pl.m.wikipedia.org
Wikipedia:O Wikipedii
Dla czytelników
Pierwsze kroki
Portal wikipedystów
WyszukajUżyjZgłoś błądKontakt
Zobacz też encyklopedyczny artykuł o Wikipedii.
Wikipedia (​https://www.wikipedia.org​) – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii o „otwartej treści”. Słowo Wikipedia to zbitka wyrazów wiki i encyklopedia. Od czasu powstania (15 stycznia 2001) Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez „tygodnik Timekosmicznym kompendium wiedzy (cosmic compendium of knowledge)[1].
Polskojęzyczna Wikipedia (​http://pl.wikipedia.org​) jest jedną z około 300 autonomicznych wersji językowych. Poszczególne wersje językowe Wikipedii są tworzone przez różne grupy użytkowników i nie są tłumaczeniem wersji anglojęzycznej. Wszystkie Wikipedie są pod nadzorem Wikimedia Foundation oraz są koordynowane w serwisie Meta-Wiki, mają także wspólny zestaw fundamentalnych i niepodlegających negocjacji reguł, zwanych „pięcioma filarami”.
Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony, pod warunkiem, że akceptuje zasady funkcjonowania Wikipedii. Społeczność ta w dużym stopniu sama ustala, w jakim kierunku podąża to przedsięwzięcie. Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” ani „zespół Wikipedii”. Możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii, a także wycofywania błędnych zmian, jest zapewniana przez oprogramowanie MediaWiki.
Wokół społeczności wikipedystów wyrósł szeroki ruch społeczny – ruch Wikimedia.
Materiały z Wikipedii można wykorzystywać pod określonymi warunkami, przewidzianymi przez licencję CC BY-SA 3.0.
Przypisy
Time’s Person of the Year: You – TIME.
Ostatnio edytowano 1 maj 2021 o 17:09
Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3.0, jeśli nie podano inaczej.
Polityka prywatności
Zasady użytkowania
Wersja standardowa
Strona głównaLosujW pobliżuZaloguj sięUstawieniaWspomóż WikipedięO WikipediiKorzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
JęzykObserwujEdytuj