Wikidata:Nevezetesség

This page is a translated version of the page Wikidata:Notability and the translation is 88% complete.
Outdated translations are marked like this.

A Wikidatának az első fázisokban két fő célja van: központosítani a Wikimedia-projektek különböző nyelvű szócikkei közötti átjárást és általános tudásbázisként szolgálni mindenki számára. Egy bejegyzés akkor és csak akkor elfogadható, ha a fenti két cél legalább egyikének megfelel, azaz a következő kritériumok legalább egyikét teljesíti:

  1. Tartalmaz legalább egy érvényes oldalhivatkozást egy Wikipédia-, Wikivoyage-, Wikiforrás-, Wikidézet-, Wikihírek-, Wikikönyvek-, Wikidata-, Wikifajok-, Wikiegyetem- vagy Wikimédia Commons-oldalra.
    1. Nem számít érvényes oldalhivatkozásnak a vitalap, MediaWiki-névtérbeli lap, speciális lap, fájl, fordítási lap, Szerkesztő és Draft (piszkozat) névtérbeli lap, LiquidThreads által használt lap (a Szál és a Összefoglaló névtér lapjai), a Strukturált Beszélgetések által használt lap (a Téma névtér lapjai), a Portál névtér allapja vagy a TemplateStyles kiterjesztéshez készült lap (vagyis a .css-re végződő című lapok).[1][2][3][4][5] Megjegyzés: egy Wikimédia-oldalnak csak egyetlen Wikidata-hivatkozása lehet. Engedélyezettek az átirányításokra mutató oldalhivatkozások (bár a szoftver szándékosan nehézzé teszi ilyenek létrehozását),[6][7] de az ilyenek nem számítanak a nevezetesség megállapításakor.
    2. Ha a hivatkozás sablon, legalább két ilyen oldalhivatkozásra van szükség, és egyikük sem lehet /doc, /XML, /meta, /sandbox, /testcases vagy /TemplateData allap. Nem-allapoknak létrehozható elem egyetlen oldalhivatkozással is, de nem kéne nagy mennyiségben ilyet csinálni.
    3. Ha a hivatkozás modulallap, nem lehet /doc lap.[8]
    4. Egyetlen Wikimédia Commons-oldalhivatkozással rendelkező kategóriaelemek nem engedélyezettek, kivéve ha a) van egy kapcsolódó fő elem, ami egy Commons-galériához van kapcsolva, vagy b) az elem egy Commonshoz kapcsolódó állításban (pl. category for pictures taken with equipment (P2033)) szerepel.
    5. A Wikiforrásban a fő névtér oldalai, a Szerző-oldalak, a Translation (fordítás) névtér oldalai és a Portál-oldalak, valamint a többi Wikimédia-projektben is megtalálható oldalak (Kategória, Projekt…) érvényesek. Az Index és az Oldal névterek oldalai nem érvényesek. A fő névtérben szereplő allapok státusza (pl. fejezeteké) egyelőre meghatározatlan.[9]
    6. A Wikihírekben a Comments (hozzászólások) névtérben szereplő oldalak nem számítanak érvényesnek.
    7. A Wikidatában a strukturált adatok névtereiben lévő lapok (jelenleg elemek, tulajdonságok, lexémák, EntitySchemák) nem lehetnek cél-oldalhivatkozások.
    8. A Wikiszótár forráshivatkozás-lapjaihoz kapcsolódó elemek nem engedélyezettek. A fő névtér elemei szintén ki vannak zárva, mert ezeknek a nyelvközi hivatkozásai automatikusan megjelennek a Cognate kiterjesztésnek köszönhetően.
    9. A Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikimánia és egyéb támogatott speciális Wikimédia-wikik helyzete bizonytalan. Ezeket esetenként kell megbeszélni.
  2. Világosan beazonosítható fogalmi vagy tárgyi entitásra vonatkozik, ami nyilvánosan elérhető, komoly források felhasználásával leírható.
  3. Teljesít bizonyos strukturális igényeket, például hasznosabbá teszi a más elemeken lévő állításokat.

Alternatívák

Ha az általad felvinni kívánt adatok nem felelnek meg a fenti nevezetességi kritériumoknak, akkor azok sajnos nem elfogadottak a Wikidatán, azonban testvérprojektjeink, a Wikibase Cloud és a Wikibase Suite megfelelők lehetnek. Lásd a wikiba.se honlapot további információkért ezekről a lehetőségekről.

Lásd még

Hivatkozások

  1. Véleménykérés: Nem szócikkek bennfoglalása
  2. Véleménykérés: Nem szócikkek bennfoglalása 2.
  3. Véleménykérés: A „Fájl” névtérben lévő lapok kizárása
  4. A piszkozatok kizárása: Wikidata:Project chat/Archive/2013/12#Draft name space és Wikidata:Project chat/Archive/2014/05#What do do with Wikipedia:Draft articles
  5. Konszenzus a TemplateStyleshoz kapcsolódó allapok kizárásáról
  6. Wikidata:Requests for comment/Allow the creation of links to redirects in Wikidata (2017–18), ami megerősíti a korábbi döntést (2013)
  7. Az átirányításra mutató oldalhivatkozásoknak rendelkezniük kell egy jelvénnyel, ami jelzi a klienswikin lévő céllap átirányítás státuszát. Az ilyen oldalhivatkozásokat akkor és csak akkor lehet hozzáadni egy elemhez, ha a jelvényt ugyanabban a szerkesztésben megkapja. Ha elérhető, a Template:R with Wikidata item (Q116644654) elemhez kapcsolódó sablont add hozzá a laphoz, jelezvén, hogy a Wikidata-kapcsolat szándékos, és nem például a Wikipédia-szócikkek összevonásakor felejtődött úgy. Az átirányításokra mutató oldalhivatkozások általában kerülendők, hacsak nem (a) jelentős rész szól az átirányítás céllapján a tárgyról, a Wikidata-elemben szereplő összes vagy legtöbb információt feldolgozva, és (b) jó ok van a két Wikidata-elem össze nem vonására. Such a sitelink can be added to an Item if and only if a redirect badge is added in the same edit. If available, a template corresponding to Template:R with Wikidata item (Q116644654) should also be added to the redirect page, to show that the Wikidata sitelink is intentional, and not eg the unintended left-over effect of a Wikipedia article merge that should also have been reflected on Wikidata. Sitelinks to redirects should typically not be created unless (a) there is a substantial section about the subject on the target page of the redirect, reflecting all or most of the information in the Wikidata item; and (b) there is good reason not to merge the two corresponding Wikidata items.
  8. Véleménykérés: Allapok interwikilinkjei
  9. Megbeszélés: Wikidata talk:Wikisource#Notability, and other preparations for Wikisource deployment