Wikidata:Tutvustus

This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 84% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikidata ehk vikiandmed on koostööl põhinev mitmekeelne koondandmebaas, mille eesmärk on koguda vabalt kasutatavaid struktuurandmeid Vikipeedia, Wikimedia Commonsi, teiste Wikimedia projektide ja kõigi inimeste jaoks kogu maailmas.

Mida see tähendab?

Vaatame avalauset lähemalt:

  • Vaba. Andmed on Wikidatas avaldatud Creative Commonsi avaliku omandi litsentsi alusel, mis võimaldab andmeid kasutada paljudeks eri otstarveteks. Võid andmeid luba küsimata kopeerida, muuta, jagada ning rakendada ja seda soovi korral ka ärilisel eesmärgil.
  • Koostööl põhinev. Wikidata andmeid sisestavad ja hooldavad kaastöölised. Nemad on need, kes otsustavad sisu loomist ja haldamist puudutavate reeglite üle Wikidatas.
  • Mitmekeelne. Andmete toimetamine, uurimine, haldamine ja taaskasutamine on täielikult mitmekeelne. Ükskõik millises keeles sisestatud andmed on kohe saadaval ka teistes keeltes. Kaastööd kõigis keeltes on võimalikud ja soositud.
  • Koondandmebaas. Wikidata ei salvesta ainult andmeid ja avaldusi, vaid ka nende allikaid, peegeldades sellega teadmuse mitmekesisust ja rõhutades kontrollitavuse olulisust.
  • Struktuurandmete kogum. Wikidata kogub andmeid omavahel seotuna ja allutades need rangele struktuurile. See võimaldab andmeid lihtsasti taaskasutada Wikimedia projektidel ja kolmandatel osapooltel ning teeb need arvutitele kergesti töödeldavaks ja "arusaadavaks".
  • Wikimedia projektide tugi. Üks Wikidata peamisi eesmärke on Vikipeedia toetamine kergemini hallatavate keelelinkide ja infokastidega, vähendades sellega Vikipeedia koormust ja tõstes kvaliteeti. Uuendused ühes keeles tehakse kättesaadavaks kõigis teistes keeltes.
  • Kõigile inimestele maailmas. Igaüks saab kasutada Wikidatat paljudel eri viisidel, kasutades selle programmiliidest.

Kuidas Wikidata toimib?

 
See diagramm Wikidata üksusest näitab sulle kõige olulisemaid mõisteid Wikidatas.

Wikidata on keskne andmehoidla, millele saavad ligi pääseda teised osapooled, näiteks vikid, mida haldab Wikimedia Foundation. Wikidatas dünaamiliselt laetud sisu ei pea iga individuaalne vikiprojekt hoiustama. Näiteks statistika, kuupäevad, asukohad ja muud levinud andmed on võimalik Wikidatas tsentraliseerida.

Wikidata andmebaas

 
Üksused (items) ja nende andmed on omavahel seotud.

Wikidata andmebaas koosneb peamiselt üksustest, millel kõigil on silt, kirjeldus ja mistahes arv rööpkujusid. Üksuseid identifitseeritakse Q-prefiksiga, millele järgneb number, näiteks Douglas Adams (Q42).

Avaldused kirjeldavad üksuse detailseid tunnuseid ning koosnevad omadusest ja väärtusest. Wikidata omadustel on P-prefiks, millele järgneb number, näiteks educated at (P69).

Inimese haridustee (omadus) kirjeldamiseks võid kirja panna konkreetse kooli (väärtus). Hoonetele saad määrata geograafilisi koordinaate (omadus), sisestades pikkus- ja laiuskraadide väärtused. Omadusi saab samuti linkida välistele andmebaasidele. Omadust, mis lingib üksuse välisesse andmebaasi, kutsutakse identifikaatoriks. Spetsiaalsed siselingid ühendavad üksuse vastava sisuga teistes vikides, nagu Vikipeedia, Vikiõpikud või Vikitsitaadid.

Kogu seda infot saab esitada mistahes keeles, isegi kui andmed on originaalis teises keeles. Neid väärtusi vaadates näitavad teised vikid kõige värskemaid andmeid.

Üksus Omadus Väärtus
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

Wikidataga töötamine

Wikidatale ligi pääsemiseks on palju viise. Saab kasutada sisseehitatud või väliseid tööriistu või programmiliideseid.

  • Wikidata Query ja Reasonator on populaarsed tööriistad, mida kasutatakse Wikidata üksuste otsimiseks ja ülevaatamiseks. Tööriistade lehel on pikem nimekiri huvitavatest projektidest, mida avastada.

Kuidas alustada

Wikidata tuurid on parim koht uutele kasutajatele Wikidata kohta juurde õppimiseks.

Mõned lingid, kust alustada:

Kuidas ma saan kaasa aidata?

Lase käia alusta muutmist. Muudatuste tegemine on parim viis õppida tundma Wikidata struktuuri ja mõistestikku. Kui tahaksid Wikidata kontseptsioonist juba enne paremini aru saada, viska pilk abilehtedele. Kui sul on küsimusi, kirjuta need projektivestlusse või võta ühendust arendustiimiga.

See also