he.m.wikipedia.org
פורטל:המורשת העולמית/תמונה נבחרת/גלריה
< פורטל:המורשת העולמית‏ | תמונה נבחרת

גלריית תמונות
גלריית תמונות נבחרות של פורטל המורשת העולמית
לעריכת סדרות התמונות לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".
1
מקדשי אבו סימבל במצרים: משמאל - מקדש רעמסס השני, ומימין - מקדש נפרטרי. בין 1964 ל-1968 נחתך האתר כולו לבלוקים גדולים, פורק, וכונס מחדש במיקום גבוה יותר. הפעולה נדרשה כדי למנוע את הצפתו על ידי אגם נאצר, שנוצר לאחר בניית סכר אסואן.
2
ולפראיסו היא עיר נמל במרכז צ'ילה השוכנת במרחק של כ-120 ק"מ צפונית-מערבית לסנטיאגו. הרובע ההיסטורי של העיר כולל עירוב של סגנונות שהביאו עמם המהגרים השונים לעיר במהלך המאה ה-19. הבולטים שבהם הם הסגנון הקולוניאלי הספרדי והסגנון הוויקטוריאני.
3
הספרייה בקריית האוניברסיטה במקסיקו סיטי שוכנת בבניין מעוטר בציורי קיר עשירים של אמנים מקסיקנים ידועים. ציורי הקיר מבוססים על מוטיבים אצטקיים ועל שלט האצולה של האוניברסיטה, ובזכותם הפך המבנה לבניין המוכר והמייצג ביותר של הקמפוס.
4
הר קניה, המתנשא לגובה של 5,199 מטר מעל פני הים, הוא הגבוה בהרי קניה והשני בגובהו ביבשתאפריקה. משמעות שמו של ההר היא "נוצות היען", והוא נובע מהדמיון שראו בני השבטים בין צוקי ההר לנוצות השחורות-לבנות של היען הזכר. שם זה היה לשמה של קניה. בתמונה נראות שלוש פסגותיו של ההר - תומפסון, באטיאן ונליון.
5
הפארק הלאומי צינגי דה במראהה במדגסקר, משתרע על פני רמת במראהה, שגובהה בין 150 ל-700 מטר מעל פני הים. הרמה העשויה מאבן גירקרסטית שעברה תהליכים מקיפים של בליה, ואלה עיצבו את נופו האופייני של הפארק.
6
בית האופרה של סידני בנמל סידני באוסטרליה, הוא אחד המבנים המפורסמים ביותר שנבנו במאה ה-20. גג הקונכיות שלו נחשב לאחד הסמלים המזוהים ביותר של העיר, ושל היבשת כולה.
7
מקדש ג'ונגמיו בגני טאפגול בסיאול, נחשב למקדש המלכותי הקונפוציאני העתיק ביותר הניצב כיום על תילו, והטקסים הנערכים בו הם המשכה של מסורת שהחלה במהלך המאה ה-14. המקדש הוקם ב-1394, ונחשב באותה עת לאחד המבנים הארוכים באסיה.
8
טרסות האורז של הקורדילרה הפיליפינית הן מערכות של טרסות הרריות לגידול אורז, והן נחשבות למונומנט היחיד בפיליפינים שבו לא ניכרות ראיות להשפעה קולוניאלית. יש המתארכים את גילן של הטרסות המוקדמות בכ-2,000 שנה.
9
גן המנהלן העניו בסוגו'או הוא אחד מתשעה גני נוי בעיר סוג'ואו שבמחוז ג'יאנגסו במזרח סין. הגנים הרבים שהשתמרו בעיר סוג'ואו מייצגים את גולת הכותרת של אמנות טיפוח הגנים הקלאסיים בסין. אמנות זו הנמשכת כאלפיים שנים, מעניקה מושג על הפילוסופיה, הפולקלור, האדריכלות, האסתטיקה והבוטניקה של התרבות הסינית.
10
סטופה בודהיסטית במערות במקדש הזהב בדמבולה בסרי לנקה. באתר 80 מערות חצובות בסלע, אשר שימשו למגורי נזירים, וחמש המערות הגבוהות ביותר משמשות כמקדשים. אלה מכילות 153 פסלי בודהה ועיטורי קיר עשירים בשטח של 1,950 מ"ר הקשורים בחייו.
11
הפארק הלאומי קקדו שוכן בטריטוריה הצפונית של אוסטרליה, ומשתרע על פני שטח של 19,804 קמ"ר. השם קקדו נגזר משיבוש לשוני של המילה "גאגודג'ו" (Gagudju) שהוא שמה של השפה האבוריג'ינית המדוברת בחלק הצפוני של הפארק.
12
מצודת אגרה היא מצודה חשובה בהודו, השוכנת במרחק של 2.5 קילומטרים צפונית-מערבית לטאג' מהאל. המצודה היא עיר מלכותית מוקפת חומה, אשר שימשה כמעוזם של מספר מלכים מוגולים.
13
מקדש השמיים בבייג'ינג הוא אתר נרחב של חורש נטוע, גנים ומכלול מבנים, ששימש מרכז פולחןדאואיסטי עבור קיסרי סין משושלות מינג וצ'ינג. "מזבח התל העגול" הוקם ב-1530 ועבר שיפוץ ב-1740. זהו המבנה המוכר ביותר באתר והוא העניק לו את שמו.
14
ל'אנס או מדוז הוא אתר ארכאולוגי בקצה הצפון-מערבי של האי ניופאונדלנד בקנדה. במקום שוכנים שרידי היישוב הוויקינגי הידוע היחיד בצפון אמריקה, והוא מייצג את הנקודה הרחוקה ביותר אליה הגיעו אירופים במסעותיהם אל העולם החדש לפני כריסטופר קולומבוס וג'ון קבוט, וכ-500 שנה לפניהם.
15
הסגרדה פמיליה ("המשפחה הקדושה") היא כנסייה ברובע אישמפלה בברצלונה, שתוכננה על ידי האדריכל הקטלאני אנטוני גאודי. במבנה 12 צריחים בגובה של כ-100 מטרים כל אחד, המסמלים את השליחים. הצריחים מחולקים ל-3 חזיתות המסמלות את לידתו, מותו ותחייתו של ישו. כיום קיימים רק 8 מתוכם, והיתר עדיין בבנייה. צריח נוסף בגובה של כ-170 מטרים יתנשא במרכז ויסמל את ישו עצמו, ומסביבו יוקמו 4 צריחים נמוכים במקצת שיסמלו את ארבעת האוונגליסטים. קצת מאחורי הצריח המרכזי יוקם צריח נוסף שיסמל את הבתולה.
