Ez az intézkedés 810 millió euróról egy év alatt gyakorlatilag a nullára szállította le az adott cikkcsoportban a Közösség Oroszországba irányuló exportjának értékét. A beviteli tilalmat az oroszok 2014-ben a Lengyelországban és Litvániában, a fehérorosz határ körzetében kitört afrikai sertéspestis járványra hivatkozva vezették be. Ilyen intézkedést kizárólag az adott állatbetegség időtartama alatt lehet alkalmazni, márpedig az afrikai sertéspestis jelenleg az EU tagországokban legfeljebb csak szórványosan fordul elő.

Ezenkívül, Oroszország az embargó kihirdetésével és fenntartásával megsértette a regionalitás alapelvét, amely előírja, hogy járvány címén csak a járvány által ténylegesen érintett körzetekre lehet embargót alkalmazni, de az nem vonatkozhat az exportőr ország igazoltan járványmentes körzeteire.

sertés

A kitiltás mögött inkább a politikai érdek, mintsem az állategészségügyi kockázat állt – fotó: Shutterstock

Emellett az is megállapítást nyert, miszerint az EU a világ egyik legszigorúbb álltegészségügyi rendelkezéseit alkalmazza, így exportra szánt hústermékei teljesen kockázatmentesek. Ennek alapján a WTO az intézkedést politikailag motiváltnak, indokolatlannak és szabálytalannak minősítette, ezért felszólította Oroszországot annak visszavonására.

Ha ennek a WTO határozatnak sikerül érvényt szerezni, akkor az felvetheti több más agrártermék esetében is az orosz beviteli tilalom szabályellenességét.