pl.m.wikipedia.org
Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych
Ta strona opisuje zalecenie edycyjne polskojęzycznej Wikipedii. Podaje rozwiązania problemów i niejasności pojawiających się przy pracy nad artykułami, a jej celem jest zapewnienie poprawności i jednolitości tekstu artykułów. Każda zmiana tego zalecenia powinna być poprzedzona dyskusją i odzwierciedlać osiągnięty w niej konsensus. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.
Skocz poniżej nawigacji.
Edytowanie
Styl
Sekcje końcowe
Jak napisać doskonały artykuł
Informacje ogólne
Pisanie w kodzie źródłowym
NarzędziaFAQ
Skocz poniżej nawigacji.
Informacje i ostrzeżenia


{{spam}}
Oznaczenia artykułów
{{​Dopracować​|reklama}}

{{​Dopracować​|linkizew}}
Zasady i projekt
Linki zewnętrzne to odsyłacze prowadzące do stron www istotnie rozszerzających i uzupełniających informacje zawarte w artykule.
Wikipedia w zamierzeniu jest opracowaniem samodzielnym, ale w odróżnieniu od encyklopedii papierowych może bezpośrednio korzystać z wiedzy zgromadzonej w innych stronach w Internecie. Dlatego linki zewnętrzne są mile widziane, ale wyłącznie jako uzupełnienie artykułu, szczególnie wtedy, gdy w znaczący sposób poszerzają zawarte w nim informacje.
Warunki dodawania linków zewnętrznych do artykułów
 1. Strony www muszą uzupełniać artykuł Wikipedii o wartościowe merytorycznie i dotychczas brakujące informacje, na przykład:
  • teksty źródłowe, które nie mogą znaleźć się w Wikiźródłach,
  • materiały multimedialne nieobjęte licencjami GFDL, CC lub nieznajdujące się w domenie publicznej, pod warunkiem, że kopie, do których prowadzą odnośniki, nie naruszają praw autorskich,
  • oficjalne, autoryzowane strony internetowe opisywanych osób i instytucji.
 2. Linki powinny prowadzić bezpośrednio do materiałów związanych z danym artykułem.
 3. Linki powinny być wyraźnie oddzielone od treści artykułu w formie odrębnej sekcji pt. „Linki zewnętrzne”.
 4. Sekcja „Linki zewnętrzne” nie powinna przeważać objętościowo nad treścią artykułu.
 5. Linki powinny być opisane, tak by było wiadomo, co zawierają strony do których prowadzą (optymalnie z podaniem autora, wydawcy, oryginalnego tytułu, języka w jakim napisana jest strona itp.).
Strony, do których nie należy odsyłać
Nie powinno się dodawać odsyłaczy do stron:
 1. zawierających materiały łamiące prawo,
 2. zawierających nieautoryzowane materiały objęte prawem autorskim (np. nagrania zespołów muzycznych w serwisach udostępniających materiały wideo, krótkich fragmentów utworów w formacie audio),
 3. zawierających recenzje filmów, książek itp., nawet jeśli te ostatnie związane są z tematem artykułu. Jest to ustalenie generalne, ale istnieją wyjątki od niego opisane poniżej w sekcji Akceptowane masowe linkowanie zewnętrzne,
 4. zawierających ewidentną nieprawdę, pomówienia, posiadających cechy paszkwilu, nawołujących do przemocy, nienawiści lub zawierających materiały pornograficzne,
 5. komercyjnych i promocyjnych, które niewiele wnoszą do treści artykułu (traktowane są jako niepożądana w Wikipedii reklama),
 6. o zmiennej zawartości, krótkotrwałych, ograniczających dostęp (np. wymagających rejestracji lub opłaty),
 7. forów dyskusyjnych i blogów, z wyjątkiem pojedynczych przypadków:
  • z wykluczeniem forów i blogów zawierających wartościowe, unikatowe, neutralne lub uźródłowione informacje,
  • forów i blogów prowadzonych przez instytucje.
 8. oficjalnych i nieoficjalnych profili i fanpage'ów w serwisach społecznościowych oraz autorskich profili w serwisach artystycznych (w tym muzycznych).
Uwaga
Sekcja „Linki zewnętrzne” nie służy do wskazywania źródeł informacji podanych w artykule. Wykorzystane w ten sposób strony www należy umieszczać w sekcji „Bibliografia” lub wskazywać za pomocą przypisów (patrz: Wikipedia:Bibliografia​).
Zobacz też: Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest#LINK
Ograniczenie masowego wpisywania linków
 1. Masowe umieszczanie odnośników do jednego serwisu w wielu artykułach Wikipedii nie jest wskazane i może zostać potraktowane jako reklama danej witryny niezależnie od encyklopedyczności poszczególnych stron serwisu.