16
מקדש בורובודור הוא מונומנט מהאיאני בודהיסטי מהמאה ה-9, השוכן במרכזו של האי ג'אווה באינדונזיה. המונומנט מורכב משישה משטחים בצורת ריבוע שמעליהם נמצאים שלושה משטחים בצורת עיגול, והוא מקושט ב-2,672 תבליטים וב-504 פסלי בודהה. הכיפה המרכזית שוכנת במרכזו של המשטח העליון, והיא מוקפת ב-72 פסלי בודהה המונחים בתוך סטופות מחוררות.
17
הטוריאי ה"צף" בחזית מקדש השינטו באיצוקושימה שלחוף מפרץ קטן בים יפן, הוא אחד המראות המוכרים ביפן. מרחקו של הטוריאי מהחוף הוא כ-70 מטר בעת הגאות, ולבאים מכיוון הים הפתוח נגלה נוף ייחודי, שלו ושל המקדש, על רקע הר מיסן שמאחוריהם. בעת שפל מתגלה קרקעית המפרץ וניתן לגשת אל הטוריאי ברגל. בשעת גאות מסתירים המים את יסודותיו של הטוריאי, ועל כן הוא מתואר כ"צף" על המים.
18
החומה הסינית היא מערכת ביצורים שנבנתה כדי להגן על האימפריה הסינית נגד פשיטות של ברברים ממונגוליה וממנצ'וריה. החומה נבנתה ושופצה פעמים רבות בין המאה החמישית לפני הספירה לבין המאה ה-16. מטרתה לא הייתה למנוע מעבר בני אדם, אלא למנוע מהם להביא עימם את סוסיהם. אורכה הוא יותר מ-6,300 קילומטרים, מגבול קוריאה עד למדבר גובי.
19
יער הלאוריסילבה במדיירה הוא סוג אנדמי של יערות עשירים בעצים ממשפחת העריים, שנמצאים במספר איים מקרונזיים בצפון האוקיינוס האטלנטי, ובמיוחד באיי מדיירה, באיים האזוריים ובאיים הקנריים. יערות-עד אלה הם שריד מהיערות הסובטרופיים של תקופת הפליוקן, והם מתפארים במגוון ביולוגי עצום ביחס לשטחם הכולל 66 מיני צמחים וסקולאריים אנדמיים.
20
מנזר סטודניצה במרכז סרביה, הוא אחד המנזרים הגדולים והעשירים של הכנסייה האורתודוקסית הסרבית. המנזר שנוסד בשנת 1190, התפרסם בעיקר בזכות אוסף הפרסקאות הביזנטיים שבו, המתוארכים למאות ה-13 וה-14.
21
דגל איסלנד מסמן את מיקומו ההיסטורי של האלת'ינגי, הפרלמנט האיסלנדי, בפארק הלאומי ת'ינגווליר. הפרלמנט שנוסד במקום בשנת 930, הוא אחד המוסדות הפרלמנטריים העתיקים בעולם, וככל הנראה העתיק ביותר הקיים כיום. האלת'ינגי המשיך ופעל בת'ינגווליר משך כמעט 350 שנים, אולם מאבקים פנימיים החלישו את כוחו ונורווגיה התערבה במדיניות הפנימית של האי. ב-1262 נכנע האלת'ינגי למלכי נורווגיה, וב-1271 נשללו ממנו כל סמכויותיו.
22
טירת סנטאנג'לו היא מבנה מעגלי גבוה על הגדה הימנית של נהר הטיבר ברומא שבאיטליה. במקור היה המבנה מאוזולאום שבנה הקיסר הרומי הדריאנוס עבור עצמו, ובימי הביניים הפך למצודה אפיפיורית. הוא קושר לבזיליקת פטרוס הקדוש הסמוכה במיסדרון סתרים מבוצר שכונה מעבר בורגו, או "הפאסטו". המסדרון מופיע בעלילת הספר מלאכים ושדים מאת דן בראון.
23
מיידאן-י אמאם היא כיכר עירונית במרכז העיר אספהאן באיראן. הכיכר מוקפת מבנים היסטוריים מהמאה ה-17 מתקופת האימפריה הספווית, ונודעת לה חשיבות היסטורית ואדריכלית רבה. הכיכר נקראה בתחילה "נאקש-אה ג'האן" ("תמונתו של העולם"), ומאוחר יותר שונה שמה ל"מיידאן-אה שאה" ("כיכר השאה"). לבסוף, לאחר המהפכה האיראנית, קיבלה את שמה הנוכחי, לכבוד האימאםרוחאללה ח'ומייני.
24
מאצ'ו פיצ'ו ("הפסגה העתיקה") בדרום-מזרחה של פרו, הייתה עיר שהוקמה בידי תרבות האינקה בשיא פריחתה, בשנת 1450 בערך. העיר נבנתה על הר שגובהו 2,430 מטרים, וננטשה כמאה שנים לאחר מכן, כאשר האימפריה קרסה בעקבות הכיבוש הספרדי. העיר לא נהרסה על ידי הספרדים, ובמהלך השנים גדל סביבה ג'ונגל והסתיר אותה, ורק מעטים ידעו על קיומה.
25
אי הפסחא הוא אי באוקיינוס השקט, כ-3,700 קילומטרים מערבית לחופי אמריקה הדרומית, המצוי מאז שנת 1888 בשליטת צ'ילה. האי נודע בפסלי האבן הענקיים שבו, המכונים מואי (Moai). התרבות אשר הקימה את הפסלים הגיעה לסופה בשל אסון אקולוגי שגרמה לאי, כאשר כרתה את כל עציו לצרכיה, ובשל גדילת האוכלוסייה לשיא שהאי לא היה יכול לכלכל.
26
יערות הבראשית בהרי הקרפטים הם שריד ליערות אשר כיסו כ-40% משטחה של אירופה לפני כ-6,500 שנים. בשל הפעילות האנושית רבת השנים ברחבי היבשת וצפיפות היישוב בה, הצטמצם שטחם של יערות הבראשית, והם נכרתו כדי לפנות מקום לחקלאות ולמקומות יישוב. בהרי הקרפטים השתמרו יערות בתוליים, וחלקם זכו להגנה כבר לפני מאה שנים ויותר, ונחקרו במשך יותר מ-50 שנים.
