A meglévő tésztagyár mellé épülő új üzem a jövő év elejére készül el. Az alapkőletételen ott volt az Agroinform.hu is.

Ilyennek kell lennie egy magyar vállalatnak, amely az utolsó szögig a minőségre törekszik – jelentette ki a Gyermelyi Zrt. eredményeit méltatva Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a magyar tulajdonban lévő vállalat új tésztagyárának alapkőletétele alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A létesítménnyel a vállalat éves kibocsátása 65-70 ezer tonnára növekszik. A beruházáshoz egy új, csaknem 12 ezer raklap befogadására alkalmas automata magasraktár is épül.

Tóth Béla és Varga Mihály az alapkőletételen – fotó: Agroinform.hu

A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a Gyermelyi ismét egy nagy lépést tesz előre. Az ilyen sikeres magyar nagyvállalatok méltóak a támogatásra, ezért a mostani fejlesztést az állam 2,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással is segíti. A beruházás egyben garantálja, hogy az évtizedek óta sikeresen működő cég tovább fejlődhessen – hangsúlyozta a miniszter. Varga Mihály az eseményen azt is elmondta, hogy a Gyermelyihez hasonló méretű vállalatok kiszorulnak az uniós támogatásokból, ugyanakkor fontos, hogy a folyamatos fejlesztésekkel lépést tartsanak a nemzetközi versenyben. Ennek érdekében a kormány 2015-ben egy fejlesztési keretet nyitott meg számukra. Az első évben 14, tavaly pedig 35 vállalkozás részesülhetett belőle. Vélhetően idén ez a szám tovább emelkedik – tette hozzá „Mindez azért is fontos, mert hosszú távon nincs esély a versenyben való megmaradásra fejlesztések nélkül” – nyomatékosította a miniszter.

Varga Mihály: a beruházás garantálja, hogy az évtizedek óta sikeresen működő cég tovább fejlődhessen – fotó: Agroinform.hu

Aki nem fejleszt, az lemarad

A folyamatos fejlesztések szükségességét hangsúlyozta a rendezvényen Tóth Béla is. A Gyermelyi Zrt. igazgatóságának elnöke felidézte: a tésztagyár 1971-es megalakulásakor már az ország legfejlettebb ilyen üzeme volt. Egyébként a hiánygazdálkodás közepette egy párthatározat hívta életre, amely tűrhetetlennek nevezte, hogy nem lehet kész tésztát kapni. Az azóta tartó kapacitásbővítés és fejlesztések biztosították, hogy mára a Gyermelyi a piacvezető tésztagyártó Magyarországon. „Aki nem fejleszt, az lemarad” – jelentette ki az elnök. Hozzátette: ráadásul ma

már nem csupán a belső, hanem a nemzetközi piacokon is versenyeznie kell a Gyermelyinek.

„A technológiai színvonalat tekintve utolérjük a nemzetközi versenytársakat, sőt, néhol le is körözzük őket. A kapacitást azonban bővítenünk kell”, hiszen kis vállalatok nem tudnak a multinacionális kereskedelmi cégek beszállítói lenni, mert egész régiók beszerzésére írnak ki pályázatot  – hangsúlyozta. A fejlesztés ezt a célt is szolgálja, amelyhez nagyon komoly segítség volt a 2,4 milliárd forintos állami támogatás – tette hozzá Tóth Béla. Így egy évvel hamarabb lezárul a beruházás.

Tóth Béla: a fejlesztés további lehetőséget teremt a Gyermelyi számára, hogy még jobban bekapcsolódjon a nemzetközi körforgásba – fotó: Agroinform.hu

A beruházás az új, automata magasraktár építésével indult, mely két hónap múlva már fogad is árut, így a meglévő kapacitás megduplázódik. Az új raktárban ugyanis a 8200 rakathelyből több mint 3000 rakathely duplaraklap tárolására is alkalmas lesz.

A tésztagyári fejlesztés idén a közművek átépítésével kezdődött el – mondta el Káhn Norbert kereskedelmi igazgató az újságíróknak tartott bejáráson. Nyár végén várhatóan elkészül a tésztagyári csarnok, ősszel pedig már kezdődik a technológia telepítése. Két nagy teljesítményű, korszerű svájci gépsor kerül az új üzembe. Az apróáru-gépsor 4000 kg/óra, a szálasáru-gépsor pedig 3500 kg/óra kapacitású lesz. A gépekhez automata csomagolórendszerek kapcsolódnak, amelyeket pálya köt össze a raktárakkal.

Húsz fővel bővül a vállalatcsoport 500-as dolgozói létszáma

A beruházás a legmodernebb, automatizált technológia alkalmazásával jár együtt. Bár az élőmunka-szükséglete minimális, további 20 fővel bővül a vállalatcsoportnál dolgozó 500 munkavállaló száma. Ez egyébként vállalás is volt a támogatásért cserébe, csakúgy mint az éveken keresztül megvalósuló stabil, kiszámítható bérfejlesztés – tudatta a kereskedelmi igazgató. A fejlesztést követően a két tésztagyár kapacitása meghaladja majd a teljes magyarországi piac méretét, így a Gyermelyi

a közép-európai régió meghatározó tésztagyártó központjává válik.

Az energiahatékonysági elemekkel is rendelkező fejlesztés további lehetőséget teremt a Gyermelyi számára, hogy a jelenleg az értékesítés ötödét kitevő exportját tovább bővítse, és még jobban bekapcsolódjon a nemzetközi körforgásba.

Takarmánygyár az 540 ezer tojótyúknak

A tésztagyári fejlesztésen túl az idei évben befejeződik egy további 2 milliárd forintos, tisztán önerős beruházás is: egy új takarmánygyár kezdi meg a működését. A nagyobb kapacitású, korszerű takarmánygyár szolgálja ki a vállalatcsoportnál tartott 540 000 tojótyúk táplálékigényét, és egyúttal megteremti a lehetőséget a tojástermelés tervezett bővítéséhez is.

A Gyermelyi Vállalatcsoport a megtermelt nyeresége nagy részét az alkalmazott technológia és minőségirányítási rendszer állandó fejlesztésére fordítja.

Az elmúlt öt évben több mint 14 milliárd Ft-ot fordított beruházásokra.

Az idei év nemcsak a 9 milliárd Ft-ot meghaladó beruházás nagyságrendje miatt mérföldkő a vállalatnál, hanem azért is, mert a tésztagyári és a takarmánygyári beruházásokkal jó méretgazdaságosságú, európai léptékben is hatékonyan működtethető termékpályák jönnek létre. Ezzel pedig a hazai és az exportpiacokon való versenyképesség is jelentősen növekszik – áll a Gyermelyi által kiadott közleményben.