Szablon:Dokumentacja
 Dokumentacja szablonu[zobacz] [edytuj] [historia] [odśwież]
Ten szablon jest używany na ponad 10 000 stron.
Wszystkie eksperymenty należy przeprowadzać w swoim brudnopisie. Przetestowane zmiany powinny być dodawane w jednej edycji.
Ten szablon wykorzystuje skomplikowane elementy mechanizmu MediaWiki.
Aby uniknąć uszkodzenia szablonu, wszystkie eksperymenty należy przeprowadzać w swoim brudnopisie. Przetestowane zmiany powinny być dodawane w jednej edycji. Proszę przedyskutować każdą zmianę przed jej wprowadzaniem.
Osoba dokonująca zmian w tym szablonie powinna być przygotowana do naprawienia niepożądanych efektów ubocznych swoich działań.
To jest szablon {{Dokumentacja}}.
Dla większości instrukcji określających kiedy i jak stosować ten szablon, zobacz Pomoc:Schemat opisu szablonu.
Ten szablon wyświetla zieloną ramkę, którą teraz widzisz, i automatycznie przedstawia w niej zawartość podstrony /opis szablonu. Przeznaczony jest do dokumentowania szablonów oraz pozostałych stron, które są transkludowane na innych stronach. Może być używany w przestrzeni nazw szablonów oraz większości innych przestrzeni nazw. Użycie tego szablonu umożliwia ponadto zabezpieczenie szablonu, podczas gdy zawartość dokumentacji i kategorii nadal jest możliwa dla każdego.
Użycie
Normalnie ten szablon jest używany bez żadnych parametrów, przez umieszczenie na dole strony szablonu w kontenerze <noinclude>:
<!--Ostatnia linijka kodu Twojego szablonu-->​<noinclude>​{{​Dokumentacja​}}​</noinclude>
Wówczas ten szablon automatycznie ładuje zawartość podstrony /opis szablonu, dla którego jest używany.
Jednak szablon może załadować dokumentację z każdej innej dowolnej strony, na przykład:
<!--Ostatnia linijka kodu Twojego szablonu-->​<noinclude>​{{​Dokumentacja​|​Szablon​:​Inna strona​/​opis​}}​</noinclude>
Zwróć uwagę, że przy ładowaniu dokumentacji strony innej niż lokalna podstrona /opis, trudnym staje się zarządzanie kategoriami szablonu.
Zawartość dokumentacji może być także podana bezpośrednio jako tekst, na przykład:
<!--Ostatnia linijka kodu Twojego szablonu-->​<noinclude>​{{​Dokumentacja | zawartość =(jakiś opis)}}</noinclude>
Kiedy użyty jest parametr | zawartość = , okno dokumentacji normalnie nie pokazuje linków [edytuj] i [odśwież] w nagłówku. Zwróć uwagę, że nawet jeśli załączono opis szablonu z trzeciej strony, a podstrona /opis istnieje, w ramce pod dokumentacją link do niej w dalszym ciągu będzie się pokazywał.
Parametry | 1 = i | zawartość = mogą być także łączone, na przykład:
<!--Ostatnia linijka kodu Twojego szablonu-->​<noinclude>​{{​Dokumentacja​|​1​=​Szablon​:​Inna strona/opis| zawartość ={{Szablon:Inna strona​/​opis​|​parametry​}}​}}​</noinclude>
Wówczas strona podana w parametrze 1 jest wykorzywana w linkach [edytuj] i [odśwież] i w linku do transkludowanej strony w ramce pod dokumentacją, a parametr zawartość jest używany do zawartości okna dokumentacji. Powyższy kod oznacza, że treść jest transkludowana jako {{Inna strona/opis{{!}}parametry}}​. W tym przykładzie parametry są także dołączane do podstrony /opis.
Najlepsza praktyka
Kod powinien być dodany na dole kodu szablonu, bez odstępu przed tagiem <noinclude>, (który mógłby powodować dodatkowy odstęp na stronach, gdzie szablon jest wykorzystywany).
Kategorie, które odnoszą się do samego szablonu, powinny być dodawane na dole podstrony /opis, wewnątrz tagów <includeonly>. Interwiki szablonu powinny być umieszczane w Wikidanych.
Jeśli strona dokumentacji zawiera tagi <includeonly> lub <noinclude> jako część widocznego tekstu dokumentcji, zamień „<” na „&lt;”.
Nagłówek
W przestrzeni nazw szablonów, szablon pokazuje następujący nagłówek:
Dokumentacja szablonu
W większości przestrzeni nazw, takich jak np. „Wikipedia:”, pokazuje następujący nagłówek:
Dokumentacja
Parametr nagłówek może być użyty do zmiany treści nagłówka na dowolny tekst, np.:
{{Dokumentacja|nagłówek=Dokumentacja infoboksu}}
Jeśli parametr nagłówek jest pusty, ale zdefiniowany, nad dokumentacją nie wyświetla się nagłówek, ani linki, na przykład"
{{Dokumentacja|nagłówek=}}
Parametr styl nagłówka może być dodatkowo wypełniony wartościami CSS do zmiany jego wyglądu (bez cudzysłowów " ", ale ze średnikami ;); na przykład:
heading-style=font-size:150%;color:red;
Ramka z linkami
Pod dużym oknem zawierającym dokumentację znajduje się mniejsze, zawierające linki i metainformacje na temat tej dokumentacji. Zawartość tego okienka zależy od użytych parametrów oraz od przestrzeni nazw. W pewnymch przypadkach nie pokazuje się ono wcale.
Aby ukryć ręcznie to okno, należy podać parametr | okno linków = nie.
Funkcje automatyczne
Jeśli podstrona dokumentacji nie istnieje, link [stwórz] zawiera parametr preload, dzięki czemu pole edycji zostanie wypełnione podstawowym kodem dokumentacji.
Szczegóły techniczne
Stroną z preloadem dla przycisku [stwórz] jest Szablon:Dokumentacja/preload​.
Pełna składnia
{{Dokumentacja}} {{Dokumentacja | zawartość = }} {{Dokumentacja | [ścieżka strony dokumentacji] | styl nagłówka = | nagłówek = | okno linków = }}
Zobacz też
Rodzina {{Dokumentacji}}
Powyższy opis jest dołączany ze strony Szablon:Dokumentacja/opis​. (edytuj | historia)
Edytorzy mogą eksperymentować w brudnopisie(edytuj | różnice) tego szablonu.
Kategorie należy dodawać do podstrony /opis. Zobacz podstrony tego szablonu.
Ostatnio edytowano 22 cze 2020 o 14:44
Wikipedia
Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3.0, jeśli nie podano inaczej.
Polityka prywatności
Zasady użytkowania
Wersja standardowa
Strona głównaLosuj W pobliżu Zaloguj się Ustawienia Wspomóż WikipedięO WikipediiKorzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
JęzykObserwujEdytuj