ritarikunnat.fi
Etusivu
Ritarikunnat
Kunniamerkit
Opas
Ehdottaminen ja antaminen
Historia
Usein kysyttyä
Yhteystiedot
Haku
Kielet
06.12.2020 ITSENÄISYYSPÄIVÄ – SJÄLVSTÄNDIGHETSDAGEN 06.12.2020
Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit:
Republikens President har i egenskap av stormästare för Finlands Vita Ros’ och Finlands Lejons ordnar beslutit att åt förtjänta finska medborgare förläna följande utmärkelsetecken:
Lataa PDF -muodossa – Ladda ned i PDF-format
Haun (esim. nimi tai paikkakunta) voi tehdä suoraan kommennolla CTRL + F. Hakutulosten välillä voi liikkua Enter-näppäimellä
Sökningen (t.ex. namn eller orrt) görs med kommandot CTRL + F. Mellan sökresultatten kan man flytta sig med Enter-tangenten.

Suomen Leijonan suurristi (SL SR)
Storkorset av Finlands Lejons  orden (FLO SK)
Niiniluoto, Ilkka Maunu Olavi, akateemikko, kansleri emeritus, Helsinki
Pöysti, Tuomas Henrik, Valtioneuvoston oikeuskansleri, Espoo
Yhteensä – Sammanlagt: 2
Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki (SVR K I)
Kommendörstecknet av I klass av Finlands Vita Ros’ orden (FVR K I)
Risikko, Paula Sinikka, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Seinäjoki
Ritakallio, Timo Olavi, pääjohtaja, Helsinki
Yhteensä – Sammanlagt: 2
Alkuun – Till början

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki (SL K I)
Kommendörstecknet av I klass av Finlands Lejons orden (FLO K I)
Jalkanen, Sirpa Tuulikki, professori, Kaarina
Jääskeläinen, Petri Mikko, eduskunnan oikeusasiamies, –
Koskinen, Johannes Hannu Erkki, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Hämeenlinna
Mattila, Karita Marjatta, oopperalaulaja, –
Telivuo, Irma Liisa Kristiina, oikeusneuvos, Helsinki
Timonen, Pekka Veikko Juhani, kansliapäällikkö, Espoo
Yhteensä – Sammanlagt: 6
 Alkuun –  Till början

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki (SVR K)
Kommendörstecknet av Finlands Vita Ros’ orden (FVR K)
Huovila, Mika Kalervo, oikeusneuvos, Helsinki
Hämäläinen, Keijo Johannes, rehtori, Jyväskylä
Niemelä, Jari Kalevi, rehtori, professori, Helsinki
Pesonen, Timo, pääjohtaja, Belgia
Seppälä, Veli Mika, oikeusneuvos, Nurmijärvi
Suviranta, Outi Kyllikki, oikeusneuvos, Helsinki
Vitzthum von Eckstädt, Christoph, konsernchef, styrelseordförande, Helsingfors
Välimäki, Tuomas Albert, johtokunnan jäsen, Lahti
Yhteensä – Sammanlagt: 8
 Alkuun – Till början

Suomen Leijonan komentajamerkki (SL K)
Kommendörstecknet av Finlands Lejons orden (FLO K)
AAhtila, Eija-Liisa, taiteen akateemikko, –
BBroman, Harri Jorma, kauppaneuvos, Joensuu
Buchert, Ulla Johanna, pääjohtaja, Espoo
C
D
EEssayah, Sari Miriam, kansanedustaja, kristillisdemokraattien pj, Lapinlahti
FFjäder, Sture Roger, ordförande, Helsingfors
G
HHakala, Jouni Erkki Ensio, johtaja, Kirkkonummi
Harmaakorpi, Vesa Kalevi, professori, Heinola
I
JJalanko, Risto Heikki, hovioikeudenlaamanni, Espoo
Jansson, Bo Rolf Fredrik, toimitusjohtaja, Helsinki
Juntikka, Martti Juhani, laamanni, Rauma
KKarjalainen, Erkki Sakari, pääsihteeri, Helsinki
Karlamaa, Kirsi Tuija, pääjohtaja, –
Kiviniemi, Jyrki Samuli, laamanni, Rovaniemi
Korhonen, Klaus Martti, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Kyöstilä, Pirkko-Liisa, ulkoasiainneuvos, Helsinki
LLaitinen, Leena Anneli, toimitusjohtaja, Tuusula
Långbacka, Ralf Runar, taiteen akateemikko, –
MMajanen, Juha Antti, hallinto- ja kehitysjohtaja, ylijohtaja, Espoo
NNieminen, Juha Einari, laamanni, Joensuu
Nieminen, Markku Sakari, professori, Helsinki
OOikarinen, Antti-Jussi, pääjohtaja, Ilmajoki
Oikarinen, Kyösti Sakari, hammaslääketieteen professori, Oulu
Ottman, Juha Tapio, ulkoasiainneuvos, Helsinki
PPeltonen, Petri Olavi, alivaltiosihteeri, Helsinki
Perkiömäki, Jari Juhani, rehtori, MuT, Kerava
Pyykkö, Kimmo Tapani, professori, Helsinki
Q
RRajakangas, Timo Kalevi, ulkoasiainneuvos, Sveitsi
Ranto, Esko Kalevi, ylijohtaja, Vantaa
Renkonen, Risto Lauri Olavi, professori, dekaani, Espoo
Roos, Nina Kristina, bildkonstnär, Helsingfors
Rotinen, Eija Marjatta, ulkoasiainneuvos, Espoo
SSalovaara, Jukka Mikael, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Savela, Antti Sakari, laamanni, Oulu
Similä, Ilkka-Pekka Antero, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Sinkari, Jari Pekka, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Stjernvall, Pia Marita, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Syväjärvi, Antti Samuli, rehtori, Rovaniemi
TTelanne, Kai Markus, toimitusjohtaja, Tampere
UUusitalo, Reino, teollisuusneuvos, Pyhtää
V WWestermarck, Jukka Kristian, tutkimusjohtaja, professori, Turku
Vidgrén, Juha Einari, hallituksen jäsen, Vieremä
X
YYlä-Anttila, Merja Hannele, toimitusjohtaja, Helsinki
Z
Å
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 42
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki (SVR R I)
Riddartecknet av I klass av Finlands Vita Ros’ orden (FVR R I)
AAaltonen, Pirjo Pauliina, hovioikeudenneuvos, Helsinki
Aalto-Setälä, Erja Katriina, professori, Tampere
Aho, Mikko Tapani, toimialajohtaja, Helsinki
Ala-Fossi, Mika Matias, toimitusjohtaja, Ilmajoki
Antila, Raimo Sakari, osastopäällikkö, ylijohtaja, Akaa
Aro, Hannu Tapio, ylilääkäri, Turku
Atjonen, Päivi Maritta, professori, Joensuu
B
CCastrén, Petri Eero, talousjohtaja, Helsinki
D
E
F
GGrönlund, Kimmo, professor, Åbo
HHaapasalo, Harri Jouni Olavi, professori, Oulu
Hagros, Kati, digitalisaatiojohtaja, Espoo
Hartikainen, Sirpa Anita, professori, Kuopio
Heikinheimo, Sanna Aune Pauliina, poliisijohtaja, Helsinki
Heiskanen, Eino Jussi Tapio, hovioikeudenneuvos, Helsinki
Helenius, Juha Pekka, professori, Mikkeli
Holm, Alf Roger, direktör, Helsingfors
Huhtala, Kalevi Juhani, professori, Tampere
Hurri, Heikki Olavi, lääketieteellinen johtaja, Espoo
Hänninen, Pekka Erkki, professori, Turku
I
JJunkkari, Reijo Sakari, johtava kihlakunnanvouti, Oulu
Järventausta, Marja, professori, Saksa
KKaivola, Juhani Ossian, puheenjohtaja, Helsinki
Karila, Kirsti Anneli, professori, Tampere
Karjalainen, Anna-Maija, ICT-johtaja, ylijohtaja, Lappeenranta
Karjomaa, Sari, toimitusjohtaja, Espoo
Kaski, Samuel Jarkko Ilari, professori, Helsinki
Kasurinen, Hannu Antero, divisioonan johtaja, Helsinki
Kauppi, Jutta Johanna, johtaja, Hämeenlinna
Kauppila, Kari-Matti, hovioikeudenneuvos, Helsinki
Kemppi-Vasama, Maria Teresa, hallituksen puheenjohtaja, Lahti
Kilpeläinen, Tero Aatu Väinämö, professori, Helsinki
Kinnunen, Essi Emilia, esittelijäneuvos, Turku
Knaapila, Ari-Jussi, toimitusjohtaja, Helsinki
Kokkonen, Marja Liisa, metsäneuvos, Vihti
Kontkanen, Erkki Lauri Olavi, professori, Tuusula
Koponen, Leena Riitta, sairaanhoitoalueen johtaja, Espoo
Korhonen, Jaakko Kullervo Petteri, hovioikeudenneuvos, osaston johtaja, Vaasa
Koski, Kimmo Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki
Koukka, Juha Tapio, toimitusjohtaja, Kuopio
Kröger, Teppo Kalevi, professori, Jyväskylä
Kuosmanen, Pauli Samuel, professori, johtaja, Tampere
LLaine, Janne Tapio, vararehtori, Espoo
Lantto, Ossi Olavi, valiokuntaneuvos, Helsinki
Lappalainen, Raimo Ilmari, professori, Tampere
Lehtonen, Lasse Antero, diagnostiikkajohtaja, Espoo
Leino, Timo Juhani, ylilääkäri, Espoo
Leinonen, Petri Heikki Johannes, esittelijäneuvos, Espoo
Liesivuori, Pekka Rudolf Matias, vanhempi oikeuskanslerinsihteeri, Helsinki
Liimatta, Jonas Ossian, ylijohtaja, vastuualueen johtaja, Oulu
Lundin, Johan Edvard, tutkimusjohtaja, Helsinki
MManninen, Jari-Jussi, liiketoiminta-alueen johtaja, Espoo
Mannonen, Matti Tapio, johtaja, Helsinki
Merisaari, Rauno Tapani, ulkoasiainneuvos, Helsinki
Muilu, Tommi Antti Markus, ylijohtaja, vastuualueen johtaja, Hämeenlinna
Mustonen, Pasi Tapio, johtaja, Kirkkonummi
Mäkelä, Marke Johanna, dekaani, professori, Helsinki
Mäki-Kala, Jyrki Mikael, talousjohtaja, Espoo
Määttä, Pekka Tapio, laamanni, Kajaani
NNiemelä, Kari Olavi, professori, Tampere
Niinivirta, Jorma Kalervo, johtava hallintovouti, Turku
Nikoskinen, Keijo Ilkka Edvard, professori, varadekaani, Espoo
Nummi, Jyrki Tapio, professori, Helsinki
OOssa, Jaakko Antero, professori, Turku
PPeltola, Heli Maarit, professori, Joensuu
Pertola, Jukka, hallitusammattilainen, Tanska
Pihlaja, Pirjo, kirkkoneuvos, hallinto-osaston johtaja, Helsinki
Pihlman, Marja-Riitta, osastopäällikkö, Helsinki
Puttonen, Jari Antti, professori, Helsinki
Puumalainen, Mika Matti Taneli, ylilääkäri, Helsinki
Q
RRapo, Jari Juhani, yritysliiketoiminnan johtaja, Helsinki
Rautava, Päivi, tutkimusylilääkäri, Turku
Ruohola, Jarkko Ilari, asianajaja, Raisio
Ruokanen, Heikki Tapani, päätoimittaja, Helsinki
Ruotsalainen, Keijo Matti, professori, Oulu
Ruth, Kimmo Tapio, työmarkkinaneuvos, Helsinki
Ruusuvuori, Johanna Elisabeth, professori, Tampere
Räisänen, Jyrki Antero, professori, Vantaa
SSaarinen, Jarkko Juhani, professori, Kiiminki
Saarinen, Timo Antero, poliisipäällikkö, Espoo
Sakaranaho, Tuula Helena, professori, varadekaani, Vantaa
Saksela, Kalle Martti, professori, Espoo
Salakoski, Tapio Ilmari, professori, Turku
Salmivalli, Eija Christina, professori, Turku
Saxholm, Tuula Arja Irmeli, rahoitusjohtaja, Helsinki
Schmidt, Kaj Harald Walter, johtaja, Espoo
Selenius, Carl Hugo, utskottsråd, Vanda
Silvo, Ismo Olavi, johtaja, Helsinki
Smale, Adam James, dekaani, Vaasa
Soininen, Jukka Tapio, hovioikeudenneuvos, Kuopio
Sormunen, Sirpa-Helena, lakiasiainjohtaja, Helsinki
Suominen, Jaakko Heikki, professori, Turku
Suominen, Jari Juhana, divisioonan johtaja, Helsinki
Sutela, Marja Tellervo, vararehtori, Tampere
TTaatila, Vesa Pekka, rehtori-toimitusjohtaja, Turku
Tammilehto, Mika, ylijohtaja, Helsinki
Teperi, Juha Markus, vararehtori, Tampere
Tiihonen, Timo Juhani, professori, Jyväskylä
Torsti, Pilvi Tuulia, valtiosihteeri, Helsinki
Tulokas, Pekka Päiviö, valmiusjohtaja, Järvenpää
Tuominen, Marja Johanna, professori, Rovaniemi
Turunen, Tuija Anneli, professori, Rovaniemi
UUitto, Jouni, professori, LT, Yhdysvallat
Uusisilta, Kaija Irene, viestintäneuvos, Järvenpää
V WVapalahti, Olli Pekka, professori, Helsinki
Vidgrén, Mervi Aliisa, toimitusjohtaja, ammattikorkeakoulun rehtori, Iisalmi
Vihermaa, Kyösti Juhani, puheenjohtaja, Espoo
Voipio-Pulkki, Liisa-Maria, strategiajohtaja, ylijohtaja, Helsinki
Vuorimäki, Harri Petteri, lähetystöneuvos, Helsinki
Vuorinen, Jyrki Erik, dekaani, professori, Tampere
Välimaa, Jussi Pekka, professori, Jyväskylä
X
Y
Z
Å
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 110
 Alkuun – Till början

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali (SL PF)
Pro Finlandia-medaljen av Finlands Lejons orden (FLO PF)
Ahola, Jussi Tapio, teollinen muotoilija, Espoo
af Enehielm, Christina Marianne, magister i teaterkonst, Helsingfors
Hovi, Seppo Johan, musiikkineuvos, –
Karttunen, Anssi, sellisti, Ranska
Kyrö, Tuomas Tapani, kirjailija, käsikirjoittaja, –
Laine, Lauri Juhani, taidemaalari, Helsinki
Lehmussaari, Raija Irmeli, koreografi, balettipedagogi, Turku
Lehtolainen, Leena Katriina, kirjailija, Inkoo
Oksanen-Halonen, Vuokko Aulikki, kirjailija, runoilija, –
Perko, Jukka, jazzmuusikko, saksofonisti, –
Reimaluoto, Taisto Ilmari, näyttelijä, Helsinki
Siren, Kirsi Helena Susanna, teatterinjohtaja, TeM, Espoo
Tapaninen, Ulla Maija, näyttelijä, Helsinki
Yhteensä – Sammanlagt: 13
 Alkuun – Till början

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki (SL R I)
Riddartecknet av I klass av Finlands Lejons orden (FLO R I)
AAaltonen, Jukka Uolevi, johtaja, Salo
Ala-Mursula, Juha Heikki, johtaja, Oulu
Ali, Atik, toimitusjohtaja, Helsinki
Andersson, Lena Elisabet, lainsäädäntöneuvos, Helsinki
Aukee, Martti Sakari, ylilääkäri, Jyväskylä
BBlom, Taru Irja Anneli, aluejohtaja, Turku
Brisson, Anne-Marie, hallitusneuvos, Helsinki
Broas, Markku Petri, ylilääkäri, Rovaniemi
C
D
EEkholm, Sari Maarit Kaarina, ylilääkäri, Helsinki
Eklin, Tero Tapani, laboratorionjohtaja, Espoo
Elo, Jyrki Anssi Ilari, ylilääkäri, Kuopio
Elsinen, Raija Johanna, johtaja, Joensuu
Ensio, Sami Pekka, toimitusjohtaja, Espoo
F
GGrundstén, Henri, kehitysjohtaja, Tolkkinen
Gråsten, Minna Katriina, henkilöstöpäällikkö, Salo
HHaaksluoto, Pertti Johannes, yksikön päällikkö, Vantaa
Hakala, Liisa Kaarina, johtaja, Pirkkala
Hakkarainen, Pekka Juhani, tutkimusprofessori, Helsinki
Hallberg, Anja Leena Kaarina, johtava työterveyslääkäri, Helsinki
Halonen, Jukka Aarne, toimittaja, tietokirjailija, Vantaa
Hassinen, Heikki Antero, toimitusjohtaja, Seinäjoki
Hatzidakis, Sandra, lähetystöneuvos, Helsinki
Heikinheimo, Anna Kristiina, yliopistonlehtori, dosentti, Helsinki
Heikkinen, Kati Susanna, ylijohtaja, Helsinki
Heikkinen, Risto Kalervo, ylilääkäri, Helsinki
Heino, Jussi Pellervo, tilastojohtaja, Kerava
Heinonen, Veera Lotta Katariina, johtaja, Helsinki
Helenius, Jyri, apulaisjohtaja, Espoo
Helin, Karri Hannu, osastonylilääkäri, Seinäjoki
Helin, Mika Juhani, toimitusjohtaja, Hämeenlinna
Helismaa, Ilpo Olavi, hallitusneuvos, Helsinki
Helve, Heikki Olavi, kuntayhtymän johtaja, Siilinjärvi
Helynranta, Pekka Leo Eemil, toimitusjohtaja, Kotka
Hentinen, Mikko Pentti, talousneuvos, Joutsa
Hietaranta, Harri Tapio, henkilöstöjohtaja, Vantaa
Huhtala, Erkki Johannes, erikoissyyttäjä, –
Huhtala, Liisa Maija, hallitusneuvos, Helsinki
Huittinen, Kalle Tuomas, liiketoimintayksikön johtaja, Espoo
Hulmi, Aulikki Kaarina, kansainvälisten asioiden johtaja, Espoo
Hurmala-Kanerva, Leena Marja, aluesyyttäjä, –
Huttunen, Jussi-Tapio, toimitusjohtaja, Vantaa
Hynynen, Raija Kaarina, asuntoneuvos, Helsinki
IIhanus, Jukka Mikael, ministerin erityisavustaja, Helsinki
Illman, Johan Mika, tingsdomare, Raseborg
Ilmonen, Maria Kristiina, professori, Ohkola
Immonen, Minna Kristiina, käräjätuomari, Orimattila
JJansson, Bernt-Johan Olav, landskapsfogde, Mariehamn
Juurakko-Paavola, Taina Hannele, johtaja, Hattula
Juvonen, Leena Varpu, johtaja, Helsinki
Järvenpää, Olavi Henrik, toimitusjohtaja, Oulu
Järvinen, Tarja Anita, lainsäädäntöneuvos, Kirkkonummi
KKalamäki, Katja Johanna, lähetystöneuvos, Lieto
Kalliomaa, Milla Piritta, pääsihteeri, Helsinki
Kangas, Satu Irmeli, elinkeinopolitiikan johtaja, Espoo
Karkola, Timo Kalevi, ammattikasvatusneuvos, Kirkkonummi
Karlsson, Lotta Susanna, lähetystöneuvos, Helsinki
Karppanen, Erkki Johannes, toimitusjohtaja, Mikkeli
Karvanen, Veikko Olavi, johtava ylilääkäri, Savonlinna
Kaskinen, Aarne Juha Ilmari, johtaja, Turku
Keränen, Ulla Helena, tulosyksikön johtaja, Hyvinkää
Kiehelä, Hannu Lauri Uolevi, koulutuskeskuksen johtaja, Helsinki
Kivinen, Saija Maria, lakiasiain johtaja, Helsinki
Koivisto, Jukka Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki
Kokkonen, Pasi Matti, lähetystöneuvos, Helsinki
Konttila, Tarja Liisa, ylilääkäri, Kuusamo
Korhonen, Iikka Juhani, tutkimuspäällikkö, Helsinki
Korpijaakko, Anna Pauliina, lähetystöneuvos, Helsinki
Koskela, Marja Johanna, lähetystöneuvos, Turku
Koskimäki, Ilkka Edvin, poliisipäällikkö, Helsinki
Kovala, Tero Tapio, ylilääkäri, Kirkkonummi
Kukkasniemi-Leino, Virpi Susanna, lähetystöneuvos, Helsinki
Kulju, Mika Petteri, liiketoimintajohtaja, Espoo
Kupiainen, Pirjo Riitta, ylilääkäri, Savonlinna
Kuusela, Maisa Marja-Liisa, ylilääkäri, Turku
LLaakso, Jarmo Kalevi, vanhempi projektipäällikkö, Saksa
Lappi, Airi Hannele, käräjätuomari, Iisalmi
Lassila, Harri Antero, ylilääkäri, Seinäjoki
Lehmusto, Kirsti Marjatta, kumppanuusjohtaja, Espoo
Lehmusvaara, Antti Ilmari, kuntayhtymän johtaja, Lappeenranta
Lehtinen, Harri Ilmari, tietohallintojohtaja, Espoo
Lehto, Heli Marjaana, lähetystöneuvos, Helsinki
Lehtonen, Heikki Sakari, tutkimusprofessori, Vantaa
Leikas-Bottà, Tanja Maria, lähetystöneuvos, Helsinki
Leppäaho-Lakka, Jaana Tuulikki, ylilääkäri, Muurame
Lerkkanen, Jukka, johtaja, Jyväskylä
Lerssi, Risto Mika, hallitusneuvos, Helsinki
Lundström, Petra Maria, direktör, Esbo
Luojus, Raine Herman, toimitusjohtaja, Tuusula
Luomajärvi, Jussi Lauri Eevertti, hallintojohtaja, Vantaa
Luukko, Inga-Maria, suunnittelupäällikkö, Espoo
Löija, Reetta Elisa, käräjätuomari, Rovaniemi
MMakkonen, Timo Antero, lainsäädäntöneuvos, Helsinki
Mallenius, Eija Inkeri, työsuhdeasiainpäällikkö, Riihimäki
Markkanen, Minna Sinikka, vakuutusoikeustuomari, Helsinki
Matinheikki, Matti Olavi, yhdyskuntajohtaja, Oulu
Mehtonen, Pasi Tapio, strategiajohtaja, Helsinki
Miettinen, Anna-Leena, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Moilanen, Anu-Maarit, johtaja, Turku
Myöhänen, Sami Tapio, markkinaoikeustuomari, Helsinki
Mäki-Ikola, Outi Marjatta, koordinoiva ylilääkäri, Turku
Mäkinen, Jussi Henrik, kirkkoherra, Tampere
NNiemelä, Mika Henrik, talousjohtaja, Helsinki
Nieminen, Eija Marjaana, ylilääkäri, Kokemäki
Nieminen, Jukka Kalervo, toimitusjohtaja, Tuusula
Nieminen, Pauli Tapani, aluejohtaja, Lahti
Niemitalo, Jaana Maria Talvikki, käräjätuomari, Helsinki
Niinimäki, Kirsi, professori, Tuusula
Nikkanen-Ilvesmäki, Arja Helena, terveyskeskusylilääkäri, Järvenpää
Nissinen, Matti, lähetystöneuvos, Espoo
Normo, Elina Hannele, istuntoasiainneuvos, Helsinki
Noro, Anja Margit, tutkimusprofessori, Helsinki
Nuotto, Kirsi-Marja, henkilöstöjohtaja, Helsinki
Nurmi, Simo Taito, ylijohtaja, Helsinki
Nyberg, Sirpa Helena, lähetystöneuvos, Helsinki
Nygård, Annika Charlotte, tingsdomare, Åbo
Nyrhinen, Niina Eriika, lähetystöneuvos, Yhdysvallat
O
PPajumaa, Minna Liisa Marjatta, finanssineuvos, Helsinki
Palo, Katri Susanna, johtava ylihammaslääkäri, Vaasa
Peltola, Maarit Kristiina, toimistopäällikkö, Riihimäki
Penttilä, Juha Tapani, johtaja, Järvenpää
Pesonen, Niilo Juhani, kirkkoherra, yhteisen kirkkoneuvoston pj, Oulu
Peuhkuri, Sari Nina Anneli, johtava tutkimuspäällikkö, Kouvola
Peura, Pekka Juhani, Levón-instituutin johtaja, Vaasa
Piiparinen, Touko Tuure Kalevi, lähetystöneuvos, Espoo
Piispanen, Pekka Osmo, johtaja, Helsinki
Pribilla, Marco Emanuel, lähetystöneuvos, Helsinki
Pulkkinen, Pekka Tapio, lainsäädäntöneuvos, Espoo
Pääkkönen, Satu Johanna, vastuualueen johtaja, Espoo
Pöntinen, Heli Anneli, käräjätuomari, osastonjohtaja, Helsinki
Q
RRaaska, Laura Birgitta, johtaja, Espoo
Rahkonen, Ossi Juhani, puheenjohtaja, Yhdysvallat
Rahola, Ulla, arkkitehti, Helsinki
Rainne, Juha Elias, lähetystöneuvos, Helsinki
Rainne, Miia Marleena, lähetystöneuvos, Helsinki
Reijonen, Eero Juhani, rakennusneuvos, Liperi
Rekiaro, Matti, ylilääkäri, yksikön johtaja, Seinäjoki
Rentola, Pasi Päiviö, talouspäällikkö, Tuusula
SSaarikoski, Vesa Antero, kuntayhtymän johtaja, Jyväskylä
Saarimäki, Jarkko Heikki, ylijohtaja, Espoo
Salo, Tuomas Kalervo, hallinto-oikeustuomari, Hämeenlinna
Salonen, Ilkka Juhani, asianajaja, Oulu
Salonsaari-Posti, Anu Maarit, johtaja, Espoo
Santala, Jukka Kalevi, tietohallintojohtaja, Helsinki
Saukkonen, Tuula Anneli, ylilääkäri, johtava lääkäri, Oulu
Seppälä, Ulla-Maija, varadekaani, yliopistonlehtori, Helsinki
Siikaluoma, Heli Irene, kaupallinen neuvos, Helsinki
Siukosaari, Päivi Johanna, yliopistonlehtori, Helsinki
Sofiev, Mikhail, tutkimusprofessori, Helsinki
TTallila, Tuija Raila Elina, osastonylilääkäri, Pori
Talvitie, Vilppu Sakari, hallitusneuvos, Espoo
Tamminen, Kirsti Johanna, yksikönpäällikkö, Porvoo
Tapper, Anna-Maija, johtava lääkäri, Helsinki
Tilander, Sirpa Maria Hannele, yksityishammaslääkäri, Muurame
Tinkanen, Helena Irmeli, dosentti, LT, Tampere
Träskman, Clas Fredrik Gunnar, tingsdomare, Vasa
Tuomiranta, Mirja Eliina, ylilääkäri, Seinäjoki
Turpeinen, Leena Johanna, terveys- ja päihdepalvelujen johtaja, Helsinki
U
V WVainionpää, Matti Lauri Juhani, liiketoimintajohtaja, Lahti
Valkosalo, Kari Juhani, toimitusjohtaja, Kankaanpää
Valonen, Kari Juhani, maatalousneuvos, Järvenpää
Vitie, Anna Emilia, lähetystöneuvos, Helsinki
Vorma, Anni Helena, lääkintöneuvos, Helsinki
Vuori, Saku Kalevi, johtaja, Espoo
Vuorinen, Antti Paavo, henkilöstöpäällikkö, Helsinki
X
YYlinen, Markku Samuel, apteekkari, FaT, Helsinki
Ylinen, Mauno Veikko, maanviljelijä, Kauhava
Yrjölä, Heikki Karl Kalevi, kaupallinen neuvos, Helsinki
Z
Å
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 167
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki (SVR R)
Riddartecknet av Finlands Vita Ros’ orden (FVR R)
AAalto, Anna-Mari, johtava asiantuntija, Helsinki
Aalto, Tuula Päivikki, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Aaltonen, Jussi Vesa Heikki, IT-johtaja, Espoo
Ahlström, Susanna, erityisasiantuntija, Sipoo
Aho, Eija Hannele, johtaja, Turku
Ahonen, Lasse Juhani, erikoistutkija, Espoo
Ahonen, Saara Johanna, johtaja, Kuopio
Airiola, Olli-Matti, toimitusjohtaja, Kälviä
Ala-Tauriala, Erkka Valtteri, tuotekehitysjohtaja, Espoo
Alenius, Virpi Maria, kehittämispäällikkö, Rovaniemi
Apajasalo, Marjo Carita, johtaja, Espoo
Arola, Antti, ryhmäpäällikkö, Hirvilahti
Autio, Eva Lotta Kristina, johtava työterveyslääkäri, Espoo
Avolahti, Jaana Marjatta, neuvotteleva virkamies, Box
Bvon Bonsdorff, Anna-Maria, intendentti, Porvoo
Båsk, Erik Anders, toimitusjohtaja, Helsinki
C
D
EEhrnstén, Ulla Margareta, johtava tutkija, Helsinki
Ekblom, Carl Henrik, verkställande direktör, Ingå
