Pobuna: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Flopy (razgovor | doprinosi)
mNema sažetka uređivanja
m zamjena čarobnih ISBN poveznica predlošcima (mw:Requests for comment/Future of magic links) i/ili općeniti ispravci
(Nije prikazano 9 međuinačica 7 suradnika)
Redak 3: Redak 3:
Pobuna se medunarodno smatra [[kazneno djelo|kaznenim djelom]].
Pobuna se medunarodno smatra [[kazneno djelo|kaznenim djelom]].
U užem smislu se pod izrazom pobuna podrazumijeva odbacivanje autoriteta, odnosno odbacivanje poslušnosti od osoba koje se zbog specifičnosti situacije nalaze u trajnom odnosu [[subordinacija|subordinacije]]. Tako se odbijanje naredbe kapetana [[brod]]a naziva brodskom pobunom, odbijanje [[vojnik|vojnika]] da slušaju svoje [[časnik]]e naziva vojničkom, a odbijanje [[zatvor]]enika da slušaju zatvorske vlasti naziva zatvorskom pobunom. Svi ti slučajevi u pravilu sadržavaju čin [[nasilje|nasilja]], bilo u stvarnom, bilo u simboličkom smislu.
U užem smislu se pod izrazom pobuna podrazumijeva odbacivanje autoriteta, odnosno odbacivanje poslušnosti od osoba koje se zbog specifičnosti situacije nalaze u trajnom odnosu [[subordinacija|subordinacije]]. Tako se odbijanje naredbe kapetana [[brod]]a naziva brodskom pobunom, odbijanje [[vojnik]]a da slušaju svoje [[časnik]]e naziva vojničkom, a odbijanje [[zatvor]]enika da slušaju zatvorske vlasti naziva zatvorskom pobunom. Svi ti slučajevi u pravilu sadržavaju čin [[nasilje|nasilja]], bilo u stvarnom, bilo u simboličkom smislu.


== Povezani članci ==
== Povezani članci ==
Redak 12: Redak 12:
==Vanjske poveznice==
==Vanjske poveznice==
* [http://libcom.org/history/wars.php History page of mutinies and wars] - engl.
* [http://libcom.org/history/wars.php History page of mutinies and wars] - engl.
* Leonard F. Guttridge, ''Mutiny: A History of Naval Insurrection,'' [[SAD|United States]] Naval Institute Press, 1992, ISBN 0-87021-281-8
* Leonard F. Guttridge, ''Mutiny: A History of Naval Insurrection,'' [[SAD|United States]] Naval Institute Press, 1992, {{ISBN|0-87021-281-8}}


[[Kategorija:Pravo]]
[[Kategorija:Pravo]]
[[Kategorija:Sociologija]]
[[Kategorija:Sociologija]]
[[Kategorija:Bune]]


[[tt:Фетнә]]
<!-- interwiki -->

[[bg:Метеж]]
[[ca:Motí]]
[[da:Mytteri]]
[[de:Meuterei]]
[[en:Mutiny]]
[[es:Motín]]
[[fr:Mutinerie]]
[[he:מרד]]
[[it:Ammutinamento]]
[[nl:Muiterij]]
[[no:Mytteri]]
[[ru:Мятеж]]
[[sh:Pobuna]]
[[simple:Mutiny]]
[[sv:Myteri]]
[[uk:Заколот]]

Inačica od 2. veljače 2020. u 14:58

Pobuna u najširem smislu predstavlja čin suprotstavljanja ili negiranja nečije vlasti ili autoriteta od osobe ili osoba koje su joj dotada bile ili trebale biti podvrgnute. U slučaju da se odigrava na širem području i u njemu sudjeluje veći broj osoba, za pobunu se rabi izraz ustanak.

Pobuna se medunarodno smatra kaznenim djelom.

U užem smislu se pod izrazom pobuna podrazumijeva odbacivanje autoriteta, odnosno odbacivanje poslušnosti od osoba koje se zbog specifičnosti situacije nalaze u trajnom odnosu subordinacije. Tako se odbijanje naredbe kapetana broda naziva brodskom pobunom, odbijanje vojnika da slušaju svoje časnike naziva vojničkom, a odbijanje zatvorenika da slušaju zatvorske vlasti naziva zatvorskom pobunom. Svi ti slučajevi u pravilu sadržavaju čin nasilja, bilo u stvarnom, bilo u simboličkom smislu.

Povezani članci

Vanjske poveznice