pl.m.wikipedia.org
Pomoc:Dzielenie artykułów na sekcje
Skocz poniżej nawigacji.
Edytowanie
Styl
Sekcje końcowe
Jak napisać doskonały artykuł
Informacje ogólne
Pisanie w kodzie źródłowym
NarzędziaFAQ
Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)
Dzielenie artykułów na mniejsze elementy ma spowodować, że układ treści będzie bardziej przejrzysty, a czytanie artykułów – szczególnie tych długich – wygodniejsze.
Duże artykuły powstają na dwa sposoby: jako luźny zbiór zdań (dopisanych przez różnych autorów, albo jako zestaw porad jednego autora) lub na bazie jakiegoś eseju. Oba sposoby z punktu widzenia Wikipedii mają swoje wady, które wymagają dopracowania:
Dobrze podzielony tekst samym układem ułatwia znajdowanie interesujących faktów. Sugeruje też, gdzie należy dodawać kolejne informacje, a nawet może podpowiadać, które wątki należałoby dopisać. Do dzielenia używa się sekcji i akapitów.
Sekcje
Trzeba się zastanowić, co w danym tekście jest najważniejsze, i wymyślić odpowiedni tytuł dla każdego z tych tematów. Jest dobrze, jeśli na pierwszy rzut oka widać np. życiorys, twórczość, ale czasem tak niestety nie jest. Inny przydatny podział to okresy historyczne, np. wieki kalendarzowe albo okres między wojnami.
Sekcja nie powinna zawierać więcej tekstu, niż się jednorazowo mieści na ekranie, i nie mniej niż dwa akapity. Jeśli to nie wystarczy, bo wątek jest bogatszy, to należy pomyśleć o dodaniu podsekcji. Jeśli i to za mało (i np. spis treści nie mieści się na jednym ekranie), to trzeba pomyśleć, którą partię tekstu należy wydzielić do osobnego artykułu, a pozostawić tylko kilkuzdaniowe streszczenie i link do tego artykułu (Szablon:Osobny artykuł) pod tytułem tej sekcji (tak, jak to jest zrobione w sekcji Definicja tego artykułu). Niemniej wiele zależy od tematyki artykułu, czasem długie sekcje są niezbędne – warto wtedy zadbać o dołączenie jakichś grafik.
W anglojęzycznej Wikipedii, gdzie długie artykuły są częste, zdarza się, że w artykule na 1,5 ekranu jest kilka nagłówków 2. rzędu, czyli zawierających linię rozdzielającą. W polskojęzycznej należy stosować – jako podstawowe – nagłówki 2. rzędu, a jako nagłówki podsekcji – 3. i 4. rzędu.
Należy unikać dzielenia na sekcje artykułów krótkich (mniejszych niż ekran), chyba że podział taki jest wymogiem konkretnego typu artykułu (np. określony wzorzec mają artykuły o gatunkach zwierząt czy roślin).
Oddzielnymi sekcjami, umieszczonymi na końcu, muszą być sekcje końcowe, tzn. zawsze sekcja „Przypisy”, do tego najczęściej także „Bibliografia” i „Linki zewnętrzne”.
Akapity
Akapity powinny się składać z kilku zdań wyrażających jedną myśl. Bywa, że artykuły w Wikipedii powstają przez doklejanie kolejnych informacji, a nie jako spójne omówienia. Wtedy akapity tworzą się dosyć przypadkowo. Wymaga to potem dzielenia akapitów, które zawierają nawet kilka myśli, i porządkowania chaotycznego układu zdań.
Warto pamiętać, że w przypadku list można użyć opcji wypunktowania lub numerowania.
Definicja
Osobna strona: Pomoc:Jak napisać dobrą definicję.
Nawet w niewielkim artykule należy dbać o to, żeby na początku znajdowało się zdanie lub dwa ścisłego wyjaśnienia, a reszta była oddzielnie. Chodzi o to, żeby osoba, która chce się tylko zorientować, o czym jest artykuł, nie musiała czytać go całego.
