Durham

hlavní město anglického hrabství Durham
Další významy jsou uvedeny na stránce Durham (rozcestník).

Durham je město v anglickém hrabství Durham. Je známé svou normanskou katedrálou a hradem. Město je sídlem Durhamské univerzity a jejích kolejí. Nedaleko centra města se nachází vězení.

Durham
Durham – znak
znak
Durham – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
RegionSeverovýchodní Anglie
Ceremoniální hrabstvíHrabství Durham
Durham
Durham
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha186,7 km²
Počet obyvatel48 069 (2011)
Hustota zalidnění257,5 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba0191
PSČDH1
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie editovat

Archeologické nálezy ukazují na osídlení v oblasti Durhamu přibližně od 2. tisíciletí př. n. l. Historii současného města je možno vysledovat od roku 995, kdy si skupina mnichů z Lindisfarne vybrala kopcovitý poloostrov jako místo stavby kostela, kde pohřbili ostatky svatého Cuthberta (podle legendy je zde přivedla dojička, které se zatoulala kráva a našla ji na tomto místě odpočívat).

Stavba současné Durhamské katedrály byla zahájena roku 1093 a stále obsahuje ostatky svatého Cuthberta a Bedy Ctihodného.

Název Durham pochází ze staroanglického dun-holm znamenající pahorkatý ostrov.

 
Zobrazení legendy o založení Durhamu.

Naproti katedrály napříč Palace Green stojí Durhamský hrad, původně budovaný Normany od roku 1071 poté, co se Vilém I. Dobyvatel vrátil z tažení do Skotska. Některé jeho části pocházejí z pozdějšího období, především pozoruhodná Viktoriánská přístavba Anthonyho Salvina. Obě dvě stavby jsou zařazeny do Světového dědictví UNESCO. Od roku 1837 v hradu sídlila University College, první fakulta Durhamské univerzity. Tři staletí po dostavbě hradu byl Durham pravidelně obléhán Skoty, včetně známé Bitvy u Nevillova kříže roku 1346 odehrávající se asi dva kilometry na západ od města.

Ve středověku byl Durham centrem moci světské i církevní, hlavně pro svou strategickou polohu poblíž hranic se Skotskem. Hrabství Durham bylo velmi nezávislé na ústřední moci, razilo své vlastní mince, vykonávalo spravedlnost a mělo právo udržovat svou vlastní armádu. Durhamští biskupové disponovali rozsáhlými pravomocemi, které omezil až Jindřich VIII, který také roku 1538 nechal zničit skříň s ostatky svatého Cuthberta. Speciální pravomoci durhamských biskupů byly zcela zrušeny při správní reformě roku 1832.

Roku 1832 byla založena Durhamská univerzita, jejíž budovy se nacházejí jak na poloostrově tak i na Event Hill na druhé straně řeky. v 19. století se v okolí Durhamu začalo ve větší míře těžit uhlí. První Durham Miners' Gala slavnost horníků, jejíž součástí je průvod městem, se uskutečnila roku 1871 a je populární do současné doby.

Metropolitní distrikt, jehož bylo město součástí, byl označován jako Durham and Framwelgate do té doby než byl spojen s Durham Rural District a Brandon and Byshottles urban district a vytvořil tak distrikt City of Durham.

Geografie editovat

Durham se nachází 21 km na jihozápad od Sunderlandu. Řeka Wear protéká severní částí města a ohraničuje centrum na třech stranách a vytváří tak Durhamský poloostrov. Durham je město postavené na pahorcích. Dominantou města je jeho katedrála, postavená nacházející se v centru na pahorku nad řekou Wear. Prudké svahy na březích řeky jsou zalesněné a dotvářejí tak pitoreskní krásu města. Na západ od centra města protéká další řeka Browney, která na jih od Durhamu vtéká do Wearu.

 
Durhamská katedrála

Hlavní město hrabství Durham, Durham se nachází v místním samosprávném distriktu City of Durham, do kterého jsou zahrnuty i oblasti mimo vlastní město. Tento distrikt má 87 656 obyvatel a rozprostírá se na ploše 186,68 čtverečních kilometrů. Vlastní Durham má 42 939 obyvatel.

Doprava editovat

Železniční stanice Durham se nachází na trati East Coast Main Line mezi Edinburghem a Londýnem. Železniční trať od jihu vede přes okázalý viktoriánský viadukt vypínající se nad městem. Hlavní silniční tepnou je dálnice A1, která prochází podél východní části města. Letiště Newcastle na severu a Letiště Durham Tees Valley na jihu se nachází asi ve vzdálenosti 40 km od Durhamu. Tržiště a centrum města je první (i když malou) oblastí ve Velké Británii, kde je vyžadován poplatek za vjezd z důvodu omezení dopravy a byla takto ustanovena roku 2002.

Turistické atrakce editovat

Centrum města se rozkládá na poloostrově vytvořeném řekou Wear. V centru této oblasti se nachází tržiště, kde jsou stále pořádány pravidelné trhy. Zastřešená tržnice se také nachází na náměstí. Toto náměstí a okolní ulice jsou hlavním obchodním centrem města. Hradní nádvoří které vede na jih kolem Palace Green je téměř celé obsazeno univerzitou a katedrálou.

Na poloostrov vedou tři starobylé mosty, které jsou v současnosti vyhrazené pro pěší. Prebends Bridge vede na jižní část nádvoří. Na východ z náměstí vede cesta přes Elvet Bridge a dále do městského obvodu Elvet. Na západ odsud je oblast obecně známá jako Viaduct, pojmenovaná po dominantě této části města.

Osobnosti města editovat

Partnerská města editovat

Externí odkazy editovat