Ekebom, Jan Olavi, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Ellmén, Petri Gustaf, apulaisjohtaja, Vantaa
Enbuske, Matti Pekka, yliopistonlehtori, Simo
Erovaara-Williams, Taina Irmeli, johtava sääntelyasiantuntija, Helsinki
Erälinna, Hannu Antero, strategiajohtaja, Espoo
Erämetsä, Henrik Antti Juhani, johtaja, Espoo
Eskelä-Haapanen, Sirpa Eliisa, yliopistonlehtori, Kyröskoski
Evwaraye, Udu Ari, strategiapäällikkö, Helsinki
FFloréen, Patrik Bertel Johan, yliopistonlehtori, Helsinki
Forssell, Fredrik Gustav, johtaja, Helsinki
Forssell, Tirsa Teija Inkeri, johtaja, Espoo
GGregow, Hilppa Henriikka, yksikönpäällikkö, Helsinki
HHaakana, Maarit Hannele, ympäristöneuvos, Espoo
Hakala, Juha Matti, toimitusjohtaja, Pietarsaari
Harju, Kari Olavi, ylitarkastaja, Vantaa
Harjukelo, Asko Tapani, kehittämispäällikkö, Rovaniemi
Heikelä, Meria, johtaja, Iso-Britannia
Heikkilä, Ismo Petri, johtaja, Rovaniemi
Heilimo, Jyri, yksikönpäällikkö, Espoo
Heimsch, Juhani, ICT-päällikkö, Helsinki
Heine, Kirta, hallitusneuvos, Kirkkonummi
Heinävaara, Pasi Ilmari, johtaja, Pori
Heiskanen, Ari Tapio, yksikön päällikkö, Liperi
Helander, Päivi Hannamaija, viestintäpäällikkö, Helsinki
Helenius, Minna-Leena, palvelujohtaja, Helsinki
Hellsten, Jari Juhani, ammattiyhdistyslakimies, Vantaa
Hiironen, Juha Eero, toimitusjohtaja, Kokkola
Hiukka, Anne-Kristiina, kunniakonsuli, Yhdysvallat
Hokkinen, Anna Klaudia, johtava lakimies, Helsinki
Honkanen, Hannu Veikko Kalevi, johtava lääkäri, Pudasjärvi
Honkanen, Jari Matti Olavi, erityisasiantuntija, Helsinki
Huhtala, Kari Jaakko, osuustoimintajohtaja, Siuntio
Hyvärinen, Olli Juhani, kaupallinen neuvos, Helsinki
Häkkinen, Pirjo Hannele, tehtaanjohtaja, Riihimäki
Hämäläinen, Ulla-Maija, finanssineuvos, Sipoo
Höök, Pekka Kalevi, ylikomisario, Helsinki
IIhaksinen, Mika Johannes, rikostarkastaja, –
Ihanus, Juhani, lehtori, Porvoo
Immonen, Tiina Talvikki, rehtori, toimitusjohtaja, Helsinki
Isopahkala, Petri Johannes, tuotantopäällikkö, Järvenpää
JJansson, Christian, laboratoriechef, Mariehamn
Jantunen, Jorma Olavi, rakennusneuvos, Espoo
Jantunen, Kai Mikael, hiippakuntadekaani, rovasti, Savonlinna
Jarva, Marko Tapani, pormestari, Pirkkala
Joutsensaari, Jarmo Petri, johtaja, Kangasala
Juhola, Mikko Esko Ilmari, innovaatio- ja kehitysjohtaja, Espoo
Juselius, Seppo Kalevi, neuvottelupäällikkö, Vantaa
Järlström, Maria Terttu, yliopistonlehtori, Vaasa
Järvelä, Timo Kalevi, apulaisjohtaja, Helsinki
Jääskeläinen, Mikko Veli Matti, erityisasiantuntija, Lappeenranta
Jääskeläinen, Riitta Anneli, sijoitusjohtaja, Espoo
KKaija, Jyrki Tapio, osastonjohtaja, Järvenpää
Kaipainen, Jaana Kristiina, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Kaisanlahti, Timo Henrik, johtava asiantuntija, Helsinki
Kaisto, Ilkka Pekka Antero, tekniikan lisensiaatti, Oulu
Kajas-Pätäri, Ritva Anneli, eläkejohtaja, Espoo
Kallio, Jarmo Juhani, erikoisasiantuntija, Turku
Kalliomaa, Markus Klaus, myyntijohtaja, Helsinki
Kananen, Kari Mika Johannes, talousjohtaja, Helsinki
Kanerva, Janne Tuomas, lainsäädäntöneuvos, Helsinki
Kangas, Ari Jukka, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Kangas, Esa, arkkitehti, Helsinki
Kankaanpää, Teija Sinikka, tehtaanjohtaja, Ulvila
Kankaanpää, Ulla Birgitta, rehtori, Kuopio
Kantor-Aaltonen, Carmela, johtava asiantuntija, Helsinki
Karioja, Pentti Juhani, johtava tutkija, Oulu
Karppinen, Ari Tapani, ryhmäpäällikkö, Tuusula
Keravuori-Rusanen, Anu Marietta, lainsäädäntöneuvos, –
Keskitalo, Heikki Harri Tapani, tulosaluejohtaja, Rovaniemi
Kesäläinen, Riku Henning, henkilöstöjohtaja, tehtaanjohtaja, Lieto
Keto, Teemu Mauno Antton, neuvotteleva virkamies, ohjelmapäällikkö, Helsinki
Kiiskinen, Harri Tapani, johtava tutkija, Jyväskylä
Kilponen, Ari Juhani, yksikön päällikkö, Rovaniemi
Kivikko, Matti Tuomas, asiantuntijalääkäri, Espoo
Kiviniemi, Erik Gustav, teaterchef, Vasa
Knaapi, Anne Kaarina, varapääsihteeri, johtaja, Helsinki
Koivunen, Marita Hannele, kehittämisylihoitaja, dosentti, TtT, Pori
Kolari, Marko Sakari, johtava tutkija, Vantaa
Kontkanen, Anne Maria, lakiasiainjohtaja, Helsinki
Konttaniemi, Eero Veli Heikki, tietohallintojohtaja, Helsinki
Korkeila, Juha Antero, rahoituspäällikkö, Tervakoski
Koskinen, Maria Cecilia, edustuston päällikön puoliso, Helsinki
Kuisma, Jaakko Mikko, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Kuistio, Laura Viola Maria, lakimies, Helsinki
Kuitunen, Seppo Ilmari, lakiasiainjohtaja, Helsinki
Kukka, Harri Kalevi, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Kukkonen, Panu Markus, budjettineuvos, Helsinki
Kumlin, Lena, lakimies, Espoo
Kurttila, Mikko Johannes, osastopäällikkö, Espoo
Kymäläinen, Helka Anneli, yliopistonlehtori, Espoo
Kärkkäinen, Anna-Maija, tutkimuspäällikkö, Helsinki
Kätkä, Martti Ilari, johtava asiantuntija, Espoo
LLaakso, Jukka Olavi, rahoituspäällikkö, Helsinki
Laakso, Mika Kaarle, ketjujohtaja, Hollola
Lagerblom, Mikael Alexander, toimitusjohtaja, Saksa
Lahtero, Tapio Juhani, johtava rehtori, dosentti, Lahti
Lahti, Ville Esko, johtaja, Helsinki
Lahti-Koski, Tuula Marjaana, terveysjohtaja, Järvenpää
Lahtinen, Kirsi Marjaana, johtava asiantuntija, Järvenpää
Laiho, Marko Tapio, neuvotteleva virkamies, tiimiesimies, Espoo
Laine, Anu Tuulikki, dosentti, yliopistonlehtori, Helsinki
Laine, Timo Valtteri, toimitusketjupäällikkö, Vantaa
Laitinen, Anu Piia, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Lanttola, Päivi Elina, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Larm, Pirjo Anneli, palvelujohtaja, Espoo
Laurila, Hanna Marja Sofia, hallitusneuvos, Helsinki
Lavanti, Mikko Tapio, myyntijohtaja, Turkki
Lehmusvuori, Pia-Helena, neuvotteleva virkamies, Valkeakoski
Leikas, Jaana Irene, johtava tutkija, Tampere
Lindgren, Peter Karl, vice direktör, Esbo
Lindholm, Ann-Catrin Margareta, specialsakkunnig, Skinnarby
Lindström, Maarit Birgitta, johtaja, pääekonomisti, Helsinki
Lounamaa, Anne Tuulikki, johtava asiantuntija, Espoo
Luopa, Matti Pauli Samuel, osastopäällikkö, Helsinki
Lähdesmäki, Risto Tapani, toimitusjohtaja, Yhdysvallat
MMaisonlahti, Kirsi Marjaana, hallitusneuvos, Helsinki
Mattila, Ville-Veikko, tutkimusjohtaja, Tampere
Mattila-Wiro, Päivi Martta, neuvotteleva virkamies, Ylöjärvi
Mattlar, Heikki Olavi, yksikön päällikkö, Espoo
Melkas, Eriika Tuulia Laura, erityisasiantuntija, Helsinki
Mikkola, Arto Tapani, johtava asiantuntija, Lahti
Mikkola, Teija Marjaana, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Muhonen, Jukka Veikko, johtaja, Espoo
Mäkiranta, Mari Johanna, yliopistonlehtori, Rovaniemi
Männikkö, Jukka Kalervo, talousjohtaja, Tampere
NNevalainen, Kari Pekka Vilhelm, hätäkeskuksen päällikkö, Iisalmi
Niemelä, Klaus Johannes, johtava tutkija, Espoo
Niemelä, Tarja-Reetta Maria, kehitysjohtaja, Helsinki
Niemelä-Pentti, Saija-Liisa, kuntayhtymän johtaja, Rovaniemi
Nieminen, Jarmo Uolevi, johtava lakimies, Helsinki
Nieminen, Sari Päivikki, päällikkö, Tampere
Nihtilä, Jukka Rainer, kehitysjohtaja, Helsinki
Nikander, Pirjo Hannele, tutkimusjohtaja, Tampere
Nikkola, Elina Ulla, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Norrena, Anders Karl Edvard, ekonomichef, ledningsgruppmedlem, Grankulla
Norrgård, Börje Alvar, företagare, Kristinestad
Nurmi, Erkki Juhani, rakennuttamispäällikkö, Helsinki
OOinonen, Suvi Päivikki, toiminnanjohtaja, Helsinki
Ojala, Päivi Anita, aktuaarijohtaja, Vantaa
Ojankoski, Teija Marita, toimitusjohtaja, Nurmijärvi
Ollinkoski, Petri Juhani, verojohtaja, Seinäjoki
PPaasilehto, Antti Mikko Ilmari, kansainvälisten asioiden neuvos, Helsinki
Pakkanen, Päivi, palvelupäällikkö, Helsinki
Palmberg, Christopher Daam Alfred, direktör, Esbo
Palonen, Reima Juhani, erityisasiantuntija, Helsinki
Panula, Timo Ari Mikko, tehtaanjohtaja, Seinäjoki
Parkkonen, Jouni Olavi, hallituksen jäsen, Laitila
Parviainen, Mika Petri, tarkastusjohtaja, Kerava
Paukkunen, Petri Olavi, johtaja, Järvenpää
Pelkonen, Antti Lauri, tiedeasiantuntija, Helsinki
Pemberton, Marja Helen, päätoimittaja, Helsinki
Penttilä, Vappu Marja Erika, johtava riskiasiantuntija, Helsinki
Perälä, Yrjö Kasperi, johtaja, Espoo
Pietilä, Tuula Irene, talous- ja rahoituspäällikkö, Helsinki
Pigg, Tuomo Johannes, neuvotteleva virkamies, Espoo
Piimies, Marja Anneli, asemakaavapäällikkö, Helsinki
Pirilä, Silja Martina, ledande sakkunnig, gruppchef, Helsingfors
Puhakainen, Petri Paavo, neuvotteleva virkamies, Espoo
Pulkkinen, Kirsi Marianna, lainsäädäntöneuvos, Espoo
Puurtinen, Aija Tuulia, lehtori, Helsinki
Puurunen, Terttu Irja Anneli, apteekkari, Pudasjärvi
Puustinen, Janne Olavi, tietohallintojohtaja, Jyväskylä
Pöllänen, Roy Christer, ylitarkastaja, Sipoo
Pöyhönen, Heli Irmeli, yksikönjohtaja, Espoo
Q
RRaekallio, Marja Riitta, yliopistonlehtori, Helsinki
Raevaara, Liisa Anneli, erityisasiantuntija, Helsinki
Ranta-Meyer, Tuire Tuulia, johtaja, Helsinki
Rantatulkkila, Heidi, johtaja, Helsinki
Rantonen, Pasi, johtaja, Jyväskylä
Rapinoja, Sari Taina Irmeli, lainsäädäntöneuvos, Espoo
Rautio, Sari Susanna, kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Hämeenlinna
Reiman, Pertti Tapani, johtaja, Vaala
Riihelä, Jouni Ilmari, tekninen johtaja, Mikkeli
Riikkala, Pia Eeva-Maija, työterveysaseman johtaja, Helsinki
Rinne, Tuija Elina, henkilöstöjohtaja, Espoo
Riski, Tom Juhani, hyvinvointipalveluiden johtaja, Kaarina
Romppainen, Heikki Sakari, tehtaanjohtaja, Kempele
Rousku, Kimmo Kalevi, johtava erityisasiantuntija, Vantaa
Ruoho, Iiris Annikki, yliopistonlehtori, Tampere
Ruotsalainen, Petra Johanna, johtaja, Helsinki
Ruponen, Mika Tapio, koulutusalajohtaja, Mikkeli
Ruuska, Matti Kalevi, johtaja, Joensuu
Ryhänen, Sami Petteri, poliisiylitarkastaja, Vantaa
Rönnbäck, Håkan Kenneth, direktör, Vasa
SSaari, Tuija Helena, johtava asiantuntija, Helsinki
Saarnio, Ari Kalervo, projektijohtaja, Taipalsaari
Salila, Jari Olavi, lainsäädäntöneuvos, Inkoo
Salmi, Markku Juhani, hallintojohtaja, Mikkeli
Salminen, Mikko Rafael, hallintojohtaja, Jyväskylä
Salmi-Niklander, Kirsti Anneli, yliopistonlehtori, Karkkila
Salo, Mika Juhani, palvelujohtaja, Espoo
Salonius-Pasternak, Charly Johan, vanhempi tutkija, Helsinki
Sandelin, Anne Elina, elinkeinojohtaja, Jyväskylä
Santtila, Katri Susanna, kulttuuriasiainneuvos, Espoo
Selén, Roni Mikael, erityisasiantuntija, Sipoo
Seppälä, Mervi, erikoislääkäri, Espoo
Siivola, Heli Kaarina, EU-erityisasiantuntija, Sääksjärvi
Sillanpää, Markus Kristian, ryhmäpäällikkö, erikoistutkija, Espoo
Silvola, Salla Kristiina, lainsäädäntöneuvos, Espoo
Sirvio, Piritta Kyllikki, hallitusneuvos, Helsinki
Skottman-Kivelä, Piatta, vanhempi oikeusasiamiehensihteeri, Helsinki
Soimakallio, Sampo Pekka Juhana, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Sonninen, Sanna Mari, luotsausjohtaja, Helsinki
Sorri, Arto Ensio, aluejohtaja, Rovaniemi
Strand, Carina, biträdande lagtingsdirektör, Mariehamn
Suominen, Mia Katarina, liiketoimintajohtaja, Jyväskylä
Suvitie, Jukka Olavi, toimitusjohtaja, Tampere
Säämänen, Anna-Marja Kristiina, laboratoriopäällikkö, Turku
TTainio, Antti Adrian Tapani, yksikönjohtaja, Helsinki
Takala, Timo Kalevi, kehitysjohtaja, Tampere
Takanen, Maijaliisa, osastopäällikkö, Vantaa
Tamminen, Tarja Liisa, johtava tutkija, Espoo
Tanskanen, Jyrki Heikki, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Taubert, Krista Talvikki, päällikkö, Helsinki
Tenojoki, Maija Helena, rehtori, opetusneuvos, Punkaharju
Tjurin, Niklas Mikael, hallintovouti, Turku
Toivonen, Aaro Otto Mikael, turvallisuus- ja valmiusjohtaja, Vantaa
Torsti, Esko, johtaja, Helsinki
Tuomisto, Antti Kullervo, lehtori, Turku
Tuomolin, Mari Katriina, verojohtaja, Tuusula
Turunen, Minna Tuulikki, yliopistotutkija, Rovaniemi
Tyry-Salo, Satu Leena, viestintäjohtaja, Espoo
Tähkä, Tiina Tuulikki, pääsihteeri, Helsinki
UUkkonen, Pertti Olavi, vanhempi asiantuntija, Helsinki
Uotinen, Marianna Eija, erityisasiantuntija, Belgia
Utriainen, Marko Juhani, liiketoimintayksikön johtaja, Porvoo
Uusitalo, Laura Anita, johtava tutkija, Helsinki
V WVanamo, Ari-Pekka, tehtaanjohtaja, Rauma
Vihervä, Vesa Henrik, lukion rehtori, Vantaa
Viitasaari, Tuija Maria, kasvatus- ja opetuspäällikkö, Tampere
Vilhunen, Leila Johanna, EU-erityisasiantuntija, Belgia
Virtanen, Kari Antero, kaupallinen neuvos, Sipoo
Virtanen, Mikko Juhani, tietosuojavastaava, erityisasiantuntija, Espoo
Vuorinen, Anne Maria, yritys- ja elinvoimapalvelujen johtaja, Hyvinkää
Vuorinen, Petri Taneli, johtaja, Espoo
Vuorinen, Vesa Harri Olavi, vanhempi yliopistonlehtori, Kirkkonummi
Vuorio, Kristiina, erikoistutkija, Helsinki
Vuorisalo, Timo Olavi, lehtori, Kaarina
Väkiparta, Piia Johanna, kihlakunnanvouti, Joensuu
Välimäki, Erkki Antero, elinvoimajohtaja, Seinäjoki
X
YYlikoski, Teemu Johannes, johtaja, Espoo
Z
Å
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 259
 Alkuun – Till början

Suomen Leijonan ritarimerkki  (SL R)
Riddartecknet av Finlands Lejons orden (FLO R)
AAaltonen, Ismo Tapani, kiinteistöjohtaja, Turku
Aaltonen, Juha Sakari, aluejohtaja, Turku
Aho, Laura Helena, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Ahola, Raija Liisa, henkilöstöpäällikkö, Lohja
Alamäki, Ahti Antero, toimitusjohtaja, Tornio
Ali-Laurila, Mirkka Marketta, lektor, Pyhämaa
Almenoksa, Jarmo Juhani, projektipäällikkö, Turku
Alppi, Ulla Leena, kouluttaja, Tampere
Antila, Kukka Marja Johanna, litigaatiojohtaja, Hong Kong
Anttila, Kirsi Annikki, palvelupäällikkö, Oulu
Arjanne, Niina Marika, ylitarkastaja, Helsinki
Arjas, Päivi Kaarina, lehtori, Helsinki
Arvio, Kalle Pertti, toimitusjohtaja, Ruukki
Astala, Erkki Johannes, tilaaja, Helsinki
Auvinen, Leena Anneli, opetusjohtaja, Kuopio
BBerg, Esa Matias, johtaja, Tampere
Bärlund, Hanna Maria, erikoissuunnittelija, Vantaa
C
D
EEerola, Osmo Tapio, yliopettaja, Kaarina
Elf, Juha Tapani, kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori, Oulu
Ellonen, Antti Heikki Ilmari, viestintäpäällikkö, Helsinki
Enävuo, Kimmo Olavi, laatupäällikkö, Helsinki
Erkkilä, Ari Kalevi, erityisasiantuntija, Jyväskylä
Eskola, Katri-Helena, tieinsinööri, Espoo
FFagerström, Mats Sture, yritysturvallisuuspäällikkö, Karjaa
Forss, Pertti Juhani, yksikön päällikkö, Helsinki
GGraeffe, Petri Tapani, toimitusjohtaja, Järvenpää
Grönqvist, Hans Mikael, ansvarig producent, Borgå
Gunslay, Nicolas Alain Marie, päätuottaja, Rovaniemi
HHaapa-aho, Kirsti Helena, erityisasiantuntija, Espoo
Haataja, Jyrki Tapio, aluekehityksen johtava asiantuntija, Kajaani
Hakanen, Pertti Arvo Konrad, maatalousyrittäjä, Sastamala
Halonen, Pasi Tapio, kiinteistö- ja tekninen päällikkö, Pöytyä
Hanioja, Jyrki Ensio, voimalaitospäällikkö, Helsinki
Hanstén, Sten Johan, områdesförsäljningsdirektör, Vasa
Hatakka, Mika Tapio, asiantuntija, Turku
Haukkasalo, Hannu Juhani, kunnanjohtaja, Hyvinkää
Hauta, Janne Olavi, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Hautaniemi, Merja Anitta, kehityspäällikkö, Jyväskylä
Heikkilä, Marja Ilona, johtaja, Karstula
Heikkonen, Esko Juhani, palvelualuejohtaja, Turku
Heiniluoma, Jari Juhani, kaupunginjohtaja, Parkano
Heino, Paula Marjaana, viestintäpäällikkö, Turku
Helander, Pia Maria, yksityishammaslääkäri, Tuusula
Hemmi, Merja Päivikki, ohjelmistokehitysjohtaja, Espoo
Hentinen, Tero Juha Tapio, aluepäällikkö, Oulu
Hernberg, Kurt Kenneth, johtaja, Espoo
Herrala, Risto Juhani, neuvonantaja, Espoo
Hietala, Riikka Kyllikki, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Hietala, Sari Helena, kehittämispäällikkö, Hattula
Hiltunen, Kirsi Hannele, konservointipäällikkö, Helsinki
Holm, Olli Sakari, ylitarkastaja, Vantaa
Holmberg, Liisa Elisabeth, elokuvakomissaari, Rovaniemi
Honkalampi, Jukka Petter, tarjousryhmän esimies, Muurame
Honkanen, Eija Hannele, yliopettaja, Vantaa
Hopponen, Paavo Sulevi, tuotantojohtaja, Liperi
Huhtilainen, Tuuli Anna Elina, tulosalueen johtaja, Espoo
Huovinen, Mirja, lakimies, Espoo
Hynninen, Mikko Sakari, kehitysinsinööri, Tuusula
Hynynen, Tarja, talouspäällikkö, Kuopio
Hyvönen, Pekka Kaarlo Tapani, kaupunginjohtaja, Outokumpu
Hägglund, Frank-Ole, palvelupäällikkö, Tammisaari
Häkkinen, Anu Sirvi Johanna, johtava asiantuntija, Helsinki
Hämäläinen, Tuula Marketta, laboratoriopäällikkö, Turku
Hänninen, Jaakko Esko Aleksi, pitäjänneuvos, Juva
Härkönen-Schwab, Maire, yrittäjä, Saksa
IIhto, Erno Isto Pellervo, rahoituspäällikkö, Kerava
Ikäheimo, Jouni Antero, teknologiajohtaja, Kurikka
Ilveskoski, Sinikka Maarit, johtaja, Helsinki
Ilvesviita, Pirjo Tuulikki, erätalouspäällikkö, Rovaniemi
Isotalo, Matti Veijo, pelastuspäällikkö, Ylöjärvi
Issakainen, Kirsi Marketta, tietohallintojohtaja, Imatra
JJalkanen, Arto Esa Kaleva, tietohallintojohtaja, Jyväskylä
Jay, David Charles Paul, teknologiapäällikkö, Vaasa
Johnson, Tor Peter, sivistysjohtaja, Kokkola
Jokela, Marko Kristian, ylitarkastaja, –
Juntheikki, Marja-Riitta, kehityspäällikkö, Kuopio
Juntunen, Lassi Antero, toimialajohtaja, Tuusula
Jurva, Toni Kristian, yksikön johtaja, Vantaa
Juujärvi, Marja-Leena Anita, tuotantopäällikkö, Kuopio
Järvi, Riitta Miisa, tuotantopäällikkö, Helsinki
Järvinen, Kaija Marita, hallitussihteeri, Helsinki
Järvinen, Nina Maria, liiketoimintajohtaja, Espoo
KKaasalainen, Riitta-Liisa, ylitarkastaja, Kirkkonummi
Kainulainen, Erja Maritta, erityisasiantuntija, Hausjärvi
Kaistinen, Jukka Ahti Tapani, talous- ja henkilöstöjohtaja, Muurame
Kangasvieri, Jukka Henrik, pelastuspäällikkö, Kokkola
Kantola, Matti Uolevi, maa- ja metsätalousyrittäjä, Sysmä
Karppi, Anu Mari Anniina, tulosalueen johtaja, Vantaa
Karttunen, Pentti Juhani, järjestelmäpäällikkö, Helsinki
Kaskinen, Satu Marja-Leena, erityisasiantuntija, Helsinki
Kataja, Jyrki Tapani, asiantuntija, Saarijärvi
Kataja, Tuukka Vesa, talouspäällikkö, Helsinki
Kauppila, Jari Tapio, kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori, Turku
Kautto, Jorma, projektijohtaja, Vantaa
Kemppainen, Pasi Leo Juhani, ylikomisario, Tampere
Kemppainen, Sampo Tapio, erityisasiantuntija, Helsinki
Kerkkänen, Anu Soili Marika, erityisasiantuntija, Vantaa
Kettunen, Martti Juhani, yliopettaja, Pyhtää
Kihlman, Maini Pepita, chef för Centret för internationella ärenden, Kyrkslätt
Kiuru, Berit Marianne, erityisasiantuntija, Helsinki
Kivimäki, Ismo Olavi, aluejohtaja, Salo
Koistinen, Pekka Eerik, ylikomisario, Suonenjoki
Koivisto, Katja Marianna, asiantuntija, Espoo
Koivula, Sami Petteri, ympäristöneuvos, Oulu
Kokotti, Helmi Marjatta, johtava asiantuntija, Kuopio
Komulainen, Marja-Liisa, kehittämispalvelupäällikkö, Espoo
Kontas, Veijo Lauri Henrik, piirijärjestelmätuotekehitysyksikön johtaja, Oulu
Korhonen, Ville Pekka Johannes, EU-erityisasiantuntija, Helsinki
Korpua, Kimmo Tapani, yrittäjä, toimitusjohtaja, Kuusamo
Koskela, Antti Samuli, henkilöstöpäällikkö, Pori
Koskela, Kari Juhani, johtava asiantuntija, Lappeenranta
Koskinen, Kimmo Kari Tapani, opetusneuvos, Espoo
Kostiainen, Riikka Helena, viestintäasiantuntija, Helsinki
Kouhia, Pekka Tapio, hallitusneuvos, Espoo
Kreus, Mirkka Irina, osastopäällikkö, Akaa
Kuivanen, Jari Lassi, johtaja, Turku
Kujala, Jyrki, turvallisuus- ja ympäristöpäällikkö, Oulu
Kujanpää, Mikko Olavi, ylikomisario, Nokia
Kukkavuori, Kimmo Kalevi, johtava asiantuntija, Helsinki
Kullström, Marith Linnea, direktör, Borgå
Kuusela, Kimmo Kristian, erityisasiantuntija, Vantaa
Kuusela, Pirkka Kalevi, osastopäällikkö, Hämeenlinna
Kyber, Marianne, jaostopäällikkö, Helsinki
Kymäläinen, Olli Juhani, johtaja, Helsinki
Kähkölä, Mika Olavi, tuotteenhallinnan johtaja, Oulu
Kähärä, Timo Arto Kalevi, kehittämispäällikkö, yksikön päällikkö, Joensuu
Kämäri, Suvi Tuulikki, johtava työmarkkina-asiamies, Helsinki
Kääntä, Airi Elina, terveyskeskushammaslääkäri, Kalajoki
LLaakso, Jouko Tapani, yksikönjohtaja, Espoo
Laaksonen, Heikki Juhani, kaupungingeodeetti, Helsinki
Laalo-Hokkanen, Päivi Maritta, koulutusjohtaja, Mäntsälä
Lahdentausta, Heli Sirpa, intendentti, Helsinki
Lahti, Pia Marketta, päällikkö, Espoo
Laine-Nordström, Paula Hannele, hallitussihteeri, Helsinki
Laitinen, Hanna Kyllikki, kehityspäällikkö, Vantaa
Laitinen, Riitta Helena, tutkija, Turku
Lammi, Arto Juhani, metsäasiakaspäällikkö, Soini
Lappi, Jukka Sakari, Mela-asiamies, Virolahti
Laukkanen, Johanna Kaarina, neuvotteleva virkamies, Helsinki
Lavonen, Hannu Tapani, metsäasiantuntija, Miehikkälä
Leblay, Tarja Anja Marita, opetusneuvos, Kirkkonummi
Lehmuskoski, Mira Katariina, kehittämispäällikkö, Helsinki
Lehtiö, Jari Juhani, tietojärjestelmäpäällikkö, Raisio
Lehto, Helli Tuulikki, ylitarkastaja, Helsinki
Lehto, Juhani Tapio, talouspäällikkö, Helsinki
Lehto, Roope Juhani, rikosylikonstaapeli, Helsinki
Lehtola, Katariina Maria, johtava asiantuntija, Helsinki
Lehtonen, Jari Tapio, aluepäällikkö, Tampere
Lehtonen, Tomi Kalevi, liiketoimintaryhmän lakiasiainjohtaja, Espoo
Leino, Kirsi Sirpa Hannele, johtajaylihoitaja, Tampere
Leinonen, Riitta Anneli, johtava asiantuntija, Espoo
Leskinen, Leena Anneli, hallintotieteiden tohtori, Joensuu
Lindberg, Kai Ragnar, tietohallinnon kehittämispäällikkö, Kempele
Lindfors, Tapio Petri Päiviö, opinto-ohjaaja, Rovaniemi
