Ezek pusztulása különböző okokra vezethető vissza, és hatással van a rovarevő madarak állományának csökkenésére és a biodiverzitás beszűkülésére, illetve a mezőgazdasági termelés hatékonyságára is – olvashatjuk a sciencedaily.com angol hírportálon.

A pusztulás fékezése érdekében a Müncheni Műszaki Egyetem (TUM) egyik kutatócsoportja – Jan-Christian Habel professzornak és a Münchebergi Rovartani Intézet igazgatójának az irányításával – most 21 helyszínen egy átfogó vizsgálatot indított a mezőgazdasági termelés intenzitása és a pillangófauna alakulása közötti kölcsönhatások feltárására.

Az eddigi kutatások egy meglepő eredményt hoztak, miszerint az intenzíven művelt területeken a gyakori permetezés és vegyszerhasználat hatással van a rovarállomány pusztulására, ez a hatás azonban az eddig képzeltnél kisebb.

pillangó

A védett területek több mint kétszer annyi pillangófajnak adnak otthont – fotó: Pixabay

A kutatók az intenzív gazdálkodást folytató területekkel határos réteken átlagosan 2,7, a védett területeken pedig 6,6 pillangófajt találtak, vagyis a védett területek több mint kétszer annyi pillangófajnak adnak otthont.

Az egymásnak ellentmondó eredmények miatt az okok alaposabb vizsgálatára van szükség, a pusztulás megállítása pedig a réteken virágos növények magvainak kiszórását igényli.