nl.m.wikipedia.org
Egyptische presidentsverkiezingen 2012
De Egyptische presidentsverkiezingen in 2012 waren de eerste presidentsverkiezingen sinds de Egyptische Revolutie van 2011. Na de revolutie, die een eind had gebracht aan het presidentschap van Hosni Moebarak, kwam de leiding van het land in handen van de Opperste Raad van de Strijdkrachten (SCAF) die een overgangsregering instelde onder leiding van achtereenvolgens de premiers Ahmed Shafik, Essam Sharaf en Kamal Ganzouri. De verkiezingen werden gewonnen door de leider van de islamistische Moslimbroederschap, Mohamed Morsi. Tijdens zijn presidentschap was Hesham Qandil premier.
Egyptische presidentsverkiezingen
Datum24 juni 2012 (uitslag)
Datum eerste ronde23-24 mei 2012
Datum tweede ronde16-17 juni 2012
Land
 Egypte
Opkomst eerste ronde48%
Opkomst tweede ronde55%
 Mohamed Morsi
 Ahmed Shafik
Opvolging verkiezingen
2005
 
 
2014
Portaal 
 
Politiek
Egypte
Uitslag
De verkiezingen vonden plaats in twee ronden; in de tweede ronde streden de twee kandidaten met de hoogste resultaten uit de eerste ronde. De eerste ronde werd gehouden op 23-24 mei en de tweede ronde op 16-17 juni 2012. De uitslag van de verkiezingen werd bekendgemaakt op 24 juni 2012. De volgende kandidaten namen deel met de volgende uitslag:[1]
KandidatenPartijen1e ronde2e ronde
Stemmen%Stemmen%
Mohamed MorsiMoslimbroederschap5.764.95224,78%13.230.13151,73%
Ahmed ShafikOnafhankelijk5.505.32723,66%12.347.38048,27%
Hamdin SabahiWaardigheidspartij4.820.27320,72%
Abdel Moneim Aboul FotouhOnafhankelijk4.065.23917,47%
Amr MoussaOnafhankelijk2.588.85011,13%
Mohamed Salim el-AwaOnafhankelijk235.3741,01%
Khaled AliOnafhankelijk134.0560,58%
Aboul al-Izz al-HaririSocialistische Volksalliantie40.0900,17%
Hisham BastawisiNationale Progressieve Unie29.1890,13%
Mahmoud HossamOnafhankelijk23.9920,10%
Mohamed Fawzi IssaDemocratische Generatie23.8890,10%
Hossam KhairallahDemocratische Vredespartij22.0360,09%
Abdullah al-AshaalAuthenticiteitspartij12.2490,05%
Totaal aantal geldige stemmen23.265.51698.28%25.577.51196.81%
Ongeldige stemmen406.7201,72%843.2523,19%
Uitslag23.672.23646,42%26.420.76351,85%
Onthoudingen27.324.51053,58%24.538.03148,15%
Geregistreerde kiezers50.996.74650.958.794
Uitgesloten kandidaten
Op 15 april maakte de Egyptische kiescommissie bekend dat tien kandidaten werden uitgesloten.[2] Het betrof de volgende kandidaten:
Afgehaakte kandidaten
Een van de bekendste afgehaakte kandidaten was Mohammed el-Baradei, de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede van 2005. Op Twitter noemde hij de verkiezing travestie zolang er nog geen nieuwe grondwet was geschreven.[5] De eerste vrouwelijke presidentskandidaat zou Bothaina Kamel zijn geworden. Zij viel voortijdig af omdat ze onvoldoende handtekeningen bijeen had weten te brengen.[6] Een verdere andere kandidaat, die zijn kandidatuur vrij snel weer introk, was voormalig Minister van Cultuur en Informatie onder president Sadat, Mansour Hassan, die na dertig jaar een terugkeer naar de politiek had gemaakt als voorzitter van de adviesraad.[7]
Mohamed Fawzi Issa en Abdullah al-Ashaal trokken zich te laat terug, waardoor er nog wel op hen gestemd kon worden.
Zie de categorie Presidentsverkiezingen van 2012 van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.
Bronnen, noten en/of referenties
  1. Dit artikel of een eerdere versie ervan is een (gedeeltelijke) vertaling van het artikel Egyptian presidential election, 2012 op de Engelstalige Wikipedia, dat onder de licentie Creative Commons Naamsvermelding/Gelijk delen valt. Zie de bewerkingsgeschiedenis aldaar.
  2. CNN, 10 Egyptian presidential candidates disqualified, 16 april 2012
  3. a b c De Morgen, Egyptische kiescommissie sluit 10 kandidaten uit voor presidentsverkiezingen, 15 april 2012
  4. BBC, Egypt's Nour released from jail, 18 februari 2009
  5. Egypt News, ElBaradei: Egypt current roadmap to civilian govt is a travesty, 18 februari 2012
  6. Egypt Independent, Bothaina Kamel says she has no regrets over dropping out of race, 8 april 2012
  7. Ahram Weekly, Obituary: Mansour Hassan (1937-2012), 27 december 2012
Laatst bewerkt op 11 okt 2020, om 16:10
De inhoud is beschikbaar onder de CC BY-SA 3.0 tenzij anders aangegeven.
Privacybeleid
Gebruiksvoorwaarden

Desktopweergave
StartpaginaWillekeurigIn de buurtAanmeldenInstellingenDonerenOver WikipediaDisclaimers
TaalVolgenBewerken