Litmanen, Jari Olavi, jalkapalloilija, Viro
Lohi, Mika Aulis, rikostarkastaja, Jyväskylä
Loikkanen, Seppo Tapio, yhteiskuntasuhdepäällikkö, Helsinki
Lounasvaara, Juha-Kauko, myyntijohtaja, Espoo
Lähdesmäki, Heikki Juhani, rahoituspäällikkö, Rovaniemi
MMajamaa, Katja Kristiina, lakimies, Helsinki
Manninen, Marko Matias, ICT-päällikkö, Rovaniemi
Mast, Airi Tuulikki, palvelupäällikkö, Tampere
Matilainen, Leena Mirja Helena, tutkimus- ja kehityspäällikkö, Kauniainen
Mattila, Mervi Inkeri, erityisasiantuntija, Espoo
Mattila, Saila Anneli, tilaaja, Porvoo
Mertanen, Satu Maaria, erikoistutkija, Helsinki
Miina, Jari Kalervo, erikoistutkija, Joensuu
Moisala, Eija Maria, päällikkö, Helsinki
Montin, Sanna Henriikka, erityisasiantuntija, Espoo
Mustajoki, Jyri Simeoni, erikoistutkija, Tampere
Mustonen, Mika Johan, erityisasiantuntija, Helsinki
Mårtensson, Anne-Riitta, opetusneuvos, Helsinki
Mäenpää, Heidi Tuulikki, ylitarkastaja, DI, Espoo
Mäkelä, Arto Tapio, palopäällikkö, Lappeenranta
Mäki, Pekka Juhani Anton, arkkitehti, Turku
Mäkiaho, Juha Jarmo Tapani, tuotanto- ja kalustojohtaja, Järvenpää
Mäkikyrö, Tero Tapani, henkilöstöpäällikkö, Kempele
Mänttäri, Janne Tapio, hallitusneuvos, Helsinki
NNaulapää-Sipilä, Marja, lakimies, Helsinki
Neuvonen, Jaana Hannele, johtava asiantuntija, Espoo
Nevalainen, Pertti Paavali, kartastopäällikkö, Kuopio
Niemi, Aku Juhani, ylikonstaapeli, Espoo
Nieminen, Ari Pekka Juhani, aluejohtaja, Helsinki
Nieminen, Jukka Tapio, aluepäällikkö, Ylöjärvi
Nikkinen, Martti Olavi, riskijohtaja, Hyvinkää
Niskanen, Leena Marjaana, erityisasiantuntija, Helsinki
Nissinen, Taina Irmeli, rahoituspäällikkö, Kerava
Nordling, Niklas Mikael, chef för organisationsutveckling, Kyrkslätt
Norrgård, Hans-Olof, avdelningschef, Vasa
Nurmikari, Pekka Aarno Johannes, maanmittausinsinööri, Porvoo
Nurminen, Pasi Kristian, johtaja, Raisio
Nurminen, Raija Hannele, yliopettaja, Turku
Nyberg, Matts-Anders, johtaja, Helsinki
Nyman, Kim Wilhelm, johtava asiantuntija, Espoo
OOksanen, Hannu Pertti, kehityspäällikkö, Turku
Oksanen, Matti Juhani, johtaja, Porvoo
Olander, Heimo Antti Juhani, aluejohtaja, Tuusula
Olkkonen, Jarmo Juhani, eläinlääkintäjohtaja, Sysmä
Ollila, Katja, viestintä- ja markkinointijohtaja, Helsinki
Orrainen, Minna Susanna, palvelujohtaja, Uurainen
Ovaska, Riitta Sinikka, rekisteri-insinööri, Vaasa
Ovell, Peter Anthony, erityisasiantuntija, Helsinki
PPackalén, Hanna Regina, translator, Mäntsälä
Pajasmaa, Mika Petteri, pankkilakimies, varatuomari, Akaa
Palmu, Jukka-Pekka Mauri, erikoisasiantuntija, Espoo
Palosaari, Heikki Olavi, toimitusjohtaja, Oulu
Parkkinen, Päivi Irmeli, tulosyksikköpäällikkö, Kerava
Partanen, Airi Liisa Anita, kehittämispäällikkö, Porvoo
Patja, Susanna Kristiina, myyntijohtaja, Kiina
Peltonen, Sari Merja Kaarina, johtava asiantuntija, Tuusula
Pentikäinen, Juha Tapani, toimitusjohtaja, Vantaa
Pentti, Janne Samuli, poliisitarkastaja, Espoo
Penttilä, Vesa Matti, maajohtaja, Helsinki
Perttu, Marja-Helinä, kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Järvenpää
Pesari, Pekka Antero, kehitysjohtaja, Helsinki
Pesonen, Liisa Anneli, erikoistutkija, Nummela
Pitkänen, Kati Mirjami, erikoistutkija, Joensuu
Pohjanpää, Arla Kirsti Johanna, tilastopäällikkö, Helsinki
Pokka, Marko Juhani, ylikomisario, Vantaa
Posti, Pekka Sakari, peruskoulun rehtori, Kotka
Pritsi, Kati Johanna, projektipäällikkö, Nurmijärvi
Puhakka, Osmo Hannu, aluepäällikkö, Joensuu
Pusa, Anna-Kaisa Adelina, kaupunginjohtaja, Vaasa
Pusenius, Jyrki Jukka, erikoistutkija, Joensuu
Pykäläinen, Tuija Maaret Sinikka, kaupunginvaltuutettu, Lappeenranta
Pärssinen, Matti Antero, johtaja, Helsinki
Pölhö, Vesa Antero, johtaja, Porvoo
Q
RRahiala, Esa Markku Olavi, erityisasiantuntija, Ulvila
Raivio, Jukka Tapani, kehittämispäällikkö, Tampere
Rantasalo, Juha Ari Olavi, teknillinen johtaja, tulosaluejohtaja, Nousiainen
Rauhanen, Jukka Sakari, johtaja, Espoo
Rintamäki, Marjo Pauliina, johtaja, Vaasa
Rouhiainen, Jaakko Antero, maanviljelijä, Juva
Rytivaara, Marja Helena, perusopetuksen rehtori, Siilinjärvi
Räsänen, Anna-Kaisa, palvelujohtaja, Jyväskylä
Räsänen, Markku Juhani, tuotekehitysjohtaja, Espoo
SSaarikannas, Markku Sakari, ylitarkastaja, Helsinki
Saarilammi, Marja-Liisa, arviointineuvos, Porvoo
Saarimäki, Seija Helena Marjatta, maanmittausinsinööri, DI, Turku
Saaristo, Heikki Juhani, johtava työmarkkina-asiamies, Lohja
Sallinen, Minna Maarit, tuote- ja palveluratkaisujohtaja, Joensuu
Salmela, Jukka Antti Matias, johtava tutkijainsinööri, Helsinki
Saukoniemi, Teemu Olavi, poliisitarkastaja, Forssa
Savela, Heikki Jaakko Juhani, tuotekehitysjohtaja, Oulunsalo
Savikko, Teuvo Leo Hannes, tutkimusjohtaja, Järvenpää
Savola, Ulla Päivikki, riskienhallintapäällikkö, Kerava
Savolainen, Anna-Leena, erityisasiantuntija, Espoo
Silver, Riitta Mirjami, kehittämispäällikkö, juristi, Espoo
Sinervo, Jukka Petteri, lakimies, Turku
Sinervo, Tuija Anneli, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Sironen, Susanna Marika, erikoistutkija, Joensuu
Soininen, Olli Pekka, intendentti, Tampere
Sokka, Pekka Väinö Antero, suunnittelujohtaja, Loppi
Somero, Ismo Olavi, johtaja, Espoo
Sundblom, Jarl Trygve, agronom, Geta
Sundström, Johan Erik, chef, Åbo
Suontausta, Olli Tapani, johtaja, Helsinki
Suutari, Tiina Jaana, ryhmäpäällikkö, Oulu
Syrjänen, Kimmo, ryhmäpäällikkö, Lieto
TTaavitsainen, Jari Tapio, kehitysjohtaja, Turku
Taavitsainen, Satu Johanna, toiminnanjohtaja, Mikkeli
Taavitsainen, Virpi Tuulikki, johtava työmarkkina-asiamies, Helsinki
Taimi, Leena Annika, hankintatoimen johtaja, Espanja
Taimisto, Eeva Maria Isabel, viestintäjohtaja, Helsinki
Taivalsaari, Antero Kyösti Petteri, erityisasiantuntija, Tampere
Takala, Juha Tapio, toimitusjohtaja, Helsinki
Tarkiainen, Janne Antero, johtaja, Kirkkonummi
Tauluvuori, Jari-Pekka Juhani, yksikköpäällikkö, Rauma
Tervo, Merja Annukka, palvelualuepäällikkö, Rovaniemi
Tiainen, Arja-Irene, yliopettaja, Joensuu
Tikka, Leena Kristiina, lehtori, Siilinjärvi
Tikkanen, Sari Joanna Sibel, konsultativ tjänsteman, Helsingfors
Tirri, Tapio Toivo, laboratorion johtaja, Savonlinna
Tolonen, Riitta Asta Aulikki, talousjohtaja, Suomussalmi
Torkkeli, Minna Helena, osaston johtaja, Helsinki
Tuohino, Jani Jussi Oskari, toimitusjohtaja, Oulu
Tuomela, Arto Johannes, rikostarkastaja, –
Tuomi, Laura Maria, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Tuominen, Marko Tapio, johtava asiantuntija, Hyvinkää
Tuominen, Taisto Juhani, ryhmäpäällikkö, Helsinki
Tuovinen, Juha Matti Kristian, poliisitarkastaja, Riihimäki
Turkki, Keijo Jaakko Kalevi, aluevastaava, Mikkeli
Turpeinen, Pekka Akseli, sivistyspalveluiden toimialajohtaja, rehtori, Taivalkoski
Tuura, Paula Kristiina, lakimies, Helsinki
Tähti, Vesa Juhani, aluejohtaja, Helsinki
UUkkonen, Mervi Helena, viestintäpäällikkö, Hyrylä
Uskali, Miko-Janne, osastopäällikkö, Raisio
Uuksulainen, Juha Martti, ympäristöpäällikkö, yksikön päällikkö, Helsinki
Uusitalo, Elina Katariina, ylitarkastaja, Rovaniemi
V WVainikka, Marko Tapio, johtaja, Helsinki
Valaskivi, Jaakko Yrjö Johannes, päällikkö, Tampere
Valkama, Jouka Matti Antero, balettitanssija, Helsinki
Valkeapää, Tuomo Antero, johtava asiantuntija, Kirkkonummi
Valtanen, Antti Kalervo, johtaja, Helsinki
Valtonen, Jarmo Sakari, palvelupäällikkö, Orimattila
Vauhkonen, Jouni Tapio, viestintäpäällikkö, Mikkeli
Vehmaskoski, Juha Markus Tapio, neuvotteleva virkamies, Järvenpää
Vento, Jaana Maritta, hallintopäällikkö, Vihti
Vesanen, Jorma Tapani, projektipäällikkö, Helsinki
Vesterinen, Paula Elina, portfolion ja kehittämisen päällikkö, Vihti
Westerlund, Lasse Martin, tutkimusinsinööri, Espoo
Vestman, Marjo-Riitta, laskentapäällikkö, Sipoo
Viinamäki, Leena Maria, yliopettaja, Kemi
Viitala, Hanna Marja Katariina, perhepalvelujen johtaja, Espoo
Wikström, Ann-Marie Ingegerd, specialsakkunnig, Sibbo
Viro, Ilmari Kalervo, rikosylikomisario, Vantaa
Virta, Päivi-Maria Margaretha, johtava asiantuntija, Espoo
Virtanen, Sanna Marika Kristiina, johtava asiantuntija, Espoo
Voutilainen, Olli Petteri, erityisasiantuntija, Helsinki
Wrange, Kim Johannes, yliopettaja, Kontiolahti
Vuorela, Marjut, lakimies, Helsinki
Vuorinen, Jouko Antero, tehdaspäällikkö, Kalajoki
X
YYliluoma, Leena Katariina, vastaava lakimies, varatuomari, Seinäjoki
Ylönen, Kari Juhani, asiantuntija, Lahti
Z
Å
ÄÄijälä, Veli-Pekka, tullipäällikkö, Vantaa
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 315
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi (SVR Ar)
Förtjänstkorset av Finlands Vita Ros’ orden (FVR Fk)
AAaltio, Anne Maija, asiakasohjauksen päällikkö, Vantaa
Ahonen, Lotta Pauliina, talouspäällikkö, Espoo
Ahopelto, Tarja Hannele, lehtori, Jyväskylä
Ahtola, Liisa Anneli, rahoituspäällikkö, Helsinki
Aikio, Kaisa Kirsti Inkeri, erikoistoimittaja, Inari
Aikioniemi, Heli Hannele, vanhempi palkkahallintopäällikkö, Rovaniemi
Airikainen, Raija Kaarina, asiantuntija, Helsinki
Airisto, Martin Teodor Nikolaus, erityisasiantuntija, Espoo
Alakontiola, Mika Olavi, ylitarkastaja, Helsinki
Almiala, Anu Maria, yksikönpäällikkö, Espoo
Andersin, Leila Kyllikki, kaupunginlakimies, Raasepori
Artell, Anne Kaisu Anneli, tarkastaja, Helsinki
Asikainen, Asta Irene, ylitarkastaja, Kouvola
Autio, Ismo Johannes, ylitarkastaja, Sipoo
BBeurling-Pomoell, Juha Tuomas, pääsihteeri, Helsinki
Björk, Mats Fredrik, bankdirektör, Vasa
Blomberg, Merja Johanna, toimitusjohtaja, Joensuu
Blomroos, Marja-Leena, lehtori, Eurajoki
von Bonsdorff, Henrik Wilhelm, erityisasiantuntija, Lappeenranta
CCastrén, Yrjö Erik, puheenjohtaja, Lahti
DDunder, Jari Erik, suunnittelupäällikkö, Rauma
EElg, Eija Inkeri, ylitarkastaja, Tuusula
Elomaa, Kirsi Marja Irmeli, viestintäpäällikkö, Lahti
Enlund, Sixten Erik, kantor, Helsingfors
Erkkilä, Tommi Jeremias Jere, apulaisohjaaja, Espoo
Erola, Heikki Eero, lehtori, Rovaniemi
Erälahti, Harri Petteri, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Espoo
FFriman, Jukka Tapio, vanhempi projektipäällikkö, Tampere
From, Leena Hellevi, vanhempi neuvonantaja, Espoo
Fågel, Jesse Eemil, tietohallintopäällikkö, Nokia
GGrekula, Vesa Ilkka, toimittaja, Kuusankoski
Grönberg-Rantalainen, Ann-Kristin, chef för arbetarskydd, Evitskog
Grönlund, Joonas Hermanni, kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja, Lappeenranta
Gürler, Mustafa Bülent, toimitila-asiantuntija, Helsinki
HHaapanen, Niina Maria, ylikomisario, Lahti
Haikka, Marja Elina, B-kanttori, Raisio
Halme, Eeva Stiina, perusturvajohtaja, Tampere
Harju, Ilkka Urho, satamainsinööri, Raahe
Heikkilä, Ilkka Juhani, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Espoo
Hein, Mira Kristiina, talouspäällikkö, Espoo
Heinonen, Jarmo Keijo Tapani, tietohallintojohtaja, Varkaus
Hellaakoski, Antti Jyrki, yksikön päällikkö, Helsinki
Hemmer, Rauno Erkki Samuli, rikoskemisti, Helsinki
Henttonen, Anne Merja Helena, lehtori, Savonlinna
Henttonen, Jaana Hannele, viestintäpäällikkö, Hämeenlinna
Hieta, Päivi Irmeli, ylitarkastaja, Helsinki
Hietamäki, Jorma Eevert, radiojuontaja, Jyväskylä
Hiltunen, Ari Mikko, vanhempi paperiteknologiapäällikkö, Jyväskylä
Hiltunen, Seppo Antero, laadunvarmistuspäällikkö, Oulu
Himanen, Vesa-Pekka, ylitarkastaja, Helsinki
Hintikka, Petri Juhani, palopäällikkö, Oulu
Hirvonen, Pekka Kalevi, laatupäällikkö, Joensuu
Hoffrén, Esa Juhani, ylitarkastaja, Tampere
Hokka, Päivi Tellervo, yliaktuaari, Söderkulla
Holmström, Jorma Rainer, hankintajohtaja, Kaarina
Honkanen, Hanna-Maija, vanhempi asiantuntija, Helsinki
Honkanen, Mikko Jaakko, metsätalousinsinööri, Oulu
Hook, Terhi, kehityspäällikkö, Espoo
Hopearuoho, Tommi Kristian, laatupäällikkö, Pori
Huhta, Maija Irmeli, lehtori, Hyvinkää
Huhtamäki, Kirsi Armi Maria, rikoskomisario, Kittilä
Huitu, Pekka Markku Vihtori, tarkastuspäällikkö, Helsinki
Huldén, Carola Susanne, klasslärare, rektor, Kronoby
Hulkkonen, Jari Yrjänä, tutkimusjohtaja, Oulu
Huovinen, Jukka Esa, järjestelmäintegraatiopalveluiden johtaja, Karkkila
Hurtig, Leila Marjatta, opiskelijapalvelupäällikkö, Rovaniemi
Huttula, Erkki Oiva Mikael, ympäristöpäällikkö, Rovaniemi
Hynönen, Mervi Kristiina, innovaatiojohtaja, Espoo
Hynönen, Ulla Maija, lukion ja yläasteen rehtori, Inari
Hyvärinen, Jouni Johannes, erityisasiantuntija, Rovaniemi
Hyvärinen, Juha Ari Olavi, ympäristönsuojelupäällikkö, Rauma
Hyvönen, Pekka Pellervo, tutkija, Joensuu
Hägg, Arto Tapani, kiinteistökehitysjohtaja, Nurmijärvi
Häggman, Bjarne Jan Olof, chef för tekniska tjänster, Jakobstad
Hämäläinen, Juha Pekka, lehtori, Tampere
Hämäläinen, Simo Tuomas, rikoskomisario, Joensuu
Hänninen, Jaana Julia, HR-koordinaattori, Espoo
Häyrynen, Mika Juha Kalevi, ryhmäpäällikkö, Vantaa
IIlliminsky, Anne-Marie, myyntipäällikkö, Hamina
Isokoski, Olavi Antero, kappalainen, Ylikiiminki
JJaatinen, Raimo Olavi, metsätalousinsinööri, Pieksämäki
Jalava, Anna-Kaisa, rikoskemisti, Järvenpää
Jalkanen, Elina Irmeli, psykiatrian erikoislääkäri, Oulu
Jalonen, Hannu Uolevi, asiantuntijatiimin esimies, Turku
Jauhiainen, Ulla Irmeli, lehtori, Vantaa
Joensuu, Aino Kristiina, ylitarkastaja, Järvenpää
Joensuu, Timo-Jaakko, johtava tietojärjestelmäasiantuntija, Vantaa
Johnsson, Pekka Micael, projektledare, Esbo
Jokela, Katriina, palvelutuotannon johtaja, Helsinki
Jokinen, Juha Pekka, farmaseuttinen neuvonantaja, Turku
Jortama, Pirjo Hannele, kehityspäällikkö, Kempele
Jouppila, Tiina, suunnittelukoordinaattori, Seinäjoki
Jurmu, Vesa Mikael, toimitusjohtaja, Posio
Juusela, Kari Tapio, vanhempi lakimies, Helsinki
Jäntti-Hasa, Päivi Helena, ympäristötarkastaja, Vantaa
Järvenoja, Anna Kristiina, henkilöstöasiantuntija, Vihti
Järvenpää, Raija Hannele, johtava ylihoitaja, Helsinki
Järvinen, Tero Uolevi, voiteluainetiimin päällikkö, Helsinki
Jääskä, Pertti, rehtori, Porvoo
KKalliokoski, Seppo Juhani, lehtori, Sodankylä
Kalvas, Anne Katriina, ylihoitaja, Hämeenlinna
Kambur, Olga, yliaktuaari, Vantaa
Kananen, Mika Petri, asiakkuusjohtaja, Sipoo
Kanerva, Anne-Maria, tiimivastaava, lehtori, Rauma
Kangas, Nina Susanna, rikoskomisario, Kirkkonummi
Kangas, Petri Olavi, ylikomisario, Pori
Kangasniemi, Ulla Katriina, lehtori, Rovaniemi
Kangasniemi, Viljo Kalervo, meteorologi, Helsinki
Kankaanpää, Päivi Johanna, vanhempi asiantuntija, Klaukkala
Kannelmaa, Juha Tapio, ylitarkastaja, Helsinki
Karjalainen, Sari, markkinointipäällikkö, Kerava
Karkkonen, Veijo Uuno Tapio, maatalousyrittäjä, Karttula
Karsi-Ruokolainen, Paula, kunnanjohtaja, Oulu
Kaski, Kalle Juhani, työsuhdepäällikkö, Sastamala
Kasper, Anna, ylitarkastaja, Helsinki
Katajisto, Harri Juhani, palveluesimies, Tampere
Katila, Nina Maria, järjestelmäasiantuntija, Vantaa
Kaukosuo, Emil Juhani, insinööri, Juuka
Kaunismäki, Martti Juhani, kiinteistöyrittäjä, Lapua
Kauppi, Jaana Kristiina, myyntijohtaja, Pori
Kauppinen, Satu Kyllikki Erika, talousryhmän päällikkö, Laukaa
Kellokoski, Kari Tapani, turvallisuuspäällikkö, Joensuu
Kemppainen, Jani Henrik, asiamies, Porvoo
Kemppainen, Ulla Sinikka, ylihoitaja, Savonlinna
Kervinen, Vesa Antero, kehityspäällikkö, Kuopio
Keski-Heikkilä, Mika Petri, vanhempi asiantuntija, Helsinki
Kettunen, Milma Silja Tuulikki, tiedottaja, Helsinki
Kiiski, Ritva Leena Sinikka, riskienhallintapäällikkö, Kotka
Kiiskilä, Teija Kristiina, jakelujohtaja, Turku
Kilpeläinen, Lauri Heikki, kehityspäällikkö, Porvoo
Kinnunen, Tuomas Juhani, hallinnollinen avustaja, Kemi
Kirjavainen, Merja Helena, vanhempi tutkija, Kuopio
Kirmanen, Tiina, yksikönpäällikkö, Lappeenranta
Kivelä, Pentti, sosiaalineuvos, Helsinki
Kokkinen, Heli Anneli, lainsäädäntöasiantuntija, Lohja
Kokkonen, Sari Anneli, ryhmäpäällikkö, Mäntyharju
Koljonen, Saija, erikoistutkija, Laukkavirta
Korhonen, Eeva-Liisa, yliaktuaari, Lahti
Korpela, Heikki Olavi, turvallisuuspäällikkö, Hyllykallio
Korpivaara, Liisa Sinikka, lehtori, Kouvola
Kortelainen, Esa Mika Juhani, johtaja, Lohja
Koskinen, Mikko Kalervo, vanhempi asiantuntija, Vantaa
Koskinen, Tero-Jukka, ylitarkastaja, Helsinki
Kotila, Anne Irmeli, liikuntatoimenjohtaja, Seinäjoki
Kotila, Petri Antero, palveluvastaava, Rovaniemi
Kotkavuori, Tapio Ilmari, vuoroesimies, merikapteeni AMK, Helsinki
Kotro, Jaana Maritta, tutkija, Helsinki
Kotro, Jukka Alpo Tapio, yritysasiantuntija, Mikkeli
Kousa, Anne Maritta, erikoistutkija, Kuopio
Kovasin, Merja Orvokki, kehittämispäällikkö, Hämeenlinna
Kronlund, Marjut Irmeli, rikoskomisario, Espoo
Kuitunen, Heikki Kalervo, asiakkuusjohtaja, Vantaa
Kuitunen, Minna Hannele, palvelupäällikkö, Kouvola
Kuivanto, Heikki Antero, tilintarkastusneuvos, Helsinki
Kula, Nils Stefan, rektor, Nykarleby
Kulmala, Jarmo Johannes, aluejohtaja, Littoinen
Kumpulainen, Tytti Sisko Marjatta, pankinjohtaja, Söderkulla
Kunnari, Keijo Aatami, lakimies, Sotkamo
Kuosmanen, Minna Sinikka, henkilöstöpäällikkö, Juuka
Kylliäinen, Kirsi-Marja Hannele, rikoskomisario, –
Kytövaara, Antti Olavi, toimitusjohtaja, Tampere
LLaajala, Lauri Matias, kunnanjohtaja, Perho
Laajala, Pasi Matias, tutkija, Sotkamo
Laaksonen, Mikko Juhani, rikoskomisario, –
Laasonen, Jukka Ilmari, perintäpäällikkö, Kaarina
Lahnalampi, Janne Sakari, maaseutupäällikkö, Lapua
Lahti, Tommi Pekka Henrik, toimitusjohtaja, Jyväskylä
Lahtinen, Kari Olavi, markkinointijohtaja, Jyväskylä
Lahtinen, Merja Irmeli, lukion matematiikan lehtori, Jämsä
Lahtinen, Timo Heikki Tapani, turvallisuuspäällikkö, Laitila
Laine, Pekka Markus, erikoistutkija, Espoo
Laitinen, Hannele, erityistalousasiantuntija, Tampere
Lakka, Tero Juhani, asianajaja, varatuomari, Muurame
Lanne, Eija Kaarina, lakimies, Espoo
Lappalainen, Jouni Pekka, tiiminvetäjä, Helsinki
Lappalainen, Olli Pekka, kadunsuunnittelupäällikkö, Sipoo
Lareva, Anne-Maria, ylitarkastaja, Helsinki
Laukkanen, Ilkka Tapio, toimitusjohtaja, Akaa
Laulumaa, Vesa Antero, tutkija, Helsinki
Lehtimäki, Janne Saku, tuotekehityspäällikkö, Lohja
Lehto, Oskari Ilmari, liiketoiminta-alueen talousjohtaja, Vantaa
Lehtonen, Esa Sakari, tutkimusinsinööri, Helsinki
Lehtonen, Mikko Hannunpoika, työmarkkinapäällikkö, Helsinki
Leinonen, Sanna Kristiina, lukion lehtori, Kaskinen
Lempinen, Pasi Antero, erikoistutkija, Vantaa
Leppänen, Anja-Leena, liiketoimintayksikön johtaja, Helsinki
Liimatainen, Mauri Veikko Juhani, projektipäällikkö, Järvenpää
Liimatta, Jari Pekka, komisario, Joensuu
Lind, Kjell Stefan, liikenneturvallisuusvastaava, Vaasa
Lindblad, Hanna Pauliina, rikoskomisario, Pori
Lindholm, Kari Tapio, aluepäällikkö, Hämeenlinna
Lindholm, Pekka Sakari, koulutuspäällikkö, Kuopio
Linsuri, Ari Ilmari, johtaja, Muurame
Lipsunen, Seppo Kalevi, johtava asiantuntija, Espoo
Lummi, Raija Inkeri, lehtori, Tornio
Luukko, Juho Matti Tuomas, tietohallintojohtaja, Helsinki
Luukko, Martti Tuomas, ekonomisti, Helsinki
Långgård, Kjell Tomas, lantbruksföretagare, Malax
Lähivaara, Kari Markku, kuljetusyrittäjä, Siilinjärvi
Länkä, Liisa Sinikka, päällikkö, Espoo
Löf, Carola Barbro Johanna, förvaltningschef, Pedersöre
MMalmberg, Juhani Markus, rikoskomisario, Kaarina
Mansikka-aho, Siru Piritta, sovellussuunnittelija, Espoo
Mansikkamäki, Eija Marjaana, toimittaja, Kerava
Manto, Erja Maaria, tuottaja, Helsinki
Marjo, Jouni Petteri, toimialapäällikkö, Helsinki
Markovaara, Kari Juhani, ATK-suunnittelija, Helsinki
Marttila, Anna-Maija, tietoasiantuntija, Mäntsälä
Marttila, Sani Janika, rikoskemisti, Hyvinkää
Matilainen, Seppo Ilmari, merenmittauspäällikkö, Tampere
Mattila, Paavo Johannes, asiamies, Helsinki
Metsäranta, Teija Irmeli, johtava työmarkkinalakimies, Helsinki
Mikkola, Mari Kristiina, kunnanhallituksen puheenjohtaja, Lieto
Mikola, Soili Sinikka, kehittämispäällikkö, Helsinki
Moisander, Ann-Christine Helena, operaatioalueen päällikkö, Helsinki
Mononen, Tarmo Kalevi, tutkimus- ja kehityspäällikkö, Espoo
Mustonen, Kirsi Maarit, arviointiasiantuntija, Vantaa
Myllymäki, Pekka Kalevi, maanviljelijä, Mynämäki
Mäenpää, Pertti Kalevi, toimialapäällikkö, Pori
Mäkelä, Erja Anneli, vanhempi asiantuntija, Helsinki
Mäkelä, Kimmo, aluepäällikkö, Tampere
Mäki, Päivi Maria, sivistysjohtaja, Liminka
Mäki-Leppilampi, Anne Katriina, hyvinvointipalvelujohtaja, Kannus
Mäkinen, Arto Ilmari, päällikkö, Helsinki
Mäkinen-Aakula, Marjo Elina, maatalousyrittäjä, Orivesi
Mänty, Jorma Tapani, huoltoyksikön päällikkö, Littoinen
Mölsä, Päivi Orvokki, toimistopäällikkö, Helsinki
NNenonen, Seija-Riitta Irmeli, rahoituspäällikkö, Helsinki
Niemelä, Hannu Matias, A-kanttori, Haukipudas
Niemi, Hilja Hannele, lehtori, Rovaniemi
Nieminen, Janne Tapani, tuottaja, Helsinki
Nieminen, Mikko Johannes, kaupunkikehitysjohtaja, Tampere
Nikkilä, Greta Frideborg, rahastonhoitaja, Helsinki
Nissinen, Airi Aino Marjatta, ylihoitaja, Suonenjoki
Nissinen, Jari Pentti Tapio, laboraattori, Kuopio
Nissinen, Kari Armas, esimies, Helsinki
Noeskoski, Juha Veikka Olavi, projektipäällikkö, Tampere
Nordbo, Jan Kristin, tekninen johtaja, Somero
Nordell, Risto Tapio, toimittaja, Espoo
Nousiainen, Tarja Leena, myynticontroller, Espoo
Nummila, Harri Mikael, yliaktuaari, Nummela
Nurminen, Teija Hannele, aluejohtaja, Forssa
