A versenyképesség és jövedelmezőség megtartása érdekében a modern világ a mezőgazdasággal szemben is egyre nagyobb követelményeket támaszt, melyeket csak úgy tudunk teljesíteni, ha a rendelkezésünkre álló erőforrásainkat hatékonyan használjuk fel. Az egyik legfontosabb erőforrásunk a talaj. A talaj állapota, fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságai kiemelkedően fontosak mind a fentartható, mind pedig az eredményes gazdálkodás szempontjából.

Ha eredményesen szeretnénk gazdálkodni, ismernünk kell talajainkat. Ennek első és alapvető lépése, hogy tisztában legyünk annak kémhatásával, hiszen az nagyban meghatározza a tápelemek felvehetőségét (1. ábra).

A Ca szerepe a növénytermesztésben

A pH jelentős mértékben befolyásolja a növény számára felvehető tápelemek hozzáférhetőségét, ezáltal a termelés eredményességét is. 5,5-ös pH-n például a nitrogén 73%-a, a foszfor 53%-a érhető el a növény számára. A legtöbb kultúrnövény a semleges-enyhén savas talaj pH-n termeszthető a legeredményesebben, tehát ennek az állapotnak az elérése vagy megtartása a kívánatos. Természetesen ez nem minden esetben kivitelezhető, különösen olyan talajokon nem, melyek kémhatása bármilyen szempontból szélsőséges.

tápelemek

1. ábra: Tápelemek felvehetősége a pH függvényében

A kalcium növényélettani hatása is jelentős. Hiányában gyengébb a hajtás- és gyökérnövekedés, melyet a sejtfal nem megfelelő fejlődése miatti sejtpusztulás okoz (1. kép). A küllemi problémák mellet később különböző fertőzések forrása is lehet, ugyanis ezeken az elhalt szöveteken előszeretettel telepednek meg károsító gombák, baktériumok. Ugyanerre az okra vezethető vissza a gyümölcs- és zöldségféléket érintő eltarthatósági problémák, melyek piacosságukat erősen csökkenthetik.

paprika

1. kép: Paprika terméscsúcsa Ca hiány esetén elhal – fotó: Timac AGRO

Magyarországon a talajjavítás szempontjából érdekelt területek körülbelül 60%-a savanyú, vagy erősen savanyú. Ezeken a talajokon az alacsony pH okozta problémákkal egyidejűleg a kalciumhiány talajszerkezetre gyakorolt negatív hatása is jelentős. Az ilyen területeken a kalciumot évről évre pótolnunk kell, különben növényeink nem tudnak versenyképes mennyiségű és minőségű termést szolgáltatni számunkra. Az utánpótlás során a talaj pH mellett mindenkor számolnunk kell a kalcium kimosódásával is. Ez elsősorban a lazább talajokat érinti, de középkötött viszonyok között is észlelhető évenkénti mozgása a termőrétegen belül.

A kalciumutánpótlás lehetőségei

A kalcium pótlására több lehetőségünk is van, melyek közül látszólag a legolcsóbb a mészkőpor. Használata azonban korántsem tekinthető hatékonynak, ugyanis hektáronként akár több tonna kijuttatás is szükséges lehet. A mészkőpor nem csupán a kijuttatandó mennyisége, de nehéz kezelhetősége (2. kép) miatt sem tekinthető jó megoldásnak, ha kalciumutánpótlásról beszélünk.

A cukorgyári mésziszap az ország cukorrépa termesztésének csökkenésével egyre kisebb mértékben áll rendelkezésre, azonban még a mai napig használjuk kalcium pótlására. Ez az ipar melléktermék megközelítőleg 40-50% CaCO3-at kis mennyiségű NPK-t, valamint 10-15% szervesanyagot tartalomaz, ami a talajélet és humuszképződés szempontjából mindenképpen előnyös.

mészkő

2. kép: Mészkőpor szórása során a magas portartalom és a nagyobb kődarabok egyszerre okoznak kijuttatási problémát

PHYSIOMAX – Talajkondicionálás és tápanyag-utánpótlás egyben

A Timac AGRO biostimulátor tartalmú PHYSIOMAX terméke egy magas minőségű és megbízható talajkondicionáló megoldás (3. kép). 76% CaCO3 tartalmával 300 kg/ha dózissal igen rövid idő alatt akár 1 értéknyi pH emelkedést is képes előidézni, és hatását a tenyészidő végéig kifejti.

A PYSIOMAX több egy egyszerű mészkőpornál. A termékben található kalcium forrása egy fiatal tengeri üledék, amely mivel még nem esett át a tömörödési és kristályosodási folyamatokon, megőrizte természetes porózusságát, lágy szerkezetét. A Timac AGRO egy speciális feldolgozási folyamat során ebből az anyagból állítja elő a MESCAL-t, ami grammonkénti 37 m2 aktív felületével gyorsan és hatékonyan lép reakcióba a savanyú talajközeggel. Emellett könnyen és gyorsan hozzáférhető kalciumot is biztosít a talaj, illetve a kultúrnövény számára.

A talaj mikroorganizmusai számára kialakult megfelelő körülményeknek köszönhetően gyorsabb lesz az ásványosodás folyamata, így a még fejletlen növények is könnyebben tudják hasznosítani a talaj tápanyagkészletét.

A kalcium emellett fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatok fenntartásában, valamint a fotoszintézis intenzifikálásában.

Speciális kalciumforrása mellett a PHYSIOMAX PHYSIO+ biostimulátort is tartalmaz, ami egy tengeri algákból kivont amino-purinokból álló szerves alkotóelem. Az amino-purin a növényben természetes úton is szintetizálódik, jelentős szerepe van a növény kalciumfevételének indukálásában. Ezen felül serkenti a gyökerek fejlődését, megnöveli a gyökérszőrök mennyiségét és azok élettartamát, ezáltal közvetlen módon javítja a tápanyagfelvétel hatékonyságát.

A PHYSIO+ biostimulátorban található hatóanyagnak, valamint a könnyen oldódó kalciumforrásnak köszönhetően a növény még a savanyú talajon is több kalciumot képes felvenni. Az ebből adódó intenzívebb sejtosztódásnak köszönhetően kedvezőtlen körülmények között is nagyobb gyökértömeget tud létrehozni, ami által pedig a víz- és tápanyagfelvétel mértéke is megnövekszik.

A PHYSIOMAX magnéziumot is tartalmaz, ami a fotoszintézisért felelős színtestek fő összetevőjeként tovább segíti a növényi anyagcsere-termékek (asszimiláták) képződését.

Physomax

3. kép: PHYSIOMAX melegen granulált szemcséi

A PHYSIOMAX melegen granulált gyártástechnológiának köszönhetően bármilyen műtrágyaszóróval könnyen kijuttatható – akár precíziós géppel is –, felületkezelő anyagának köszönhetően pedig nem kell félnünk a porosodástól. Szántóföldi körülmények között a magágykészítés előtt kijuttatva, 5-10 cm mélyen a talajba bedolgozva fejti ki legjobban hatását. Kimagasló Ca tartalma és kiváló szórhatósága okán alkalmas zöldség- és gyümölcs kultúrák, valamint szőlő ültetvények kalcium utánpótlására is.