Nápověda:Hledání

Vyhledává políčko Wikipedie: V nabídce se zobrazují články stejně příp. podobně začínající. Poslední položka otevře stránku s výsledky vyhledávání v článcích.

Existuje více možností, jak hledat a najít informace na Wikipedii. Pro každý případ je vhodný jiný způsob hledání. Základní hledání umožňuje políčko Hledat na Wikipedii (klávesová zkratka s F), pokročilé vyhledávání samostatná stránka (Speciální:Hledání).

Znám přesný název článku editovat

Pokud přesně znáte název článku, který hledáte, není nic jednoduššího, než že jeho jméno zadáte do políčka Hledat na Wikipedii vpravo v záhlaví článku a stisknete klávesu ENTER nebo klepnete na tlačítko lupy  . Druhou možností, jak přejít na přesný název, je že otevřete přímo jeho adresu URL, např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Název článku, jejím vepsáním do adresního řádku.

Znám přibližný název článku editovat

I v tomto případě můžete využít políčko Hledat na Wikipedii. Po vepsání přibližného názvu se rozbalí nabídka s navrženými podobnými názvy stránek, které na Wikipedii existují. Pokud mezi nimi hledaný článek není, je možné otevřít stránku se všemi výsledky pro hledaný výraz klepnutím na odkaz obsahující… Název článku v rozbalovací nabídce dole.

Výsledky vyhledávání zahrnují i výskyt textu uvnitř článku a varianty slova. Pokud chcete vyhledávání omezit na názvy článků, použijte intitle:název, které zobrazí všechny články, které mají v názvu název. Pokud chcete hledat přesný text části nadpisu (bez variant), můžete použít anglické uvozovky, v kombinaci: intitle:"přesná fráze".

Pokud znáte začátek názvu článku, pomůže rozbalovací nabídka, která se otevře při zadání prvního písmenka a při každé změně textu v políčku se aktualizuje. Zobrazuje však jen několik prvních výsledků, další je možné vyhledat v abecedním seznamu Speciální:Stránky podle začátku názvu.

Znám úryvek textu článku editovat

V případě, že znáte krátký úryvek textu nebo různá slova, která by se v článku mohla vyskytnout, můžete je také vepsat do vyhledávacího políčka. Po rozbalení rozbalovací nabídky pak už stačí jen klepnout na odkaz obsahující… Úryvek textu dole. Pokud v hledání neuspějete, můžete zkusit hledat i v externích vyhledávačích, např. v Googlu. Pro ten vyhledávací dotaz vypadá např. takto: klíčová slova site:cs.wikipedia.org. Jejich drobnou nevýhodou je fakt, že neumí vyhledávat v nejnovějších článcích a nově provedených úpravách, protože svoji databázi webových stránek aktualizují pouze občas.

Znám téma článku editovat

Doposud byly jednotlivé typy vyhledávání celkem jednoduché. Složitěji se však hledá článek pro určité téma, kde nevíme ani název ani úryvek textu. Zkuste nejprve předchozí postupy, místo názvu článku zkuste hledat vámi očekávaný název, místo úryvku textu zkuste právě klíčová slova, která by článek mohl nebo měl obsahovat. Pokud neuspějete, můžete zkusit projít strom kategorií. Do kategorií jsou články řazeny právě podle témat, o kterých pojednávají, což může být v tomto případě velmi užitečné.

Znám jiný údaj o článku editovat

Jestliže znáte např. šablonu, kategorii, odkaz nebo regulární výraz, který hledaný článek určitě obsahuje, existují také speciální klíčová slova, která můžete využít. Jedná se vždy o speciální klíčové slovo, za kterým hned následuje dvojtečka (bez jakékoliv mezery) a za ní hned hledaný výraz. Pokud je výraz víceslovný, vložte jej do anglických uvozovek (""). Například po zadání incategory:Hrady do vyhledávacího políčka je vypsán seznam článků v kategorii Hrady. Hrady v Česku už je však potřeba vložit do uvozovek takto: incategory:"Hrady v Česku". Seznam těchto speciálních klíčových slov s vysvětlivkami je na stránce Nápověda:CirrusSearch (anglicky).

Hledání na Wikipedii však obsahuje další chytrá vylepšení, která hledání výrazně ulehčí:

  • hledání nebere ohled na velikost písmen ani na diakritiku
  • přesnou frázi nebo víceslovné spojení můžete vyhledat jejím vložením do anglických uvozovek (""), např. "víceslovné spojení"
  • nechtěné slovo můžete vyjmout vložením spojovníku před dané slovo, např. pes -domácí najde všechny články obsahující slovo pes, ale neobsahující slovo domácí
  • hledání do jisté míry nebere ohled ani na skloňování nebo časování slov
  • insource:"wikikód" umožňuje hledat ve wikikódu, například zadání insource:"https://www.cnb.cz" vyhledá stránky Wikipedie s externími odkazy na konkrétní stránky (zde oficiální stránky ČNB)
  • insource:/https?:\/\/(www\.)?cnb\.cz/ … podobné funkčnější hledání využívající regulární výrazy

Nehledám článek, nýbrž jinou stránku editovat

Pokročilé hledání stránek mimo hlavní jmenný prostor (tj. jiných než článků) vyžaduje již více zkušeností. Nejprve uvedete název jmenného prostoru (např. "nápověda", "uživatel", "šablona"), doplníte dvojtečku a název hledané stránky.

Další možností je otevřít stránku hledání, kde po klepnutí na rozbalovací nabídku Prohledávat pak klepnete dole na Přidejte jmenné prostory a vyberete ze seznamu. Také můžete využít předvolených variant pomocí zaškrtávacích polí "Vše", "Výchozí", "Diskuse" a "Všeobecná pomoc". O řádek výše je ještě možnost nechat Wikipedii zapamatovat si nastavené parametry.

Stránka hledání editovat

Na stránku hledání se můžete také dostat klepnutím na tlačítko lupy   ve vyhledávacím políčku, pokud je toto políčko prázdné. Stránka kromě výše zmíněných funkcí a výsledků vyhledávání nabízí také výsledky vyhledávání na Wikidatech a v případě neexistujícího článku také návrh správného názvu (pokud Wikipedie v dotazu např. objevila překlep), možnost článek s hledaným názvem založit nebo si prohlédnout více informací o hledaném výrazu na Wikislovníku, případně se podívat, zda na hledaný název náhodou neodkazuje nějaký jiný existující článek.

Další nastavení hledání editovat

Pokročilé chování vyhledávání na Wikipedii můžete upravit na této podstránce uživatelského nastavení. Můžete si zde nastavit míru, s jakou budou opravovány překlepy, případně zkusit původní vyhledávač porovnávající začátky názvů.

Související stránky editovat