Nygård, Lilian Marica Helen, lektor, Karleby
Nylund, Björn Johan Eskil, personalchef, Raseborg
OOjamies, Mika Juhani, kv-suhteiden päällikkö, Helsinki
Oksa, Jaana Katariina, johtava hoitaja, Säkylä
PPaakkolanvaara, Matti, vanhempi neuvonantaja, Hyvinkää
Paavilainen, Antti Matti Juhani, johtaja, Vantaa
Paavilainen, Paula, perusturvajohtaja, Pirkkala
Paldán, Nina Sari Mareena, yliproviisori, Espoo
Pallonen, Jorma Tapio, tutkimusjohtaja, Kirkkonummi
Palokangas, Antti Petteri, rikoskomisario, Oulu
Palomurto, Markus, kehityspäällikkö, Helsinki
Palosaari, Tiina Eveliina, kehittämispäällikkö, Oulu
Pappila, Raija Kaarina, suunnittelija, Kuopio
Partanen, Aulis Antero, tietopalvelupäällikkö, Helsinki
Partanen, Jarmo Sakari, viestintäasiantuntija, Helsinki
Partiainen, Kari Juhani, insinööri, Turku
Paukkeri, Tarja, kehittämispäällikkö, Mäntyharju
Pekkala, Ritva Elisa, koulutuspäällikkö, rehtori, Rovaniemi
Perttilä, Kimmo Petteri, johtava asiantuntija, Mäntsälä
Perttu, Kai Jeri, sivistysjohtaja, Ylivieska
Perttunen, Jari Johannes, tutkija, Espoo
Perälä, Kari Toivo, tietojohtaja, Imatra
Peuha, Toni Henrik, rikoskomisario, Muurame
Pietilä-Juntura, Anne Katriina, museonjohtaja, Tornio
Piilola, Jukka Antero, tekninen johtaja, Hyvinkää
Piispa, Juhani Veli, suunnittelu- ja teknologiapäällikkö, Kotka
Poikonen, Antti Oskari, vanhempi suunnittelija, Vantaa
Poikselkä, Miikka Juhana, standardointijohtaja, Espoo
Poukka, Ari Kaleva, kehityspäällikkö, Espoo
Puhto, Jorma Kustaa, seniorikonsultti, DI, Espoo
Pukema, Tero Antero, merenmittauspäällikkö, Merimasku
Pulkkanen, Päivi Annikki, yli-insinööri, Kotka
Pynttäri, Juha Petri, rikoskomisario, Janakkala
Pöyhönen, Eeva-Sirkku, sosiaali- ja terveysjohtaja, Turku
Pöyhönen, Maija Tuulikki, opintopäällikkö, Laukaa
Q
RRajamäki, Heikki Tapani, markkinointijohtaja, Helsinki
Rajamäki, Marko Eljas, tiiminvetäjä, Nurmijärvi
Rajaniemi, Petri Kalervo, aluepäällikkö, Rovaniemi
Randell, Jari Juhani, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Littoinen
Rangell, Pasi Ragnar, perusopetuksen rehtori, Hämeenlinna
Ranta, Margit Helena, controller, Vantaa
Rantala, Vesa Hermanni, kunnanjohtaja, –
Rantanen, Vesa Juha, toimitusjohtaja, Jokioinen
Rasilainen, Pasi Antero, yksikönpäällikkö, Helsinki
Rasimus, Aki Juhani, hallintojohtaja-kaupunginlakimies, Savonlinna
Ratia-Kämäri, Sari Annikki, myyntijohtaja, Parola
Rautio-Väliheikki, Sanna Helena, palvelupäällikkö, Oulu
Renko, Jukka, liiketoimintayksikön tietohallintojohtaja, Kouvola
Repo, Marja Kristiina, koulutuspäällikkö, Vantaa
Rinta, Jarmo Tapio, toimitusjohtaja, Isokyrö
Rintamäki, Raija Sisko Anneli, laskentatoimen asiantuntija, Vantaa
Ripatti, Hannu, kenttäpäällikkö, Mikkeli
Ruotsalainen, Pekka Johannes, suunnittelija, Vantaa
Rühlmann, Katri-Sofia, palveluliiketoiminnan johtaja, Espoo
Räisänen, Kari Olavi, myyntijohtaja, Muurame
Rämö, Sari Johanna, tutkija, Forssa
Räsänen, Antti-Juhani, poliisilakimies, Kempele
Rönnholm, Harri Veli, hyvinvointijohtaja, Tampere
SSaarelainen, Jorma Matias, liikennetekniikan asiantuntija, DI, Helsinki
Saastamoinen, Seppo Ilmari, asiantuntija, Vantaa
Salmi, Ari Pekka, asiantuntija, Helsinki
Salmi, Jatta Katriina, tutkija, Sipoo
Salmi, Matti Kalervo, henkilöstöpäällikkö, Joensuu
Salminen, Päivi Eila Ilona, sosiaalihuollon ylitarkastaja, Rovaniemi
Salo, Lauri Kristian, rikoskomisario, Espoo
Sandberg-Wallin, Gun Ingegärd, verkställande direktör, Helsingfors
Sarajärvi, Ulla-Maija, projektipäällikkö, Helsinki
Satta, Mervi Helena, turvallisuuspäällikkö, Oulu
Savolainen, Ilkka Pentti Juhani, tuotantopäällikkö, Rauma
Savolainen, Varpu Anneli, yliaktuaari, Kerava
Seppi-Laitinen, Sari Maarit, palvelujohtaja, Espoo
Serola, Seppo Juhani, ylitarkastaja, Hamina
Sihvonen, Aulikki Sirkka Katriina, osastonhoitaja, Kontiolahti
Siidorov, Eija Tellervo, toimistopäällikkö, Iisalmi
Silen, Markku Antero, rikoskomisario, Kerava
Siltainsuu, Anja Sisko, kiinteistölakimies, Espoo
Silvo, Riitta Helena, ylitarkastaja, Vantaa
Silvola, Tuula Irene, johtava ylihoitaja, Hanko
Simolin, Jari Juhani, hankintajohtaja, Espoo
Sippola, Krista Milana, tiedottaja, Espoo
Sippola, Tiina Eeva Inkeri, vanhempi laadunvarmistusspesialisti, Vantaa
Sirviö, Marco Markku Juhani, marknadsrådgivare, Sverige
Sjöblom, Tomi Kalevi, rikosylikomisario, Pori
Sjöström, Håkan Lennart, vanhempi teknologiapäällikkö, Tampere
Somerkallio, Terhi Ritva Elina, henkilöstöasiantuntija, Lahti
Sormunen, Sari Ann-Kristin, erikoissuunnittelija, Helsinki
Sorsa, Pia Teresa, sosiaalihuollon ylitarkastaja, Joensuu
Springare, Sanna Katriina, rikoskomisario, –
Stenberg, Paula Elisabet, myyntijohtaja, Tampere
Stenman, Brit, läkare, Karleby
Sulkunen, Pia Marita, ylitarkastaja, Muurame
Suur-Askola, Kristiina, ylitarkastaja, Tampere
Syväoja, Pirjo Helena, kehittämisjohtaja, Mikkeli
Säisä, Hanna Katriina, yrityskehitysasiantuntija, Juva
TTahvola, Juha Paavo, hankinta-asiantuntija, Oulu
Takula, Teuvo Sakari, ryhmäpäällikkö, Muurame
Tanska, Tuula Hannele, luonnonsuojelubiologi, Kouvola
Tanskanen, Jaakko Antero, erityisasiantuntija, Sipoo
Tanskanen, Marja Päivikki, lehtori, Vantaa
Teeriaho, Jouko Vilho Antero, lehtori, Rovaniemi
Teir, Niklas Erik, inköpsdirektör, Solf
Tempakka, Riitta Anneli, lehtori, tiimivastaava, Nokia
Tenhunen, Pentti Juhani, kehityspäällikkö, Helsinki
Teppo, Anssi Taneli, erikoistutkija, Vaasa
Terho, Juha Tapani, asiamies, Vantaa
Thölix, Sari Hannele, yksikön johtaja, Vaasa
Tikka, Ismo Sakari, asiakaspäällikkö, Kerava
Tikkanen, Toini Riitta, lehtori, Espoo
Tiusanen, Lars Olavi, politices magister, S:t Karins
Topp, Pekka Tapani, palvelujohtaja, Vantaa
Torniainen, Leea Aulikki, hankepäällikkö, Espoo
Tornikoski, Saija Irina, suunnittelu- ja logistiikkapäällikkö, Espoo
Tossavainen, Mirja-Maija, johtava työmarkkinalakimies, Kirkkonummi
Tryyki, Päivi Marjaana, sosiaali- ja terveysjohtaja, Sastamala
Tulin, Matti Olavi, toimitusjohtaja, Tampere
Tulonen, Tiina Valpuri, laboratoriokoordinaattori, Hämeenlinna
Tuomaala, Arja Kristiina, johtajaylihoitaja, Vaasa
Tuominen, Kaisa Helena, arvonlisäveroasiantuntija, Helsinki
Tuominen, Taina Katriina, päällikkö, Masku
Tusa, Leo Lauri, rikoskomisario, Rauma
Tuuponen, Juha Tuomas, rikoskomisario, Oulu
Tyynelä, Marjo Susanna, rikoskomisario, –
UUusitalo, Elina Marja Terttu, erityisasiantuntija, Siuntio
Uutela, Veli Pekka, lehtori, Rovaniemi
V WVaajoensuu, Outi Marjatta, kehitysjohtaja, Helsinki
Valkama, Juha, kunnanjohtaja, Uurainen
Valkama, Minna-Maarit, laboratoriopäällikkö, Raahe
Valli, Jyrki Eino Tapani, lakimies, Espoo
Vartiainen, Vuokko Kaarina, erikoistutkija, Helsinki
Wartiovaara, Otso Ville Tapani, vastaava lakimies, Espoo
Wasström, Anders Rudolf, lantbrukare, Snappertuna
Veijonaho, Pekka Jaakko, erikoissuunnittelija, Helsinki
Vesamäki, Unto Kalevi, kaupunginjohtaja, Haapajärvi
Vettenranta, Antti Veikko, johtaja, Espoo
Wiander, Britta Marianne, ylitarkastaja, Loimaa
Viinikka, Annemari, johtava veroasiantuntija, Espoo
Viitanen, Ilkka Petteri, controller, Helsinki
Wikström, Tom Christian, erityisasiantuntija, Karjaa
Villanen, Meeri Marketta, ryhmäpäällikkö, Pirkkala
Vilmusenaho-Nieminen, Liisa, ylitarkastaja, Hyvinkää
Virkamäki, Markku, toimitusjohtaja, Tampere
Virta, Pertti Kalervo, perhepsykoterapeutti, Kemijärvi
Virtanen, Kari Juhani, veroasiamies, Oulu
Virtavuori, Jan, riskienhallintapäällikkö, Helsinki
Witting, Hans Kristian, ympäristö- ja turvallisuuspäällikkö, Helsinki
Vuojamo, Teuvo Tapio, IT-pääarkkitehti, Tampere
Vuokko, Kimmo Arttu, sähkövoimatekniikan insinööri, Espoo
Vuontisjärvi, Tuomo, hautaustoimen päällikkö, Oulu
Vuorio-Mäkinen, Riitta Susanna, hammaslääkäri, Turku
Värri, Leena Inkeri, lakimies, Tampere
Vättö, Jyrki Olavi, kunnossapitopäällikkö, Vantaa
Väänänen, Anne Maria, yliaktuaari, Helsinki
X
YYlikomi, Pia Maria Johanna, kehityspäällikkö, Tampere
Ylönen, Aune Irene, palvelupäällikkö, Niemisjärvi
Yoken, David William, lehtori, Turku
Yrjölä, Reijo Sampo, rakennuttamispäällikkö, Espoo
Z
ÅÅkerla, Pauli Tapio, komisario, Helsinki
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 399
 Alkuun – Till början

Suomen Leijonan ansioristi (SL Ar)
Förtjänstkorset av Finlands Lejons orden (FLO Fk)
AAalinniemi, Päivi, psykologi, Hausjärvi
Aalto, Iiris Elisabet, notaari, Vaasa
Aalto, Jorma Kalervo, vanhempi kehitysinsinööri, Järvenpää
Aho, Jarmo Matti Akusti, maanviljelijä, Pälkäne
Aho, Juhani Erkki, kiinteistöpäällikkö, Jyväskylä
Aho, Minna Alina, graafinen suunnittelija, Espoo
Aho, Ritva Marketta, palvelupäällikkö, Haapajärvi
Ahokas, Sirkka Hellin, kuljetusehtovastaava, Vantaa
Ahola, Jukka Pekka Tapani, tutkimus- ja tuotekehityspäällikkö, Lempäälä
Ahola, Jussi, vanhempi myyntipäällikkö, Valkeakoski
Ahola, Rauno Kullervo, kanavapäällikkö, Helsinki
Ahonen, Sari Johanna, palvelutuotantopäällikkö, Mäntsälä
Ahvenniemi, Erkki Antero, suunnittelija, Jyväskylä
Airola, Väinö Hannu Matias, projektipäällikkö, Helsinki
Alenius, Hannu Antero, toimitusjohtaja, Inari
Alho, Tomi Juhani, tienpidon asiantuntija, Valkeakoski
Alho-Niemi, Kirsti Irene, asiantuntija, Espoo
Alikoivisto, Juha Kaarlo Alarik, liikennekeskuspäällikkö, Rusko
Almond, Anne Katriina, hallinnollinen avustaja, Hyvinkää
Angervuori, Pirjo Aulikki, ympäristönsuojelun asiantuntija, Mikkeli
Antikainen, Jari Matti Olavi, aluevastaava, Kuopio
Anttila, Tuula Aulikki, luottokontrolleri, Helsinki
Aromaa, Mika Veli, kunnossapitoasiantuntija, Helsinki
Aronen, Juha Pekka Tapani, vanhempi pääsuunnittelija, Akaa
Asikainen, Vuokko Unelma, tarkastaja, Vaasa
Asmundela, Saara Inkeri, rikoskomisario, Loppi
Aulaskari, Leena Marjatta, tietopalvelusuunnittelija, Oulu
BBäckström, Carola Maria, bibliotekschef, Korsnäs
Bäckström, Carola Maria, skattesakkunnig, Vanda
CCeder, Jani Tapani, yksikön päällikkö, Helsinki
DDonner, Paul Immanuel, toimitusjohtaja, Parainen
EEerola, Leena Hannele, tiimipäällikkö, Järvenpää
Elho, Jan Herman, järjestelmäasiantuntija, Vantaa
Enbuske, Teija Inga Annina, ohjaaja, Helsinki
Erkinharju, Visakimmo, vuoromestari, Kouvola
Eskonen, Tommi Juhani, palvelupäällikkö, Tampere
FFincke, Pekka Antero, metsäasiantuntija, Hamina
Fonsell-Laurila, Kati Rea Hannele, suunnittelija, Somero
Forsell, Göran Martin, palotarkastaja, Porvoo
Forsström, Lena Marika, yksikön johtaja, Loviisa
Forsten, Paula Elina, viestintäasiantuntija, Pori
GGalkin, Mika Kalevi, erityisasiantuntija, Helsinki
Granholm, Leena-Sisko Katriina, tietoasiantuntija, Espoo
Gullqvist, Stina-Britt Marguerite, chef för småbarnspedagogiken, Korsholm
Gustafsson, Tom Christian Mikael, suunnittelupäällikkö, Helsinki
Göthelid, Carin Margareta, specialredaktör, Esbo
HHaapala, Pekka Juhani, suunnittelun asiantuntija, Kauniainen
Haapala, Pekka Tapani, suunnittelija, Helsinki
Hakala, Anne Maarit, maatalousyrittäjä, Vaasa
Hakkarainen, Jaana Kristiina, palveluesimies, Kuopio
Hakola, Vesa Veli, kiinteistöarvioija, aluejohtaja, Espoo
Halinen, Markku Tapani, operaatiopäällikkö, MMM, Espoo
Halminen, Juha Antero, asiantuntija, Rauma
Hanhinen, Matti Tapio, hankintapäällikkö, Rautavaara
Happonen, Pia-Kristiina, hallinnollinen sihteeri, Helsinki
Harju, Kimmo Tapio, vanhempi myyntipäällikkö, Kangasala
Harju-Jeanty, Tua-Maria, taloushallinnon asiantuntija, Espoo
Hauru, Lassi Tapio, kuljetuspäällikkö, Oulu
Hedman, Sofia, psykolog, Nykarleby
Heikkilä, Harri Juhani, luotsi, Lappeenranta
Heikkilä, Tommi Kristian, kehityspäällikkö, Espoo
Heikkilä, Tommi Tapio, komisario, Oulu
Heikkinen, Auli Marie, suunnitteluinsinööri, Kuopio
Heikkinen, Pekka Eero Vihtori, asiakkuusjohtaja, Jyväskylä
Heikkonen, Terhi Tuulia, asiantuntija, Espoo
Heikola, Petri Juhani, toimitusjohtaja, Taivassalo
Heinijoki, Heikki Seppo Kalevi, liikennealuepalveluiden päällikkö, Helsinki
Heino, Jarmo Juhani, päätoiminen erityisopettaja, Riihimäki
Heino, Tiina Marketta, informaatikko, Helsinki
Heinonen, Marko Olavi, Kodin Terran johtaja, Hämeenlinna
Heinänen, Salla, toiminnanjohtaja, Tuusula
Helin, Marja Anneli, pääjohtajan sihteeri, Helsinki
Hellman, Kirsi Johanna, erityisasiantuntija, Helsinki
Herajärvi, Eija Kaarina, controller, Tornio
Herranen, Teuvo Juhani, geologi, Kruunupyy
Hietaluoma, Hannele, tulliylitarkastaja, Helsinki
Hietamäki, Hannu Emil, maanviljelijä, Parkano
Hietanen, Perttu Eljas, toimitusjohtaja, Korpilahti
Hiltunen, Eeva Riitta Helena, kirjastotoimen ylitarkastaja, Mikkeli
Hissa, Kari Juhani, kehityspäällikkö, Espoo
Honkanen, Sirpa Kaarina, yksikönjohtaja, Vantaa
Hoppari, Sirkka Marketta, terveystarkastaja, Keminmaa
Horppila-Jämsä, Liisa Helena, ylitarkastaja, Muurame
Hottinen, Timo Tapio, aluepäällikkö, Heinävesi
Huikuri, Jouko Ensio, suunnittelun asiantuntija, Kerava
Hulkko, Timo Erik, suunnittelija, Turku
Huovila, Jari Jaakko, prosessiteknologiapäällikkö, Pirkkala
Husu, Mari Helinä, palvelupäällikkö, Lieto
Hutanen, Pasi Juhani, tietohallintopäällikkö, Salo
Hyyryläinen, Pasi Juha Antero, rikosylikonstaapeli, Nurmijärvi
Häkkinen, Kyösti Antero, verstaspäällikkö, Tampere
Häkkinen, Tuija Annikki, tiimipäällikkö, Kotka
Hämäläinen, Jouko Sakari, vanhempi liiketoiminnan kontrolleri, Espoo
Hänninen, Aino Eliisa, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Hänninen, Osmo Tapio, käyttöinsinööri, Imatra
Hänninen, Petri Antero, ylietsivä, Taipalsaari
Härkönen, Jyrki Juhani, koneyrittäjä, Suonenjoki
Härkönen, Pentti Paavo, tulliylitarkastaja, Kotka
Härmälä, Rainer Juhani, suunnittelun asiantuntija, Muurame
IIisakka, Pekka Antero, operaatiopäällikkö, Oulu
Ikola, Simo Hermanni, kehitysjohtaja, Lapua
Illmer, Kari Alfred Ilari, hydrogeologi, Jyväskylä
Iltanen, Marko Armas, ylikonstaapeli, Mynämäki
Immonen, Jari Kalervo, laadunvalvontapäällikkö, Jyväskylä
Isojärvi, Pia Satu Soilikki, projektikoordinaattori, Karjaa
JJaakkola, Tuomo Olavi, asiakkuuspäällikkö, Eurajoki
Jaakkonen, Marja Liisa Anneli, psykologi, Helsinki
Jaakola, Heikki Kalevi, maatalousyrittäjä, Ylivieska
Jaakola, Moira Marita, kehittämiskoordinaattori, Helsinki
Jahnukainen, Jonni Henrik, laatupäällikkö, Espoo
Jalava, Teemu Kalervo, aluemyyntipäällikkö, Helsinki
Jalo, Eija Sinikka, ryhmäpäällikkö, Espoo
Jalonen, Mervi Hannele, ryhmäpäällikkö, Hikiä
Janhunen, Sari Anneli, myyntijohtaja, Pornainen
Jokinen, Eija Liisa Tuulikki, hallinnollinen johtaja, Nummela
Jukkala, Marja Anneli, kaavoitusarkkitehti, Jyväskylä
Juutinen, Veli Ilkka, IT-ryhmäpäällikkö, Kuopio
Juvonen, Otso Uolevi, kaupunginsihteeri, Kalajoki
Jäntti, Esa Juhani, työnsuunnittelija, Vantaa
Jäppinen, Merja Helena, laatupäällikkö, Pieksämäki
Järvinen, Jani-Heikki Juhani, ylitarkastaja, Kerava
Järvinen, Kimmo Juhani, ylikonstaapeli, Lohja
KKaarre, Timo Helmer, projektipäällikkö, Rovaniemi
Kaijala, Leena Riitta, suunnittelija, Kerava
Kaipainen, Pirkko Hannele, tuoteomistaja, Espoo
Kaivosoja, Jaakko Kalevi, IT-päällikkö, Pietarsaari
Kajander, Vesa Pertti, tuotekehityspäällikkö, Nurmijärvi
Kakko, Osmo Ensio, luotsi, Kotka
Kallio, Seppo Tapani, vanhempi kehityspäällikkö, Lahti
Kallioinen, Timo Johannes, johtaja, Tuusula
Kalliokoski, Elina Annikki, palvelupäällikkö, Tuusula
Kallioniemi, Ilkka Antero, asiakkuusjohtaja, Honkajoki
Kallioranta, Matti Petteri, hankepäällikkö, Vantaa
Kallström, Arja-Riitta, aluekehityspäällikkö, Kotka
Kalpa, Tiina Hannele, toimittaja, Nousiainen
Kanerva, Samuli Jouko Tapani, asiakaspalvelupäällikkö, Lappeenranta
Kangas, Birgitta Ann-Mari, verksamhetsledare, Karleby
Kangasniemi, Paula Ilona, tietoasiantuntija, Rovaniemi
Kankaristo, Pirjo Birgitta, talouspäällikkö, Raisio
Kankola, Simo Tuomas Tapio, johtaja, Helsinki
Kanniainen, Ville Sakari, asiantuntija, Jyväskylä
Kantola, Harri Tapio, koestusasiantuntija, Vaasa
Karell, Anne Johanna, asuntorahoitusjohtaja, Espoo
Karjalainen, Sirpa Hannele, rahoituspäällikkö, Kuopio
Karjaluoto, Marjo Kaarina, tulliylitarkastaja, Vantaa
Karkkulainen, Tarja Hannele, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Karkoski, Anne Susanna, veroasiantuntija, Varkaus
Karlsson, Patrik Allan, kommissarie, Helsingfors
Karppinen, Heljä Kirsi-Leena, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Karppinen, Veijo Viljo, taksiautoilija, maanviljelijä, Nurmes
Karvonen-Köykkä, Auli Helena, erikoisasiantuntija, Muhos
Kasanen-Talvitie, Marja, laatu- ja turvallisuuskoordinaattori, Jämsänkoski
Kauhanen, Ari Veli Tapani, projektipäällikkö, Helsinki
Kaukiainen, Seppo Tapani, vanhempi projektipäällikkö, Järvenpää
Kekki, Petri Tapio, vuoropäällikkö, Pori
Kemppainen, Tarja Irmeli, asiantuntija, Humppila
Kemppi, Leena, tuottaja, Helsinki
Keränen-Kultanen, Minna, suunnittelija, Joensuu
Kesti, Karri Johannes, järjestelmäasiantuntija, Helsinki
Ketola, Pete Pertti Pellervo, nuorisotyönjohtaja, Seinäjoki
Kiljunen, Kyösti Heikki Antero, metsäasiantuntija, Mikkeli
Kinnunen, Sisko Anneli, terveydenhoitaja, Kuhmo
Kirjavainen, Riitta Kaarina, erityisasiantuntija, Lieto
Kivivirta, Kirsi Hannele, keramiikkataiteilija, Helsinki
Knaapi, Outi Maria, markkinointipäällikkö, Naantali
Kohonen, Kirsi Johanna, nuorisotoimen ylitarkastaja, Mäntyharju
Kohosalmi, Jukka Tapani, projektipäällikkö, Kouvola
Kohtala, Jyrki Juhani, tuotekehityspäällikkö, Kouvola
Kohvakka-Turja, Leena Marjatta, kaupunginvaltuutettu, Lappeenranta
Koivumäki, Jouni Mikael, tuotetukipäällikkö, Ylöjärvi
Kontkanen, Outi Elina, maksuliikepäällikkö, Rusko
Konttaniemi, Kati Kyllikki, erityisasiantuntija, Helsinki
Koponen, Merja Tuulikki, operaatiopäällikkö, Tohmajärvi
Koppanen, Kari Juhani, ylikonstaapeli, Lempäälä
Korhonen, Hannu Matti, palvelukodin johtaja, Rautalampi
Korhonen, Ilpo Tapani, suunnittelun asiantuntija, Joensuu
Korhonen, Ritva Marketta, pääsuunnittelija, Vantaa
Korhonen, Terho Veli Tapio, komisario, Jyväskylä
Korhonen-Mattila, Ritva, sosionomi, HuK, Tampere
Korkiakoski, Outi Kaarina, palveluesimies, Vaasa
Korpela, Pasi Anssi, palomestari, Taipalsaari
Korpela, Sari Mari Jaana, veroasiantuntija, Helsinki
Korpinen, Marko Atte Kalevi, tuotemyyntipäällikkö, Hollola
Kortesoja, Hanna-Maria, yrittäjä, toimitusjohtaja, Lapua
Koski, Juha Tapani, asiantuntija, Seinäjoki
Koskiaho, Anu-Susanna, käräjäsihteeri, Pirkkala
Kosonen, Sirkku Kaarina, ylietsivä, Helsinki
Kovanen, Marko Tapani, turvallisuusasiantuntija, Vantaa
Krasniqi, Heli Titta Katariina, henkilöstöpalvelupäällikkö, Vantaa
Kristiansson, Tina Carola Helena, ympäristösuunnittelija, Vantaa
Kröger, Erkki Juhani, pääanalyytikko, Vantaa
Kujala, Hannu Heikki Kalervo, maankäyttöpäällikkö, Nurmijärvi
Kujanpää, Katri Elina, yrittäjä, Kankaanpää
Kulin, Kaarina, osastosihteeri, Helsinki
Kumpuniemi, Tanja Helena, ketjupäällikkö, Helsinki
Kunnari, Pirjo Hannele, aluekehityksen hallintopäällikkö, Rovaniemi
Kuntsi, Jarmo Tapani, tulliylitarkastaja, Hamina
Kuoppala, Kirsi Tuuli Marjatta, henkilöstöpäällikkö, Vantaa
Kuoremäki, Timo Kalevi, vanhempi suunnittelija, Vantaa
Kuosmanen, Timo Kalevi, suunnitteluryhmän esimies, Hyvinkää
Kupiainen, Mika Tom Juhani, palotarkastusinsinööri, Valkeakoski
Kurki, Jorma Antti Johannes, pääsuunnittelija, Hämeenlinna
Kurman, Silja-Britt Yvonne, toimistopäällikkö, Kaarina
Kuronen, Piia, suunnittelija, Vantaa
Kurula, Pentti, perhetukikeskuksen esimies, Järvenpää
Kuusisto, Kari Kalervo, tiimiesimies, Rauma
Kuusisto, Minna Elisa, erityisasiantuntija, Loimaa
Kyrö, Jari Kaarlo, suspensiopäällikkö, Helsinki
Kyrö, Veikko Tapio, veroasiantuntija, Oulu
Kähärä, Helena Annukka, työvoimapalveluasiantuntija, Joensuu
Kännö, Liisi Marketta Anneli, valtiotieteen maisteri, Helsinki
Kärenlampi, Matti Antero, tuotepäällikkö, Tampere
Kärki, Ella Katariina, yrittäjä, Nurmes
Kärkkäinen, Arto Pekka, tarkastaja, Kirkkonummi
Käsmä, Esa Tapio, suunnittelija, Mikkeli
LLaakso, Eija Inkeri, vanhempi asiantuntija, Helsinki
Laakso, Ilkka Sakari, kehitys- ja tekninen asiakaspalvelupäällikkö, Oulu
Laaksonen, Jaana Kaarina, palvelupäällikkö, Paimio
Laaksonen, Lasse Tapio, käynnissäpitoinsinööri, Tampere
Laasonen, Mika Markus, johtava verkkoasiantuntija, Helsinki
Lahti, Timo Uolevi, rikosseuraamusesimies, Pello
Lahtinen, Kimmo, järjestelmäasiantuntija, Vantaa
Lahtinen, Marja-Leena, aluearkkitehti, Tampere
Laine, Minna Anneli, tuotantovastaava, Vantaa
Lakka, Kimmo Antero, tulliylitarkastaja, Lappeenranta
Lampi, Jukka Matti, tilastotutkija, Helsinki
Lampinen, Teija Elina Kristiina, palvelupäällikkö, Lahti
Lankinen, Reijo Juha Petteri, prosessipäällikkö, Lempäälä
Larikka, Teija Hannele, aluemyyntipäällikkö, Raahe
Lassi, Tina Anneli, viestintäasiantuntija, Helsinki
Lassila, Erkki Matti, toimitusjohtaja, Veteli
Lassila, Erkki Tapani, asiakasvastuullinen johtaja, Seinäjoki
Laukkanen, Tommi Olavi, tulliylitarkastaja, Tornio
Laulaja, Tuula, yksikönpäällikkö, Vaasa
Lehtinen, Armi Birgitta, vammaispalvelupäällikkö, tulosaluejohtaja, Jämsä
Lehtinen, Kari Tapani, tietohallintopäällikkö, Kaarina
Lehtinen, Pasi Juhani, IT-kehityspäällikkö, Helsinki
Lehtola, Timo Samuli, kehitysinsinööri, Järvenpää
Lehtonen, Jyrki Johannes, tekninen päällikkö, Espoo
Lehtonen, Katja Leena Kristiina, strateginen viestintäasiantuntija, Rauma
