Az új megavállalat gyorsan felülmúlja majd a DowDuPont gazdasági teljesítményét, amely várhatóan

a világ legnagyobb méretű vegyi anyagok gyártásával foglalkozó csoportja lesz, több mint 110 milliárd amerikai dollár éves bevételt realizálva.

Az egyesüléssel létrejött cégcsoport így a globális mezőgazdasági vegyipari ágazat élére kerül – írta meg az AgriBusiness Global. Amikor a két kínai vállalat egyesülése megtörténik, a növényvédelmi iparág, amely már eddig is jelentős változásokon ment keresztül (a Chem China megvásárolta a Syngenta-t, a Dow és a DuPont vállalatok egyesültek, a Bayer megvette a Monsanto-t), további átrendeződés elé néz. A legutóbbi átvételre január végén került sor (UPL megvásárolta az Arysta LifeScience vállalatot).

A fúziós láz a Monsanto sikertelen üzleti ajánlatával indult el 2015-ben, amikor a Syngenta vállalatért 46,5 milliárd amerikai dollárt kínált. A Syngenta esetleg beleegyezett volna a ChemChina által történő felvásárlásba, hiszen megkapta annak lehetőségét, legalábbis eleinte, hogy üzleti tevékenységét nagyobb újjászervezések nélkül folytassa. Ez azóta változott, de csak kis mértékben. A ChemChina immár a Syngenta és az ADAMA tulajdonosa. A kínai, állami tulajdonú ChemChina a Syngenta céggel kombinált agrokémiai árbevétele – ($9,2 milliárd) és ($3,3 milliárd) – a tavalyi értékesítések alapján $12,5 milliárd értékű kínai tulajdonú agrokémiai vállalatot hozott létre.

A  szabályozó némi portfólióállomány-egyeztetést sürgetett, bizonyos termékek gyártását és forgalmazását az ADAMA vállalatra ruházta át, amely ugyancsak egy sor szabadalom utáni termék gyártásától volt kénytelen megszabadulni. Azokat a Nufarm vette meg, 490 millió amerikai dollár értékben.

A legutóbbi éves pénzügyi beszámolók alapján a ChemChina – Sinochem árbevétele könnyedén felülmúlja majd a világ legnagyobb, ipari vegyszerek gyártásával foglalkozó német BASF árbevételét.

A Sinochem csoport állítása szerint az agrokemikáliák értékesítésének konszolidált árbevétele 8 milliárd kínai jüan ($1,3 milliárd). A Monsanto növényvédelmi szereket már Kínában, a Fülöp-szigeteken, Ausztráliában és Új-Zélandon értékesíti, amit korábban a Nufarm tett. Ezen túlmenően a Sinochem International megszerezte a Monsanto butachlor és alachlor gyomirtószer-üzletét Indiában, a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön, Vietnamban, Taiwanon, Pakisztánban és Bangladesben.

vegyipar

Az utóbbi években több nagyvállalat egyesült a vegyipari ágazatban és a fúziók tovább folytatódnak

A vegyipar helyzete Kínában azonabn nem rózsás. A környezetvédelmi ellenőrzések és korlátozások miatt több vegyianyag termelése veszélybe került. Jelenleg bizonyos termékek kínálata szűkös illetve korlátozott, ami jelentős áremelkedéshez vezet.

A drágulást az európai növényvédőszer-gyártók is megérezik, ugyanis számos alapanyagot Ázsiából importálnak.

Sok vállalat olyan ellátási láncot keres, amellyel csökkenthető a Kínától való függőség. Alternatívaként kínálkozik India, az indiai gyártók azonban sok esetben Kínából várják a köztes termékeket. A beszerzésben és ellátásban bekövetkező változások (alternatív források meghatározása, jogszabályi jóváhagyás) legalább 18-24 hónap alatt zajlanak le. Azokban az országokban, ahol a szabályozási eljárások lassabbak, még hosszabb idővel lehet számolni.

A Chile székhelyű agrokemikáliák gyártásával foglalkozó ANASAC International vezérigazgatója – Daniel Traverso – szerint, az ellátás oldaláról nézve, a kínálat folyamatosan koncentráltabbá válik. Ez erősíti a nagy vállalatokat, de nehezebbé teszi a közép- és kisméretű vállalkozások gazdasági tevékenységét.

A játszma valójában a közepes és nagyméretű vállalkozások között zajlik le, mialatt a kisméretű vállalkozások a hiánnyal és a magas árakkal kénytelenek szembesülni.

vegyipar

A környezetvédelmi szabályok jelentősen megemelték az árakat

A kínai forgatókönyv új; korábban mindig volt kínálat és mindig volt verseny, nyilatkozik Traverso. „Következésképpen több vállalat integrálódik. A vállalatok hátrafelé és előrefelé integrálódnak, a piacra jutás érdekében értékesítési láncokat vásárolnak. Azt gondolom ez a trend idővel egyre inkább érvényesül majd.”

Traverso álláspontját támasztja alá, hogy az ADAMA vállalat bejelentette a növényvédelmi szerek piaca kulcsfontosságú üzletének, a Jiangsu Bio Agriculture Co. vállalatnak a felvásárlási szándékát (amennyiben az a környezetvédelmi ellenőrzéssel kapcsolatos ügyeit rendezné), illetve előrelépések történnek a beszállítókkal integrálódott Jiangsu Anpon Elektrokémiai gyártóvállalat 234 millió amerikai dolláros felvásárlása ügyében. Az AMVAC megszerezte a Defensive Agrovant, brazil növényvédelmi és mikronutriens forgalmazó vállalatot, míg az oroszok értékesítési láncot vásároltak Ecuadorban.

A fúzió előnye, hogy a nagyobb tőke miatt a vállalatoknak javul a befektetési hajlandósága. Ellenőrzésük alatt tartják a piacot azáltal, hogy új portfóliókba, értékesítési láncokba fektetnek.

A versenyképesség érdekében a vállalatok beszerzési forrásaikat folyamatosan figyelni és felülvizsgálni kényszerülnek. A modern felvásárló sikerességének előfeltétele, hogy alkalmazkodjon az üzletpolitikai változásokhoz, az üzleti kapcsolatokhoz, a környezetvédelmi politikához, az árfolyam- illetve a kínálatban tapasztalható ingadozásokhoz, a kereskedelmi megállapodásokhoz, az éghajlati viszonyokhoz és a politikai stabilitáshoz. Az előre nem látható áringadozások bizonyos vásárlási technikákkal enyhíthetők, így pl. előre foglalással, azonnal, helyben történő vásárlással, árfolyam-fedezeti üzlet kötésével, nagy mennyiségek felvásárlásával, árrögzítéssel, illetve árszabályozással.

„A gyors reagálás képessége, hatékony vészhelyzeti tervek megléte, proaktív beszerzési stratégiák kialakítása és az elmélyült üzleti kapcsolatok kialakítása a beszerzési teljesítmény kulcsfontosságú tényezői változékony piaci feltételek esetén.”