27
מצודת לונדון היא מצודה וטירה על גדות נהר התמזה בלונדון שבאנגליה, ואחד ממראותיה המוכרים ביותר של העיר. המצודה זכתה לשמה בשל המגדל הניצב במרכזה, המכונה "המגדל הלבן". מגדל זה שימש ככלא המלכותי, והמלכה אליזבת הראשונה ואחותה המלכה מרי הראשונה היו כלואות בו. האדם האחרון שהיה כלוא במגדל היה רודולף הס, שנכלא בו בעת מלחמת העולם השנייה.
28
מצודת ספישסקי הראד בסלובקיה היא אחת הטירות הגדולות באירופה. המקום היה מבוצר כבר במאה ה-9, אך ראשיתה של הטירה הנוכחית הייתה בסוף המאה ה-11 או בתחילת המאה ה-12. המבנים הראשונים קרסו בשל כך שהסלע עליהם הוקמו נסדק, והמבנים המוקדמים ביותר הניצבים במקום כיום, הוקמו במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-13 כמענה לפלישת הטטרים.
29
נויזידלרזה היא ימה חסרת ניקוז, השוכנת בין אוסטריה להונגריה. שטחה של הימה נתון לשינויים קיצוניים, ומאז שנוצרה, לקראת סופו של עידן הקרח האחרון, לפני כ-13,000 עד 18,000 שנים, התייבשה הימה מספר פעמים לחלוטין. אירוע הנסיגה האחרון של מי הימה התרחש בשנת 1949 כאשר חלקה הצפוני של הימה התייבש למשך מספר שבועות.
30
פוגוסט קיז'י הוא אי בימת אונגה ברפובליקה של קרליה שבצפון-מערב רוסיה, והוא ידוע במיוחד במכלול האדריכלי שבו. סך הכל שוכנים במקום 87 מבנים, כולם מעץ, חלקם נבנו במקום וחלקם הועברו אליו ממקומות אחרים. הייחוד באתר הוא בעובדה שכל הבניינים נבנו ללא שימוש במסמרים או בברגים, ואפילו החיבורים עשויים מעץ.
31
תחנת צ'האטראפאטי שיוואג'י היא תחנת רכבת היסטורית במומבאי שבהודו. התחנה שנקראה על שמה של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת וקיסרית הודו, נחשבת למבנה המרשים ביותר שהוקם בעיר במחצית השנייה של המאה ה-19, והיא נחנכה באופן רשמי ב-1887, במקביל ליובל חמישים השנה למלכותה של ויקטוריה. ב-26 בנובמבר 2008 נמנתה התחנה עם האתרים שהותקפו במתקפת הטרור במומבאי, כאשר מחבלים ירו על נוסעים בתחנת הרכבת.
32
מסילת זמרינג באוסטריה היא מסילת הרכבת הראשונה שחצתה רכס בהרי האלפים, ועל כן היא נחשבת כמסילה ההררית הראשונה בעולם. המסילה הפעילה גם כיום היא חלק מרשת המסילות של הרכבת הדרום-אוסטרית והיא מקשרת בין הבירה וינה לבין נמל טריאסטה באיטליה, שהיה באותה עת נמל הים היחיד בשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית.
33
הכיכר הגדולה בבריסל היא הכיכר המרכזית בעיר העתיקה של בריסל. את הכיכר, הסגורה לכלי רכב, מקיפים, בין היתר, בתים ששימשו בעבר את הגילדות בעיר ובית עיריית בריסל. הכיכר היא יעד תיירותי ממדרגה ראשונה, ומהווה נקודת ציון עירונית. מדי שנתיים מוצג במרכז הכיכר שטיח-פרחים מרהיב עין, המורכב מיותר מחצי מיליון פרחים.
34
מדאאן סאלח הוא אתר ארכאולוגי בצפון חג'אז בצפון-מערבה של ערב הסעודית. בין המאה ה-1 לפנה"ס למאה ה-1, ישבו הנבטים במקום, והוא נחשב לעיר הנבטית הגדולה ביותר מדרום לפטרה וליישוב הנבטי השני בחשיבותו בכלל. במקום נתגלו 111 קברים מונומנטליים מתקופה זו וכ-50 כתובות ומספר ציורי מערות מוקדמים יותר.
35
לאוורת קייב-פצ'רסק הוא מתחם עתיק של מנזרים וכנסיות בקייב בירת אוקראינה. במאה ה-11 היה השטח מכוסה ביערות שבהם נהג להתפלל אנטוניוס הקדוש, נזיר שהגיע לקייב ממנזר אספיגמנו בהר אתוס שבצפון יוון. הוא חפר לעצמו מערה ועם הזמן הצטרפו אליו נזירים נוספים. המנזר נוסד בשנת 1051 וב-1062 קיבלו הנזירים את כל הגבעה לרשותם, והחלו בהקמת המבנים.
36
מפרץ הא לונג הוא מפרץ בצפון וייטנאם, הידוע בשל אלפי האיים הקרסטיים הפזורים בו. פירוש שמו הוא "המקום בו הדרקון שקע". לפי המסורת הווייטנאמית, כאשר פלשה סין לווייטנאם, שלחו האלים משפחה של דרקונים להגן עליהם. הדרקונים ירקו מפיהם אבני ירקן, ואלה הפכו לשרשרת של איים שיצרו חומה אותה הסינים לא הצליחו לעבור.
37
מגדל בלם הוא מגדל מבוצר השוכן על גדת נהר הטז'ו בפרוור בלם במערב ליסבון, בירת פורטוגל. המגדל נבנה בתחילת המאה ה-16 לציון גילוייו של ואסקו דה גמה, והפך לאחד מסמלי העיר. במקור ניצב המגדל על אי קטן סמוך לגדה הצפונית של הנהר, אך במהלך השנים היא קרבה אליו, ובשעת שפל הוא מוקף ביבשה.
38
בזיליקת פטרוס הקדוש היא המבנה המרכזי בקריית הוותיקן, הכנסייה הגדולה בעולם והחשובה ביותר לקתולים. חשיבותה נובעת מהמסורת שמתחת לכיפת הבזיליקה קבור פטרוס הקדוש, אחד מתלמידיו החשובים של ישו, שהפיץ את הנצרות ברומא והיה האפיפיור הראשון. הבזיליקה צופה אל כיכר פטרוס הקדוש.
39
הכניסה למתחם הקבר בניוגריינג' בברו נא בוין מצפון לדבלין, בירת אירלנד. המבנה הוא מעבר קבורה פרהיסטורי והוא נחשב למבנה העתיק בעולם אשר שרד. ייחודו בכך שעם שחר ביום ההיפוך החורפי, חודרת קרן שמש דרך פתח מיוחד מעל לפתח הכניסה לתל ומאירה את רצפת אולם הקבורה למשך 17 דקות. הפתח נראה בתמונה מעל הכניסה למבנה.