Lehtorinne, Raija Sinikka, viestintäpäällikkö, Rauma
Leivo, Eija Annikki, kirjastotoimenjohtaja, Inari
Lemettinen, Tauno Ilmari, hankintavastaava, Jyväskylä
Lemmetyinen, Jukka, asemaverkoston kehittämistiimin päällikkö, Espoo
Lempiäinen, Sari Tuulikki, tulliylitarkastaja, Järvenpää
Lepistö, Vesa Tapio, asiakkuusjohtaja, Helsinki
Leporanta, Lasse Petteri, laatuvastaava, Lahti
Leppäharju, Marja Ursula, koordinaattori, Espoo
Leppänen, Reijo Johannes, toimittaja, Ikaalinen
Lettojärvi, Kaisa Marketta, veroasiantuntija, Orimattila
Levänen, Liisa Marjatta, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Liimakka, Jukka Tapani Herman, hätäkeskustietojärjestelmän aluepääkäyttäjä, Vaasa
Liljedahl-Lund, Yvonne Marie, tekniska verkets chef, Pedersöre
Lillia, Jaana Tuula Hannele, asiakkuusjohtaja, Kokkola
Lindblom, Pasi Yrjänä, tutkimusteknikko, Riihimäki
Lindholm, Jari Pekka Olavi, komisario, Jyväskylä
Lindroos, Pirkko, osastonhoitaja, Lahti
Lindström, Tomas Leif Erik, ylitarkastaja, Vaasa
Lintilä, Anu Irmeli, vastaava toiminnanohjaaja, Helsinki
Lintinen, Maarit Hannele, palveluesimies, Kangasala
Lipponen, Sami Kalle, tutkija, Turku
Lipsanen, Päivi Riitta Helena, tietoasiantuntija, Helsinki
Loikkanen, Risto Tapani, aluevastaava, Hämeenlinna
Luhtala, Mika, asiantuntija, Turku
Lunden, Jorma Antero, luotsi, Vantaa
Lynch, Virpi Maarit Helena, projektikonsultti, Irlanti
Lyyski, Anna-Riikka, myyntipäällikkö, Vaasa
Länsikallio, Paula, tietohallinnon asiantuntija, Espoo
Lönnfors, Carola Ingegerd, asiantuntija, Porvoo
MMaasalo, Jussi Matti, tekninen päällikkö, Kurikka
Malin, Kimmo Tapani, yliopisto-opettaja, HTM, Kuhmoinen
Malinen, Heikki, rakennusmestari, Helsinki
Malkki, Sirpa Marjatta, psykologi, Kitee
Mannila, Leena Hannele, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Mansikkamäki, Satu, projektipäällikkö, Tampere
Marin, Anna Maarit, liikepaikkapäällikkö, Helsinki
Markela, Marko Juhani, hallinto- ja talousjohtaja, Rauma
Markkanen, Kyösti Herman, ryhmäpäällikkö, Muhos
Markkanen, Outi-Marja, sosiaalityön johtaja, Äänekoski
Martelin, Anna-Maija, psykologi, Espoo
Marttila, Marja Leena, vastaava farmaseutti, Tuusula
Mattila, Tiina Anneli, ylitarkastaja, Hämeenlinna
Matturi, Ulla Maarit, Luontokeskuksen hoitaja, Liminka
Mehtonen, Saija Maria, asiantuntija, Helsinki
Mehtälä, Marko Ensio, tiiminvetäjä, Tornio
Metsola, Seppo Olavi, palvelupäällikkö, Vaasa
Miettinen, Ari-Petri, reaktori-insinööri, Rauma
Mikkola, Miia Leena, ylitarkastaja, Kokkola
Mikkola, Terhi Elina, suunnittelija, Helsinki
Mikkola-Ahokas, Anu, hankepäällikkö, Vantaa
Mikkonen, Pasi Juhani, toimitusjohtaja, Pihtipudas
Mikola, Miikka Tapani, myyntipäällikkö, Jyväskylä
Moisio, Paula Kaarina, ylitarkastaja, Tuusula
Molander, Staffan Kurt Anders, verkställande direktör, Jakobstad
Montonen, Tiina Leena Linnea, päiväkodinjohtaja, Kotka
Murtoniemi, Raimo Tapio, asiakkuuspäällikkö, Vimpeli
Mussalo, Atte Jorma Juhana, hallinnollinen avustaja, Nummela
Myllykoski, Nina Marie, ympäristöasiantuntija, Kaarina
Myllymäki, Jarmo Olavi, palomestari, Raahe
Myllärinen, Marja-Leena, verotarkastaja, Nokia
Myyry, Jari Ensio, kehityspäällikkö, Joensuu
Mäenpää, Jouni Antero, vakuuttamisen erityisasiantuntija, Järvenpää
Mäkelä, Pekka Seppo, nuorisopalvelupäällikkö, Vantaa
Mäkinen, Jari Kristian, johtaja, Helsinki
Mäkiranta, Jaana Kristiina, psykologi, Kauhajoki
Määttä, Harri Antero, suunnittelu- ja käyttöönottopäällikkö, Oulu
Määttä, Tapio Petteri, maanviljelijä, Nurmes
NNaamanka, Janne Samuli, sisustusarkkitehti, Espoo
Naumanen, Tuula Kaarina, asiakasvastuullinen johtaja, Kirkkonummi
Niemelä, Paula Maria, palvelupäällikkö, Raahe
Niemi, Jani Petri Tapani, ylikonstaapeli, Akaa
Nieminen, Anne Maarit Hannele, asiakasvastuullinen johtaja, Heinola
Nieminen, Kari Juhani, kategoriapäällikkö, Järvenpää
Nikkari, Jaana Maria, viestintäjohtaja, Vaasa
Nikkari, Tuija Marketta, viestintäasiantuntija, Laihia
Nissinen, Mauri Pekka Tapani, asiantuntija, Mikkeli
Nousiainen, Aimo Antero, tarkastusinsinööri, Järvenpää
Nousiainen, Elvi Irene, HR-asiantuntija, Kiuruvesi
Nousiainen, Risto Eljas Antero, maanviljelijä, Pielavesi
Nuorala, Aili Maria, vanhustyön asiantuntija, Alavieska
Nurminen, Matti Juhani, pääsuunnittelija, Kangasala
Nyholm, Glenn Fredrik Michael, försäljningsutvecklingschef, Malax
Näyhö, Päivi Kristiina, tietoasiantuntija, Helsinki
OOhralahti, Juha Ilmari, asiakasvastuullinen pankinjohtaja, Lempäälä
Oja-Lipasti, Eeva Maarit Kaarin, henkilöstöpäällikkö, Espoo
Olva, Anne-Kaisa Anita, kiinteistöpäällikkö, tulosalueen johtaja, Kuusamo
Ontto, Ossi Juhani, insinööri AMK, Seinäjoki
Orrenmaa, Margit Hannele, rehtori, Seinäjoki
PPaakki, Osmo Tapani, laadunvarmistuspäällikkö, Kerava
Paalanen, Heikki Olavi, verotarkastaja, Tampere
Paavola, Ilkka Lauri, pääsuunnittelija, Vantaa
Pajanen, Kaisa Liisa, tiimipäällikkö, Helsinki
Pajari, Minna, talouspäällikkö, Espoo
Pajula, Maija-Liisa, johtava sosiaalityöntekijä, Seinäjoki
Pakkanen, Lassi Kullervo, myyntijohtaja, Hollola
Palenius, Tapio Kustaa, turvallisuusasiantuntija, Vantaa
Palokangas, Juha, valmiuspäällikkö, Helsinki
Palve-Kaunisto, Leena Helena, palveluvastaava, Järvenpää
Parviainen, Juha Tapani, palvelupäällikkö, Espoo
Parviainen, Jukka Tapio, meijeriteknikko, Janakkala
Pasanen, Jari Kalevi, telasuunnittelun päällikkö, Petäjävesi
Pasanen, Unto Olavi, talouspäällikkö, Puumala
Patrakka, Kimmo Tapani, erityisasiantuntija, Vantaa
Pellas, Stefan Sven Bertil, jaktchef, Maxmo
Pelli, Markku Olavi, markkinointi- ja myyntijohtaja, Tampere
Pelo, Kristian Edvard, konsernin prosessiomistaja, Kerava
Peltola, Raimo Henrik, veroasiantuntija, Helsinki
Peltoniemi, Esko Sakari, maanviljelijä, Haapajärvi
Pelttari, Päivi Mirjami, asiakaspalvelupäällikkö, Sastamala
Pentti, Anne Kyllikki, tietokirjailija, toimitusjohtaja, Naantali
Penttilä, Iiris, yhteyspäällikkö, Oulu
Perälampi, Paula Elisa, hallintojohtaja, Alavus
Perälä, Kari Kaarlo Tapani, pääsuunnittelija, Tampere
Pessi, Paula Helena, tiiminvetäjä, varapääsihteeri, Helsinki
Peura, Anne Maritta, sosiaalityöntekijä, Laukaa
Pihanen, Juha Tapani, tuottaja, hallituksen puheenjohtaja, Hollola
Pihjala, Salme Inkeri, riskienhallintapäällikkö, Espoo
Piili, Leila Maritta, hallintojohtaja, Ylivieska
Piippanen, Reijo Tapio, myyntijohtaja, Jyväskylä
Piispanen, Merja Anneli, prismajohtaja, Tuusula
Pikkarainen, Eeva Marjatta, toiminnanjohtaja, Kuhmo
Pitkäranta, Juhani Antero, maatalousyrittäjä, Seinäjoki
Pohjolainen, Rita, kielenkääntäjä, johdon assistentti, Helsinki
Poikolainen, Antti Sakari, kehityspäällikkö, Jyväskylä
Poti, Jorma Yrjö Kalevi, kiinteistönhoitaja, yrittäjä, Jämsä
Poti, Kari Veijo Tapio, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Vantaa
Puhakka, Pirkko Liisa, asiantuntijatiimin tiimipäällikkö, Polvijärvi
Pulkkinen, Toivo Kalevi, ryhmäpäällikkö, Vantaa
Pullinen, Ari Juhani, komisario, Janakkala
Puntila, Marjaana, veroasiantuntija, Tampere
Puumala, Sanna Johanna, kehittämisasiantuntija, Alavus
Puustinen, Raimo Pekka, tehdasratkaisujen teknologiapäällikkö, Nurmijärvi
Pyhähuhta, Tommi, asiakkuuspäällikkö, Helsinki
Pääkkönen, Pirjo Tuulikki, kehittämisasiantuntija, Helsinki
Pöysti, Eija Sisko Anita, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Q
RRajala, Päivi Helena, ryhmäpäällikkö, Jyväskylä
Rajamäki, Maria Annikki, osastonhoitaja, Seinäjoki
Rantala, Hanne Susanna, viestintäpäällikkö, Seinäjoki
Rantanen, Harri Tapani, tiimiesimies, Laitila
Rantanen, Mervi Katariina, psykologi, Helsinki
Rautiainen, Salme Susanna, ylitarkastaja, Helsinki
Rautiala, Piia Maarit, kirjastonhoitaja, Espoo
Reima, Anne Maija-Leena, yksikönjohtaja, Helsinki
Reinikainen, Lasse Tapio, järjestelmäasiantuntija, Espoo
Rekonen, Ulla Maija, palvelujohtaja, Jyväskylä
Riihimäki, Juha, vanhempi tutkija, Hämeenlinna
Riissanen, Markku Juhani, tuoteomistaja, Porvoo
Ringbom, Reijo Pentti Juhani, kunnossapitopäällikkö, Rauma
Ristola, Reetta Helinä, operatiivinen päällikkö, Espoo
Rosenlund, Marcus Johan, redaktör, Esbo
Ryynänen, Hannu Olavi, raportointiasiantuntija, Espoo
SSaanilahti, Kimmo Kalevi, suunnittelupäällikkö, Tampere
Saarenpää, Jukka Tapani, tutkimuspäällikkö, Helsinki
Saari, Jukka Tapio, kuvataiteen lehtori, Akaa
Saarimäki, Joni Jouni Matias, komisario, Turku
Sahikoski, Aira Helena, hallintosihteeri, Helsinki
Saksa, Tom Elis, koordinator, Karleby
Salo, Rauno Matti, tutkimusinsinööri, Ylivieska
Salonen, Esa Elias, rikosseuraamusesimies, Hämeenlinna
Salonen, Timo Olavi, projektihankintapäällikkö, Naantali
Sampo, Katri Anita, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Samulin, Matts Henrik, jordbrukare, Pedersöre
Santaholma, Anna Katja, erikoistutkija, Helsinki
Santanen, Paula Helena, erityisluokanopettaja, Loimaa
Saranpää, Tarja Tellervo, palveluesimies, Tampere
Saukkonen, Ritva Annikki, hallinnollinen avustaja, Espoo
Savander-Hämäläinen, Anu, palvelujohtaja, Espoo
Savolainen, Arto Tapio, osastoinsinööri, Tammela
Savolainen, Juha, jakelupäällikkö, Vantaa
Savolainen, Kai Markus, farmaseutti, Utajärvi
Savolainen, Mika Tapio, ylitarkastaja, Kokkola
Savolainen, Tuula Anneli, johtava terveystarkastaja, Espoo
Savolainen, Veli Juhani, riskipäällikkö, Siilinjärvi
Savonius-Makkonen, Anna-Maria, redaktör, Esbo
Seitajärvi, Juha Pekka, tutkija, Helsinki
Seppälä, Aku Jorma Akseli, koulutussuunnittelija, Helsinki
Seppälä, Ritva Anneli, johtava sosiaalityöntekijä, Kouvola
Shor, Milla Kristiina, osastosihteeri, Helsinki
Siekkinen, Antti, tuotantoinsinööri, Suolahti
Sihvonen, Mervi Irmeli, kanavapäällikkö, Helsinki
Siitonen, Juha Jouko Tapani, vanhempi kehityspäällikkö, Hyvinkää
Silkkari, Marja-Leena Tuulikki, projektikoordinaattori, Orimattila
Sillanpää, Anu Kirsi-Maria, tuotantosuunnittelija, Vantaa
Sinisalo, Kimmo Juhani, projektijohtaja, Helsinki
Sipilä, Elvi Kaisa Annikki, johtaja, Alavieska
Sipponen, Jukka Kalevi, prosessiasiantuntija, Lapinlahti
Sjöblom, Kristian Mikko Jalmari, suunnittelupäällikkö, Perttula
Sjöstrand, Ingela Elisabeth, barnomsorgschef, Mariehamn
Sjövall, Susanne, avdelningsskötare, Mariehamn
Smolander, Hannu Pekka, maanviljelijä, Tuusniemi
Snickeri, Henri Mikael, ylietsivä, Espoo
Sonninen, Osmo Heikki Elias, asiakkuusjohtaja, Helsinki
Sorvali, Nicky Tapani, tuoteomistaja, Tuusula
Soudunsaari, Raimo Matias, vanhempi projektipäällikkö, Kerava
Suhonen, Ari Olavi, ICT-järjestelmäasiantuntija, Mikkeli
Sundman, Lisa Katarina, överskötare, Vasa
Sundquist, Hans Kristian, producent, Helsingfors
Suominen, Marja Tuulikki, palveluesimies, Espoo
Suoperä, Antti Ilmari, suunnittelija, Porvoo
Särestöniemi, Liisa Marja, suunnittelija, Salo
TTaka, Miiko Anneli, päätoiminen erityisopettaja, Jyväskylä
Tallila, Timo Antti, perusturvajohtaja, Hämeenkyrö
Talvala, Leo Tapio, tulliylitarkastaja, Lappeenranta
Tamminen, Timo Juhani, kirjastotoimenjohtaja, Kangasala
Tervaniemi, Mikko, maanviljelijä, Mänttä-Vilppula
Tikkala, Soile Maarit, ryhmäpäällikkö, Kempele
Timonen, Tarja Anneli, suunnittelija, Espoo
Toivanen, Aki Juhani, johtava palotarkastaja, Salo
Toivola, Mika Petri, tuote- ja kemikaaliturvallisuuden asiantuntija, Eurajoki
Toivonen, Anne-Irene Marjut, HR-asiantuntija, Hyvinkää
Toivonen, Jari Arvo Pekka, päällikkö, Hyvinkää
Tolonen, Pasi Tapani, toimialajohtaja, Kajaani
Toropainen, Katri Susanna, alusliikenneohjaaja, Helsinki
Torppa, Jussi Aarne Ensio, toimitusjohtaja, Veteli
Tuikkala, Olli-Pekka, vanhempi IT-palvelupäällikkö, Niemisjärvi
Tuominen, Marika Karoliina, psykologi, Helsinki
Tuominen, Sari Sinikka, asiantuntija, työkykykoordinaattori, Helsinki
Tupeli, Juha Olli, rakennusmestari, Seinäjoki
UUkkonen, Aki-Veikko, luokanopettaja, rehtori, Eura
Ukskoski, Anni Kristiina, koulutusasiantuntija, Järvenpää
Uusitalo, Anne Aino Mirjami, tietoasiantuntija, Vantaa
Uusitalo, Petri Henrik, kenttäpäällikkö, Urjala
V WVaahtoniemi, Jussi Kaarlo Matias, ylikonstaapeli, Lapua
Vaattovaara, Marita Karin, verotarkastaja, Rovaniemi
Vadén, Veli-Matti, vastaava suunnittelija, Hyvinkää
Vainio, Lea Marika, sovellusasiantuntija, Nummela
Vakkuri, Jarmo Armas, vanhempi tuotannon kontrolleri, Tampere
Valli, Martti Juhani, asiantuntija, Helsinki
Valpas, Paula Helena, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Tolkkinen
Valtola-Himanen, Kaarina, suunnittelun asiantuntija, Espoo
Vanhamäki, Katri Marjaana, kuoronjohtaja, MuM, Helsinki
Varis, Ari Veikko, maanviljelijä, Pyhäjärvi
Varjola, Juha Antti, turvallisuusasiantuntija, Nastola
Vauhkonen, Tarja Kaarina, henkilöstöasiantuntija, Kuopio
Vehkaluoto, Pirkka Kalevi, asiakaspäällikkö, Helsinki
Vehmanen, Jukka Matti, toimittaja, Turku
Weman, Jari Tapani, myyntipäällikkö, Vantaa
Wendelin, Mika Juhani, tuoteturvallisuusjohtaja, Kirkkonummi
Vento, Jari Juhani, koneyrittäjä, Rautjärvi
Vesalainen, Risto Heikki, palotarkastaja, Tuusula
Vihervä, Maria Kristiina, controller, Helsinki
Viitasalo, Mauri Antero, automaatiotekniikan pääinsinööri, Rauma
Vilén, Heta Maarit, yritysyhteistyökoordinaattori, Kouvola
Villa, Markku Tapio, suunnittelupäällikkö, Lappeenranta
Winter, Jyrki Olavi, ohjaaja, Helsinki
Viri, Jouni Ensio, rakennuttajapäällikkö, Tampere
Virkkala, Pertti Juhani, kiinteistöpäällikkö, Kokkola
Virtanen, Jaakko Ilkka Kristian, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi
Visuri, Mika, taloussuunnittelija, Oulu
Voutilainen, Sanna Elina, toiminnanjohtaja, Raisio
Vuopio, Mirja Elina, erityisasiantuntija, Pello
Vuori, Pia Marita, toimitusjohtaja, Hattula
Vuorinen, Kimmo Ilari, ryhmä- ja järjestelmäpäällikkö, Tampere
Väliaho, Arja Tuulikki, talousjohtaja, Soini
Välimäki, Ilkka Juhani, arkistotutkija, Helsinki
X
YYlikauma, Hilkka Alina, tuotannonsuunnittelija, Haapavesi
Yli-Korpela, Juha Mikko Tapio, metsäopetuksen lehtori, Perho
Ylinen, Janne Kristian, rikosseuraamusesimies, Laihia
Yliniemi, Anne Sisko Irmeli, toimintopäällikkö, Nummela
Ylinikkilä, Hilkka-Liisa, laskenta-asiantuntija, Valkeakoski
Ylipaasto, Petri Antero, kehittämispäällikkö, Porvoo
Yli-Parri, Juha Paavo Kustaa, yrittäjä, Punkalaidun
ZZweygberg, Merja Hannele, skannauskeskuksen päällikkö, Riihimäki
ÅÅberg, Päivi Outi Hannele, apulaisrehtori, Forssa
Åsvik, Mikael Andreas, jordbrukare, Kronoby
Ä
ÖÖsterlund, Bengt Runar Alfons, yrittäjä, Lappohja
Yhteensä – Sammanlagt: 506
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein (SVR M I kr)
Medalj av I klass med guldkors av Finlands Vita Ros’ orden (FVR M I gk)
AAaltio, Kati Mirjam, palvelupäällikkö, Nurmijärvi
Aamuvuori, Antti Markus, rikosylikonstaapeli, Kuopio
Aarnio, Soile Tiina, maaseutuasiamies, Alajärvi
Aarnivuo, Jussi Antero, ympäristöasiantuntija, Helsinki
Ahola, Antti Pekka Johannes, myymäläpäällikkö, Seinäjoki
Ahola, Jyrki Valfrid, maanviljelijä, Pälkäne
Ahola, Leena Katri Kristiina, henkilöstöpäällikkö, Forssa
Ahonen, Veli-Matti, vapaa-aikaohjaaja, Miehikkälä
Aikio, Riitta Helena, tutkimushallinnon suunnittelija, Helsinki
Alahautala, Osmo Elias, maaseutuyrittäjä, Alavieska
Ala-Katara, Severi Matias, yrittäjä, Kihniö
Alamäki, Antti Juhani, asiakaspäällikkö, Oulu
Alanne, Sirja Pauliina, osastosihteeri, Helsinki
Alén, Sirpa Satu Sinikka, kirjaamisasiantuntija, Lohja
Alenius, Sinikka Marita, sosionomi, Pori
Ali-Löytty, Timo Juhani, työnjohtaja, Vesilahti
Alkkiomäki, Jari Olavi, suunnitteluasiantuntija, Kihniö
Andsten, Tero, korjaamopäällikkö, Lohja
Anjas, Paula Annikki, veroasiantuntija, Oulu
Antinjuntti, Erkki Ilmari, ylikonstaapeli, Tornio
Anttila, Jani Petri Juhani, ylikonstaapeli, Turku
Arbelius, Tarja Kaarina, yrittäjä, Kiuruvesi
Arpiainen, Auli Maarit, esimies, Virrat
Astrén, Antti Johannes, toiminnanjohtaja, Tampere
Aurela, Airi Anita, hallinnollinen avustaja, Helsinki
BBackman, Thomas Carl-Johan, maskintekniker, Borgå
Backmansson, Karl Christian, istuntoteknikko, Espoo
Bengs, Björn Kenneth, global produktchef, Korsholm
Bergendahl, Jennie Christina, inspektör, Mariehamn
Björklund, Helena, sairaanhoitaja, Raisio
Bobacka, Sten Johannes, verkställande direktör, Larsmo
Bom, Kati Johanna, ratkaisuasiantuntija, Hyvinkää
Boren, Jukka Tapio, asiantuntija, Vaasa
Brokvist, Hannele Elma Inkeri, tarkastaja, Maalahti
Bruun, Tapio, hankintaesimies, Kuopio
Brännare, Anna-Leena, opettaja, Vihti
Bäcklund, Kai Jukka, mittauspäällikkö, Helsinki
CCarlberg, Yvonne Maria, hälsovårdare, Raseborg
DDahlbacka, Johan Mikael, toimitusjohtaja, Kokkola
Djuric, Goran, esimies, Vantaa
EEinola, Ari Matti, sähkösuunnittelija, Tampere
Ekblom, Anna-Lisa, sjukskötare, Geta
Ekman, Terhi Leena, kirjanpitäjä, Mikkeli
Elovirta, Eeva Maija, rekisteröintiasiantuntija, Espoo
Emet, Ronnie, paloesimies, Pietarsaari
Erharuyi, Kirsti Marjatta, asiantuntija, Espoo
Eriksson, Kjell Kristian Vilhelm, överkonstapel, Jomala
Erlands, Kaj Henrik, maatalousyrittäjä, Teuva
Eronen, Minna Johanna, lainkäyttösihteeri, Kuopio
Ervonen, Erja Annikki, laboratorioteknikko, Kokkola
Eskelinen, Sari Johanna, sairaanhoitaja, Valkeakoski
Eskola, Eija Liisa, osastonhoitaja, Kangasala
FFinholm, Lena Katarina, kundbetjäningschef, Korsholm
Finni, Päivi Sirkku, lupainsinööri, Seinäjoki
Flemming, Jan Erik Vilhelm, inspektör, Korsholm
Flittner von, Aila Inkeri, farmaseutti, Helsinki
Forsman, Linda Johanna, planerare, Esbo
Furu, Johanna, sjukskötare, Jomala
Fält, Erkki Juhani, vanhempi järjestelmäasiantuntija, Tampere
GGranfors, Nils-Erik, operaatioasiantuntija, Äänekoski
Grenman, Erkki Olavi, liikenneohjaaja, Lahti
Grip, Saara Kaisa, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Grönholm, Maria Gunilla, johdon assistentti, Porvoo
Grönlund, Pia Kristiina, perintäsihteeri, Tampere
HHaakana, Vesa Pekka, asiakasvastuullinen myyntijohtaja, Helsinki
Haanpää, Hannakaisa, ateria- ja siivouspalvelupäällikkö, Kangasala
Haapahuhta, Pentti Eero Juhani, kaupunginvaltuuston jäsen, Sastamala
Haapala, Juha Pekka, sovellussuunnittelija, Espoo
Haapasaari, Saara Anneli, apulaisosastonhoitaja, Vantaa
Haavisto, Jukka Tapio, laatu- ja ympäristöpäällikkö, Salo
Haavisto, Marjo Aulikki, sairaanhoitaja, Valkeakoski
Hackspik-Tuomisto, Merja, luottamusmies, Kangasala
Hagström, Kaj Rudolf, serviceingenjör, Vasa
Haikola, Juha Olavi, tutkimusteknikko, Lappeenranta
Haiminen, Merja Helena, myyntipäällikkö, Lappeenranta
Hakala, Jari Tapani, aluemyyntipäällikkö, Pori
Hakkarainen, Alma Hillevi, sairaanhoitaja, Espoo
Hakkarainen, Erja Marketta, toimitusjohtaja, Lahti
Halmela, Henri Untamo, ylikonstaapeli, Kangasala
Halonen, Heikki Juha Pekka, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Hammar, Pasi Tapio, tekninen asiantuntija, Uusikaupunki
Hanninen, Tuula Katriina, marketpäällikkö, Sammatti
Hanski, Vesa Juhani, ylikonstaapeli, Turku
Harmaala, Pekka Panu, järjestelmäasiantuntija, Lohja
Hartikainen, Jarmo Pekka, aluepäällikkö, Leppävirta
Hasanen, Sirpa Helena, johdon sihteeri, Vantaa
Hassinen, Sirkka Tarja Elina, taksiyrittäjä, Ilomantsi
Hassinen, Tarja Marjukka, palvelupäällikkö, Helsinki
Haverinen, Jarmo Sakari, kihlakunnanulosottomies, Siuntio
Heikkinen, Riitta Marjatta, ohjaaja, Oulu
Heikkinen, Urpo Olavi, maatila-asiantuntija, Kempele
Heikkurinen, Raija Anneli, lähetyssihteeri, Lahti
Heimberg, Ulf Mikael, utbildare, Raseborg
Heino, Jorma Johannes, ICT-palvelupäällikkö, Espoo
Heinola, Reijo Kalevi, maksatusasiantuntija, Oulu
Heinonen, Jaakko Kalevi, tarkastaja, Mikkeli
Heinonen, Jorma Tapani, asiakasvastuullinen johtaja, Tampere
Heinäaho, Inka-Maija, kirjanpitäjä, Helsinki
Heinämaa, Hannu Juhani, tarkastaja, Tammela
Helanummi, Kaisa Marjanne, suunnittelupäällikkö, Keminmaa
Helenius, Jari Juhani, veroasiantuntija, Tampere
Helin, Eva Maria, henkilöstösuunnittelija, Helsinki
Helisten, Sirkka Liisa, varhaiskasvatuksen johtaja, Joensuu
Helkala, Marita Kristiina, palveluesimies, Kouvola
Hellgrén, Jussi Tapani, linja-autonkuljettaja, Kihniö
Hellström, Guy Karl Emil, erikoisnaamioitsija, Helsinki
Hellund, Stefan Jan Henrik, vägmästare, Pedersöre
Helminen-Savonjousi, Kristiina, tiedottaja, Tampere
Herlevi, Marjo Helena, asiantuntija, Orimattila
Heurlin, Eeva Inkeri, kaupunginvaltuutettu, Paimio
Hietala, Sari Maaria, kihlakunnanulosottomies, –
Hietalahti, Tapio Niilo, taksiyrittäjä, Kittilä
Hietanen, Satu, toimitusjohtaja, Hausjärvi
Hietikko, Anita Anneli, marketpäällikkö, Kankaanpää
Hiltunen, Antti Jarmo Tapio, metsäasiantuntija, Iisalmi
Hiltunen, Hanna Mari, tarkastaja, Oulu
Hiltunen, Raimo Tapio, operaattori, Heinävesi
Hokkanen, Pirkko Tuulikki, elintarviketarkastaja, Helsinki
Hollmén, Manu Ilmari, bioenergia-asiantuntija, Siikainen
Holmgren, Hans-Mikael, tekninen tuottaja, Vaasa
Holmström, Barbro, sjukskötare, Mariehamn
Holmström, Eva Kristina, asiakaskoordinaattori, Espoo
Hongisto, Pertti Elias, myyntipäällikkö, Kaarina
Honkalampi, Seija Liisa, vastaava työterveyshoitaja, Nurmijärvi
Honkanen, Ari Tapio, tekninen asiantuntija, Vantaa
Hoppu, Juha Antero, sairaanhoitaja, Lempäälä
Huhtala, Marianne Maarit, pitopalveluyrittäjä, Isojoki
Huhtinen, Päivi Marjaana, jalostusasiantuntija, Koski Tl
Huimala, Ari Petri Kalervo, huoltoinsinööri, Kouvola
Hummelin, Jukka Tapio, projektipäällikkö, Raisio
Huopana, Tarja Tuulikki, emäntä, Perho
Huovinen, Markku Pekka Juhani, kuljetusyrittäjä, Joensuu
Huttunen, Anne Helena, asumispalveluesimies, Kiuruvesi
Huttunen, Satu Päivikki, koulunjohtaja, Kontiolahti
Huumonen, Virpi Helena, tietopalvelusihteeri, Jämsä
Hykkönen, Minna Riitta, opinto-ohjaaja, Espoo
Hylkilä, Johanna Maria, markkinointipäällikkö, Kokkola
Hyttinen, Hannu Juhani, asiantuntija, Tampere
Hyytiäinen, Elisa Tellervo, koordinaattori, Järvenpää
Hyöppinen-Sipari, Ulla-Riitta, kaupunginvaltuutettu, Lappeenranta
Häggblom, Pia Johanna, betalningsexpert, Vasa
Hämynen, Juha Tapio, asiakkuuspäällikkö, Espoo
Hämäläinen, Alpo Olavi, kuljetuspäällikkö, Lohja
Hämäläinen, Risto Tapani, kunnanvaltuuston jäsen, Koski Tl
Hänninen, Senni Tuulikki, sijoitusjohtaja, Mikkeli
Höysti, Lasse Walter, kriminalöverkonstapel, Åbo
IIkola, Virpi Kaisu Marketta, vastaava psykiatrinen sairaanhoitaja, Kemijärvi
Ikonen, Marja Kristiina, asiakkuuspäällikkö, Jyväskylä
Ikäheimonen, Sirpa Helena, terveydenhoitaja, Rantasalmi
Ikävalko, Anne-Maria Elisabeth, tuotantoneuvoja, Kangasala
Ilkka, Kristiina Aino Satu, HR-asiantuntija, Seinäjoki
Ilomäki, Hannu Juhani, työpäällikkö, Seinäjoki
Iloniemi, Päivi Annikki, marketpäällikkö, Seinäjoki
Immonen, Marjut Johanna, johtava maksatusasiantuntija, Kouvola
Innanen, Minna Sarita, yritystutkija, Helsinki
Isopoussu, Marja-Leena, vastaava sairaanhoitaja, kätilö, Kuusamo
Ivanoff, Arja Anneli, ravintopalvelupäällikkö, Virolahti
JJaakkola, Mika Juhani, ravintolanjohtaja, Helsinki
Jaatinen, Hannu Ilmari, tietohallinnon asiantuntija, Vaasa
Jalkanen, Marjo-Birgitta, metsätalousinsinööri AMK, Siilinjärvi
Jansson-Wenberg, Trude Rose-Marie, regionchef, Ekenäs
Jantunen, Jari Juhani, kunnossapitopalvelupäällikkö, Heinola
Jarske, Päivi Johanna, kihlakunnanulosottomies, Tampere
Jauhiainen, Terttu Sinikka, director cantus, Kerimäki
Joensuu, Jarno Johannes, paloesimies, Pori
Jokelainen, Maarit Helena, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki
Jokiainen, Virva Maarit Annikki, ravitsemustyönjohtaja, Pori
Jokinen, Juha Antero, vastaava asiantuntija, Kankaanpää
Jokinen, Juha Tapio, taksiyrittäjä, Riihimäki
Jokinen, Raina Kaarina, vastaava ohjaaja, Tampere
Julkunen, Onni Tapio, metsäasiantuntija, Kaavi
Junnila, Timo Uolevi, maatalousyrittäjä, Siikajoki
Junno, Anssi Petteri, kunnossapitopäällikkö, Perttula
Junttila, Pauli Samuli, aluemyyntipäällikkö, Oulu
Junttila, Risto Pietari, toiminnanjohtaja, Kemijärvi
Juustovaara, Hannu Kalervo, kouluttaja, Tornio
Juuti, Pia Kristiina, osastosihteeri, Helsinki
Juvakka, Leena Maria, työsuojelupäällikkö, Porvoo
Juvonen, Anne Regina, johdon assistentti, Tampere
Järvelin, Jarmo Antero, ylietsivä, Mäntsälä
Järvenpää, Eeva Carina, assistentti, Espoo
Järvenpää, Mirja-Liisa, vanhempi rikoskonstaapeli, Pori
Järvinen, Joni Olavi, rikosylikonstaapeli, Pori
Järvinen, Veli Ilari, valokuvaaja, Helsinki
Järäinen, Virpi Marjukka, suuhygienisti, Nousiainen
Jääskeläinen, Paula Anita, hallinnollinen avustaja, Helsinki
KKaakkomäki, Sanna Pauliina, syyttäjänsihteeri, Seinäjoki
Kahima, Leena Orvokki, laboratorioanalyytikko, Espoo
Kaikkonen, Jarmo Petri, huoltopäällikkö, Kerava
Kaikkonen, Riitta Anneli, analyytikko, Tervakoski
Kajaluoto, Ulla, kestävän kehityksen koordinaattori, Helsinki
Kajander, Rauno Juhani, maanviljelijä, Pöytyä
Kakko, Juha Kalevi, vanhempi projektipäällikkö, Helsinki
Kakko, Päivi Hannele, asiakirjahallintoasiantuntija, Hämeenlinna
Kalkela, Marko Tapani, jälkimyynnin operatiivinen päällikkö, Espoo
Kallio, Asko Veli Ilmari, vastaava työmaapäällikkö, Seinäjoki
Kallio, Pentti Anton, toiminnanjohtaja, Kaarina
Kalliola, Tapio Olavi, kehityspäällikkö, Espoo
Kamppinen, Tuomo Matti, toimitusjohtaja, Vaasa
Kangas, Paavo Martti, asiantuntija, Nivala
Kangas, Pentti Veli Tapani, toimitusjohtaja, Kittilä
Kares, Jaana Maria, asiakaspalvelukoordinaattori, Sastamala
Karhio, Hilkka Liisa, tehdaslogistiikkapäällikkö, Vehniä
Karhu, Timo Hannu Iisakki, yrittäjä, koristepuuseppä, Isokyrö
Kari, Helena Maria, työsuhdeasiantuntija, Kerava
Kari, Jorma Juhani, maanviljelijä, muusikko, Kauhava
Karjalainen, Juha Tapani, sähköasentaja, työnjohtaja, Kuusamo
Karjalainen, Katariina, tarkastaja, Oulu
Karkulahti, Jouni Jari, talouspäällikkö, Kangasala
Karlsson, Paula Marjatta, apulaisosastonhoitaja, Hollola
Karvonen, Juha, kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja, Loviisa
Kaskinen, Eija Irmeli, rahoituspäällikkö, Helsinki
Katajainen, Saila Katriina, rikosylikonstaapeli, Tampere
Kaukonen, Kari Olavi Eerik, IP-suunnittelija, Turku
Kaukonen, Merja Marita, asiakkuuspäällikkö, Rantasalmi
Kauppila, Sirpa Annikki, materiaalihallintoasiantuntija, Helsinki
Kauppinen, Sari Susanna, suunnittelija, Kirkkonummi
Kauramäki, Leena Anneli, tarkastaja, Vantaa
Kekki, Kristina Kaarina, järjestelmäsuunnittelija, Helsinki
Kemppainen, Heikki Olavi, toimitusjohtaja, Kajaani
Kemppainen, Lea Anneli, palkkapalvelusihteeri, Kuopio
Kemppainen, Sirkka Marjatta, päiväkodinjohtaja, Siikalatva
Kemppi, Valtteri Johannes, ylikonstaapeli, Turku
Kerola, Mari Tuulia, toiminnanjohtaja, Kannus
Keränen, Kari Unto Johannes, aktuaari, Hyvinkää
Keränen, Minna Katariina, assistentti, Espoo
Keskimölö, Päivi Johanna, henkilöstösuunnittelija, Kemi
Keskinen, Juha Olavi, hallituksen puheenjohtaja, Tampere
Kesti, Niina Hannele, hallituksen puheenjohtaja, Rusko
Keteli, Miina Anniina, kehityspäällikkö, Vantaa
Ketoja, Arja Kyllikki, 4H-toiminnanjohtaja, Kurikka
Kettunen, Martti Antero, vakuutusedustaja, maanviljelijä, Vieremä
Kettunen, Pentti Olavi, metsäasiantuntija, Kontiolahti
Kiiskinen, Ismo Juha, kihlakunnanulosottomies, Vantaa
Kilpeläinen, Olli Matti, asiakaspalvelupäällikkö, Varkaus
Kilpi, Ann-Cathrine, sijoitussalkunhoitaja, Espoo
Kilpiö, Tero Marko Juhani, kaupunginvaltuutettu, yrittäjä, Kauhajoki
Kilponen, Juha Pekka Jussi, tarkastaja, Haapajärvi
Kinnunen, Eerik Antero, tuotekehityspäällikkö, Espoo
Kinnunen, Irma Annikki, markkina-aluevastaava, Imatra
Kinnunen, Pirkko Tuulikki, sairaanhoitaja, Jyväskylä
Kitinprami, Sari Anneli, palvelupäällikkö, Iittala
Kivelä, Heikki Matias, ruiskumestari, Tampere
Kivikallio, Elina Maria, sosiaalilautakunnan puheenjohtaja, Koski Tl
Kivikko, Sari Marja Hannele, projektikoordinaattori, Espoo
Kivinen, Arja Tuulikki, myymäläpäällikkö, Helsinki
Kivisaari, Hannu Olavi Johannes, kasvintuotantoasiantuntija, Lapua
Klasila, Jani, johtokeskuspäivystäjä, Sammatti
Klemettinen-Kataja, Johanna, ministerin sihteeri, Porvoo
Knuutila, Markku Juhani, käyttömestari, Helsinki
Koivisto, Hannu Ilmari, lavastemestari, Espoo
Koivisto, Hilkka Tuulikki, diakonissa, Säkylä
Koivisto, Jari Tapani, vanhempi konstaapeli, Tampere
Koivisto, Kare Johannes, kalatalousasiantuntija, Rovaniemi
Koivisto, Kari Antero, kaluston käytönsuunnittelija, Riihimäki
Koivisto, Kimmo Antero, lapsi- ja nuorisotyön ohjaaja, Säkylä
Koivistoinen, Reijo Sulevi, projektipäällikkö, Kuopio
Koivukangas, Pekka Olavi, valmiuspäällikkö, Rovaniemi
Koivukangas, Susanna, henkilöstösuunnittelija, Oulu
Koivula, Kai Juhani, taksiyrittäjä, Lieto
Koivuoja, Jukka Jaakko Tapani, maatalousyrittäjä, Kalajoki
Kokko, Jaana Marita, taloussuunnittelija, Vantaa
Kokko, Yrjö Antero, tuoteasiantuntija, Helsinki
Kokkonen, Petteri Kai Johannes, suunnittelupäällikkö, Hyvinkää
Kokkoniemi, Teija Anja Hannele, lupaesimies, Sodankylä
Kolehmainen, Tuula Hannele, lupa-asiantuntija, Raisio
Kolkkinen, Keijo Jarmo Kalevi, työnjohtaja, Tampere
Komulainen, Erja Sinikka, etuuskäsittelijä, Pudasjärvi
Kontinen, Hilpi Irma Anelma, kihlakunnanulosottomies, Mikkeli
Kontinen, Osmo, mela-asiamies, Tyrnävä
Kontinen, Tuomo Juhani, metsäasiantuntija, Ristiina
Kontkanen, Päivi Marja-Liisa, siivouspäällikkö, Rovaniemi
Konttinen, Suvi-Päivi, terveydenhoitaja, Espoo
Koponen, Riitta Inkeri, laskentapäällikkö, Varkaus
Kopra, Jussi Esko Tapani, aikataulutusinsinööri, Järvenpää
Kordelin, Kai Markus Juhani, kunnossapitoinsinööri, Rauma
Korpi, Pasi Johannes, ylikonstaapeli, Tampere
Kortelainen, Sami Antero, tehdaspalvelupäällikkö, Oulu
Korva, Ahti Ensio, radioverkkoasiantuntija, Leppävesi
Koskelo, Markku Tapani, maanviljelijä, Pälkäne
Koskenkorva, Jorma Johannes, laatuinsinööri, Vaasa
Koski, Maija-Liisa, puutarhuri, Lappeenranta
Koskikannas, Satu Maarit, ravintolapäällikkö, Lappeenranta
Koskinen, Juha Olavi, tullitarkastaja, Luumäki
Koskinen, Satu Anneli, laskutusesimies, Helsinki
Koskipahta, Mikko Tapio, ICT-asiantuntija, Helsinki
Koskivaara, Kaisa-Riitta, henkilöstöasiantuntija, Vantaa
Kosonen, Erkki Reijo Olavi, tutkimusteknikko, Vantaa
Kotro, Tiina Irmeli, järjestelmäasiantuntija, Riihimäki
Kouvalainen, Juha-Perttu, yrittäjä, toimitusjohtaja, Joensuu
Kruth, Jaana Anne Marketta, sovellustukiasiantuntija, Helsinki
Krökki, Jouko Kaarlo Mikael, järjestelmäasiantuntija, Helsinki
Kuisma, Niina Marianne, operatiivinen päällikkö, Vantaa
Kuisma, Niina Susanna, ikääntyvien palvelujen esimies, Säkylä
Kukkohovi, Pertti Rauno, kartoittaja, Oulu
Kukola, Outi Maria, talous- ja henkilöstösihteeri, Pöytyä
Kultalahti, Päivi Katariina, kehittämissuunnittelija, Evijärvi
Kumpu, Kalle Tapio, työnjohtaja, Riihimäki
Kumpuniemi, Mikko Juhani, rikosylikonstaapeli, Pomarkku
Kuorelahti, Marko Veli, asiakaskehityspäällikkö, Vantaa
Kuosmanen, Kaija Helena, vastaava hoitaja, Helsinki
Kuparinen, Ari Juhani, taksiyrittäjä, Lappeenranta
Kurikkala, Anne Elina, osastonhoitaja, Kalajoki
Kurikkala, Tiina Anna-Kaarina, osastonhoitaja, Savonlinna
Kurttila, Terttu Helena, osastonhoitaja, Rovaniemi
Kuupakko, Sanna Johanna, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Kuusela, Esa Olavi, ajoneuvotarkastaja, Rovaniemi
Kuusisaari, Matti Juhani, yksityisyrittäjä, Evijärvi
Kyckling, Pirkko Pirjo Marjatta, yhdistystoimija, Helsinki
Kyllönen, Seppo Antero, tullitarkastaja, Kuhmo
Kymäläinen, Kristiina Else, maatalousyrittäjä, Salo
Käki, Jukka Sakari, rikosylikonstaapeli, Lahti
Kämäräinen, Leena Marjatta, kirjanpitäjä, Joensuu
Känsäkangas, Ari Ilpo Oskari, tekninen asiantuntija, Turku
Kärkelä, Pilvi Sisko, yrittäjä, Kihniö
Köykkä, Lasse Tapio, ylietsivä, Järvenpää
LLaajaranta, Heli Inkeri, tiedonhallinta-asiantuntija, Helsinki
Laakkonen, Teemu Valtteri, toimitusjohtaja, Kotka
Laakso, Maarit Hannele, suunnittelun asiantuntija, Helsinki
Laaksolinna, Mailis Anneli, koordinaattori, Oulu
Laaksonen, Jessica, kanslisekreterare, Mariehamn
Laaksonen, Kirsi Marja, asiakkuuspäällikkö, Espoo
Laatikainen, Timo Juhani, vanhempi opettaja, Kuopio
Lafond, Elsa Anneli, kielenkääntäjä, Kaskinen
Lahti, Matti Juhani, ylikonstaapeli, Paimio
Laisi, Mauri Allan, verkkoasiantuntija, Nurmijärvi
Laitinen, Aatu Olavi Bernhard, maanviljelijä, Kuopio
Lammi, Tuomo Erkki, vastaava yksilöohjaaja, Ylöjärvi
Lampela, Heikki Juhani, maanviljelijä, Tervola
Lampinen, Arto Olavi, kauppias, Asikkala
Lampinen, Seppo Matias, työnjohtaja, Multia
Lankinen, Hannu Sakari, osastomestari, Kouvola
Lapinniemi, Jarmo Tapani, kunnossapitopäällikkö, Oulu
Lapinniemi, Reijo Antero, liikenneohjaaja, Oulu
Lappalainen, Petri Tapani, prosessinomistaja, Helsinki
Lassus, Jan-Erik, työnjohtaja, Vaasa
Laurén, Vesa Juhani, ylikonstaapeli, Helsinki
Lauri, Matti Olavi, kirjanpitäjä, Tornio
Laurikainen, Mika Tapani, vanhempi pääsuunnittelija, Jyväskylä
Laurikainen, Sirpa Anneli, lupa-asiantuntija, Jyväskylä
Laurila, Ilkka Erkki Eevert, kauppias, Turku
Lavikainen, Heli Hannele, osastonhoitaja, Liperi
Lavu, Kari Sakari, kuljetusyrittäjä, Karstula
Leham, Caj Ove, asiakkuusjohtaja, Turku
Lehikoinen, Eija Raakel, kirjanpitäjä, Joensuu
Lehikoinen, Mervi Jenny Hannele, sairaanhoitaja, Sipoo
Lehti, Minna Johanna, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Lehtimäki, Jarno Johannes, tuotantopäällikkö, Somero
Lehtola, Ari-Pekka, teknisen palvelun johtaja, Eurajoki
Lehtola, Arja Inkeri, kunnanvaltuutettu, Lappajärvi
Lehtomaa-Termälä, Kirsti Marjatta, tarkastaja, Joensuu
Lehtomäki, Päivi Irene, johdon assistentti, Helsinki
Lehtonen, Niko Olavi, vanhempi tuotekehitysarkkitehti, Vaasa
Lehtonen, Pasi Kalervo, palotarkastaja, Yläne
Lehtopelto, Marko, paloesimies, Inkoo
Leiniäinen, Arja Kaija Marketta, palkka-asiantuntija, Tuusula
Leino, Seppo Kalevi, pääluottamusmies, Turku
Leinonen, Asta Tuulikki, vanhustyön diakoniatyöntekijä, Oulu
Leinonen, Jyrki Kalevi, tuotantomestari, Porvoo
Leminen, Helena Liisa Marjukka, toimeentulotuen maksupäällikkö, Helsinki
Lempinen, Paula Kaarina, sairaanhoitaja, Lumijoki
Leppä, Marjo Riitta, tuottaja, Lahti
Liewendahl, Katarina Cecilia, sjukskötare, Föglö
Liiten, Mervi Hillevi, ruokahuoltopäällikkö, Lieksa
Lind, Jarmo Pentti Juhani, asiakkuusjohtaja, Vantaa
Lind, Päivi Irmeli, varhaiskasvatusyksikön johtaja, Espoo
Lindelöf-Sahl, Harriet, ungdomssekreterare, Kristinestad
Lindfors, Päivi Marjatta, 4H-toiminnanjohtaja, Sastamala
Lindgren, Pia Anita, aluekehityssihteeri, Kotka
Lindholm, Charlotte, hälsovårdare, Mariehamn
Lindholm, Mirja Helena, johdon assistentti, Vantaa
Lindman, Krister, hemvårdsledare, Borgå
Lindqvist, Maria Hannele, käräjäsihteeri, Ruotsi
Lindqvist, Mats Mikael, lektor, Karleby
Lindqvist, Nina Gunilla Elisabet, assistent, Kantvik
Lindvall, Mikael, jordbrukare, Nykarleby
Lisko, Erja Anitta, maksatustarkastaja, Rovaniemi
Lohtaja, Reijo Kalevi, valvomonhoitaja, Helsinki
Lokasaari, Seppo Juhani, projektivastaava, Kangaskylä
Lopperi, Markku Tapio, korjuuesimies, Mäntyharju
Louet-Similä, Kaisa, palvelupäällikkö, Siikalatva
Louhento, Riitta Sinikka, sijoitussalkunhoitaja, Espoo
Louhisola, Katja Kristina, apulaistarkastaja, Vantaa
Luhtala, Hanna Maarit, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki
Luhtala, Tiina Maarit, laatuasiantuntija, Vaasa
Luhti, Juhani Tarmo, pääkäyttäjä, Kärkölä
Luikku, Juha, hankintapäällikkö, Vaasa
Lukin-Keiski, Katja Maarit, muusikko, Lahti
Lumme, Harri Kalevi, ohjelmasijoittelija, Järvenpää
Lumme, Seija Hannele, johdon sihteeri, Helsinki
Lundberg, Åsa Maria, bibliotekarie, Brändö
Luukkaala, Liisa Linnea, maatilatarkastaja, Vesilahti
Luukkonen, Ahti Alvari, resurssipäällikkö, Savonlinna
Luukkonen, Pasi-Jukka Olavi, taksiyrittäjä, Puumala
Luukkonen, Pertti Uolevi, käyttömestari, Espoo
Lyytikäinen, Klaus Henrik, ylikonstaapeli, Espoo
Lågas, Seija Anneli, tutkimusteknikko, Helsinki
Lämsä, Kerttu Kyllikki, kunnanvaltuutettu, Taivalkoski
Länsisaari, Timo Heikki, ostoinsinööri, Seinäjoki
Lätti, Veli Erkki Sakari, maanviljelijä, kalastaja, Kokkola
MMagga, Aini Maarit, suunnittelija, Sodankylä
Mahosenaho, Taimi Eliisa, maisema- ja ympäristöasiantuntija, Oulu
Maksimainen, Eeva Kaarina, controller, Lohja
Malm, Mikko Antero, ylietsivä, Jyväskylä
Malm, Stina Gunilla, HR-asiantuntija, Espoo
Maltolahti, Mari Hannele, osastosihteeri, Riihimäki
Mandelin, Riikka, esimies, Espoo
Mannila, Pekka Olavi, teknisen tuen tiiminvetäjä, Espoo
Mannila, Pirjo Hannele, osastosihteeri, Oulu
Manns, Esme Inkeri, tarkastaja, Myrskylä
Mansikka, Jorma Heikki, rakennuttaja, Espoo
Mantila, Minna Maaria, ohjaaja, Hämeenlinna
Marjamäki, Aila Elina, graafikko, Helsinki
Markkila, Esa Tapani, projektipäällikkö, Vaasa
Markusas, Mia Carola, osastosihteeri, Helsinki
Martikainen, Pekka Juhani, kihlakunnanulosottomies, Helsinki
Martikainen, Päivi Anita, asiakkuusasiantuntija, Helsinki
Martinviita, Reijo Edvard, laatuinsinööri, Kempele
Matikainen, Erja Anita, suunnittelija, Vantaa
Mattila, Minna Marketta, toimitusjohtajan assistentti, Vantaa
Mattila, Päivi Aulikki, vuoromestari, Salo
Mattila, Rauno Tapio, tulenkestävien materiaalien asiantuntija, Raahe
Mattila, Satu Johanna, vanhempi laadunvarmistuskemisti, Liminka
Mattila, Tarja Kristina, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Maunula, Petri Johannes, paloesimies, Espoo
Mehtonen, Maarit Ilona, lainkäyttösihteeri, Kuopio
Meirto, Ari Tapio, huoltopäällikkö, Vihti
Mertsalmi, Ilkka, toimitusjohtaja, Padasjoki
Metsäkivi, Sari Johanna, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Vihti
Miettinen, Janne Petteri, johtokeskuspäivystäjä, Mäntsälä
Miettinen, Simo Petteri, ylikonstaapeli, Lohja
Miinalainen, Antti Olavi, kehitysinsinööri, Äänekoski
Mikkelinen, Arja Anitta, taloussihteeri, Lohja
Mikkola, Terhi Helena, kirjanpitäjä, Hämeenlinna
Mittilä, Pekka Tapani, sisäinen tarkastaja, Orimattila
Moilanen, Anu Silvia, maksatustarkastaja, Rovaniemi
Moilanen, Tuula Marjatta, kaupunginvaltuutettu, Lappeenranta
Moisander, Sirpa Anneli, laboratoriomestari, Ypäjä
Moisio, Terttu-Liisa Orvokki, asiakkuuspäällikkö, Helsinki
Monola, Ali Alpo, verkkopalveluteknikko, Vihti
Mononen, Teppo Tapio, hallituksen puheenjohtaja, Rääkkylä
Muittari, Esa Antti, ylikonstaapeli, Espoo
Mujunen, Jukka Jarmo, metsäasiantuntija, Joensuu
Murtokanta, Raine Juhani, ylikonstaapeli, Lempäälä
Murtola, Terttu Anneli, ruokinnan erityisasiantuntija, Iisalmi
Mustajärvi, Seija Helena, kihlakunnanulosottomies, Riihimäki
Mustikka, Merja Liisa, hallinnollinen avustaja, Söderkulla
Mustonen, Ari Pekka, vanhempi opettaja, Kuopio
Muurinen, Jukka Pekka, virastomestari, Helsinki
Myllykoski, Päivi Marita, vastaava asiantuntija, Nakkila
Myllymäki, Anna-Liisa, luottamushenkilö, Kurikka
Mäenpää, Timo Erik Mikael, avdelningsmästare, Jakobstad
Mäkelä, Arto Juhani, maatalousyrittäjä, Sastamala
Mäkelä, Esa Antero, osastotyönjohtaja, Kouvola
Mäkelä, Hanna-Mari, palvelupäällikkö, Turku
Mäkelä, Kari Pekka, varikkopäällikkö, Nokia
Mäkelä, Veli-Pekka Tapani, projektijohtaja, Oulu
Mäkilä, Tommi Juhani, huoltopäällikkö, Vaasa
Mäkimaa, Jari Kalevi, voimalaitosteknikko, Rauma
Mäkinen, Jari, voimajohtoyliasentaja, Hausjärvi
Mäkinen, Markku Pekka, valmistuspäällikkö, Tampere
Mäkinen, Mika Juhani, projektipäällikkö, Kerava
Mäkinen, Pirjo Anne-Maija, johdon sihteeri, Turku
Mäki-Opas, Elina Marjukka, toimialapäällikkö, Kurikka
Mäkiranta, Minna Elisa, myyntipäällikkö, Seinäjoki
Mäkitaavola, Gösta Peter, yrittäjä, Tornio
Mäkitalo, Ari Henrik Tapio, sosiaalityöntekijä, Savonlinna
Mällönen, Eero Tapio, ylikonstaapeli, Joutsa
Mänkäri, Timo Juhani, maatalousyrittäjä, Salo
Männistö, Kari Tapani, varaosamyyjä, Seinäjoki
Määttä, Irja Annikki, tiimipäällikkö, Helsinki
Määttä, Sari Maaret Kaarina, erityisasiantuntija, Rovaniemi
Määttä, Veli Antero, kaupunginvaltuutettu, Kuusamo
Mölsä, Oili Anneli, hallinto- ja talousjohtaja, Punkalaidun
Möttus, Hilkka Marjatta, asiantuntija, Kaskinen
NNaumanen, Veli-Pekka Antero, asumispalvelupäällikkö, Orivesi
Nevala, Timo Sameli, suunnittelupäällikkö, Lempäälä
Nevalainen, Leena Tuulikki, myyntiverkoston prosessivastaava, Imatra
Nevalainen-Huikko, Eila, lisäeläkeasiantuntija, Helsinki
Niemelä, Esko Juhani, tuotantopäällikkö, Lohja
Nieminen, Ari Kalevi, toimitusinsinööri, Kouvola
Nieminen, Juho Mikael, tuotekehitysprojektipäällikkö, Vaasa
Nieminen, Tomi Henry Antero, tuotannon esimies, Paimio
Niiniketo, Seija Tuula, assistentti, Helsinki
Niinistö, Minna, luottamushenkilö, Kauhava
Niiranen, Pasi Kalevi, myyntipäällikkö, Naantali
Nijmolen, Gert-Jan Christiaan, teknisen tuen päällikkö, Tuusula
Nikander, Ilkka Tapio, aluemyyntipäällikkö, Tampere
Nilsén, Sini Pilvi, sairaanhoitaja, Keminmaa
Nordman, Klaus Henrik, maanviljelijä, Pori
Nordström, Ari Juhani, toiminnanjohtaja, Pori
Nousiainen, Tero Juhani, suunnitteluinsinööri, Espoo
Nurmi, Auno Ensio, kuljetusyrittäjä, Askola
Nurmi, Juhani Mikael, kihlakunnanulosottomies, –
Nurminen, Annette Kaarina, työhyvinvointisuunnittelija, Turku
Nybjörk, Marie Elisabet, klasslärare, Korsnäs
Nygrén, Merja Riitta Johanna, työllisyyskoordinaattori, Outokumpu
Nykänen, Heikki Olavi, maaseutuyrittäjä, Mikkeli
Nykänen, Raimo Martti Antero, toimitusjohtaja, Veteli
Nylund, Jan Runar Emanuel, projektledare, Borgå
Nåhls, Lars Erik, tuotepäällikkö, Vaasa
Näsänen, Piia Johanna, lupaesimies, Lohja
OOhma, Terttu Kaarina, sairaanhoitaja, Valkeakoski
Oikarinen, Anu Maria, luottamushenkilö, Masku
Oinonen, Hannu Tapani, koneistuksen kehitysinsinööri, Pirkkala
Oinonen, Pia Susanna, apulaisosastonhoitaja, Savonlinna
Oinonen, Satu Kristiina, rikosylikonstaapeli, Kuopio
Oja, Kirsi Maarit, lupaesimies, Kolari
Ojanperä, Vesa Heikki, ympäristösihteeri, Siikajoki
Ojansuu, Ismo Paavo, puistotyönjohtaja, Tammela
Oksanen, Marja-Elina, suunnittelija, Lahti
Ollikainen, Heikki Sakari, SPV- ja talousasiantuntija, Oulainen
Ollila, Mirja Tuulikki, tiiminvetäjä, Rovaniemi
van Ooik, Nico Iivari, ylikonstaapeli, Vantaa
Oravainen, Paula Marianne, vastaava hoitaja, Tyrnävä
Othman, Anne Marianne, processansvarig, Esbo
PPaakkari, Anne-Marie, julkaisukoordinaattori, Lahti
Paananen, Kari Petteri, myyntiasiantuntija, Nousiainen
Paananen, Matti Kalervo, paikkatietoinsinööri, Paavola
Pahkajärvi, Jani Juhani, ylikonstaapeli, Hyvinkää
Pajunen, Hans Niklas, klasslärare, Kronoby
Palanen, Samu Tapio, työmaapäällikkö, Turku
Paldan, Katja Marja, sosiaaliohjaaja, Miehikkälä
Palojärvi, Jouni Juha, työmaa- ja käyttöönotto-osaston päällikkö, Pietarsaari
Paloniemi, Mikko Antero, projektipäällikkö, Vaasa
Papunen, Arto Pentti Olavi, liikennesuunnittelija, Joensuu
Parikka, Mikko Tapio, suojelu- ja palopäällikkö, Imatra
Parkkari, Merja Kaarina, käräjäsihteeri, Vaasa
Parkkila, Jari Heikki, palvelupäällikkö, Kemi
Parkkonen, Martti Johannes, vuoroesimies, Helsinki
Patronen, Tuula Anneli, asiakastarvesuunnittelija, Suonenjoki
Paulasuo, Anne Elisa, yleisötyön koordinaattori, Savonlinna
Pekkarinen, Kaija Annikki, taloussihteeri, Kuopio
Pekonen, Esa Antero, rahoitusasiantuntija, Mikkeli
Pekonen, Petri Heikki Juhani, maanviljelijä, Mikkeli
Pelto, Mika, urheilutoimenjohtaja, Lempäälä
Peltola, Aki Juhani, asiakasvastuullinen johtaja, Helsinki
Peltola, Vesa Olavi, vuoromestari, Seinäjoki
Peltonen, Juha Pekka, ylikonstaapeli, Tampere
Peltonen, Vesa Jussi, tekninen kouluttaja, Tampere
Peltoniemi, Harri Markus, arkistonhoitaja, Vaasa
Pentti, Seija Elisa, sairaanhoitaja, Kalajoki
Penttilä, Paula Anna-Kaisa, laboratoriokoordinaattori, Helsinki
Perämaa, Päivi Maarit, suunnittelija, Kuopio
Pesonen, Leena-Maria, maksatusasiantuntija, Helsinki
Petrell, Anu-Maarit, asiantuntija, Helsinki
Pihkala, Marita Kaarina, yrityksen pankkineuvoja, Kouvola
Pihkala, Pentti Juhani, johtaja, Helsinki
Pihlajakangas, Päivi Annikki, sairaanhoitaja, Kannus
Piiparinen, Hannu Pekka Antero, toimitila-asiantuntija, Helsinki
Piirto, Tero Tapani, marketpäällikkö, Seinäjoki
Piispanen, Taimi Mirjami, johdon sihteeri, Helsinki
Pirhonen, Kari Antti, palvelupäällikkö, Iisalmi
Pirilä, Riitta Kaarina, IT-kehittäjä, Helsinki
Pirnes, Minna Marjaana, johdon assistentti, viestinnän asiantuntija, Simo
Pitkänen, Matti Kalevi, yrittäjä, Tuusniemi
Pitkänen, Päivi, terveydenhoitaja, Porvoo
Pitkänen, Sanna Katariina, yrittäjä, Pöytyä
Pohjola, Veli Matti, taksiyrittäjä, Kuusamo
Pokki, Jarmo Kalevi, metsäasiantuntija, Lahti
Polojärvi, Matti Pekka Kustaa, yliteknikko, Oulu
Potila, Anu Irma Tuulikki, tuotantoneuvoja, Huittinen
Poutiainen, Kimmo Tapani, rahoitusasiantuntija, Espoo
Prepula, Katariina Orvokki, hallinnollinen avustaja, Espoo
Priha, Markku Tapio, huoltoinsinööri, Kouvola
Pukero, Päivi Helena, osastosihteeri, Espoo
Puolakka, Armi Helena, kaupunginvaltuutettu, Lappeenranta
Puotila, Pasi Johannes, asiakkuusjohtaja, Kokemäki
Pursiainen, Merja Elina, maatalousyrittäjä, Rautavaara
Pusa, Antti Veikko, koulutuskoordinaattori, Imatra
Puurtinen, Terhi Anita, tarkastaja, Helsinki
Pylkkänen, Ahti Tapio, tulliylitarkastaja, Espoo
Päivinen, Leena Marjatta, toimitussuunnittelija, Vantaa
Päiväniemi, Sanna-Leena, kihlakunnanulosottomies, Sastamala
Päivärinta, Eero Veikko Immanuel, liikenneohjaaja, Tampere
Pänkälä, Carita Hanna-Mari, järjestöpäällikkö, Seinäjoki
Pöllänen, Esa-Pekka, ylikonstaapeli, Jyväskylä
Q
RRaikunen, Tea Tarja, kehityspäällikkö, Lieto
Rajala, Birgitta Hannele, toimistopäällikkö, Alavus
Rajala, Raimo Tapani, yhdyskuntatekniikan päällikkö, Kauhava
Rajasärkkä, Sirpa Anneli, hallinnollinen avustaja, Lahti
Ramström, Hans-Erik, bibliotekarie, Mariehamn
Rantanen, Henrikki Erkki Oskari, projektipäällikkö, Helsinki
Rantanen, Tapio Johannes, rikosylikonstaapeli, Masku
Rapaport, Paula Hannele, asiantuntija, Kuopio
Ratamaa, Timo Tapio Reinhold, metsäasiantuntija, Mäntyharju
Ratsula, Antti-Jussi Mikael, ylietsivä, Helsinki
Raudasoja, Hannu, tuotekehityspäällikkö, Kokkola
Rauhala, Hanna Eeva-Maria, vastaava sairaanhoitaja, Koski Tl
Rauta, Ari Einari Johannes, maksatusasiantuntija, Kokkola
Reen, Sakari Antero, ohjaaja, Kerava
Reiman, Anita Anna-Maria, henkilöstösuunnittelija, Ypäjä
Reinikainen, Markku Juhani, virastomestari, Helsinki
Reinikainen, Seija, palvelupäällikkö, Tampere
Reinikainen, Virpi Kristiina, maidontuotannon asiantuntija, Hirvensalmi
Rekola, Tuula Marjaana, taloussuunnittelija, Hämeenlinna
Rentola, Sanna Sylvia, rikosylikonstaapeli, Mäntsälä
Riihimäki, Urho Rikhard, myyntipäällikkö, Alaskylä
Riikonen, Arja Annikki, ostologistikko, Espoo
Riiski, Satu Susanna, osastopäällikön sihteeri, Helsinki
Rikkinen, Anna, asiantuntija, Lahti
Rintakuusi, Erkki Olavi, luottamushenkilö, Kiuruvesi
Rintala, Maija Anneli, kiinteistöassistentti, Ii
Rintala, Suvi, marketpäällikkö, Pori
Rintamäki, Timo Henrik, komponenttiosaston esimies, Vaasa
Risku, Vaula Anne Inkeri, diakonissa, Hämeenlinna
Riskumäki, Teuvo Matti, suunnittelija, Riihimäki
Rissanen, Anna Kaisa, maksatusasiantuntija, Siilinjärvi
Ritonummi, Juha Pekka Aatos, tuotannon suunnittelija, Lappeenranta
Riukulehto, Tuija Maarit, lupa-asiantuntija, Jyväskylä
Roc, Anne Marie Rosette, tarkastaja, Helsinki
Rodas, Anne Kristiina, johdon sihteeri, Somero
Roisko, Leena Hannele, taloussuunnittelija, Helsinki
Roivainen, Pirjo Päivikki, talousasiantuntija, Espoo
Romppanen, Anne Sisko Helena, bioanalyytikko, Kontiolahti
Rongas, Pertti Juhani, osastotyönjohtaja, Kotka
Rontu, Kirsi Anita, tarkastusinsinööri, Helsinki
Roos, Sirkku Anne Irmeli, farmaseuttinen neuvonantaja, Kirkkonummi
Rosenlindt, Jari Kalevi, virastomestari, Siltakylä
Rossi, Risto Olavi, kaupunginvaltuutettu, Viitasaari
Rousku, Juha-Pekka, vuorotyönjohtaja, Valkeakoski
Ruhanen, Kai, agrologi YAMK, Kiuruvesi
Ruoho, Marja Orvokki, informaatikko, Helsinki
Ruuhijärvi, Birgitta Alice, ostaja, Espoo
Ruuhinen, Olli Pekka, maaseutuasiamies, Evijärvi
Ruupunen, Pekka Lauri Antero, turvallisuuspäällikkö, Varkaus
Ruuska, Jarmo Tapani, myymäläpäällikkö, Oijärvi
Ruuskanen, Henri Severi, toimitilasuunnittelija, Helsinki
Ruusu-Viitanen, Leena Kaarina, suunnitteluinsinööri, Rauma
Ruutikainen, Arto Eerik, haastemies, Rovaniemi
Rättö, Outi Ulriikka, osastosihteeri, Helsinki
Rökman-Pakkanen, Virpi Johanna, sosiaaliohjaaja, Virolahti
Rönnblad, Taina Teresa, maksatusasiantuntija, Raasepori
Röpelinen, Carita Riia Maria, toiminnanjohtaja, Savonlinna
SSaari, Markku Juha, vanhempi projekti-insinööri, Tampere
Saari, Paavo Tapani, vanhempi suunnitteluinsinööri, Mustasaari
Saarimäki, Mika Heikki, maatalousyrittäjä, Alavus
Saarinen, Harriet Eva Birgitta, johdon sihteeri, Kerava
Saarinen, Maini Marketta, perintäsihteeri, Juupajoki
Saarinen, Tarja Hannele, rahoituspäällikkö, Pori
Saarnio, Kimmo Kalevi, kehityspäällikkö, Porvoo
Sahlman-Kiiski, Anne Marjatta, kuraattori, Tuusula
Saksanen, Tiina Marketta, henkilöstösuunnittelija, Espoo
Salenius, Pekka Tarmo, asiantuntija, Uusikaupunki
Salmela, Jukka-Pekka, ylikonstaapeli, Rovaniemi
Salmi, Jukka Pekka, kategoriapäällikkö, Lohja
Salminen, Annika Kristina, osastosihteeri, Parainen
Salminen, Hannu Antero, rikosylikonstaapeli, Vantaa
Salminen, Harri Juhani, vanhempi järjestelmäasiantuntija, Nokia
Salminen, Matti Sakari, ostopäällikkö, Saarijärvi
Salmio, Marita Kaarina, vastaava työterveyshoitaja, Noormarkku
Salo, Hannu Veli Juhani, marketpäällikkö, Kittilä
Salo, Reima Sakari, myyntipäällikkö, Vaasa
Salomaa, Anne Kristiina, yritysasiantuntija, Lahti
Saloranta, Soile Marketta, johdon assistentti, Helsinki
Sampanmaa-Matilainen, Terhi, rikosylikonstaapeli, Espoo
Sand, Nancy Ann-Christine, sjukskötare, Närpes
Sandin, Katja Helena, maakoordinaattori, Espoo
Sankkila-Forsström, Satu Sinikka, johdon assistentti, Helsinki
Sarkasuo, Tiina Maija, johdon sihteeri, Helsinki
Saukkonen, Jyrki Olavi, IT-kehityspäällikkö, Helsinki
Savola, Olli Petteri, työpäällikkö, Jyväskylä
Saxen, Henrik, puistotyönjohtaja, Ikaalinen
Segervall, Markus Lars Göran, äldre nätverksspecialist, Jakobstad
Selander, Jaakko Sakari, ylikonstaapeli, Rovaniemi
Seppinen, Pekka, maaseutuasiamies, Oulainen
Seppälä, Jukka Tapio, sähkömestari, Valkeakoski
Seppälä, Martti Antero, ylikonstaapeli, Jyväskylä
Seppäläinen, Satu Anneli, suunnittelija, laatupäällikkö, Kontiolahti
Siipola, Marjo Anneli, sairaanhoitaja, Kalajoki
Siitari, Sari Maarit, tutkimusassistentti, Inari
Siitonen, Harri Olavi, kunnossapitoinsinööri, Imatra
Siitonen, Riina Anneli, vuoromestari, Vantaa
Siivonen, Miika Johannes, ylikonstaapeli, Naantali
Silfverberg-Pullinen, Susanne, hallinnollinen avustaja, Espoo
Siliämaa, Jori Johannes, ohjaaja, Oulu
Sillanpää, Päivi Elisabet, lakipalveluasiantuntija, Alavus
Silmäri, Jukka Olavi, yrittäjä, Joroinen
da Silva Goncalves, Marjaleena, osastosihteeri, Vantaa
Silvennoinen, Erja-Liisa, palkanlaskija, Kihniö
Silvennoinen, Katja Marjaana, laatu- ja turvallisuuspäällikkö, Punkaharju
Silvennoinen, Merja Anneli, osastosihteeri, Vantaa
Silvennoinen, Pertti Antero, palomestari, Kitee
Sinisalo, Jarmo Juhani, toimitusjohtaja, Pöytyä
Sipi, Marja-Liisa Inkeri, yrittäjä, Lahti
Sipiläinen, Jouni Antero, työnjohtaja, Jyväskylä
Sissonen, Juha Simana, rikosylikonstaapeli, Kontiolahti
Sistonen, Mika Olavi, ylikonstaapeli, Kotka
Sivula, Tarja Elina, kirjaamisasiantuntija, Savonlinna
Sjöberg, Hans Christer, talouspäällikkö, Lappohja
Skyttä, Kirsi Maaria, johdon assistentti, Lohja
Smeds, Laila Helena, vastaava sairaanhoitaja, Tornio
Snellman, Anne Marketta, kaupunginvaltuutettu, FT, Oulu
Sohlberg, Juha Kristian, laadun ja toiminnan kehityspäällikkö, Vaasa
Soisalo, Marko Antero, järjestelmäasiantuntija, Vantaa
Sommarberg, Heli Maarit, hallinnollinen avustaja, Espoo
Sorjonen, Mikko Erkki Kullervo, rikosylikonstaapeli, Mikkeli
Sormunen, Markku Tapio, HRD-päällikkö, Turku
Sorsa, Kirsi Anita, tutkintasihteeri, Joensuu
Sorsimo, Tiina Kaisa, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Sortti, Päivi Tuulikki, osastonhoitaja, Rovaniemi
Storås, Kim Markus, sairaanhoitaja AMK, Espoo
Suikkanen, Erja Marja Helena, laitospalvelupäällikkö, Lappeenranta
Summanen, Mika Tapio, ylipäivystäjä, Helsinki
Sundberg, Kari Olavi, IT-projektipäällikkö, Vantaa
Suomalainen, Saila Katriina, tarkastaja, Vantaa
Suomi, Kimmo Petteri, kiinteistöpäällikkö, Kaarina
Suutari, Päivi Marjaana, alusliikenneohjaaja, Helsinki
Swan, Risto Kaarlo, ylikonstaapeli, Espoo
Svenskberg, May-Len, hallinnollinen avustaja, Veikkola
Syvänperä, Tiia-Leena, rikosylikonstaapeli, Jyväskylä
Säilä, Mika-Antti Akseli, asiantuntija, Mäntsälä
Sälliluoma, Sirpa, graafikko, Tampere
Säteri, Päivi Hellevi, liittymisasiantuntija, Lohja
Säynevirta, Simo Pentti, ohjelmapäällikkö, Espoo
Söderholm, Karl Mikael, jordbrukare, Saltvik
TTahvanainen, Jarmo Tapani, suunnitteluinsinööri, Helsinki
Taimisto, Hannu Antero, IT-infrastruktuurijohtaja, Vaasa
Tainio, Eija Katriina, avoterveydenhoidon osastonhoitaja, Kalajoki
Taivainen, Janne Ilkka Olavi, suunnittelija, Espoo
Taivalmäki, Aila Margit, kulttuuripalvelupäällikkö, Seinäjoki
Takku, Teija Hannele, lupaesimies, Lieto
Tallavaara, Urpo Kalervo, suunnittelija, Tornio
Talonen-Levula, Anne-Maija, yrittäjä, Parkano
Talvitie, Esa Heikki, ylikonstaapeli, Tampere
Tammelin, Heidi Carita, museotoimenjohtaja, Vihti
Tammi, Jori, mittaustyönjohtaja, Espoo
Tammi, Lassi Ensio, autonkuljettaja, Vantaa
Tamminen, Markku Kauko Juhani, taksiyrittäjä, Uurainen
Tamminen, Satu Maarit, marketpäällikkö, Vantaa
Tamminen, Tiina Susanna, projektiasiantuntija, Helsinki
Tapaninen, Hannu, vahinkotarkastaja, Asikkala
Tapio, Teuvo Sakari, myyntipäällikkö, Vaasa
Tavio, Tero Matti, kaupunginhallituksen jäsen, Naantali
Teitto, Jarmo Johannes, myyntipäällikkö, Hausjärvi
Tervo, Pekka Jaakko, liikuntapaikkamestari, Liminka
Tervonen, Kari Petri Juhani, työmaapäällikkö, Lappeenranta
Tervonen, Pekka Sakari, rikosylikonstaapeli, Raahe
Thil, Paula Sinikka, asiakaspalveluteknikko, Varkaus
Tiainen, Anne Marita, lainkäyttösihteeri, Oulu
Tikander, Solveig, sjukskötare, Mariehamn
Tikkanen, Nadja, farmaseutti, Lappeenranta
Tikkanen, Timo Olavi, logistiikkasuunnittelija, Iisalmi
Timmerbacka, Heli Elisabet, rikosseuraamustyöntekijä, Hyvinkää
Timonen, Jari Juhani, korjaamoesimies, Oulu
Tingvall, Seppo Kalevi, kaavoituspäällikkö, Orivesi
Tirkkonen, Marjo Riitta Helena, alue-esimies, Kuopio
Tirkkonen, Ruuth Helena, kihlakunnanulosottomies, Lahti
Tirkkonen, Suoma Helena, tiedonhallinnan assistentti, Sipoo
Tirkkonen, Veijo Ilmari, pääluottamusmies, Kuopio
Tjeder, Sari Elise, terveydenhoitaja, Pyhtää
Toivola, Teppo Aleksi, varastonhoitaja, yrittäjä, Kuortane
Toivonen, Kari-Matti Kalervo, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Tolvanen, Kimmo Juhani, tuotekehitys- ja markkinointipäällikkö, Joensuu
Toppinen, Matti Johannes, teollisuuspalopäällikkö, Kemi
Torkkeli, Tuula Anneli, fysioterapeutti, Kangasala
Tuohimaa, Eija Kaarina, toiminnanjohtaja, Jyväskylä
Tuohitaival, Irma Tellervo, tilitoimistoyrittäjä, maanviljelijä, Ikaalinen
Tuoma, Anne Irmeli, sairaanhoitaja AMK, Kouvola
Tuomaala, Pentti Uolevi, yleinen edunvalvoja, Pudasjärvi
Tuomainen, Eija Kaarina, HR-asiantuntija, Äänekoski
Tuominen, Hannu Tapani, metsäasiantuntija, Hamina
Tuominiemi, Jukka Hannu, toimitusjohtaja, Jyväskylä
Tuovinen, Olli Matti, asiakasvastuullinen johtaja, Kuopio
Tuppura, Leena Riitta Marjatta, toimitusjohtaja, Savonlinna
Tuppuri, Markku, kuljetusyrittäjä, Helsinki
Turkia, Juha Veli, yrittäjä, Lappeenranta
Turkki, Auli Marja Helena, suunnittelija, Ii
Turunen, Toimi Jyrki, ylikonstaapeli, Vantaa
Tuusvuori, Jyrki Tapani, palvelupäällikkö, Helsinki
Tykkyläinen, Pentti Tapio, kunnanhallituksen puheenjohtaja, Ilomantsi
Tyllinen, Merli Hannele, henkilöstöasiantuntija, Espoo
Tynkkynen, Tarja Maarit Talvikki, fysioterapeutti, Savonlinna
Tyynelä, Heikki Risto, yrittäjä, asennusvalvoja, Jyväskylä
UUotila, Jarmo Juhani, röntgenhoitaja, Harjavalta
Uotila, Tuija Anneli, tekstiilikäsityönopettaja, Kouvola
Ursin, Sirpa Hannele, talouspäällikkö, Oulu
Utriainen, Kari, rakennusmestari, Kemi
Uuttu, Ari Juhani, virastomestari, Helsinki
V WWahlström, Maija Katriina, hallinnollinen avustaja, Porvoo
Valkeinen, Matias Valtteri, ylikonstaapeli, Nurmijärvi
Wallius, Helena Anna-Maria, ylikonstaapeli, Hämeenlinna
Valtonen, Virpi, vastuullisuusasiantuntija, Mäntsälä
Vanhatalo, Susan Maarit, marketpäällikkö, Pori
Vanonen, Marja-Sisko, assistentti, Helsinki
Varho, Matti Reima, turvallisuuspäällikkö, Rauma
Varjonen, Jouni Johannes, tulliylitarkastaja, Naantali
Varjonen, Leena Annukka, fysioterapeutti, Uusikaupunki
Veivo, Sointu Marketta, yksilövalmentaja, Pudasjärvi
Vellonen, Kari Esa Juhani, asiakkuuspäällikkö, Nokia
Venäläinen, Ari Juhani, ylikonstaapeli, Tuusniemi
Venäläinen, Tapio, taksiyrittäjä, Espoo
Vesterinen, Raija Liisa, ICT-asiantuntija, Kuopio
Widd, Kenneth, speciallärare, Malax
Wieru, Marja-Leena, operatiivinen päällikkö, Sveitsi
Viitaharju, Kalevi Johannes, toimitusjohtaja, Parkano
Viitala, Esko Juhani, energia- ja talousasiantuntija, Pudasjärvi
Viitala, Jaana Anneli, asiakkuusasiantuntija, Oitti
Viitala, Mika Matti, asiakasvastuullinen myyntijohtaja, Hämeenlinna
Viitamo, Teija Susanna, operatiivinen päällikkö, Espoo
Viitanen, Eira Anita, varhaiskasvatusyksikön johtaja, Tampere
Wikstrand-Andersson, Marina, protokollsekreterare, Sund
Wilberz, Maritta, pääkirjanpitäjä, Helsinki
Vilhunen, Marja Helena, ratkaisuasiantuntija, Riihimäki
Viljas, Mari, sairaanhoitaja, Liminka
Vilkki, Mika Tapio, laadun ja toiminnan kehitysasiantuntija, Vaasa
Willgren, Jari Ilmo Olavi, veroasiantuntija, Turku
Villikka, Leena Anneli, sairaanhoitaja, Kouvola
Villilä, Anu Katriina, riskianalyytikko, Helsinki
Vilppola, Hilkka Sisko Tuulikki, syyttäjänsihteeri, Oulu
Virkki, Heli Päivi Tuulikki, sairaanhoitaja, Savonlinna
Virta, Juha Matias, kunnossapitomestari, Tornio
Virtanen, Anne Maarit, palkanlaskennan esimies, Raisio
Virtanen, Harri Johannes, myynti-insinööri, Pälkäne
Virtanen, Sari Maarit, johdon erityisavustaja, Helsinki
Virtanen, Tommi Kalevi, vanhempi projektipäällikkö, Eurajoki
Vitikainen, Vesa Antero, ylikonstaapeli, Pori
Voutilainen, Mirja Riitta, pääjohtajan assistentti, Espoo
Vuokila, Juha Veli, huoltomestari, Tornio
Vuorenpää, Satu Kristiina, hallinnollinen avustaja, Espoo
Vuori, Kirsti Orvokki, järjestelmäasiantuntija, Harjavalta
Vuorijärvi, Minna Marita, johdon assistentti, Vihti
Vuorinen, Kari Juhani, työnjohtaja, Kouvola
Vuorinen, Vesa Viljami, tekninen asiantuntija, Pori
Vuorisalo, Anne Hannele, toimistopäällikkö, Naantali
Vuotila, Aulis Antero, yrittäjä, Kalajoki
Vähäkoski, Timo Juhani, talouspäällikkö, Espoo
Väisänen, Hannele, ylipäivystäjä, Kuopio
Väisänen, Pekka Gunnar Johannes, huoltomestari, Kuopio
Väisänen, Sirkku Kaarina, lehtori, Lappeenranta
Väisänen, Taina Helena, verosihteeri, Kuopio
Värnström, Johan Edvin, planerare, Pedersöre
Väyrynen, Tero Tuukka Johannes, rikosylikonstaapeli, –
Väänänen, Arja Sinikka, työsuojeluvaltuutettu, terveydenhoitaja, Espoo
Väätämöinen, Seppo, lohkovarustelupäällikkö, Raisio
X
YYlikoski, Tuomo Tapio, paloesimies, Ylivieska
Ylikulju, Auvo Johannes, työnjohtaja, Raahe
Ylikulju, Sauli Henrik, ylikonstaapeli, Liminka
Ylinen, Anne Anita, verotarkastaja, Raahe
Ylisaukko-oja, Heidi Marjut, tilakoordinaattori, Rovaniemi
Yli-Suutala, Pertti Juhani, ylimestari, Uusikaarlepyy
Ylönen, Jari Kalevi, tutkimusteknikko, Haukipudas
Ylönen, Saila Johanna, henkilöstöasiantuntija, Lempäälä
ZZeroual, Johanna Kristiina, hallinnollinen avustaja, Helsinki
ÅÅkerlund, Niko Jouni Petteri, rikosylikonstaapeli, Tampere
Ä
ÖÖhman, Anne Kristiina, verosihteeri, Helsinki
Örri, Antti Juhani, ylikonstaapeli, –
Österberg, Jimi Petteri, ylikonstaapeli, Lohja
Yhteensä – Sammanlagt: 848
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali (SVR M I)
Medalj av I klass av Finlands Vita Ros’ orden (FVR M I)
AAalto, Tiina Hannele, osastosihteeri, Helsinki
Aalto, Voitto Kalervo, tekninen osaaja, Ylöjärvi
Aaltola, Erkki Juhani, vuoroesimies, Jyväskylä
Aarnio, Heidi Katariina, toimistosihteeri, Vantaa
Ahlroth, Tarja Maarit, suunnittelija, Oulu
Aho, Anne Maria, myyjä, kassatyöntekijä, Karvia
Aho, Matti-Pekka, työsuojelupäällikkö, Mäntsälä
Aikioniemi, Satu Raisa, perintäsihteeri, Helsinki
Alajääskö, Leena Tuulikki, vuoropäällikkö, Rovaniemi
Alakoski, Jaana Maarit Helene, laborantti, Turenki
Alanärä, Pekka Lauri Juhani, käräjäsihteeri, Espoo
Ala-Sankola, Ritva Elina, asiantuntija, Hollola
Alatalo, Jari Tuomas, virastomestari, Helsinki
Alhonen, Anne Maria, asiantuntija, Porvoo
Altay, Jasmin Sarah, hallinnollinen avustaja, Helsinki
Ammunet, Marja Leena, asiantuntija, Ylivieska
Antamoniemi, Arto Olavi, saapuvien laskujen esikäsittelijä, Vantaa
Antas, Tina Helena Sylvia, äldre konstapel, Borgå
Antikainen, Aki Harri Olavi, laitoksenhoitaja-laborantti, Helsinki
Antin-Juntunen, Monica, rahoitusasiantuntija, Lohja
Anttila, Anne Maarit, vuoropäällikkö, Jyväskylä
Anttila, Kimmo Antero, ratkaisuasiantuntija, Kotka
Anttila, Taru Sointu Elisabet, käräjäsihteeri, Oulu
Anttila, Terttu Marjatta, vastaava perintäasiantuntija, Sipoo
Arenius, Pasi Markus, hätäkeskuspäivystäjä, Kerava
Arifdshan, Leyle, asiantuntija, Helsinki
Aroketo, Pekka Tapani, palvelupäällikkö, concierge, Helsinki
Arola, Timo Veikko, materiaalivastaava, Nokia
Aronen, Lena Kristina, asiakaspalvelun asiantuntija, Vilppula
Aronen, Soili Marjatta, layout-suunnittelija, Helsinki
Asikainen, Mia Annika, perhetyöntekijä, Vantaa
Askonen, Pia Johanna, johdon assistentti, Oulu
Asumaa, Jukka Heikki, erikoisammattimies, Suonenjoki
Aunio, Maija Riikka, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa
Auranen, Pertti Eerikki, sähköasentaja, Oulu
Autio, Kirsi Anneli, vanhempi konstaapeli, Tervakoski
Axell, Ulf Lennart, ungdomsarbetsledare, Larsmo
BBambini, Terttu Hannele, eläkeasiantuntija, Helsinki
Björk, Hanna Helena, tutkintasihteeri, Janakkala
Björk, Jukka Joose, kunnossapitomestari, Helsinki
Björn, Marlene Gunilla, korvauskäsittelijä, Vihti
Blomqvist, Jörgen, äldre konstapel, Iniö
Brunni, Pekka Johannes, postityöntekijä, Muonio
CCollander, Maarit Anneli, asuntosihteeri, Ylöjärvi
DDanielsson, Gerd Monica, ansvarig hemvårdare, Saltvik
Dunder, Terttu Anita, toimistosihteeri, Tornio
EEerikäinen, Outi Kaarina, balettioppilaitoksen sihteeri, Lahti
Ekholm, Jarkko Thorvald, vanhempi konstaapeli, Kaarina
Eklund, Jukka Helge, palveluneuvoja, Hyvinkää
Ekström, Gunn, ägarkunds- och S-Banksspecialist, Kyrkslätt
Ekström, Mika Kalevi, vanhempi konstaapeli, Kuhmo
Elamaa, Kari Johannes, vanhempi rikoskonstaapeli, Ylivieska
Eloranta, Hele Kristiina, tilastonlaatija, Vantaa
Engblom, Sonja Helena, äldre konstapel, Lemland
Engren, Helena Elly Mariann, förvaltningssekreterare, Malax
Erkkilä, Anna-Maija, tuotantotyöntekijä, Kangasala
Eskelinen, Tiina Hannele, maatalousyrittäjä, Vieremä
Eskola, Timo Olavi, toiminnanjohtaja, Savonlinna
FFingerroos, Marja Emilia, myyntineuvottelija, Turku
Fisk, Tomi Petri, vanhempi konstaapeli, Kempele
Fors, Reetta-Leena, vanhempi konstaapeli, Pyhäjoki
Forsander-Hakunti, Carmelita, kanslisti, Kokkola
Forsström, Kai Rainer, tiiminvetäjä, Sääksmäki
GGalkin, Margit Hannele, viestintäassistentti, Tuusula
Gustafsson, Sirkka-Liisa, palveluneuvoja, Rajamäki
HHaapala, Arja Helena, järjestelmäasiantuntija, Seinäjoki
Haaranen, Arto Mikael, maanviljelijä, Ilomantsi
Haatainen, Esko, postityöntekijä, Iisalmi
Haatanen, Aino Kaarina, lähihoitaja, Kaavi
Hakala, Matti Mikael, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Haka-Risku, Kimmo Mikael, vanhempi konstaapeli, Raahe
Hakkarainen, Pekka Juhani, huoltoasentaja, Vantaa
Hakola, Ari Juhani, virastomestari, Helsinki
Hakola, Päivikki Anneli, toimistosihteeri, Kotka
Hakola, Raija Tuulikki, luottamushenkilö, Kurikka
Hakuli, Mirva Orvokki, sihteeri, Lappeenranta
