Pogon

razdvojba na Wikimediji

Pogon može značiti:

  • Pogon je izvor sile (potiska, poriva, vučne sile) kojom se pokreće neko plovilo, letjelica, vozilo, stroj ili slično; katkada se naziva i propulzijom. Pojam se može odnositi kako na postrojenje, stroj ili napravu (dizelski, brodski, raketni, mlazni pogon, pogon na jedra ili vesla, na sva četiri kotača), tako i na oblik energije (električni, mehanički, nuklearni, sunčani pogon), zahvaljujući kojemu se pokretanje događa.
  • Pogon (tehnologija) je dio poduzeća ili tvornice koji čini tehničko-tehnološku cjelinu u kojoj se stvaraju određeni proizvodi ili skupine proizvoda. Pogoni mogu biti: glavni, u kojima se obavlja proizvodnja iz osnovne djelatnosti poduzeća; pomoćni, koji opslužuju proizvodne pogone osnovne djelatnosti; sporedni. Uži su organizacijski dijelovi pogona: radne jedinice, radionice, radionička odjeljenja.[1]

Izvori uredi

  1. pogon, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.

Vanjske poveznice uredi

  • Brodski pogon Hrvatska tehnička enciklopedija, portal hrvatske tehničke baštine. LZMK


     Ovo je razdvojbena stranica.
Ona pomaže u orijentaciji tako da popisuje sve stranice koje dijele isti naslov. Ako vas je poveznica iz nekog članka poslala ovamo, možda biste željeli vratiti se i ispraviti je da pokazuje izravno na željenu stranicu.