40
הקסבה באלג'יר הוא חלקה העתיק של העיר אלג'יר, בירת אלג'יריה. הקסבה באלג'יר איננה קסבה ("מצודה") כי אם רובע מדינה, אך שמה של המצודה השוכנת בחלקה העליון, ואשר ממנה התפתחה, הפך לשמו של הרובע כולו. בתי הקסבה נבנו החל בתחילת המאה ה-16 ובמשך המאה ה-17, והם שלבו סגנון מקומי עם אדריכלות עות'מאנית.
41
אגריג'נטו היא עיר בדרום סיציליה שבאיטליה, והיא ידועה באתר הארכאולוגי היווני מתקופת העיר אקראגס, אשר זכה לכינוי "עמק המקדשים". מקדש קונקורדיה (בתמונה), הוא המבנה הידוע ביותר באתר, ושמו הוענק לו בשל כתובת לטינית שנמצאה בסמוך לו. הוא הוקם בשנת 440 לפנה"ס לערך, ושימש ככנסייה החל במאה ה-6.
42
כתובת ביסותון היא כתובת רב-לשונית העשויה מתבליט על צלע הר ביסותון הקדוש, כ-525 ק"מ מזרחית לטהראן. היא הוכנה בהוראתו של המלך דריווש הראשון, והיא כתובה בכתב יתדות בבבלית, עילמית ובפרסית עתיקה. הכתובת מקובעת אל צלע ההר בגובה של 100 מטר מעל הקרקע, ולא ניתן להגיע אליה ללא עזרת פיגומים, בשל כך שחלקים מצלע ההר סולקו לאחר כתיבתה במטרה להבליטה. גובהה 15 מטר ורוחבה כ-25 מטר.
43
מנזר גרארד הוא מנזר השוכן במעלה עמק הנהר אזאט בגובה של 1,750 מטר מעל פני הים, כ-30 ק"מ מזרחית לירוואן בארמניה. שמו של המנזר ניתן לו במאה ה-13, ומשמעותו היא "מנזר הרומח". זה מתייחס לרומח בו דקר החייל הרומי את ישו בעת צליבתו. לפי המסורת המקומית הובא הרומח למנזר אך הוא שמור כיום בקתדרלת אצ'מיאדזין.
44
לליבלה היא עיר במחוז אמהרה שבצפון-מרכזה של אתיופיה. העיר שוכנת ברמת אתיופיה בגובה של 2,630 מטר מעל פני הים, והיא מכונה "פטרה של אפריקה", בזכות הכנסיות החצובות בסלע הגעשי שנבנו בה. כנסיית "ביתה גיורגיס" היא הידועה מבין כל כנסיותיה של לליבלה והמאוחרת שבהן. צורתה כשל צלב יווני והיא רבועה. אורך כל אחת מצלעות החלל שבתוכו היא ניצבת הוא 25 מטר וגובהו 11 מטר.
45
דלפי הוא אתר ארכאולוגי ועיירה מודרנית ביוון, השוכנת דרומית-מערבית להר פארנאסוס. דלפי הייתה מקום מושבו של האורקל מדלפי, שהיה האורקל החשוב ביותר ביוון הקלאסית, ואתר חשוב לפולחן האל אפולו. המקום המקודש בדלפי היה מקדש פאן-הלני, ופעם בארבע שנים התחרו ספורטאים מכל רחבי העולם היווני במשחקים הפיתיים.
46
בפארק הלאומי ההיסטורי תרבות צ'אקו שבמדינת ניו מקסיקו בארצות הברית, שוכן הריכוז הגדול ביותר של בתי פואבלו של ילידים אינדיאנים באזור דרום-מערב ארצות הברית. בין השנים 900 ל-1150 היה קניון צ'אקו מרכז תרבותי עיקרי של אנשי הפואבלו הקדומים, ותושביו חצבו גושי אבן חול גדולים, גררו עצים ממרחקים גדולים, והקימו חמישה-עשר מכלולי מבנים, שהיו הגדולים ביותר בצפון אמריקה עד למאה ה-19.
47
המינרט בג'אם שבמרכז אפגניסטן, מתנשא לגובה של 65 מטר, והוא מינרט האבן השני בגובהו בעולם. הוא הוקם בשנת 1194 ובסיסו בנוי בצורת מתומן שקוטרו 9 מטר בלבד. הוא מורכב מארבעה חלקים גליליים שקוטרם הולך וקטן, וקירותיו החיצוניים מכוסים בתבליטים בצורת דוגמאות גאומטריות ובכתובות בכתב כופי. המינרט סובל מבלייה והוא אף החל נוטה על צידו.
48
מצודת סן פליפה דל מורו בעיר העתיקה של סן חואן הוקמה החל ב-1539, והיא נקראה על שמו של פליפה השני, מלך ספרד. המצודה הוקמה במטרה להגן על הכניסה לנמל הטבעי של העיר. מאז הורחבה באופן תדיר, וכיום והיא משתרעת על פני שישה מפלסים המגיעים מגובה פני הים ועד לגובה של כמעט 50 מטר.
49
רגלו של אליגטור בפארק הלאומי אוורגליידס. בניגוד לפארקים לאומיים אחרים בארצות הברית, שהוקמו כדי להגן על מאפיינים גאוגרפיים ייחודיים, פארק זה נוצר על מנת להגן על המערכת האקולוגית הרגישה המתקיימת בו.
50
סטונהנג' הוא מונומנט פרהיסטורי באנגליה, והוא אחד מהאתרים הפרהיסטוריים המפורסמים בעולם. הוא מורכב מסוללת עפר המקיפה קבוצה גדולה של אבנים עומדות, שהוצבו במקום בשנת 2200 לפנה"ס לערך, והסוללה והתעלה המקיפות אותן מתוארכות לשנת 3100 לפנה"ס. עם זאת, במקום ישנן עדויות לפעילות בתקופות מוקדמות ומאוחרות יותר, וייתכן כי גילו של האתר הוא אף 6,500 שנים.
51
פיורד אילוליסאט בגרינלנד משתרע לאורך 56 ק"מ, מכיפת הקרח של גרינלנד ועד למפרץ דיסקו. מחקרים שנערכו בפיורד הקרח ובקרחון גילו כי מהירות זרימתו עשויה להשתנות באופן קיצוני מעת לעת וכי הוא מגיב במהירות לשינוי באקלים. חוקרי נאס"א מייחסים את ההאצה בהתקדמות הקרחון בשנים האחרונות לתופעת ההתחממות העולמית.
52
מצחתה היא עיר עתיקה במרכז גאורגיה, שבה קבלה על עצמה ממלכת איבריה את הנצרות בשנת 337. כנסיית הצלב (ג'ווארי) מהמאה ה-6 שוכנת על ראש גבעה מחוץ לעיר, ונחשבת למקום הקדוש בגאורגיה. לפי המסורת הקימה נינו הקדושה צלב במקום זה, לפני שהמירה את דתם של תושבי העיר לנצרות.
53
חפירות ארכאולוגיות שנערכו מתחת למצודת עכו, חשפו מתחם נרחב של אולמות שנבנה על ידי אבירי מסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים. מתחם זה היה חלק מן המצודה הצלבנית בעיר, שחוברה אל חומתה הצפונית, והוא זכה לשם "אולמות האבירים".
54
מפלי ויקטוריה בנהר זמבזי, על הגבול בין זמביה לזימבבואה. רוחבם 1.7 ק"מ וגובהם נע בין 80 ל-108 מטרים. המפלים התגלו על ידי מגלה הארצות הסקוטי דייוויד ליוינגסטון בשנת 1855, והם קרויים על שם המלכה ויקטוריה. שמם המקומי הוא "מוסי אואה טוניה" ומשמעותו "העשן הרועם".
55
איה סופיה באיסטנבול היא כנסייה יוונית אורתודכסית, הנמצאת באיסטנבול שבטורקיה, הנחשבת לאחת הדוגמאות הבולטות של האמנות והאדריכלות של האימפריה הביזנטית ולאחד הבניינים המפורסמים בעולם. לתקופת האימפריה העות'מאנית שימש המבנה כמסגד וציורי הקיר והפסיפסים בה כוסו טיח. בשנת 1934, בעת שלטונו של נשיא טורקיה מוסטפא כמאל אטאטורק הפך המבנה למוזיאון.
56
מקדש האוצר בפטרה הוא קבר מלכותי מפואר, המכונה גם "אוצר פרעה" או "אלחיזנה", כלומר "האוצר". הוא נחצב במאה ה-2 וניכרת בו השפעה יוונית. גובהו 33.77 מטר ורוחבו 24.90 מטר, והוא נחצב מלמעלה כלפי מטה. הסיבה המדויקת להקמת המבנה אינה ידועה, דבר שהוליד מספר אגדות.
57
בהר אתוס שבצפון יוון שוכנים עשרים מנזרים יווניים אורתודוקסיים והוא מהווה מדינת מנזרים אוטונומית שלה שלטון עצמי בתוך יוון. ככזו היא הישות הנזירית העתיקה ביותר הקיימת כיום. אחד המאפיינים הידועים ביותר של המדינה הנזירית בהר אתוס הוא שהכניסה אליה אסורה לנשים ולכל בעל חיים ממין נקבה.
58
ולטה היא בירת מלטה והיא משתרעת על-פני שטח של כחצי קמ"ר בלבד. העיר שוכנת על חצי אי גבעי ומוקפת בים משלושת עבריה. בתיה בנויים בצפיפות בתבנית שתי וערב, וכיפת הכנסייה הכרמליתית (בתמונה) חולשת על קו הרקיע שלה.
59
מטאורה הוא אזור גאוגרפי ותרבותי במרכז יוון. נופה של מטאורה עשוי מכשישים עמודי סלע תלולים, שהקנו לה את שמה שמשמעותו "נישא באוויר" או "מרחף". בשל בידודו של האזור והנגישות המוגבלת לראשי הצוקים, קמו בו בימי הבינייםמנזרים אורתודוקסיים, הנחשבים מבחינת ריכוזם וחשיבותם ביוון, כשניים רק להר אתוס.
60
קולוניה דל סקרמנטו היא עיר בדרום-מערב אורוגוואי השוכנת לחופו של מפרץ ריו דה לה פלטה, מול בואנוס איירס שבארגנטינה. העיר שנוסדה ב-1680 בידי הפורטוגזים היא העתיקה במדינה. נופה העירוני השמור מערב השפעות פורטוגזיות, ספרדיות ופוסט קולניאליות, ורחובותיה מרוצפים באבן.
61
מצדה היא מבצר עתיק השוכן על פסגתו של מצוק סלע מבודד, בשוליו המזרחיים של מדבר יהודה, הצופה לים המלח. גובה המצוקים בצד המזרחי של הצוק הוא כ-450 מטר, ובצידו המערבי כ-100 מטר. את ראשו הקיפה חומת ביצורים באורך כולל של 1,400 מטר ובעובי 4 מטרים ומגדלים רבים. בשל קשיי הגישה אל הצוק, התבצרו על ראשו כאלף לוחמים יהודים בעת המרד הגדול, אשר העדיפו להתאבד ולא ליפול בשבי הרומאים.
62
תדרארת אכאכוס הוא אזור הררי ומדברי בדרום-מערב לוב ועל גבולה של אלג'יריה. תדרארת אכאכוס נודע בציורי הסלע הפרהיסטוריים העשירים שבו, המתוארכים לתקופה שהחלה בתחילת האלף ה-13 לפנה"ס ונמשכה עד לסוף המאה ה-1. כאשר הוכרז טאסילי נאג'ר שמעבר לגבול עם אלג'יריה כאתר מורשת עולמית ב-1982, הבחינו שליחי הוועדה הבינלאומית למונומנטים ולאתרים גם בסגולותיו של תדרארת אכאכוס, והאתר צורף לרשימת המורשת העולמית שלוש שנים לאחר מכן.
63
בעלבכ היא עיר עתיקה השוכנת בבקעת הלבנון בגובה של 1,170 מטר מעל פני הים. היא נוסדה בתחילת האלף השלישי לפנה"ס, והייתה מרכז דתי כנעני, פיניקי, הלניסטית ורומי. ההמשכיות הפולחנית התבטאה גם בעובדה שאלי התרבויות השונות התערבבבו והתמזגו בה. בעיר מתחם גדול של מקדשים מהתקופה הרומית, שעליו נוספו מבנים מאוחרים יותר.
64
העיר לוקסמבורג היא בירתה של הדוכסות הגדולה של לוקסמבורג. העיר שוכנת בדרום המדינה, ובמרכזה ניצבת מצודת לוקסמבורג ההיסטורית, שנוסדה בידי הפרנקים בימי הביניים המוקדמים. לוקסמבורג נוסדה כבר במאה ה-10, ומיקומה בלב אירופה והמצודה האסטרטגית שבה, הביאו לכך שהעיר החליפה ידיים פעמים רבות משך למעלה מאלף שנות קיומה.
65
שבטה היא אתר ארכאולוגי בין ניצנה לשדה בוקר שבנגב. שבטה הייתה נושבת בין המאה ה-1 למאה ה-9, עת שכנה על דרך הבשמים העתיקה. היא הוקמה בידי הנבטים ונכבשה בידי הרומאים בשנת 106. בתקופה הביזנטית התקיימה במקום קהילה נוצרית, שהקימה בשבטה מספר כנסיות (שרידי הכנסייה הצפונית נראים בתמונה).
66
טחנות הרוח בקינדרדייק-אלסהאוט הן קבוצה של 19 טחנות רוח בפולדר אלבלאסרווארד, כ-12 ק"מ דרומית-מזרחית למרכז העיר רוטרדם בהולנד. טחנות רוח הוקמו בקינדרדייק כבר בסוף המאה ה-14, אך הטחנות הניצבות במקום כיום, הוקמו החל באמצע המאה ה-18. כל הטחנות מתוחזקות וכשירות לפעולה כמתקני שאיבה לגיבוי במקרה של בעיה כלשהי במתקנים המודרניים הסמוכים.
67
קרנאווה הייתה בירת הדוכסות הגדולה של ליטא בימי הביניים, אך כיום זהו כפר ובו כ-300 תושבים בלבד. ב-1390 שרפו אבירים צלבנים את העיר על כל בתי העץ שבה וחמש הטירות ששכנו לידה. העיר לא נבנתה שוב ותושביה הנותרים עברו להתגורר במעלה הגבעה הסמוכה. אט אט כוסתה העיר באדמה שנשא עמו הנהר הסמוך, וזו הייתה לכבול לח. כבול זה שימר את יסודות המבנים בעיר ואת הממצאים השונים כפי שהיו בסוף המאה ה-14.
68
המסגד הגדול בעיר ג'נה שבמאלי, הוא מבנה החמר הגדול בעולם, והוא נחשב על ידי אדריכלים רבים להישג הגדול ביותר של האדריכלות הסודנו-סאהליאנית, למרות שבנייתו הושפעה ממגמות אסלאמיות. המסגד הראשון באתר נבנה במאה ה-13, אך המסגד הנוכחי מתוארך לשנת 1907. בנוסף להיותו המרכז הקהילתי של ג'נה, המסגד הוא אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר באפריקה.
69
טירת הימג'י היא טירה במערב יפן, הנחשבת לאחת הטירות הידועות והיפות ששרדו במדינה. בטירה המכונה גם "הטירה הלבנה" על שום צבע קירותיה החיצוניים, 82 מבני עץ המקיפים את ה"דונג'ון", המגדל המבוצר המרכזי. הטירה הנוכחית שנבנתה במאה ה-17 נחשבת לדגם מייצג של טירות יפניות והיא שמורה היטב. המבנה המרכזי מוקף במבוך של פרוזדורים שחלקם אינם מובילים לשום מקום, דבר שאיפשר לאכן פולשים אפשריים ולטווח אותם.
70
אגם אוחריד שוכן למרגלות ההאלפים הדינרים, בין מקדוניה הצפונית לאלבניה. האגם הוא ככל הנראה העתיק ביותר באירופה, והוא משמר מערכת אקולוגית מימית שבה למעלה מ-200 מינים מקומיים. כנסיית יוחנן כותב הבשורה שלחופו היא כנסייה אורתודוקסית שנבנתה במועד בלתי ידוע, לפני שנת 1447, וככל הנראה במאה ה-13.
71
פירמידת אל קסטיליו ("המצודה") בצ'יצ'ן איצה שבמקסיקו, היא פירמידה שנבנתה בידי בני המאיה בין המאה ה-11 למאה ה-13, כמקדש לאל קוקולקן. זוהי פירמידת שלבים הבנויה טרסות מרובעות עם גרמי מדרגות בארבעת צדדיה. בנקודות השוויון של האביב והסתיו, בזמן זריחת השמש ושקיעתה, מטילה פינת הפירמידה צל בצורת נחש מכוסה בנוצות המסמל את קוקולן.
72
"האמפיתיאטרון" ברכס הרי הדראקנסברג הוא מצוק שאורכו כחמישה קילומטרים וגובהו כקילומטר, המשתרע בין שתי פסגות שגובהן מעל 3,000 מטרים. האמיפתיאטרון הוא אחד הנופים המצולמים ביותר בדראקנסברג ובדרום אפריקה. מיסיונריםצרפתים באזור כינו אותו בכינוי "הר המקורות", שכן מאזור זה נובעים מספר נהרות, לרבות נהר אורנג', הנהר הארוך במדינה.
73
בריגן הוא רובע המשתרע בסמוך לרציף הצפון-מזרחי של נמל ברגן בנורווגיה. הרובע מתאפיין בבתי עץ שנבנו בתקופה בה הייתה העיר חברה בברית ערי ההנזה. בעבר הוא כונה בשם "המזח הגרמני", אך לאחר מלחמת העולם השנייה ועם סיום הכיבוש הגרמני בנורווגיה, החלו התושבים לכנות את הרובע בשם "בריגן" או "המזח" בלבד, והשמיטו את שם התואר "הגרמני" שהוצמד לו קודם לכן.
74
האיים הסאב-אנטארקטיים של ניו זילנד הוא שם כולל לחמש קבוצות האיים הדרומיות ביותר השייכות לניו זילנד. בתחומי האיים 233 מיני צמחים וסקולאריים, מהם שישה אנדמיים ושלושים מוגדרים כנדירים. מאפיין ייחודי לאיים הם עשבי הענק (Megaherb), פרחי בר רב-שנתיים גדולים, המתאפיינים בעלים ענקיים ובפריחה צבעונית במיוחד.
75
הקניון הגדול של ילוסטון שוכן בפארק הלאומיילוסטון בארצות הברית. עומקו המרבי של הקניון הוא 275 מטרים, ורוחבו המרבי הוא 800 מטרים. האתר שבו נמצא הקניון הנוכחי, כמו גם הקניונים הקודמים, נוצר, ככל הנראה, כתוצאה מהתרוממות הקרקע, ובקיעים שנלוו לתהליך הגבירו את קצב הבליה.
76
מפלי יוסמיטי בפארק הלאומי יוסמיטי הם מפלי המים הגבוהים ביותר בצפון אמריקה, גובהם הכולל הוא 739 מטר. הם מחולקים לשלושה קטעים, ונפילת המים הרציפה בקטע העליון היא של 436 מטרים. אפיק יוסמיטי מגיח מבסיס המפל וזורם אל נהר מרסד הסמוך.
77
ג'בל ברקל בצפון סודאן, הוא הר טבעי בגובה של 287 מטר הנישא בבדידותו כ-100 מטר מעל למישור המדברי המקיף אותו. מאז העת העתיקה ועד ההווה נודע להר תפקיד חשוב בחיי הדת והפולקלור של תושבי האזור, והמצרים הקדמונים ראו בו התגשמות אלוהית. לרגליו של ההר, בצידו הפונה אל הנילוס, התגלו 13 מקדשים, וכן ארמונות, בניני ממשל, פירמידות וקברים.
78
חומות מצודת צלאח א-דין בסוריה. המצודה הנוכחית היא מבצר צלבני שנכבש בידי צלאח א-דין ב-1188, ועל מנת להנציח את הניצחון, הוחלט ב-1957 כי המצודה תיקרא על שמו.
79
צב ענק באטול אלדברה שבאיי סיישל באוקיינוס ההודי. האטול הוא ביתם של יותר מ-100,000 צבי ענק (Giant tortoise) ממשפחת הצבים היבשתיים, וזהו ריכוזם הגדול בעולם.
80
מצודת גואיטה על הר טיטאנו בסן מרינו, היא הגדולה והעתיקה מבין שלוש המצודות שהוקמו על ההר בימי הביניים, והמהוות את סמלה של הרפובליקה. משמאל נראים בתי העיר סן מרינו, חלק מגג הבזיליקה והפלאצו פובליקו.
81
בשמורת הטבע ואלה דה מה ("עמק חודש מאי") באיי סיישל, נמצא אחד מריכוזי הדקליים הצפופים בעולם. על שטח של 20 הקטאר שוכנים כ-6,000 פרטים של קוקוס הים בלבד. עץ זה הגדל רק בסיישל, צומח לגובה של עד 40 מטר, ועליו מגיעים לאורך של עד 10 מטר ולרוחב של 4.5 מטר.
82
אל-ג'דידה היא עיר נמל לחופיה האטלנטים של מרוקו. העיר נוסדה בידי הפורטוגזים בשנת 1502, אך הם נטשוה בשנת 1769 לפי הסכם שלום שחתמו עם הסולטאן המקומי. הם מיקשו את חומות העיר, ופוצצו אותן עם הגעת המרוקאים. הפיצוצים גרמו לאבדות כבדות ולהרס חלק מהביצורים, והעיר נותרה בשיממונה עד 1832. משנבנתה מחדש זכתה לשמה שמשמעותו "החדשה".
83
"הקודו הרוקד" - פטרוגליף בטוואיפלפונטיין שבנמיביה. עד כה מופו וסומנו באתר 2,075 פטרוגליפים ב-235 צברים. הם מיוחסים לבושמנים אשר התגוררו באזור במשך כ-2000 שנים בתקופת האבן החדשה, ועד לפני אלף שנים לערך.
84
הגדר החיצונית של אחד המקדשים בחורש אוסון-אוסוגבו שבניגריה. המקום הוא אחד השרידים האחרונים לחורש בראשית צפוף בדרום-מערב המדינה, והוא זרוע במקדשים לאלת הפריון הירובית אסון ונחשב למקום משכנה.
85
בריכת מאיה דווי ועץ בודהי הקדוש בלומביני, מקום הולדתו של בודהה. לפי המסורת הבודהיסטית, באתר זה, השוכן בדרום נפאל, סמוך לגבול הודו, נולד הבודהה בשנת 563 לפנה"ס. על עמוד במקום רשום "כאן ממש נולד הבודהה, בכפר לומביני הזה".
86
שער הכניסה למצודת חלב בצפון סוריה. חלב היא העיר השנייה בגודלה במדינה, ובשנת 2008 הוערכה אוכלוסייתה בכ-1.7 מיליון תושבים. רוב תושביה ערבים וכורדים, אך גרים בה גם ארמנים וטורקים, ועד כחמישית מתושביה הם נוצרים. העיר היא אחד המקומות הנושבים הידועים העתיקים ביותר בעולם, וממצאים בסביבתה מראים כי המקום יושב כבר באלף ה-11 לפנה"ס.
87
כיכר דורבר בפטן שבעמק קטמנדו. ארבעת המקדשים שמשמאל לדרך הם (משמאל לימין) המקדש המתומן, מקדש שנקר נראיאן, מקדש צ'אר נראיאן ומקדש קרישנה. מימין לדרך נמצאים מבני הארמון.
88
הר קוק בפארק הלאומי אאורקי/הר קוק הוא ההר הגבוה ביותר בניו זילנד, והוא מתנשא לגובה של 3,753 מטרים מעל פני הים. שמו של הפארק הוא שילוב של שמו המאורי של ההר - אאורקי, במאורית - "מנקב העננים", והשם שהעניקו לו המתיישבים הארופאים - הר קוק, על שמו של מגלה הארצות ג'יימס קוק שהיה בין הארופאים הראשונים שהגיעו לניו זילנד.
89
הטנרה הוא מישור מדברי רחב ידיים, המשתרע במרכזו של מדבר סהרה בצפונה של ניז'ר. ברובו הוא מדבר חול שבו ימות חול (ארג) המגיעות לאורך של מאה ק"מ ויותר, ומקור שמו במילה בשפת בני הטוארג ששמשמעותה "מדבר". הגשמים אינם סדירים ואינם צפויים, ובחלקו המזרחי של הטנרה, שהינו צחיח יותר מחלקו המערבי, עשויים לרדת מילימטרים בודדים של גשם אחת למספר שנים.
90
פמוקלה ("מצודת הכותנה") הוא תל טבעי בדרום-מערבה של אסיה הקטנה שבטורקיה. אורכו של התל 2,700 מטר והוא נישא לגובה של כ-20 מטר. תל פמוקלה הוא תוצר של פעילות טקטונית שגרמה לנביעתם של מעיינות חמים שחומם מגיע ל-35 מעלות צלזיוס ויותר. אחד המעיינות האלה, שמימיו עשירים במינרלים, הביא ליצירת התל משקיעתם של המינרלים, והקנה למקום את שמו בשל צבעו וצורתו.
91
דוברובניק היא עיר עתיקה, נמל לחוף הים האדריאטי ומרכז תיירותי ראשון במעלה בדרום דלמטיה שבקרואטיה. העיר, שהייתה בעבר עיר-מדינה עצמאית ויריבתה של הרפובליקה של ונציה, חרתה על דגלה את הסיסמה "LIBERTAS" (חירות), וזכתה בכינוי "פנינת הים האדריאטי".
92
הקתדרלה של הוואנה שמשה כמשכן לעצמותיו של כריסטופר קולומבוס שהועברו אליה מסנטו דומינגו ב-1796. קולומבוס היה קבור במקום עד שהועבר לסביליה לאחר שספרד הובסה במלחמת ארצות הברית–ספרד ב-1898. הקתדרלה נחשבת למבנה היחיד בסגנון הבארוק שאינו סימטרי - אחד מצריחיה רחב ממשנהו.
93
מאצ'ו פיצ'ו ("הפסגה העתיקה") בדרום-מזרחה של פרו, הייתה עיר שהוקמה בידי תרבות האינקה בשיא פריחתה, בשנת 1450 בערך. העיר נבנתה על הר שגובהו 2,430 מטרים, וננטשה כמאה שנים לאחר מכן, כאשר האימפריה קרסה בעקבות הכיבוש הספרדי. העיר לא נהרסה על ידי הספרדים, ובמהלך השנים גדל סביבה ג'ונגל והסתיר אותה, ורק מעטים ידעו על קיומה.
94
הכיכר האדומה היא הכיכר המפורסמת במוסקבה, ונחשבת פעמים רבות למרכזה של העיר ולמרכזה של רוסיה כולה. המקום קיבל את שמו רק במהלך המאה ה-17, שכן הוראת המילה הרוסית "קראסנאיה" הייתה "יפה", ולא רק "אדומה" כפי שהיא כיום. השם אינו קשור ללבנים האדומות מהן בנויים חלק מהמבנים סביב הכיכר ואף לא לצבע האדום בהקשרו הסובייטי או הקומוניסטי.
95
בלינצונה היא עיר בדרום שווייץ ובירת קנטון טיצ'ינו. קיימות ראיות לקיומו של יישוב במקום כבר לפני 6,000 שנים, ובמשך התקופה הרומית הוא שימש כנקודה אסטרטגית חשובה בהגנת גבולה הצפוני של האימפריה. בלינצונה ידועה בשלוש הטירות השוכנות בה, טירת קסטלגראנדה, טירת מונטבלו וטירת סאסו קורבארו, וכן בחומותיה.
96
מקדש אנגקור וואט הוא המקדש הידוע ביותר באנגקור, והוא תוכנן ונבנה במחצית הראשונה של המאה ה-12, תחת שלטונו של המלך סוריאוראמאן השני, כמקדש הממלכתי וכמרכז לבירה חדשה. במאה ה-14 או ה-15 הפך למקדש בודהיסטי, וזהו השימוש בו עד היום. המקדש נחשב לסמל לאומי בקמבודיה, והוא מופיע על דגלה.
97
המדינה של תוניס נוסדה בשנת 689 והיא משתרעת על שטח של כשלושה קמ"ר. לכאורה הרובע נעדר תוכנית ועל כן תואר פעמים רבות על ידי הצרפתים כ"כאוטי" או "אנרכי", אך מחקרים שנערכו החל בשנות השלושים של המאה ה-20 הצביעו על תכנון סוציו-תרבותי ועל הקשרים תכנוניים בין המבנים לבין עצמם ובינם לבין השטחים הציבוריים.
98
טראסות הגפנים באזור לבו נמשכות לאורך שלושים קילומטר במקביל לחופו הצפוני של אגם ז'נבה. באזור 400 עד 450 ק"מ של קירות אבן התומכים בלמעלה מ-10,000 טרסות. תחילתן של הטראסות בימי הביניים והן ניבנו באופן מסורתי מאבן גיר מקומית תוך שימוש במלט. במחצית השנייה של המאה ה-20 הפך האזור גם ליעד תיירותי, וסומנו בו שבילי טיולים ורכיבה על אופניים.
99
מצודת סואומנלינה שוכנת על קבוצה של חמישה איים המחוברים זה לזה בגשרים או ברצועות אדמה, דרומית-מזרחית למרכזה של הלסינקי בירת פינלנד. השוודים החלו בבנייתה בשנת 1748 כדי להגן על האזור מפני התפשטות האימפריה הרוסית, אך המצודה נכנעה לצבא רוסיה ב-1808 במהלך המלחמה הפינית, והייתה לבסיס לכיבוש פינלנד בידי הרוסים. לאחר מלחמת האזרחים הפינית שישמה המצודה כבית כלא לחיילי הכוחות ה"אדומים".
100
העיר העתיקה בירושלים היא מתחם עירוני עתיק ששטחו כקמ"ר בודד. הוא מחולק לארבעה רבעים - הרובע הנוצרי, הרובע המוסלמי, הרובע היהודי והרובע הארמני. העיר העתיקה מוקפת בחומה שבה קבועים שמונה שערים.
101
עיריית זמושץ' ניצבת בצידה הצפוני של כיכר השוק הגדולה בעיר העתיקה, והיא נבנתה בסוף המאה ה-16 ובתחילת המאה ה-17. הכיכר היא אחת משלוש כיכרות ראשיות בעיר, והיא מוקפת בבתים שבקומתם הראשונה ארקדה.
102
אי הקוקוס שוכן באוקיינוס השקט, כ-535 ק"מ דרומית-מערבית לחופי קוסטה ריקה, לה הוא שייך. יערות הגשם הטרופיים, והפאונה והפלורה באי, ייחודיים רק לו בקרב איי מזרח האוקייאנוס השקט, ומאחר שמעולם לא היה מחובר ליבשה, הוא מצטיין במספר גדול של מינים אנדימיים.
103
כוכב הכסף במזבח שבמערת המולד מסמן את מקום לידתו המדויק של ישו בכנסיית המולד בבית לחם.
104
מנזר ההשתנות של ישו הוא הגדול והחשוב ביישובים הנזיריים באיי סולובצקי, השוכנים במפרץ אונגה שבצפון-מערב רוסיה. המנזר שנבנה החל במאה ה-16, נסגר ב-1920 ושימש כגולאג בין 1922 ועד 1939. ב-1990 התירו השלטונות את חידושה של הקהילה הנזירית באיים.
מיזמי קרן ויקימדיה
תמונות ומדיה בוויקישיתוף: המורשת העולמית
< בחזרה לפורטל

נערך לאחרונה ב־8 בינואר 2011, בשעה 18:16
התוכן זמין לפי תנאי CC BY-SA 3.0 אלא אם כן נאמר אחרת.
מדיניות הפרטיות
תנאי שימוש
תצוגת מחשבים
דף הביתאקראיבסביבהכניסה לחשבוןהגדרותתרומה לוויקיפדיהאודות ויקיפדיההבהרות משפטיות
מעקבעריכה