Przykład przed podziałem:
Jan Kowalski (1950–2000) – polski pisarz, poeta i muzyk. Jest najbardziej znany z działalności na rzecz psów i kotów, na które przeznaczał większość swoich tantiem, ponieważ od dziecka miał swoją ulubioną świnkę morską, o której napisał też większość swoich utworów. Była ona też inspiracją do opery i mniejszych form muzycznych.
Po podziale:
Jan Kowalski (1950–2000) – polski pisarz, poeta i muzyk. Jest najbardziej znany z działalności na rzecz psów i kotów.
Zwierzętom przeznaczał większość swoich tantiem, ponieważ od dziecka miał swoją ulubioną świnkę morską, o której napisał też większość swoich utworów. Była ona też inspiracją do opery i mniejszych form muzycznych.
Czasem ten podział sam się nie narzuca, ale to może znaczyć, że zwięzłą definicję trzeba napisać na nowo, a obecny tekst przesunąć do rozwinięcia.
Ilustracje
Dobrze, jeśli artykuł ma jakąś ilustrację. Powinna ona znajdować się na samej górze, koło definicji. Jeśli jest ich więcej, należy je umieszczać na początku danej sekcji (tu mamy przykład nietypowej sekcji jednoakapitowej – kwestia grafik nie pasuje do żadnej innej sekcji, a nie jest tak ważna, żeby znajdowała się we wprowadzeniu).
Kompozycja
To wszystko są oczywiście tylko składniki do ugotowania smacznej zupy, jaką ma być medalowy, długi artykuł. Przy redagowaniu warto skorzystać z „zasady trójpodziału”:
Nie ma to zastosowania do krótkich artykułów, w których ważne jest tylko wydzielenie ścisłej definicji od całej reszty. Jest za to istotne, jeśli autor wstawił esej. W eseju pisanym np. do druku wystarczy tylko tytuł, a dalej jest już tylko tekst podzielony na akapity. Wikipedyzacja w tym wypadku polega na ręcznym stworzeniu krótkiej definicji, napisaniu krótkiego streszczenia oraz podzieleniu reszty na sekcje.
Jeśli to jest z kolei artykuł niemający spójnej formy, to po podziale na sekcje zwykle zostaje kilka osobnych zdań, które nigdzie nie pasują. Z nich musi powstać albo osobna sekcja, albo powinny wylądować na końcu streszczenia jako osobne zdania lub po 2–3 w jednym akapicie (często to np. informacje typu „Żonaty, ma 5 dzieci. Mieszka w Pcimiu Górnym.”).
Sekcje końcowe
Zobacz też: Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł#Kolejność i wymagalność sekcji końcowych.
Uwagi dodatkowe
Najlepiej jest napisać nowy artykuł z uwzględnieniem logicznego podziału na części, ale jest już sporo gotowych artykułów, którym należy dopiero narzucić jakąś strukturę – nie odpuszczajmy im.
Dzielenie jest procesem czysto redakcyjnym i w większości nie trzeba mieć żadnego pojęcia o temacie, bo dobry tekst sam podpowiada, jak go należy podzielić, jakie są w nim kluczowe zagadnienia. Trzeba jednak pamiętać, że czasem potrzeba głębszej znajomości tematu, żeby nie zasugerować czegoś głupiego i wydobyć naprawdę najważniejsze wątki. Szczególnie dotyczy to pisania definicji i wprowadzenia do esejów.
Długie teksty czasem są długie dlatego, że zawierają całe akapity cytatów albo wręcz utworów. To błąd – pojedyncze cytaty albo krótkie utwory mogą się znajdować dla ilustracji, ale Wikipedia ma omawiać hasła „swoimi słowami”. Takie dodatki należy przenosić w odpowiednie miejsce, czyli np. do Wikicytatów albo Wikiźródeł.
Przykłady dzielenia
Uwaga! Wikipedia się ciągle rozwija, więc aktualne wersje nie muszą przypominać wersji tuż po podziale.
Ostatnio edytowano 17 lis 2020 o 09:32
Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3.0, jeśli nie podano inaczej.
Polityka prywatności
Zasady użytkowania
Wersja standardowa
Strona głównaLosujW pobliżuZaloguj sięUstawieniaWspomóż WikipedięO WikipediiKorzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
JęzykObserwujEdytuj