Wikipedija:Slike

Slike s internetskih stranica i drugih publikacija kod kojih je označeno autorsko pravo (copyright / ©) bilo ispod slike ili na dnu stranice zabranjeno je postavljati bilo na Zajednički poslužitelj bilo na Wikipediju! Čak i kada zadržavanje autorskih prava nije eksplicitno navedeno u izvoru, ne može se smatrati da je slika ili sadržaj u javnom vlasništvu jer se svim autorskim djelima pridjeljuju autorska prava samim činom nastanka (vidi WP:AP, WP:KAP). Sadržaj preuzet od drugih sukladan je s licencijama pod kojima se može objaviti i dalje dijeliti s poslužitelja Zaklade samo ako su uza nj navedene iste licencije ili ako je u javnom vlasništu. Svaka zemlja ima posebne zakone o autorskom pravu i kada to pravo istječe. Budući da se slike postavljaju na poslužitelje u SAD-u, uz lokalna pravila trebaju biti ispoštovana i pravila u toj zemlji.

Kako postaviti sliku uredi

Prilikom postavljanja slika i drugih medija na Wikipediju na hrvatskom jeziku potrebno je slijediti ove upute:

  1. Ime medija treba biti opisno. Ako se radi o slici osobe neka ime sadrži potpuno ime i prezime, ne samo dio. Izbjegavajte neprimjerena i programski određena imena (npr. IMG_001). Ime treba biti što preciznije, na primjer Puška_M16A4, a ne Puška1.
  2. Mediju treba dodati OLI:
    Opis — kratki i jasni opis medija s poveznicom na primarni članak u kojem će se koristiti (olakšava višekratnu upotrebu)
    Licenciju — licencija pod kojom je medij postavljen na Wikipediju. Ugrubo, postoje tri tipa licencija:
    • djela u javnom vlasništvu kojima su autorska prava istekla ili ih je autor predao u javno vlasništvo - GFDL/CC. Ove slike stavljajte na zajednički poslužitelj commons.wikimedia.org.
    • autorska djela koja se pod određenim uvjetima mogu koristiti na lokalnoj Wikipediji (vidi dolje pravedna uporaba). Ove slike postavite na Wikipediju.
    • autorska djela koja se ne mogu koristiti na Wikipediji. Ove slike ne stavljajte na Wikipediju jer se takve slike odmah brišu
    Izvor — jasno napisani izvor odnosno ime autora; ako postavljate medij s weba napišite poveznicu na stranicu koja ga sadrži, ne na glavnu stranicu sajta; ako ste Vi autor jasno to napišite.

Javno vlasništvo uredi

Zakoni o javnom vlasništvu složeni su i ovise o vremenu stvaranja djela i državi u kojoj je ono nastalo ili prvi put objavljeno. Fotografije koje su nastale na području Republike Hrvatske u javnom su vlasništvu ako su prvi put objavljene prije 1. siječnja 1974. godine (međutim, ako je takva slika prvi put objavljena poslije 1970. ona neće biti u javnom vlasništvu u SAD-u). Djela koja nisu fotografije, a stvorena su na području RH prešla su u javno vlasništvo ako su stvorena prije 1949. godine i autor im je nepoznat ili ako im je autor umro prije 1949. godine. Sva novija autorska djela prelaze u javno vlasništvo ili 70 godina nakon autorove smrti, ako je autor poznat, ili 70 godina od prvoga objavljivanja. Detalji na Zajedničkom serveru ovdje i ovdje.

Pravedna uporaba uredi

Ako neka slika olakšava shvaćanje nekog pojma, i postoji razlog za njenu uporabu na Wikipediji, takvu je sliku dozvoljeno postaviti na Wikipediju prema odredbama zakonskog principa poznatog kao pravedna uporaba. Pozitivni primjeri:

  • skenirani omot DVD-a (CD-a, knjige, plakata) iz vaše kućne kolekcije u niskoj rezoluciji smije biti postavljen na Wikipediju, a slika smije biti upotrijebljena u članku o samom mediju. Drugim riječima, snimka omota je prihvatljiva za korištenje kada se govori o samom filmu ili knjizi, ali nije prihvatljiva za korištenje u članku o npr. glumcu ili liku koji se ujedno i pojavljuju u tom filmu ili knjizi.
  • snimka ekrana (screenshot) filma ili TV serije u niskoj rezoluciji smije biti postavljen na Wikipediju, i dotična slika smije biti upotrijebljena na članku o dotičnom filmu/TV seriji. Drugim riječima, snimka ekrana prihvatljiva je za korištenje kada se govori o samom filmu ili seriji, ali nije prihvatljiva za korištenje u članku o npr. glumcu ili liku koji se ujedno i pojavljuju u tom filmu ili seriji.

Kad se takve slike postavljaju na Wikipediju treba poštivati gornje upute, slika treba imati opis iz koga se vidi razlog uporabe (tj. zadovoljavanje principa pravedne uporabe), licencu i izvor, a za svaku pojedinu stranicu na kojoj se želi postaviti, treba posebno napisati obrazloženje pravedne uporabe. Dovoljno niskom rezolucijom obično se smatraju dimenzije slika koje ne prelaze 300 piksela, odnosno slike s manje od ukupno 100 000 piksela.

Dodavanje slika iz drugih Wikipedija i poslužitelja uredi

Ako dodajete slike iz srodnih Wiki projekata, slijedite ove preporuke:

  • provjerite je li slika već postavljena u Zajednički poslužitelj; ako jest, nije potrebno postavljati sliku na Wikipediju, samo dodajte ime slike u članak.
  • ako postavljate slike iz drugih Wikipedija, postavite je pod istim imenom kao i na Wikipediji sa koje ste je preuzeli, dodajte i prevedeni tekst s tamošnje stranice za opis, zajedno s korištenim predlošcima za licencu; ako autor opisa nije potpisan na stranici pogledajte povijest uređivanja (history).
  • dodajte poveznicu na izvornu stranicu s opisom slike, a ne samo iz koje ste je Wikipedije uzeli.

Povezani članci uredi