Szerencsések azok a vetések amelyeket hótakaró fedett. A kései vetések néhol ki sem keltek vagy csak néhány leveles állapotban vannak. A korábbiakban már ott találhatók a tipikus T1-T2-es gabona gyomok, de a később csírázók is „ugrásra” készen várják a tavaszt.

A korszerű termesztéstechnológiák elképzelhetetlenek gyomszabályozás nélkül. A gyomnövények tápanyagot, vizet, napfényt, életteret vesznek el a termesztett növényeink elől. Négyzetméterenként 2 db ragdós galaj már 5% termésveszteséget okoz, de 25-30 db ecsetpázsit, széltippan vagy tyúkhúr jelenléte is hasonló mértékű károkozással járhat. Együttes fertőzés esetén ezek a hatások összeadódnak, 20-30% terméskiesést, nehezebb betakarítást eredményezve.

Általános gyomosodás

Fontos feladat, hogy a tenyészidő folyamán mielőbb kikapcsoljuk a gyomkonkurenciát. Ennek a legoptimálisabb ideje a bokrosodás kezdetétől a bokrosodás végégig terjedő időszakban van, de a beavatkozás időpontját számos tényező befolyásolhatja. A gyomszabályozás későbbi időpontra is kitolódhat, például az időjárás miatti későbbi gyomkelések (galaj, kamilla, magról kelő acat, napraforgó árvakelés) miatt. Elengedhetetlen az olyan készítmény használata, amely megfelelő gyomirtó spektrummal rendelkezik, ugyanakkor a kultúrnövény későbbi fenológiai állapotában fitotoxicitás veszélye nélkül alkalmazható. Ilyen termék a Hadden Star, amely három hatóanyag kombinációja. A magról kelő kétszikű gyomnövények széles skálája ellen, valamint a nehezen irtható ragadós galaj, évelő acat és szulák félék ellen is hatékony. Bokrosodás kezdetétől a zászlós levél megjelenéséig kijuttatható.

A korai vetések már ősszel fertőződhettek kórokozókkal. Ebben a stádiumban a lisztharmat, őszi árpa esetében a jellemző levélfoltosságok kártételére számíthatunk. A télen legyengült növényállomány kora tavasszal még fogékonyabb lesz a gombabetegségekre. Korai stádiumban fertőz továbbá a sárga rozsda is, amely intenzív jelenlét esetén szintén jelentős (10-50%-os) termésveszteséget okozhat. Fontos, hogy a kórokozók ne a kultúrnövényeinkkel együtt fejlődjenek, ezért egy korai, akár a gyomirtással egybekötött védekezést célszerű beiktatni a növényvédelmi tervbe. Ha megvárjuk a klasszikus zászlós levél megjelenéskori permetezést, növényünk energiájának jelentős részét a gombák elleni védelemre fordítja a termésképzés helyett.

levélfoltosság

Szeptória levélen

A fent említett okok miatt, gabonavetéseinket összetett hatásmódú, teljes körű védelmet biztosító fungicidekkel célszerű kezelnünk a vegetáció induló szakaszában. Az egy felszívódó és egy kontakt-lokálszisztemikus hatóanyagot tartalmazó, gombák ellen két támadáspontú Fezan Plus kiválóan alkalmas erre a feladatra. Gyógyító és a gombák szaporító képleteit elpusztító hatással is rendelkezik.

A szárba indulás után évjárattól függően, számítanunk kell a kalászos kártevők megjelenésére. Elsősorban a vetésfehérítő, a levéltetvek, a kalászolás után pedig a gabonaszipolyok okozhatnak érzékeny károkat vetéseinken. Ezek a közismert kártevők extrém esetben, foltszerűen akár 60-80%-os kártételt is okozhatnak. Kiválóan és költséghatékonyan védekezhetünk ellenük piretroid típusú készítményekkel. A Fury EW hatóanyaga a piretroid család elismerten leghosszabb hatású tagja. Hosszabb hatását páratlan foto-stabilitásának köszönheti, ezért a fent említett kártevők elleni megelőző jellegű, vagy célzott használata biztonságos megoldást nyújt.

vetésfehérítő

Vetésfehérítő imágó

A fenti szempontok figyelembe vételével a Kwizda Agro által javasolt Tavaszi Hadden Protect Technológiai csomag 10 ha-os, amelynek tartalma 500 g Hadden, 3x1 l Star, 6x5 l Fezan Plus és 1 l Fury 10 EW. Ez a csomag az egyes termékek listaárhoz képest 14% árengedményt tartalmaz.

Kwizda

Ha számít Önnek a költség, ne hagyja ki ezt a  lehetőséget.

Megjegyzés: A Fezan plus őszi búzában és triticaléban használható!