Jaderný reaktor: Porovnání verzí

Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎Efektivní koeficient násobení: typografie za použití AWB
Bez shrnutí editace
značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu
Řádek 17:
}}</ref> a proto se v běžné literatuře i mluvě pod názvem „jaderný reaktor“ téměř výhradně myslí právě tento druh. Patří mezi ně jak reaktory v jaderných elektrárnách, tak reaktory jaderných ponorek i menší výzkumné reaktory pro různé experimenty, výrobu radiofarmak atd.
* [[fúzní jaderný reaktor]] – v tomto reaktoru je jaderná energie získávána pomocí slučování lehkých jader jako [[deuterium]] a [[tritium]]. Tento typ reaktoru se vyvíjí již desítky let a ke komerčnímu využití chybí podle odhadů ještě další desítky let výzkumu. Existuje řada návrhů, jak donutit lehká jádra ke sloučení. Mezi nejrozvinutější lze zařadit například [[Tokamak]]y.
* [[radioizotopový termoelektrický generátor]] – v tomto reaktoru se jaderná energie získává pomocí přirozeného rozpadu těžkých prvků jako <sup>238</sup>Pu (jde tedy opět o rozpad těžkých jader, ale v tomto případě přirozený). V technické terminologii se pojem „reaktor“ pro tototento tip zařízení běžně nepoužívá. Využívá se především jako dlouhodobý bezúdržbový zdroj elektrické energie o nízkém výkonu u zařízení v odlehlých oblastech, například pro vesmírné sondy.
 
== Základní principy ==