szponzorált tartalom

2019.06.04. 10:00

Majálist és családi napot is tartottak az elmúlt hónapban

A Pécs és Környéke Szociális Alapszolgáltatási és Gyermekjóléti Alapellátási Központ és Családi Bölcsőde Hálózat (PKASZAK) májusban több érdekes eseményt bonyolított le. Ezekből válogattunk és kiegészítettük jövőbeni programokkal.

Idén sem maradt el a PKSZAK által szervezett majális. A rendezvényen az alapellátáshoz tartozó öt település képviseltette magát (Bakonya, Baksa, Görcsöny, Orfű és Szalánta). Az eseménynek idén Orfű adott otthont. A rendezvényen az idős ellátottakon kívül az Orfűi Általános Iskola tanulói is részt vettek. A jó hangulatot a generációk közötti együttes, mozgásos játékokra alapuló feladatok elvégzése adta. A majális központi témája az égitestek voltak, így a játékok is ezen tárgykör köré csoportosultak.

A PKSZAK május 25-én családi napot szervezett. A helyszínt Szalánta községe biztosította. A rendezvénnyel minden évben, legfőképpen a Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás közigazgatási területén működő – Baksa, Bakonya, Orfű, Pécs, Pogány, Szalánta – Családi Bölcsődébe járó gyermekeknek és szüleiknek szeretnének kedveskedni, illetve céljuk, hogy az intézményt mások is megismerhessék.

A konzorciumi települések általános iskoláinak felső tagozataiban megtartott prevenciós programsorozat zárásaként június 14-én a Kozármislenyi Janikovszky Éva Általános Iskola tanulói számára tartanak előadást. A programsorozat két téma köré szerveződik: A sztereotípiák, előítéletek, diszkrimináció; A be­drótozott generáció – „internetfüggőség”.

Az „Anyák egészségtudatos magatartását segítő kommunikációs kampány” című program keretén belül 5 alkalommal 5 különböző helyszínen nyílik lehetőség a résztvevők számára információszerzésre és konzultációs lehetőségre szakemberek jelenlétében. A résztvevő védőnő és dietetikus szakemberek segítségével betekintést lehet nyerni az egészséges táplálkozás rejtelmeibe a várandósságtól kezdve a szoptatás időszakán át egészen a kisgyermekkorig. Az előadások témája kiterjed a speciális, egyes betegségekhez kötődő diétákra.

Kérelmet adtak be az irányító hatóság felé

Bogád, Nagykozár és Romonya a TOP-ban Egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztésére 2015-ben megjelent felhívásra Nagykozár konzorciumvezetésével, a Baranya Megyei Önkormányzat Hivatalának közreműködésével 2016-ban nyújtott be támogatás iránti kérelmet. Bogádon és Nagykozárban új orvosi rendelő épülne védőnői szolgálattal, előbbinél iskolaorvosi feladatellátással, Romonyán a közös hivatal korábbi helyiségeinek felújításával a védőnői szolgálat kapna új helyet. 2017 júniusban támogatási szerződést kötöttek, a projekt összköltsége 197.852.222 forint.

Az építőipari áremelkedés az indikátorokat nem érintően ösztönözte az önkormányzatokat módosított tervek kidolgozására, 2018 tavaszán emelkedtek jogerőre az új építési engedélyek. 2018 májustól készítették elő a közbeszerzési eljárást, hat gazdasági szereplőnek küldtek közvetlenül ajánlattételi felhívást, részajánlattétel lehetőségét biztosították. 2019 februárban indított feltételes közbeszerzési eljárás keretében mindhárom részre a Spirit of Europe Kft. tette a gazdaságilag legelőnyösebb ajánlatot. Bogádon nettó 92.529.394 forint, Nagykozárban nettó 94.399.883 forint, Romonyán nettó 13.023.132 forint a beruházás építési költsége, amelyet 27 százalék áfa terhel.

Az előkészítés, közbeszerzés, műszaki ellenőr, projektmenedzsment költségeivel kalkuláltan, önkormányzati önerő vállalása mellett is több mint 57 millió forint költségnövekmény-igény iránti kérelmet a megyei közgyűlés elvi támogató határozatával terjesztenek az Irányító Hatóság elé. A kivitelezési szerződéseket 2019 áprilisban két hatálybaléptető feltétellel írták alá: költségnövekmény-igény és a pályázat még 2015-ös felhívásában 250.000 forint négyzetméterenként szabott költségkorlát alóli mentesség megszerzése.

