pl.m.wikipedia.org
Global Volcanism Program
amerykański projekt badawczy
Global Volcanism Program – amerykański projekt badawczy stawiający sobie za cel zrozumienie i opis działalności wulkanicznej na całym świecie oraz popularyzację informacji na temat zjawisk wulkanicznych[1]. Systemy danych tworzące trzon projektu funkcjonują od 1968 roku, kiedy to rozpoczęto dokumentację historii erupcji wulkanów[1]. Inicjatywa jest związana z amerykańską Smithsonian Institution[1].
Global Volcanism Program
AutorSmithsonian Institution
Tematykazjawiska wulkaniczne
Typ utworuprojekt badawczy
Wydanie oryginalne
Językangielski
Witryna internetowa Global Volcanism Program oferuje ponad 7 tys. raportów dotyczących aktywności wulkanów; udostępnia fundamentalne dane na temat wulkanów i szczegóły z zakresu historii erupcji wulkanów holoceńskich[1]. Zasoby projektu są dostarczane partnerom międzynarodowym, naukowcom, władzy i opinii publicznej[1].
Element projektu tworzy baza omawiająca ostatnie 10 tys. lat wulkanizmu na Ziemi. Informacje te wraz z opartymi na nich interpretacjami zostały ogłoszone w trzech wydaniach książki „Volcanoes of the World”[1].
Przypisy
a b c d e f About GVP (ang.). Global Volcanism Program. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-22)].
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona projektu (ang.)
Ostatnio edytowano 2 lut 2021 o 18:02
Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3.0, jeśli nie podano inaczej.
Polityka prywatności
Zasady użytkowania
Wersja standardowa
 Strona główna Losuj  W pobliżu  Zaloguj się  Ustawienia  Wspomóż Wikipedię  O Wikipedii  Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
JęzykObserwujEdytuj