bánya bezárásával enyhített ugyan a túlzott kínálaton, ám a Kongóban induló új projektek és a versenytársak felpörgetett termelése miatt továbbra is bőségesek a készletek. A lítium kínálati oldalán jelenleg jelentős többlet látható mind a lítium ipari nyersanyagául szolgáló spodumen, mind a finomított lítium szintjén, a kettő közötti kapcsolat oka a kínai feldolgozóegységek számának látványos bővülése, ami nagymértékben képes finomítani az Ausztráliából beáramló olcsó, nagy mennyiségű spodument. Egyes piaci szereplők már megkezdték a gyártókapacitások szűkítését, de a lítium árára a szűkítés elsősorban hosszú távon fejtheti ki a hatását” – mondta az autopro.hu kérdésére válaszolva Kovács Zsolt, az OTP Alapkezelő nyersanyagpiaci elemzője.

„A réz árfolyamnak az elkövetkező hónapokban is támaszt nyújthat, hogy a termelőknek ennél alacsonyabb árakon már nem éri meg növelniük a kibocsátásukat” – mondta Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

„A réz árfolyamnak az elkövetkező hónapokban is támaszt nyújthat, hogy a termelőknek ennél alacsonyabb árakon már nem éri meg növelniük a kibocsátásukat” – mondta Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

Mélyponton a palládium-készletek

A palládium ára 63 százalékkal lőtt ki tavaly és történelmi csúcson van, a ralit rövid korrekciók lassították csupán. „Az áremelkedés fő oka a fizikai piac szűkössége, és az egymást követő nyolc kínálati deficites év miatt historikus mélyponton álló készletszintek. A keresleti oldalon az autóipari értékesítések visszaesését a szigorúbb emissziós szabályozások következtében az egy benzines autó katalizátorában felhasznált palládium mennyiségének növekedése ellensúlyozta. A jövőbeni korrekció esélyét növeli ugyanakkor, hogy a 2021-es EU-s szabályozások a dízel motoros autókat hozzák helyzetbe a benzines gépkocsikkal szemben, illetve az USA által az európai gépkocsi exportra kivetendő vám ügyét is előhozhatja még újra Donald Trump, amerikai elnök” – hívta fel a figyelmet Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az acél és az árutőzsde

Az árupiacon való kereskedhetőség feltétele, hogy az alaptermék nagy mennyiségeben és szabványosított, egyenrangú minőségben álljon rendelkezésre, tehát például egy font réz minősége ne különbözzön egy másik font réz minőségétől. Ezért a nagy volumenű árupiaci kereskedés nyersanyagokkal és nem feldogozott termékekkel folyik. Az acél feldolgozott termék, ahol a vasat a felhasználási célnak megfelelő anyagminőségi elvárások szerint adott összetételben szénnel vegyítik. Ebből következően aktív határidős piaca inkább a vasércnek van. Az acélba való befektetésre legkönnyebben ETF útján nyílik lehetősége a kisbefektetőknek, ilyen megoldást nyújt péládul a VanEck Vectors Steel ETF.

Kitermelési költségszint

A réz ára 5 százalékkal emelkedett a múlt év folyamán. A kurzust főleg a kereskedelmi háborúról szóló híradások, illetve a részben ehhez kapcsolódó kínai gazdasági növekedés lassulásához kapcsolódó félelmek alakították. A réz ára az utolsó negyedévben tudott jelentősen emelkedni: a chilei tüntetések a kínálattal kapcsolatos félelmeket, a kereskedelmi megállapodás első fázisának bejelentése pedig keresleti oldalon optimizmust váltott ki. Az első hetek drágulásához az olajár emelkedése, a közel-keleti feszültségek stabilizálódása következtében erősödő befektetői kockázatvállalás és a kereskedelmi megállapodás aláírásához kapcsolódó pozitív várakozások biztosítottak táptalajt.

„Az árfolyamnak az elkövetkező hónapokban is támaszt nyújthat, hogy a tavalyi évi mélypontok nagyjából a termelők marginális kitermelési költségszintjét érték el, azaz ennél alacsonyabb árakon már nem éri meg növelniük a kibocsátásukat” – emelte ki Hosszú Ferenc.

Súlycsökkentés és lassulás

A gépkocsik acél elemeinek alumínium egységekkel való helyettesítése egy jellemző trend, az Európában gyártott gépkocsik esetén az elmúlt 3 évben mintegy 20%-kal nőtt az alumínium iránti kereslet. „Ez sem volt képes azonban ellensúlyozni a kereskedelmi háború és az autóipari lassulás negatív hatásait, a globális alumínium kereslet a válság óta először csökkent az előző évhez képest. Továbbá ne feledjük, hogy bár Donald Trump egyelőre jegelte az európai gépkocsi importértékesítésekre tervezett vám ügyét, a 2020-ban esedékes választási hajrában akár ez a téma is újra előkerülhet. Emellett a kínálati oldal meglehetősen stabilnak látszik, Kína 2020-ban a kohászati kapacitások 7%-os bővítését tervezi” – emelte ki Kovács Zsolt.

A kisbefektetők és az ipari fémek

A lítiummal és a kobalttal, illetve más az elektromos autók akkumulátoraihoz szükséges fémek kisbefektetők számára egyébként kellő likviditással bíró határidős piaci termék hiányában az ETF-ekbe történő befektetéssel érhetőek el. Több ilyen eszköz is létezik péládul a Global X Lithium ETF (LIT), az iPath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return ETN (JJN) és a Global X Autonomous & Electric Vehicles ETF (DRIV) is. A felsorolt ETF-ekben szereplő papírok jól lefedik a szektort és kellő diverzifikációt biztosítanak magas kapitalizációjú, erős piaci pozícióban levő cégek tartásával.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink