A Fendt kétévenként megrendezett gyakorlati bemutatójára idén 2018. augusztus 23-án került sor Németországban, a Würzburg közelében található Wadenbrunn térségben. A Fendt Feldtag elnevezésű bemutatón 110 Fendt traktor és egyéb önjáró gép szerepelt – a rendezvény mottójához híven: “A Fendt elhozza a jövőt a szántóföldre”.

A 2017-es AGRITECHNICA világkiállítás után most első alkalommal tekinthette meg a nagyközönség az összes Fendt-újdonságot valós munkakörülmények között – ráadásul mindezt egy óriási, 90 hektáros egybefüggő táblán.

A Fendt komplett technológiai sorokat mutatott be munka közben – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

Az AXIÁL Kft. – a Fendt márka kizárólagos magyar forgalmazójaként – szakmai utazást szervezett gazdálkodó partnerei számára, így egy magyar csapat is ellátogatott a Fendt Feldtag rendezvényre. Az Agroinform portál szerkesztője is részt vett a kiránduláson, így portálunk Facebook-oldalán keresztül bárki élőben követhette a nem mindennapi szántóföldi gépbemutató programjait.

A kiállított erő- és munkagépeken túl a gyakorlati bemutatók során érdekes gépkapcsolatokat – sőt, 6 különböző állomáson élő show-műsort is – láthatott a közönség, amelyek során a gépek megmutatták, mit is tudnak munka közben.

Az AXIÁL csapataként meghívást kaptunk a rendezvény 0. napjára, azaz a VIP programokra is, így lehetőség nyílt a gépkapcsolatokat korlátozott látogatói létszám mellett, kényelmesen végignézni, valamint a Fendt gyári szakembereivel is el lehetett beszélgetni a Fendt innovációiról. A VIP nap nemzetközi sajtótájékoztatóval indult, amely során számtalan érdekes vállalati információ mellett külön a szántóföldi bemutatóra fejlesztett telefonos applikációra is felhívták a résztvevők figyelmét.

A Fendt Feldtag 2018 nevű Applikáció most is letölthető Androidos és iOS telefonokra egyaránt, és egyik legnagyobb előnye, hogy a bemutatott összes traktorszériát és gépkapcsolatot részletesen taglalja a gyakorlati bemutató tematikája szerint haladva. Fendt-rajongó olvasóinknak érdemes letölteniük a hasznos alkalmazást, hiszen átélhetik a Fendt Feldtag élményeit távolról is!

A szántóföldre érkezésünk után rögtön az első állomás programjába csöppentünk, ahol a Fendt 200-tól 800 szériás traktorok bemutatóján túl a CargoProfi homlokrakodó gyakorlati előnyeivel is megismerkedhettünk.

Ahogyan arról már korábbi cikkünkben beszámoltunk, a CargoProfi homlokrakodó beépített mérlegrendszerének köszönhetően az egyes kanalak vagy bármely adapterek rakományát a gépkezelő éppúgy lemérheti, mint a rakomány össztömegét és céltömegét. A memória funkció segítségével a gém és a munkaeszköz (pl. lapát, raklapvilla, bálavilla) pontos pozíciója is eltárolható. Így az ismétlődő folyamatok adatai azonnal előhívhatók és leegyszerűsíthetők. A gém magassága és a munkaeszköz munkaterületei beprogramozhatók, ami megkönnyíti a munkavégzést, és egyúttal a biztonságot is növeli. Jó példa erre az emelési magasság beprogramozása az alacsony csarnokokban végzett rakodási munkálatoknál – hiszen nem kell újra és újra beállítani a kezelőnek a magasságot.

A második állomás műsorában a főszerepet a Fendt nagytraktorok kapták.

A Fendt 900 MT negyedik generációs gumihevederes traktor – egyben az első olyan hevederes járószerkezettel szerelt gép, amelynek valóban rugózott a futóműve. További újításként az erőgép megkapta a kerekes Fendt traktorokból már jól ismert fülke- és ülésrugózást, az 1000-es Fendt motorját, Vario sebességváltóját, valamint a fülke kezelőszerveit is. A kényelmi funkcióknak és az alacsony fordulatszámú motornak köszönhetően a traktorban közúton, akár 40 km/h végsebességgel is kényelmesen és jóval takarékosabban üzemeltethető a gép.

Nézzük meg az élő közvetítést a Fendt nagytraktoros show-ról:

A Fendt Feldtag a legnagyobb, egy márkához köthető európai gépbemutató, így nem csoda, hogy sok látogatót elkápráztatott a rendezvény óriási volumene – no, meg természetesen a bemutatott csúcstechnológia is.

A Fendt Feldtag hivatalos rendezvénynapján nem volt egyszerű dolgunk, hiszen a nagy látogatói létszám és a bőség zavara is korlátozta a tudásszomjunk kielégítését. A rendezvényhelyszín főbejárata mellett álló gépbemutató fogadta a látogatókat, ahol számtalan márkájú munkagépgyártó cég mutatta be termékkínálatát. A színes eszközök munka közben is bemutatkoztak – amelyekhez a szántóföldi gyakorlati bemutató területén természetesen csak Fendt traktorok szolgáltatták a lóerőt.

Az AXIÁL szakemberei elsőként a HORSCH standra invitáltak minket, ahol a gyári képviselettel közös szakmai bemutatót tartottak.

A talajművelő gépek után talán a legnagyobb érdeklődést a HORSCH Pronto gabonavető gép keltette, amellyel már a szemenkénti gabonavetés is professzionális színvonalon megvalósítható – a hagyományos technológiáról pedig viszonylag gyors és egyszerű átszerelés után már munkára is fogható.

Magyar gazdálkodók csapata a HORSCH Pronto vetőgép mellett – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

A HORSCH Prontóval megvalósított szemenkénti gabonavetés magyarországi tapasztalatairól és gyakorlati eredményeiről egy korábbi cikkünkben a gazdálkodók részletesebben is olvashatnak.

A következő videóban végigkalauzoltuk nézőinket a szántóföldi bemutató főbb állomásain, és megpróbáltunk átfogó képet nyújtani a Fendt Feldtag rendezvényről. Íme, a terület bejárása a teljesség igénye nélkül:

A rendezvényen való részvétel minden gazdálkodó számára élményt jelentett, de szakmai beszélgetésekre és üzleti kapcsolatok építésére is kiváló lehetőséget nyújtott. A termelőkkel való beszélgetések során kiderült, hogy

a Közép-Európában általános jelenségként egyre gyakoribb aszályos időszakoknál is nagyobb problémát jelent az aggasztó méreteket öltő munkaerőhiány,

amelyre a gazdálkodók hatékony és gyors megoldást várnak az erőgépgyártó nagyvállalatoktól – önvezető, akár pilóta nélküli traktorok formájában is.

A Fendt fejlesztőmérnökei is tisztában vannak ezzel a problémával olyannyira, hogy lehetséges megoldásként már be is mutattak egy kertészeti célra fejlesztett önjáró robotot, amely különböző szenzorokkal felszerelve többcélú munkára is használható. A gép önállóan kaszál és vegyszerez – valamint már működő technológiaként dolgozik Németországban, tehát nem csupán koncepcióként jelent meg a bemutató alkalmával.

A Fendt vezető nélküli kertészeti robotja – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

A robot természetesen vezető nélküli kivitel, így távoli eléréssel, személyes felügyelet nélkül végeztethetünk vele mezőgazdasági munkákat.

Az eszköz a magyar gazdálkodók számára is elérhető – ára nagyságrendileg 35.000 euró körüli összeg –, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy a Fendt már a gyakorlatban is elhozta a jövőt a földekre. Csak élnünk kell a lehetőséggel, és máris használhatjuk ezeket a futurisztikus gépeket.

Élménybeszámolónk végére nem maradt más, mint a Fendt Feldtag gépbemutató fináléjából összevágott pár perces profi videó: