LibraryThing
LibraryThing
Typ stronyKatalog i społeczność
AutorTim Spalding
WłaścicielTim Spalding (60%)
AbeBooks (40%)
RejestracjaDarmowa z opcją płatnej
Strona internetowa
LibraryThing – internetowy serwis społecznościowy umożliwiający katalogowanie prywatnych bibliotek i komunikację między miłośnikami książek.
Pomysłodawcą strony jest Tim Spalding​, który otworzył ją 29 sierpnia 2005. Obecnie korzysta z niej ponad 400 tysięcy użytkowników, a liczba wpisanych książek przekroczyła 26 milionów​[1]​. Wychodząc od własnego katalogu, użytkownicy mogą odnajdywać się nawzajem, wyszukując podobne do własnych biblioteki, dyskutując o książkach i przekazując informacje o wydarzeniach z nimi związanych.
Strona utrzymuje się z reklam Google AdSense wyświetlanych niezalogowanym użytkownikom, oraz opłat (10 USD za rok) za korzystanie od osób, które wpisują więcej niż 200 książek.
Spis treści
1Funkcjonalność
2Wielojęzyczność
3Zobacz też
4Przypisy
5Linki zewnętrzne
Funkcjonalność​[​edytuj kod]
Podstawową funkcją serwisu jest katalogowanie bibliotek użytkowników, z pomocą źródeł danych bibliograficznych takich jak biblioteki i księgarnie internetowe, które umożliwiają komunikacją poprzez protokół Z39.50. W większości przypadków wystarczy wpisać numer ISBN, tytuł lub autora i zatwierdzić jeden z wyników wyszukiwania. W przypadku gdy wybrana pozycja nie zostanie znaleziona, pozostaje możliwość wpisania ręcznego. Przenosząc się z innego serwisu lub programu katalogującego, LibraryThing oferuje możliwość importowania całej kolekcji.
Książki można dodatkowo opisywać, przypisując im tagi, dodając okładki, pisząc recenzje i oceniając je. Podobnie uzupełniać można informacje o autorach.
Na bazie własnej biblioteki możliwy jest kontakt z innymi zarejestrowanymi użytkownikami, przeglądając listę posiadających te same pozycje. LibraryThing może również przeanalizować bazę wszystkich wpisanych książek i zaproponować zbliżone tematycznie pozycje.
Część serwisu nazwana LibraryThing Lokalne umożliwia wpisywanie księgarni, bibliotek, targów i innych fizycznych miejsc związanych z książkami, w których później można rejestrować wydarzenia, takie jak spotkania z autorami, odczyty, imprezy promocyjne.
Użytkownicy mogą łączyć się w grupy, zależnie od zainteresowań, pochodzenia i dowolnych innych czynników. W ramach grup można prowadzić dyskusje na indywidualnych forach.
Jedna z takich grup, nazwana I See (Dead) Peoples' Books zajmuje się katalogowaniem zbiorów postaci historycznych, które później inni użytkownicy mogą przeglądać i porównywać ze swoimi. Utworzonych zostało dotychczas 17 katalogów​[2] takich postaci jak m.in. Ernest Hemingway​, Maria Antonina a nawet Tupac Shakur.
Wielojęzyczność​[​edytuj kod]
Z LibraryThing korzystają miłośnicy książek z całego świata. Obok wersji angielskiej serwisu dostępne jest 47[3] tłumaczeń, w tym polskie. Każde tłumaczenie jest dostępne pod osobnym adresem, rozpoczynającym się od kodu kraju, np. pl.librarything.com (polski), de.librarything.com (niemiecki).
LibraryThing łączy się również bibliotekami i księgarniami z całego świata, pobierając z nich informacje bibliograficzne. Z polskich źródeł dostępne są obecnie dwa:
Dodanie kolejnych polskich bibliotek uzależnione jest od nich samych i możliwości skorzystania z serwerów Z39.50. Większość bibliotek posiada takie, jakkolwiek problemy z wydajnością i licencjami uniemożliwiają wykorzystanie ich przez serwisy zewnętrzne.
Zobacz też[edytuj kod]
Przypisy​[​edytuj kod]
  1. Duch czasu LibraryThing​. 4 maja 2008.
  2. Lista bibliotek historycznych​. Z dnia 4 maja 2008
  3. Duch czasu LibraryThing​. Z dnia 4 maja 2008.
Linki zewnętrzne​[​edytuj kod]
Oficjalna strona serwisu
Kategoria​: Biblioteki cyfrowe
Szukaj
Tę stronę ostatnio edytowano 13 mar 2018, 22:13.
Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach​, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania​.
Polityka prywatności
O Wikipedii
Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność
Wersja mobilna
Dla deweloperów
Statystyki

Komunikat na temat ciasteczek
DyskusjaEdycjeUtwórz kontoZaloguj się
ArtykułDyskusja
CzytajEdytujEdytuj kod źródłowyHistoria i autorzy
Strona głównaStrona głównaLosuj artykułKategorie artykułówNajlepsze artykułyCzęste pytania (FAQ)O WikipediiZgłoś błądZgłoś błąd w plikuKontaktWspomóż WikipedięPierwsze krokiPortal wikipedystówOgłoszeniaZasadyPomocOstatnie zmianyLinkująceZmiany w linkowanychPrześlij plikStrony specjalneLink do tej wersjiInformacje o tej stronieCytowanie tego artykułuElement WikidanychUtwórz książkęPobierz jako PDFWersja do drukuالعربيةCatalàDanskDeutschEestiEnglishEspañolEsperantoفارسیFrançaisGalegoItalianoNederlands日本語PortuguêsSrpskohrvatski / српскохрватскиSvenskaTürkçeУкраїнськаEdytuj linki