fa.m.wikipedia.org
برجستگی توپوگرافی
برجستگی (ارتفاع نسبی)، (به انگلیسی: Topographic Prominence)، کمیتی است که برای نشان‌دادن برجستگی نسبی قله‌ها در که مکان‌نگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تعریف
بر اساس قرارداد، ارتفاع نسبی قلهٔ اورست، به عنوان بلندترین قلهٔ زمین، برابر با ارتفاع این قله از سطح دریا در نظر گرفته می‌شود. به جز این مورد خاص، تعریف‌های مختلفی برای ارتفاع نسبی مورد استفاده قرار می‌گیرد که همه معادل‌اند:
کاربرد در کوهنوردی
ارتفاع نسبی قله‌ها، در کوهنوردی به عنوان معیاری برای اهمیت یک قله مورد توجه‌است. قله‌های با ارتفاع نسبی کم، یا قله‌ای فرعی برای یک قلهٔ بلندترند یا قله‌هایی غیر مستقل. قله‌هایی با ارتفاع نسبی زیاد، بلندترین نقطه در محدوده‌ای نسبتاً وسیع هستند و از دوردست‌ها قابل رؤیت‌اند. برای مثال، کی۲، (با ارتفاع ۸٬۶۱۱ متر و ارتفاع نسبی ۴٬۰۱۷ متر) دومین قلهٔ بلند زمین است؛ در حالی که قلهٔ جنوبی اورست (یک قلهٔ فرعی نزدیک قلهٔ اورست) با ارتفاع ۸٬۷۴۹ متر و ارتفاع نسبی حدود ۱۱ متر، یک زیرقله از قلهٔ اصلی اورست در نظر گرفته می‌شود.[۱] (تنها قله‌هایی با ارتفاع نسبی کافی، به عنوان کوه مستقل در نظر گرفته می‌شوند.)
همچنین ارتفاع نسبی مناسب‌ترین معیار برای در نظر گرفتن یک بلندی به عنوان یک کوه مستقل است. در هر لیستی که برای کوه‌ها و قله‌ها تهیه می‌شود، یک مقدار حداقل ارتفاع نسبی لازم برای وارد کردن قله‌ها در لیست در نظر گرفته می‌شود و قله‌هایی با ارتفاع نسبی کمتر به عنوان قلهٔ مستقل در نظر گرفته نمی‌شود.
جستارهای وابسته
فرازا (جغرافیا)
پانویس
"Mount Everest-South Summit, China/Nepal". Peakbagger. Retrieved ۵ مرداد ۱۳۹۰‎. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
این یک مقالهٔ خرد کوه‌ها است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.
آخرین‌بار در ‏۱۸ ژوئن ۲۰۲۱، ‏۱۴:۵۸ ویرایش شده‌است
محتوا تحت CC BY-SA 3.0 در دسترس است
مگر خلافش ذکر شده باشد.
سیاست محرمانگی
شرایط استفاده
رایانه
خانهتصادفی در نزدیکی ورود تنظیمات کمک مالیدربارهٔ ویکی‌پدیاتکذیب‌نامه‌ها
زبانپی‌گیریویرایش