 2. Nie należy wpisywać kilku odnośników prowadzących do podstron tego samego serwisu (na przykład strona oficjalna zespołu muzycznego i jej fanklub znajdujący się na podstronie strony oficjalnej).
 3. Jeśli uważasz, że szczególnie wysokiej jakości witryna powinna zostać dodana jako odnośnik w wielu artykułach, zgłoś taką propozycję w Kawiarence Wikipedii i uzyskaj konsensus w dyskusji na jej temat. Propozycja powinna zawierać adres witryny, wyjaśnienie do jakich artykułów ma być wstawiony do niej link oraz uzasadnienie.
 4. Edycje polegające na masowym dodawaniu linków zewnętrznych, które nie zostały przedyskutowane w kawiarence (lub odpowiedniej podstronie) będą kasowane.
Umieszczanie linków zewnętrznych w artykule
 1. Linków zewnętrznych nie należy umieszczać w ciągu tekstu artykułu i mieszać z odnośnikami wewnętrznymi, ponieważ utrudniają one wtedy czytelnikowi nawigację i często wprowadzają w błąd.
 2. Strony wykorzystane jako źródła informacji zawartych w artykule należy wskazać za pomocą przypisów lub linki do nich umieścić w sekcji == Bibliografia ==.
 3. Linki zewnętrzne do informacji niebędących źródłami informacji zawartych w artykule powinno się grupować w sekcji umieszczonej na samym końcu artykułu == Linki zewnętrzne ==.
Linkowanie do stron obcojęzycznych
W polskojęzycznej Wikipedii odradzane jest wstawianie linków do stron obcojęzycznych, z wyjątkiem:
 1. oficjalnych stron opisywanej w artykule osoby, instytucji, utworu itd.,
 2. stron zawierających informacje lub inne materiały (ilustracje, utwory), które nie są dostępne na stronach polskojęzycznych lub te są dużo uboższe od obcojęzycznych.
Jeżeli wstawiasz link zewnętrzny do strony w języku innym niż polski, zalecane jest zaznaczenie języka danej witryny – użyj następującego szablonu:
{{lang|kod języka}}
Przykład użycia w praktyce:
Wikipedia (ang.)
Gdy strona jest wielojęzyczna, można użyć szablonu
{{lang}}
z wieloma parametrami, przykładowo:
[http://www.vatican.va Vatican: the Holy See] (oficjalna strona internetowa)
{{​lang​|en|de|es|fr|it|pt}}
co daje:
Vatican: the Holy See (oficjalna strona internetowa) (ang. • niem. • hiszp. • fr. • wł. • port.)
Akceptowane masowe linkowanie zewnętrzne
Artykuły o filmach i aktorach/aktorkach
Podane w sekcji Strony, do których nie należy odsyłać ogólne ustalenie może nie być stosowane w podanych poniżej przypadkach, wynikających albo z przyjętego w polskojęzycznej Wikipedii zwyczaju, albo z akceptacji uzyskanej w dyskusji nad każdym konkretnym przypadkiem.
Przykładowe wpisy do sekcji Linki zewnętrzne z użyciem szablonu:
Artykuły o muzyce, wykonawcach, albumach
W sekcji Linki zewnętrzne artykułu opisującego wykonawcę, album, EP, singiel lub wytwórnię muzyczną można umieszczać odnośniki do otwartych zasobów MusicBrainz[2].
Można w tym celu wykorzystać następujące szablony:
Artykuły opisujące miasta i wsie
Zaleca się, by w sekcji Linki zewnętrzne artykułu opisującego miasto czy wieś znalazły się wyłącznie linki do oficjalnej strony/portalu miasta i stron o charakterze niekomercyjnym prezentujących historię miasta.
Bazy danych naukowych
Przykładowe szablony wstawiane do sekcji Linki zewnętrzne (więcej: Wikipedia:Szablony/Linki#Linki zewnętrzne):
{{ludzie nauki​|id_tysiące|id_setki}}
Przypisy
 1. w wyniku dyskusji w Kawiarence Witryna tanuki.pl jako odnośnik do wielu artykułów - prośba o zgodę
 2. w wyniku dyskusji w Kawiarence: MusicBrainz jako „zewnętrzny link” do dodatkowych meta-danych muzycznych
Ostatnio edytowano 19 cze 2021 o 13:44
Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3.0, jeśli nie podano inaczej.
Polityka prywatności
Zasady użytkowania
Wersja standardowa
Strona głównaLosujW pobliżuZaloguj sięUstawieniaWspomóż WikipedięO WikipediiKorzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
JęzykObserwujEdytuj