5 ימים לבחירות, קרב צמוד על נשיאות מצרים
הבחירות החופשיות הראשונות, שייערכו בשבוע הבא, יעמדו בסימן הפילוג בין חילונים לדתיים, בעידן שאחרי נפילת מובארק. את הסקרים מובילים עאמר מוסא ואבו אל-פותוח
אבי יששכרוף
18.05.2012| עודכן ב: 24.06.2012

שתפו, וחבריכם יקראו
את הכתבה ללא תשלום
שחקן הקולנוע המצרי הנודע, חוסיין פהמי, שזכור היטב לצופי הסרטים המצריים ששודרו בישראל בשנות השמונים בשל מראהו המצודד, אמר כי בכוונתו להצביע לעאמר מוסא בבחירות שיתקיימו בעוד חמישה ימים. בראיון לרשת אל-ערבייה סיפר פהמי כי אינו רואה במוסא שריד של עידן מובארק, וכי הוא תומך בו על אף שרוב חבריו השחקנים מתכוונים להצביע למועמד אחר, חמדין סבחי.
פהמי הדגיש כי תמך במהפכת 25 בינואר אך נמנע מלהשתתף בהפגנות משום שאינו מסוגל להיות במקומות הומי אדם. הוא הוסיף שיש לברך על מגוון הדעות והעמדות הפוליטיות בקרב השחקנים, כיוון שהם יכולים סוף כל סוף להביע את דעתם באופן חופשי. אין ספק שהיה זה עוד פתח לאופטימיות עבור מוסא, המועמד המוביל לפי הסקרים בבחירות לנשיאות מצרים, שכיהן בעבר כשר החוץ בממשל מובארק. ניתן גם להבין את גישתו החיובית של פהמי: מדובר בבחירות הדמוקרטיות הראשונות לנשיאות מצרים אי פעם. המועמדים השונים, 12 במספר (אחד המועמדים, מוחמד פווזי עיסא, הסיר את מועמדותו רק שלשום), מנסים לעשות מאמצים של הרגע האחרון כדי לשפר את מצבם ערב פתיחת הקלפיות ביום רביעי. הם מתחרים על קולם של כ-52 מיליון בני אדם, מתוך כ-85 מיליון אזרחי מצרים. הסבב הראשון יימשך גם ביום חמישי, ואם לא יהיה מועמד שיזכה ביותר ממחצית הקולות ייערך סבב שני בין שני המועמדים המובילים, ב-16-18 ביוני. ב-21 ביוני יוכרז המנצח ובסוף החודש תעביר המועצה הצבאית העליונה את סמכויותיה לידי הנשיא הנבחר.
ההערכות השונות והסקרים מנבאים כי מוסא יעלה לסיבוב השני ויתמודד ראש בראש מול המועמד האיסלמיסט עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, איש "האחים המוסלמים" לשעבר שעזב את שורות הארגון כדי להתמודד בבחירות לנשיאות. זאת לאחר שהאחים שללו לחלוטין את אפשרות הרצת מועמד מטעמם לנשיאות, ולאחר מכן שינו את החלטתם, או נציג "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי. אבו אל-פותוח נחשב גם בין המועמדים המובילים בסקרים, ומנסה לשדר מסר של פיוס לכל אזרחי מצרים, אך מורסי יכול להפתיע בעיקר משום שהמערכת הפוליטית המשומנת של "האחים המוסלמים" תפעל למענו.
למועמדים נותרו עוד שלושה ימים בלבד לקמפיין הבחירות שלהם. זאת משום שביום שלישי כבר תיאסר כל תעמולת בחירות, כולל ראיונות או עצרות. לאור זאת ניתן להבין את הפעילות הקדחתנית של המועמדים, שעברו בימים האחרונים בין המחוזות והערים, ובעיקר מאולפן טלוויזיה אחד, למשנהו. אתר האינטרנט של העיתון אל-אהראם דיווח אתמול כי מטה הבחירות בן שלוש הקומות של עאמר מוסא נראה תוסס, אך לא במידה יוצאת דופן.
הירשמו להמלצות הקריאה של הארץ
הרשמה בקליק
מדיניות חוץ? זה לא בוער
מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר נאבק בחודשים שעברו בתואר הגנאי "פלול", המתאר את אנשי משטר מובארק, שטרחו יריביו הפוליטיים להצמיד לו. בקמפיין הבחירות ניסה להדגיש את מדיניותו הנוקשה כלפי ישראל, שהובילה לדבריו לכך שעזב את הממשלה ב-2001 וכן את הגעתו להפגנות בכיכר א-תחריר כבר בתחילת המהפכה. ייתכן שהמאמץ של מוסא להפגין סוג של עוינות כמעט כלפי המערב הוביל לטעות שעשה בשידור חי בעימות הטלוויזיוני בינו לבין אבו אל-פותוח. בעימות, ששודר ביום חמישי שעבר, נשאל מוסא על יחסי קהיר וטהראן בעתיד, וטען כי איראן היא מדינה ערבית אחות. המשפט הזה עלה לו בלא מעט ביקורת במדינה שנחשבת לאויבת המסורתית של איראן ושל השיעה. לא נראה שמוסא נבהל מהמעידה יתר על המידה, ובימים הקרובים הוא צפוי לקיים כמה עצרות בחירות באלכסנדריה, בקהיר ובערים נוספות. המטה שלו דואג שיתראיין לאינספור ערוצי טלוויזיה וכלי תקשורת, כולל הערוץ של התנועה הסלפית, שמצדה כבר הודיעה שתתמוך באבו אל-פותוח. אל-אהראם דיווח כי במקביל לאינספור הראיונות לתקשורת שהתנהלו בקומה הראשונה, בקומה השנייה של המטה של מוסא שקדו העובדים הצעירים על קמפיין האינטרנט ושמו דגש על הרשתות החברתיות.