Hamarosan itt van a Pellérdi Juniális

Immár 17. alkalommal rendezik meg a Pellérdi Juniálist, valamint a Szomszéd és Testvértelepülések Találkozóját június 15-én, a Brázay-kastély park­jában.

Programok

6.30–10.00 Horgászverseny

8.00 Zenés ébresztő a Brázay kastély tornyából

9.00–13.00 IX. Csirke József Labdarúgó Emléktorna

9.00–12.00 Gasztronómiai bemutató, főzőverseny

9.30 Jó reggelt Pellérd! – Tajti Zoltán polgármester köszöntője

9.30–10.30 Közös reggeli

9.00–17.00 Veterán Katonai Járművek bemutatója

10.00 Rókavadászat

10.00–12.30 Célbadobós játék gyermekeknek, Kézműves Klub játszóháza, Életreform Egyesület bemutatója

10.00–17.00 Siklósi „Apró Paták” Lovas Sport Egyesület programja, lovagoltatás, íjászat 2D-s célokra, fúvócsövezés, középkori fegyverasztal, hétpróba verseny

10.00–18.00 Kalandtár – Euro Bungee – 4 asztalos és váras fedett légvár

10.00–16.00 Lovagoltatás a gombánál

11.30 Szomszéd és testvértelepülések köszöntése – köszöntőt mond Tajti Zoltán polgármester

12.00–14.30 Közös ebéd – gasztrozsűrizés

14.30 Nagymamák sütije – kóstoló

14.30–15.30 Pellérd és szomszéd települések csoportjainak műsora

16.00–18.00 Pellérdi borosgazdák és barátaik – borbemutató és borkostoló

16.00 Hangerdő társulat – interaktív gyermekkoncert

17.00 „Táncdalfesztivál” – a Pécsi Nemzeti Színház művészeinek előadásában

18.00 Solymos Tóni (Express) műsora

18.50 Brassdance fúvós show

20.00 Cairo együttes műsora

21.00 Vikidál Gyula koncert

22.00 Tűzi-vízi és láng show

22.00–02.00 Utcabál a Harold zenekarral

Harmincezer gyereket érnek el a szolgáltatással

A Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás fenntartásában működik az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ. Az intézmény tevékenysége sokrétű, az ellátási területükön élő, szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, valamint a krízishelyzetbe került egyének és családok számára nyújtanak segítő szolgáltatást. Céljuk az egyének és családok életvezetési képességének megőrzése, a problémák kialakulásának megelőzése, a kiváltó okok feltárása, krízishelyzetek kezelése, a kialakult problémák megszüntetésének elősegítése a szociális munka eszközeinek, módszereinek, valamint a szociális szakemberek készségeinek alkalmazásával.

Mint azt Nagy István, az intézmény igazgatója elmondta, fontosnak tartják, hogy minden nagyobb volumenű városi vagy járási rendezvényen képviseltessék magukat. 2018 szeptemberétől elindult az iskolai-óvodai szociális segítés Pécsett és a pécsi járásban. Ez 172 intézményt érint, és 29.800 gyermeket érnek el a szolgáltatással.

Ezen kívül 2015 óta fut a családi projektjük, melyben a családoknak nyújtanak intenzív segítést. A programban a szociális segítő a megszokott 25–30 család helyett csak 6–8-ra fókuszál, velük végez szociális segítő tevékenységet, illetve képességfejlesztést. Módszertani tevékenységet is ellátnak, részt vettek a tavalyi évben egy szülői kompetencia fejlesztő pályázatban, 3 és fél millió forintot nyertek. Folyamatos a jelzőrendszerrel való kapcsolatuk, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.-vel is részt vesznek egy projektben.

Tapasztalatcsere

Június 18-19-én a pécsi Tudásközpontban országos szakmai konferenciát tartanak az iskolai-óvodai szociális segítő tevékenységgel kapcsolatban. Jó gyakorlatokat, tapasztalatokat mutatnak be a témában a szakemberek. Ugyanis az az eddigi tapasztalat, hogy a tevékenységgel kapcsolatban nagy az érdeklődés. A rendezvényre az ország több pontjáról érkeznek szakemberek, így az iskolai-óvodai segítés helyi sajátosságait is megoszthatják egymással.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában