Egy év alatt 85%-kal nőtt az erdőirtás mértéke az Amazonasnál

2020. január 16.
Megosztás Küldés Messengeren Twitter
Brazil erdőtűz.

2019-ben az előző évhez képest 85%-kal nőtt az erdőirtás az Amazonas-medence brazil szakaszán, ennek pedig elég felháborító oka van.

A brazil Országos Űrkutatási Intézet műhold alapú DETER rendszerének valós időben nyomon követett adataiból kiderül, hogy míg 2018-ban 4946 négyzetkilométernyi esőerdőt pusztítottak el Amazónia észak-brazíliai részén, ez a szám idén már 9166 volt, így 2019-ben történt az elmúlt 5 év legkiterjedtebb erdőirtása Brazíliában – írja az Index.

Ez a szörnyű növekedés egybeesik az új elnök, Jair Bolsonaro hivatalba lépésével, és ez azért van, mert ő egyáltalán nem hisz a globális felmelegedésben, klímaváltozásban, és abban, hogy ebben mekkora szerepe van az Amazonas-medence amortizációjának. Ezt az álláspontot ő nyíltan vállalja, ráadásul még rengeteg eddigi szabályozást is módosított, lazábbá tett, ami eddig a környezetet védte, miután az agrárminisztérium alá helyezte a környezetvédelmet.

A helyi "agrárbárók" egyre durvábban lépnek fel a környezetvédőkkel és az őslakosokkal szemben, az elmúlt időszakban pár incidens folyamán például hármat is megöltek közülük. A Human Rights Watch nevű emberi jogi szervezet felszólította az elnököt a környezetügyi politikájának megváltoztatására, ami több diplomáciai viszályt is eredményezett. Egyes európai vezetők Bolsonarot tartják felelősnek az Amazonas térségében pusztító erdőtüzek miatt is, amiknek a száma 2019-ben 30%-kal növekedett.

A Noizz tavaly augusztusi interjújából kiderül, hogy az utóbbi mondatnak van alapja, ugyanis egy João Paulo de Cortes nevű geológus ezt mondta a helyzetről:

Jair Bolsonaro elnök januári hivatalba lépése óta megkezdődött a különböző, egymással ellentétes érdekek által kialakított törékeny egyensúly eltolódása a piaci struktúrák felé. A környezetvédelem-ellenes diskurzuson túl, a kormány elősegíti az illegális és súlyos környezeti pusztulást a szövetségi környezetvédelmi ügynökségek forrásainak csökkentésével, az Amazonasra vonatkozó hamis információk terjesztésével, valamint a természet széles körű kifosztásában érdekelt csoportok támogatásával. Ezek a csoportok egyre nyíltabban kezdenek fellépni, mivel bizonyosak abban, hogy tetteik büntetlenül maradnak.

Még érdekelhet:

Így néz ki 33 évvel az atomkatasztrófa után Csernobil – KÉPEK

Megosztás Küldés Messengeren Twitter
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Noizz friss híreit a Google hírfolyamához.