m.priceperpiece.com
Ad cookies infoOK
This page uses cookies
Calculate
Now
PRICE​PER​PIECE​.COM
Compare the unit price of grocery and general items, and save a lot
Jump to Price Per Piece Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)
Price per piece app
Cost per item
Say you want to buy some screws, and you have three choices: 3 pieces for $0.75; 25 pieces for $4.99; and 40 pieces for $9.60. Which multipack will give you the most screws for your money, and how to calculate the price per piece? Unsure? The correct choice is 25 pieces for $4.99.

While buying online or in-store, use PricePerPiece.com on your smartphone and be a smart consumer!
How to calculate the Price Per Piece?
It is now easy to calculate the unit price online! - PricePerPiece.com (Unit Price / Cost Per Item) is a user-friendly website app, where you can make instant cost comparisons using a mobile device, tablet, laptop or desktop.
All fields are required: for each item, enter the shop, item's name or brand, the number of pieces, and price in dollars, Calculate... and pronto! You have the price per piece of the item. Compare up to 5 items at a time. Not counting in pieces? - see other units.

    

How to calculate the unit price when comparing goods sold in multipacks: PricePerPiece.com
1


pc.
Price $ . or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$
Choose the most advantageous packaging by finding out the price per item on your smartphone.
2


pc.
Price $ . or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$    
Is a 4-pack, a 5-pack or a 6-pack more advantageous per item? - Verify it on PricePerPiece.com
3


pc.
Price $ . or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$    
How do single items compare with multipacks: use PricePerPiece.com on your smartphone to check the price per piece in the store
4


pc.
Price $ . or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$    
Astute consumers use PricePerPiece.com on their Android, iPhone or iPad, and save lots by choosing the best value per item
5


pc.
Price $ . or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$    
Get more items for the dollar depending on the size of the multipack! - The largest multipack is not always the cheapest per item!

Share Your Results








About PricePerPiece.com
How to count the unit price of goods sold in multi-packs? - PricePerPiece.com is a web app for comparing the cost per item or price per piece of goods. Coded in HTML and JavaScript, the price comparison app is easy-to-use. Users can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to compute the unit price. By entering the shop name and item's brand, number of pieces and price information in the respective fields, users can determine the price per piece or item. By default, the price is in dollars; but results can be applied to any other decimal currency.
The privacy of your input is guaranteed, since the data you enter actually never leaves your phone, tablet or PC.

Did you ever notice that items sold in multi-packs are not necessarily cheaper than when sold per piece? That, instead of increasing the price, the manufacturer had reduced the number of pieces of the article? That the supposedly "free can" of extra product actually costs more per piece?

Be on your guards! Use PricePerPiece.com to calculate exactly the real unit price and compare the results for each item. The cheapest item will automatically show inside the yellow border box after you calculate 2 or more items. Defy the traps of marketing and advertising and be a smart consumer!

Example 1: You discover that there is a new packaging for your favorite canned sardines: a twin pack for $3.15 and 5-pack for $7.33. You want to know which packaging will save you more money. To check the price per pack:

• Item1: enter the store, "twin pack" in the item name, write 2 in the number of pieces, then input the price. Calculate the price per piece.

• Item2: enter the shop, "5-pack" in the item field, write 5 in the number of pieces, then enter the price. Calculate to compare with previous result. Check the yellow box next to the result; it shows the cheapest item per piece.
Example 2: - At the market, you see two cartons of free-range eggs: one with 8 eggs for $2.55 and the other with 6 eggs for $2.05. Which carton has cheaper eggs per piece? To compare:

• In Item1, write stall name and "8 eggs" in the item field. Then write 8 in the number of pieces, and 2.55 in the price. Calculate and see the cost per piece.

• In Item2, write the seller name and "6 eggs" in the item field. Then write 6 in the number of pieces, and 2.05 in the price. Calculate to find out the price per piece and compare the result with Item1.
Example 3: At the drugstore, you want to know which box of identical multivitamin pills will give you the most pills for your money: a box of 12 for $5.49 or a box of 50 for $22.04?

• Item1, type the retailer and "12/box" in the item. Then write 12 for the number of pieces and type the price. Calculate button for the result.

• Item2, type the store and "50/box" in the item. Then write 50 in the number of pieces and type the price. Calculate to know which box gives you more vitamins for your money.
ContactPrivacy


Copyright 2005-2021 priceperpiece.com
All rights reserved.



    
Price calculators per

100g - priceper100g.com

kilogram - costperkg.com

pound - priceperlb.com

ounce - priceperoz.com

fluid ounce - priceperfloz.com

quart - costperquart.com

gallon - costpergallon.com

litre - costperlitre.com

piece - priceperpiece.com
FRANÇAIS



Calculatrice de prix par

100g - prixpar100g.com

kilogramme - prixparkilo.com

pièce - prixpararticle.com


Retour en haut de page
ESPAÑOL



Calculadora de precio por

100g - preciopor100g.com

kilogramo - precioporkilo.com

pieza - precioporarticulo.com


Volver a arriba
PORTUGUÊS



Calculadoras de preços por

quilograma - custoporquilo.com

peça - custoporunidade.com


Voltar ao topo
ITALIANO



Calcolatore di prezzo al

chilogrammo – prezzoalchilo.com

unità – prezzoperarticolo.com


Torna su
DEUTSCH



Preisrechner pro

Kilogramm - preisprokilo.com

Stück - preisproeinheit.com


Zurück nach oben
汉语



价格计算器

公斤 - priceperkg.asia

块 - priceperpiece.asia


回到顶部
NEDERLANDS



Prijs rekenmachines per

kilogram – prijsperkilo.com

stuks – prijsperstuk.com


Terug naar boven
POLSKI



Kalkulatory ceny za

deka - cenazadeka.com

100g - cenaza100g.com

kilo - cenazakilo.com

sztuka - cenazasztuke.com


Wróć na górę
РУССКИЙ



Расчет цены за

килограмм - tsenazakg.com

штуку - tsenayedinitsy.com


Вернуться наверх