האיסלאמי שפרש נגד "האחים המוסלמים"
אבו אל-פותוח מנהל קרב אדיר על עתידו הפוליטי, בעיקר לקראת הסיבוב הראשון של בחירות, לא רק נגד מוסא אלא בעיקר נגד המועמד של "האחים המוסלמים" מורסי. באורח מפתיע זוכה אבו אל-פותוח לתמיכתם של חילונים רבים, כמו ואיל רנים, איש חברת גוגל שהוביל את תנועת המהפכה ואת ההפגנות בינואר 2011. באורח פחות מפתיע, אבו אל-פותוח, שנחשב לאחד מראשי "האחים המוסלמים" בעברו, זוכה גם לתמיכתם של מאוכזבי "האחים" וצעירי התנועה. האחרונים ביקרו בחריפות את שיתוף הפעולה בין "האחים" למועצה הצבאית העליונה לאחר המהפכה, ובעיקר את ההחלטה של ראשי התנועה להציג מועמד בבחירות לנשיאות, על אף שהבטיחו שוב ושוב כי יימנעו מכך.
אבו אל-פותוח, שאנשי מטה הבחירות שלו נוסעים מעיר לעיר באוטובוס עם קומת גג פתוחה שעליו מתנוססת תמונת ענק של המועמד, הצליח למתג עצמו כמועמד איסלאמיסט מתון שיכול לגשר בין החילונים לבין הדתיים במצרים. נוכח התחרות בין "האחים" לבין התנועה הסלפית היה זה אך טבעי שהסלפים יבטיחו את קולם לאבו אל-פותוח. כך גם עשתה "אל-ווסט", המפלגה האיסלאמיסטית המתונה. עם זאת, הרופא בן ה-61 יודע אולי יותר מכל מועמד אחר שעם כל הכבוד לסקרים ולתמיכת המפלגות השונות, המנגנון הארגוני הענק של "האחים המוסלמים" הוא האויב מספר 1 שלו.
בעוד האוטובוס של אבו אל-פותוח נע מעיר לעיר, גימיק הבחירות של "האחים המוסלמים" הוא שרשרת טוקטוקים, המדמה רכבת אנושית. כולם נושאים את תמונתו של מוחמד מורסי, המועמד המועדף פחות מבחינת התנועה. בשלב מסוים אף תכננו אנשי הקמפיין שלו ליצור את השרשרת האנושית הגדולה בעולם, אך התוכנית טרם יצאה לפועל. אחד הקשיים עמם מתמודד מורסי הוא התדמית שדבקה בו כ"ברירת המחדל" - תחילה בחרה הנהגת האחים המוסלמים את חיירת א-שאטר כמועמד שלה לנשיאות, אולם נוכח ההרשעה הפלילית בעברו נפסלה מועמדותו והתנועה נאלצה להציב את מורסי במרוץ לנשיאות. סיסמת הבחירות של מורסי שחוקה ומוכרת: "האיסלאם הוא הפתרון", והסקרים אינם מיטיבים עמו. הוא נחשב לכריזמטי פחות מא-שאטר, ולא נודע כנואם בחסד. אפילו הבטחתו ל"נהדה" - תחייה, אינה מצליחה לייצר הדים. ייתכן שנוכח מצבו הרע בסקרים או התדמית הקיצונית שדבקה בו מדגיש מורסי כי ישמור על הסכמי השלום עם ישראל. כל זאת בעוד שיריביו תוקפים פעם אחר פעם את ישראל.
הכתבות המומלצות
בקבוקי תבערה, אלימות והסתה: מה קורה בוואטסאפ ובטלגרם?
המאה ה-21 היא העידן של הפסיביות. הנה, זה נאמר
שנים הנפתי את הדגל בגאווה, חשתי בטוחה. עכשיו הכל השתנה
כשמקלפים את הפאניקה התמידית, גדי טאוב לא כזה שונה מיצחק רבין
זוכרים שערב חג מחר? קיש פטריות מהיר ומעולה
תגובות
שם *
כותרת *
תגובה *
תוכן מקודם
6 אסטרטגיות הגנה להתנהלות בשוק יורד
5 עונשים שנויים במחלוקת שהושתו על עברייני מין
5 עובדות על בית הדין הבינלאומי (לצדק) בהאג
מה הקשר בין נהיגת מרוצים לעבודה מהבית?
שירות למנויים
צרו קשר
פרסמו באתר
תנאי שימוש
 להורדת האפליקציה
© כל הזכויות שמורות להוצאת עיתון הארץ בע"מ
חדשותבעולם
ראשי חדשות בעולםבריאות דעות תרבות טלוויזיהאדריכלותאופנהאמנותמה עושים היוםמוזיקהתיאטרוןטיולים TheMarker ספורט אוכל קפטן אינטרנט סוף שבוע מדע בריאות טיולים ספרים ילדים סרטים לילדיםאטרקציות לילדיםהצגות ילדיםמתכונים לילדיםטיולים עם ילדים 10 הנצפות הארץ Labels מהדורה מודפסתקנו מינוישירות למנויים