Halminen, Seija Katriina, asuntosihteeri, Pöytyä
Hammar, Leila Sinikka, asiantuntija, Helsinki
Hantula, Kaisa Raakel, turvallisuusasiantuntija, Vantaa
Happonen, Marko Henri Tapio, logistiikkasuunnittelija, Valkeakoski
Harju, Eeva Sinikka, kirjanpitäjä, Pelkosenniemi
Haroma, Timo Sakari, huoltoinsinööri, Helsinki
Hatunen, Antti Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki
Haulos, Pirjo Kaarina, asiakaspalvelusihteeri, Hämeenlinna
Hautala, Klaus Antti, asiantuntijamyyjä, Paimio
Hautala, Tiina Marianne, perintäsihteeri, Kurikka
Hautamäki, Marjo Päivi Anitta, laborantti, Haapavesi
Havana, Leila Irmeli, postityöntekijä, Oulu
Heikkilä, Anne Elisabet, toimistosihteeri, Kalajoki
Heikkilä, Arto Ilmari, haastemies, Loimaa
Heikkinen, Eine Marjatta, verosihteeri, Lapinlahti
Heikkinen, Jouna Petri, laborantti, Porvoo
Heikkonen, Tuula Maaria, operaattori, Tuusula
Heinilä, Päivi Marketta, toimistosihteeri, Kihniö
Heino, Taimi Irmeli, myyjä, Alavus
Heinonen, Jani Tapio, vanhempi konstaapeli, Oulu
Heinonen, Mervi Hannele, palvelupäällikkö, Oulu
Heinonen, Niina Marjatta, hätäkeskuspäivystäjä, Luvia
Heinonen, Reijo Jarmo Petteri, hovimestari, Helsinki
Heinonen, Tiina Erja Tuulikki, premium-asiantuntija, Hämeenlinna
Heinänen, Mari-Annika, tutkimusavustaja, Espoo
Heiska, Arja Mailis, järjestelmäasiantuntija, Haapajärvi
Heiska, Jari Jooseppi, isännöitsijä, Seinäjoki
Heiskanen, Eine Marjatta, lupasihteeri, Varkaus
Heiskanen, Mika Henrik, haastemies, Lahti
Heiskanen, Mika Petteri, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Hermansson, Sari Anneli, koulutusassistentti, Lieto
Hietaketo, Liisa Katariina, lupasihteeri, Janakkala
Hietakoivisto, Marita Kaarina, luottamushenkilö, Karvia
Hietala, Pirjo Ulla Maija, yksikön sihteeri, Kokkola
Hietala, Päivi Marjatta, alkionsiirtoseminologi, Kokkola
Hietanen, Marjo Susanna, hallintosihteeri, Helsinki
Hietikko, Ari Olavi, vartija, Lempäälä
Hihnala, Olli Tapio, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Hinkka, Juha Pekka Olavi, koneasentaja, Helsinki
Hirn, Leena Kaarina, hallituksen assistentti, Helsinki
Hirsikko, Ville Johannes, kuljettajakouluttaja, Helsinki
Hirvenoja, Marita Hannele, palvelusihteeri, Lempäälä
Hirvi, Tarja Päivikki, laadunvarmistusasiantuntija, Järvenpää
Hirvonen, Pirjo Hannele, asiakasneuvoja, Helsinki
Hirvonen, Siru Salli Ailakki, sotaveteraani, Virolahti
Hoffren, Sami Juhana, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa
Hohenthal, Seppo Tapani, vaunuasentaja, Kokkola
Hohtari, Raimo, koneasentaja, Tornio
Holm, Juha Esa, yrittäjä, Laukaa
Holmlund, Mirian Kristiina, taloussihteeri, Vantaa
Holopainen, Päivi Helena, rahoitusasiantuntija, Tuusula
Honkanen, Armi Kaarina, laborantti, Porvoo
Hono, Jaana Birgitta, asiantuntija, Järvenpää
Horttanainen, Sari Johanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Imatra
Huhta, Markku Antero, hydrauliikkamekaanikko, Hämeenlinna
Huhtakangas, Jarno Mikko Sakari, vartija, Helsinki
Huhtaneva, Marica Elisabeth, tarkastaja, lainkäyttösihteeri, Vantaa
Hukari, Antti Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Pudasjärvi
Huopainen, Heikki Johannes, vanhempi rikoskonstaapeli, Savonlinna
Huotari, Maarit, asiantuntija, Vantaa
Huotari, Pekka Kalevi, työsuojeluvaltuutettu, Kouvola
Huovinen, Ann Monika, tutkintasihteeri, Liminka
Huovinen, Riitta Hannele, emäntä, Muhos
Hurskainen, Auli Maritta, sihteeri, Vantaa
Huuho, Jaana Hannele, lupasihteeri, Kitee
Hytönen, Kirsi-Marja Tuulikki, tekninen työntekijä, Viinijärvi
Hyökki, Juha Kalevi, koneasentaja, Riihimäki
Hägg, Päivi Alma Kristiina, projektisihteeri, Lahti
Häggblom, Anneli, jordbrukare, Nykarleby
Häggblom, Jan Sigvard, materiaalinkäsittelyn operatiivinen esimies, Porvoo
Häggblom, Tomas Eric, vanhempi konstaapeli, Loviisa
Häggqvist, Tommi Mikael, projektipäällikkö, Helsinki
Häkli, Paavo Antero, vuoroesimies, Imatra
Hämäläinen, Jarmo Yrjö Juhani, työsuojeluvaltuutettu, Kokemäki
Höglund, Heli Mirjami, assistentti, Tampere
Hörkkö, Terhi Anita, asiakasneuvoja, Kaarina
IIdström, Päivi Kirsi Maarit, johdon assistentti, Imatra
Iisakka, Hanne Maritta, vanhempi rikoskonstaapeli, Lumijoki
Iivarinen, Ritva Orvokki, asiantuntija, Kuopio
Ijäs, Leena Anneli, tuotannon suunnittelija, Valkeakoski
Ijäs, Tiina Maritta, erityisasiantuntija, Helsinki
Ikola, Satu Helinä, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Immonen, Antti Ilmari, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Inkeröinen, Jukka Pekka, vanhempi konstaapeli, Rovaniemi
Isosaari, Heikki Mikael, perushoitaja, Seinäjoki
Isosalo, Eija Kaarina, palveluvastaava, Muhos
Isotalo, Hannu Ari Juhani, työllistämisvastaava, Lieto
Issakainen, Tommi Valtteri, vanhempi konstaapeli, Oulu
JJanhonen, Elina Anneli, myyjä, Helsinki
Jansson, Esko Ensio, moottoriasentaja, Tampere
Jansson, Pia Hannele, laadunvalvonnan asiantuntijalaborantti, Espoo
Jansson, Timo Erkki Juhani, laadunvalvoja, Hanko
Jestoi, Katja Maarit, hätäkeskuspäivystäjä, Kuopio
Jetsonen, Reijo Pentti, vaununsähköasentaja, Helsinki
Jokela, Tuula Helena, vientimyyjä, Nokia
Jokiharju-Partonen, Helena, suunnittelusihteeri, Vantaa
Jokimies, Pirkko Suvi Aulikki, nuotistonhoitaja-järjestäjä, Lappeenranta
Jokinen, Tuija Anneli, VAS-koordinaattori, Masku
Jokiranta, Seppo Sakari, ylipalomies, Harjavalta
Jomppanen, Ritva Anita, toimistosihteeri, Inari
Jore, Satu Kristiina, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Joutsen, Miikka Tuomas Olavi, etsivä, Kirkkonummi
Julku-Ulvinen, Sirkku Teresa, käynnissäpitäjä, Rauma
Junkki, Harri Kristian, kunnossapitoasentaja, Rusko
Juntunen, Esa-Pekka, kalastusmestari, Simo
Juntunen, Janne Eemeli, vanhempi rikoskonstaapeli, Iisalmi
Juntunen, Maija Hilkka, käräjäsihteeri, Kajaani
Juntunen, Maiju Anneli, perintäsihteeri, Porvoo
Järvi, Sirpa Hannele, taloussihteeri, Valkeakoski
Järvinen, Lauri Asko Juhani, myyjä, Tampere
KKaarela, Oili Sinikka, tiedottaja, Oulu
Kaasalainen, Antti Juhani, prosessinhoitaja, Kyröskoski
Kaila-Viitanen, Eila Hannele, hallintoassistentti, Turku
Kainulainen, Mirja Anneli, hoiva-avustaja, Nurmes
Kaislasuo, Anita Birgitta, tullitarkastaja, Vantaa
Kaivola, Tuula Maria, vartija, Hämeenlinna
Kaivos, Tomi Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Kirkkonummi
Kallio-Kujala, Timo Jaakko, jalostustyöntekijä, Peräseinäjoki
Kalliokulju, Veijo Rainer, vuoromestari, Lieto
Kallo, Leena Tellervo, verosihteeri, Nurmijärvi
Kaltiokumpu, Eila, konsulin- ja hallinnollinen assistentti, Ruotsi
Kanerva, Marketta Tuulikki, asiakaspalvelukoordinaattori, Valkeakoski
Kangas, Jussi-Pekka, vanhempi konstaapeli, Oulainen
Kangas-Hynnilä, Mika Antero, vanhempi konstaapeli, Oulu
Kangastie, Merja Katriina, taloussihteeri, Seinäjoki
Kanniainen, Panu Petteri, vanhempi konstaapeli, Espoo
Kanninen, Jarmo Juha, toimistosihteeri, Lestijärvi
Kansikas, Kirsti Helena, verosihteeri, Espoo
Kantanen, Erja Tuulikki, vanhempi rikoskonstaapeli, Haapajärvi
Kantola, Mikko Tapio, vanhempi konstaapeli, Tuusula
Kantonen, Jaana Maria, tutkintasihteeri, Vantaa
Kaplas, Esa Juha Tapani, automyyjä, Lappeenranta
Karhu, Heli Tuulikki, johdon assistentti, Helsinki
Karhu, Risto Jarmo Juhani, pääluottamusmies, Kouvola
Karhunen, Marko Juhani, asiantuntija, Espoo
Karhunen, Pekka Juhani, verosihteeri, Lapinlahti
Karkkunen, Ahti Olavi, asiantuntija, Tammisaari
Karlsson, Kerstin, primärskötare, Mariehamn
Karppinen, Outi Anna Maija, asiantuntija, Helsinki
Karri, Ritva Orvokki, viestijä, järjestövastaava, Kokkola
Kasanen, Eija Inkeri, vanhempi rikoskonstaapeli, Liperi
Kattelus, Hannu Juhani, hätäkeskuspäivystäjä, Hollola
Kauppinen, Jarkko Ilmari, vanhempi rikoskonstaapeli, Kankaanpää
Kehus, Reijo Yrjö Juhani, tukiasematestaaja, Ii
Kela, Lea Inkeri, lupasihteeri, Suomussalmi
Kenttä, Juha Tapani, koneenhoitaja, Keminmaa
Kerman-Laneve, Mira Marianne, lupasihteeri, Helsinki
Keronen, Mervi Anneli, lupasihteeri, Vesilahti
Keskinarkaus, Ritva Orvokki, kirjanpitäjä, Rovaniemi
Keski-Nisula, Marko Juhani, vanhempi konstaapeli, Oulu
Keso, Miia Johanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Tampere
Ketelä, Liisa Kaarina, ostaja, Vaasa
Ketola, Marita Leila Kyllikki, ohjaaja, Pirkkala
Ketonen, Riitta Talvikki, palkkasihteeri, Forssa
Keturi, Sirpa Kaarina, hallintosihteeri, Jyväskylä
Kiiskilä, Mikko Erkki Tapio, vartija, Vantaa
Kiiskinen, Merja Anitta, käynnissäpitäjä, Lappeenranta
Kilpeläinen, Marjo Anneli, asiantuntija, Kerava
Kitinprami, Jukka Joel, koneistaja, Raahe
Kiuru, Jaana Orvokki, toimistosihteeri, Hämeenlinna
Kiuru, Matti August, vanhempi rikoskonstaapeli, Valkeakoski
Kiuru, Reima Ensio, ylipalomies, Hailuoto
Kiuru, Sirkku Maarit, pankkitoimihenkilö, Helsinki
Kivelä, Kati Johanna, graafinen suunnittelija, Turku
Kivelä, Matti Samuli, vanhempi rikoskonstaapeli, Vaasa
Kivelä, Ville Petteri, turvallisuusvalvoja, Espoo
Kivi, Tuija Kaarina, asiakkuuspäällikkö, Jyväskylä
Kivistö, Jari Sakari, koneenhoitaja, Heinola
Kivistö, Minna Kaarina, viestintäsihteeri, Lappeenranta
Klemola, Nora Marjatta Fredrika, jaostosihteeri, Helsinki
Kluge, Eija Riitta, IT-asiantuntija, Hamina
Kohonen, Kari Olavi, hitsaaja, Kitee
Kohtanen, Mirja Hannele, apulaistarkastaja, Järvenpää
Kohva, Tarja Tuulikki, toimihenkilö, Helsinki
Koikkalainen, Kari Jouko, konduktööri, Kotka
Koivisto, Jorma Kalevi, konduktööri, Riihimäki
Koivisto, Teppo Juhani, vanhempi konstaapeli, Saarijärvi
Koivisto, Tuula Sinikka, vuoropäällikkö, Kuopio
Koivuluoma, Anne-Mari Kristiina, myyntipäällikkö, Seinäjoki
Koivumäki, Merja Elina, perintäsihteeri, Helsinki
Koivunurmi, Riitta Elisa, ravitsemistyönjohtaja, Kiuruvesi
Kolari, Seppo Olavi, vuorotyönjohtaja, Hämeenlinna
Komu, Sirpa Iida, asiantuntija, Iisalmi
Komulainen, Topi Markku Juhani, ruokinta-asiantuntija, Lapinlahti
Kontas, Outi Elisabet, asiantuntija, Pori
Kontiainen, Tanja-Maarit, asiantuntija, Seinäjoki
Kontio, Marjo Tellervo, myyntineuvottelija, Turku
Kontio, Natalia, apulaistarkastaja, Kirkkonummi
Kopisto-Lindholm, Mariine Sofia, assistentti, Sipoo
Koponen, Jaana Marjatta, toimistosihteeri, Varkaus
Koponen, Margit Hellevi, laaduntarkkailija, Varkaus
Koponen, Mike Markus, vuoromestari, Mänttä
Koponen, Toivo Ensio, järjestelyapulainen, Rääkkylä
Korhonen, Jari Kalevi, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Korhonen, Seppo Tapani, postityöntekijä, Raikuu
Korhonen, Susanna Marjaana, assistentti, Tampere
Korhonen, Teija Riitta, hätäkeskuspäivystäjä, Kajaani
Korpela, Minna Eeva Tuulia, tutkintasihteeri, Hyvinkää
Kortejärvi, Ulla-Maija, perushoitaja, Valkeakoski
Koskela, Päivi Anneli, maatalousyrittäjä, Kauhajoki
Koskelin, Heli Marita, tutkintasihteeri, Rauma
Koski, Kari Eemeli, käyttöpäivystäjä, Oulu
Koskinen, Kirsi Anneli, osastosihteeri, Helsinki
Koskinen, Lasse Kari Tapio, ydinpolttoaineenkäsittelijä, Siltakylä
Koskinen, Laura Johanna, assistentti, Kerava
Koskiniemi, Pauliina Susanne, hätäkeskuspäivystäjä, Mustasaari
Kosunen, Sari Päivi Johanna, vanhempi konstaapeli, Lappeenranta
Kotanen, Jani Markus, vanhempi konstaapeli, Petäjävesi
Kouvalainen, Seppo, postityöntekijä, Iisalmi
Kovanen, Pirjo Leena, palveluneuvoja, Hyvinkää
Kovero, Raija Liisa, keittäjä, Rääkkylä
Kröger, Arja Riitta, käräjäsihteeri, Vantaa
Kuismanen, Milla Marjut Kristiina, palveluneuvoja, Vantaa
Kukko, Seidi Kristina, kiinteistösihteeri, johdon sihteeri, Kirkkonummi
Kukkola, Jukka Seppo Tapani, myyjä, Kouvola
Kukkonen, Raija Tuulikki, hallintosihteeri, Rauma
Kulonen, Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Vantaa
Kultala, Anu Tellervo, vanhempi rikoskonstaapeli, Turku
Kultala, Eila Elisa, maanviljelijä, Pyhäjoki
Kunnari, Leena Irmeli, kirjanpitäjä, Kauhava
Kurittu, Marianne, tiedonhallinnan suunnittelija, Vantaa
Kurula, Esko Tapani, postityöntekijä, Kittilä
Kuurtamo, Teemu Kalervo, vanhempi konstaapeli, –
Kuusimaa, Mirja Marjatta, myyntineuvottelija, Tornio
Kylmäaho, Marja-Liisa, HR-asiantuntija, Espoo
Kyrö, Päivi Annikki, siivoustyönohjaaja, Kirkkonummi
Kyröläinen, Jukka Tapio, automaatioasentaja, Rauma
Käkönen, Veli-Pekka, laitosmies, Valkeakoski
Kämäri, Jouni Tapani, hotellipäällikkö, Parola
Kämäräinen, Leila Irmeli, suunnittelija, Rovaniemi
Kärki, Jouni Mikael, vanhempi konstaapeli, Kontiolahti
Kärki, Matti Tapani, ääni- ja valaistusmestari, Nurmes
Köykkä, Jari Antti, kaupunginvaltuutettu, Kauhajoki
LLaakkonen, Petri Marko Sakari, vanhempi konstaapeli, –
Lahti, Anja Päivikki, verosihteeri, Siikajoki
Lahti, Mari Elina, vanhempi rikoskonstaapeli, Tampere
Lahti-Mononen, Henna, lupasihteeri, Virrat
Lahtinen, Anita Orvokki, vartija, Seinäjoki
Lahtinen, Erja Helena, verosihteeri, Pori
Lahtinen, Jukka Tapio, automaatioasentaja, Lohja
Lahtinen, Kimmo Tapio, luotsinvälityksen vuoroesimies, Helsinki
Lahtinen, Seija Hannele, sisältökoordinaattori, Vaasa
Laihonen, Marja Helena, sijoitusasiantuntija, Halikko
Laine, Virve, graafinen suunnittelija, Espoo
Laine, Eija Maria, QC-laborantti, Naantali
Laine, Pauli, palokouluttaja, Espoo
Lairi, Ossi Kalevi, ylipalomies, Lappeenranta
Laitila, Vesa Tapani, maatalouslomittaja, Alavus
Laitinen, Aki Juhani, asentaja, Virtasalmi
Laitinen, Ilkka Sakari, vanhempi konstaapeli, Varkaus
Lakso, Ari Aatos, vanhempi suunnitteluinsinööri, Vaasa
Lammi, Timo Juhani, vanhempi konstaapeli, Turku
Lamminsaari, Olavi Ensio Mikael, asentaja, Jyväskylä
Lappalainen, Ismo Tapio, testiteknikko, Nokia
Lappalainen, Marko Olavi, myyntiedustaja, Kuopio
Lappalainen, Outi Johanna, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Lappalainen, Silja Maarit, palkkapalvelusihteeri, Joensuu
Lassfolk, Marketta Tellervo, lupasihteeri, Kristiinankaupunki
Lassila, Johanna Eliina, vanhempi rikoskonstaapeli, Hämeenlinna
Lassila, Mervi Hannele, kiinteistösihteeri, Kouvola
Lastikka, Ari Juhani, vanhempi konstaapeli, Kalajoki
Laukkanen, Ilkka Esaias, graafinen suunnittelija, Lahti
Laukkanen, Sari Birgitta, vanhempi rikoskonstaapeli, Savonlinna
Laurila, Anitta Kyllikki, lupasihteeri, Savukoski
Laurila, Helena Anneli, tutkimusmestari, Loppi
Laurila, Pirjo Irmeli, toimistosihteeri, Turku
Laurinen, Merja Orvokki, palveluohjaaja, Vantaa
Lauronen, Saila Outi Anneli, arkistosihteeri, Pyhäjoki
Lausala, Tarja Terttu Maaria, korvausneuvoja, Helsinki
Lehmusjoki, Eeva Maritta, järjestelmäasiantuntija, Tikkakoski
Lehtelä, Timo Sakari, virastomestari, Vantaa
Lehtinen, Eija Pauliina, suurtalouskokki, Kouvola
Lehtinen, Erja Tellervo, asiantuntija, Kauhajoki
Lehtinen, Hannele Margareta, palkkasihteeri, Isojoki
Lehtinen, Riitta Marianne, suunnittelija, Helsinki
Lehtinen, Ritva Anneli, asiakasneuvoja, Helsinki
Lehtinen, Sirkkumari, toimistosihteeri, Helsinki
Lehto, Seppo Väinämö, tuotepäällikkö, Lappeenranta
Leinonen, Anu Tuulikki, käräjäsihteeri, Kuopio
Leinonen, Elvi Irene, oikeusapusihteeri, Vihti
Leinonen, Jaana Maarit, talousasiantuntija, Keminmaa
Leinonen, Päivi Kristiina, rahoitusasiantuntija, Seinäjoki
Leppälä, Juha Veli Sakari, vanhempi konstaapeli, Ruotsi
Leppänen, Raimo Kalervo, prosessinhoitaja, Kyröskoski
Liias, Minna Kristiina, asiantuntija, Kurikka
Liikane, Lasse, vartija, Helsinki
Liimatainen, Tapio, toiminnanohjaaja, Saarijärvi
Lindblom, Fred Christer, äldre konstapel, Kimitoön
Lindell, Gina Rosalind, montessoriopettaja, Espoo
Lindeman, Tuula Hannele, ratkaisuasiantuntija, Riihimäki
Lindholm, Aija Marjaana, henkilöstöhallinnon asiantuntija, Pyhtää
Linna, Esa Matias, työnjohtaja, Perho
Lintula, Jaana Susanna, assistentti, Hämeenlinna
Lipasti, Liisa Irene Kyllikki, apulaispäällikkö, Espoo
Liukko-Allen, Minna-Leena, suunnittelija, Nastola
Liukkonen, Tuula Tellervo, palveluneuvoja, Vantaa
Loisko, Marko Juhani, vanhempi konstaapeli, Pori
Loukusa, Erkki Johannes, kalanviljelijä, Taivalkoski
Luhtala, Hannu Tapio, vuoropäällikkö, Seinäjoki
Lukkarila, Jaakko Juhani, maanviljelijä, Kokkola
Lukkarinen, Ritva Anneli, asiantuntija, Kuopio
Lundell, Toni Petteri, vanhempi konstaapeli, Lahti
Luukkanen, Risto Juhani, nuorisotyönohjaaja, Mikkeli
Luukkonen, Anette Elisabeth, nödcentraloperatör, Pargas
Lyttinen, Sirpa Hannele, postityöntekijä, Muhos
Lähdes, Petri Markus, vanhempi konstaapeli, Mynämäki
Lähteinen, Leena Susanna, lupasihteeri, Tampere
Länkinen, Jorma Antero, yrittäjä, Saarijärvi
Lätti, Anni Kaarina, keittiövastaava, Kokkola
Lönnqvist, Tom Erik, operatör, Borgå
MMailander, Riitta-Liisa, kirjastovirkailija, Lohja
Makkonen, Tuomo Antero, kokoonpanija, Kitee
Malin, Kirsi Maritta, tienpidon assistentti, Kouvola
Malinen, Eija Sisko Annikki, hankesihteeri, Kajaani
Malinen, Jukka Veli Antero, vartija, Kajaani
Maljanen, Raija Liisa, tilastonlaatija, Espoo
Malvela, Maj-Len Johanna, kanslist, Raseborg
Manelius, Kari Pekka, tietopalvelusihteeri, Lahti
Manni, Sari Anneli, palkanlaskija, Rovaniemi
Mannil, Sami Niklas, äldre konstapel, Vasa
Manninen, Irma Marketta, työnjohtaja, Aura
Manninen, Ritva Anneli, tilastonlaatija, Helsinki
Manninen, Seppo Juhani, tullitarkastaja, Lappeenranta
Marin, Marjo Eila, sihteeri, Järvenpää
Markkanen, Kirsi Marja Helena, hallinnollinen avustaja, Kerava
Markkanen, Miira Hellevi, koordinaattori, Vantaa
Martikainen, Anne Helena, luetteloija, Helsinki
Mattila, Arja Elina, verosihteeri, Liminka
Mattila, Kirsi Satu Kyllikki, taloussihteeri, Riihimäki
Mattila, Tanja Elina, asiakkuusasiantuntija, Lahti
Melin, Tea Kristiina, asiantuntija, Espoo
Mellin, Yrjö Martin, asiantuntija, Espoo
Merenluoto, Tiina Susanna, tutkintasihteeri, Oulu
Mertanen, Tarja Kaarina, keittiöpäällikkö, Loimaa
Mesbahi, Heidi Susanna, rahoitusasiantuntija, Helsinki
Metsäranta, Maija-Liisa, ratkaisuasiantuntija, Kotka
Miettinen, Sami Tapani, vanhempi konstaapeli, Hollola
Mikkola, Arto Tuomas, postityöntekijä, Ivalo
Mikkola, Tomi Petteri, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä
Mikkonen, Mika Esko Antero, postityöntekijä, Vantaa
Moilanen, Heikki Tapani, haastemies, Kajaani
Moilanen, Tapani Yrjö, NC-koneistaja, Joensuu
Multanen, Mauri Kalevi, kirvesmies, Punkalaidun
Murkka, Minna Sisko, lähihoitaja, Lempäälä
Murtonen, Kari Juhani, valvontateknikko, Helsinki
Mustikkamaa, Auli Anneli, ratkaisuasiantuntija, Ylivieska
Mustonen, Marjatta Katariina, hallituksen jäsen, Lohja
Mutikainen, Marko Olavi, vanhempi konstaapeli, Liperi
Myllykangas, Paula, siivoustyönohjaaja, Toholampi
Myllymäki, Meri Hannele, hätäkeskuspäivystäjä, Järvenpää
Mäenpää, Pirjo Anneli, jakeluesimies, Pori
Mäentaus, Aulikki, pääkirjanpitäjä, Virttaa
Mäkelä, Petri Juhani, tiedonhallinnan assistentti, Helsinki
Mäkelä, Taina Hannele, ohjaaja, Tampere
Mäkelä, Tiina Marita, työvoimahankinnan asiantuntija, Rauma
Mäkelä, Timo Tapio, tislaaja, Isokyrö
Mäki-Kala, Pirkko Helena, pankkitoimihenkilö, Kurikka
Mäkinen, Jukka Matias, salaojaurakoitsija, Ylistaro
Mäkinen, Tuire Marjo, asiantuntija, Forssa
Mäkitalo, Ulla Riitta, seminologi, Kalajoki
Määttä, Jari Reijo Sakari, vanhempi rikoskonstaapeli, Kuusamo
NNaskali, Jussi Tapani, vanhempi konstaapeli, Orimattila
Naumanen, Riikka Helena, vanhempi rikoskonstaapeli, Kerava
Nauska, Jari Eerik, palvelumyyjä, Oulu
Nevalainen, Ari Pekka, virastomestari, Helsinki
Niemi, Anneli Birgitta, palkkasihteeri, Orivesi
Niemi, Jari Aleksanteri, vanhempi konstaapeli, Vaasa
Niemi, Pirjo Sinikka, karttaoperaattori, Seinäjoki
Nieminen, Hans Kristian, nödcentralsoperatör, Korsholm
Nieminen, Tapio Antero, erikoisammattimies, Hartola
Nihti, Seija Elina Tuulikki, siivoustyönjohtaja, Virrat
Niska, Aila Margit, käräjäsihteeri, Tornio
Niskanen, Maila Helena, yrittäjä, Sievi
Nissinaho, Kimmo Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu
Nissinen, Pasi Pekka Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Sipoo
Nissinen, Tuula Anneli, osastosihteeri, Lappeenranta
Nordman, Heidi Maria, hotellipäällikkö, Vaasa
Nordström, Gunnevi Margareta, planeringsassistent, Borgå
Nordström, Marina Linnea, projektikoordinaattori, Nurmijärvi
Nummi, Päivi Hannele, palvelusihteeri, Akaa
Nuolimäki, Leena Maria, apulaismeteorologi, Vantaa
Nuoramo, Pekka Arvi Tapani, varastotyöntekijä, Espoo
Nupponen, Pia Henrica Christina, vanhempi rikoskonstaapeli, Sipoo
Nuutinen, Matti Tapani, maanviljelijä, Polvijärvi
Nyberg, Anita Inkeri, asiantuntija, Helsinki
Nykyri, Juha Petteri, vanhempi konstaapeli, Rovaniemi
Nylund-Slunga, Anne Marita, verosihteeri, Tornio
Nyman, Ulla Maija, palvelukoordinaattori, Helsinki
Nyysti, Arja Riitta, vakuutuskäsittelijä, Laihia
Närhilä, Pekka Olavi, tullivartija, Tornio
OOhisalo, Helena Sinikka, rekisterisihteeri, Liperi
Oikkonen, Kari Olavi, henkilöstösuunnittelija, Kempele
Ojala, Merja-Kaija, lupakäsittelijä, Kangasala
Ojanen, Jere-Juhani Olavi, maatalousyrittäjä, Orivesi
Ojanperä, Veli-Matti Ilmari, postityöntekijä, Helsinki
Ojuva, Pia Jaana Tuulikki, johdon assistentti, Turku
Olkkonen, Heta Vilhelmiina, haastemies, Pedersöre
Ollila, Tarja Helena, vanhempi rikoskonstaapeli, Suomussalmi
Orava, Ari Mikko, konetyönjohtaja, Hämeenlinna
Orpana, Matti Tapio, ostaja, Helsinki
PPaajanen, Mirja Hellevi, asiantuntija, Riihimäki
Paananen, Heli Kirsi Susanna, tuotekehitysassistentti, Kämmenniemi
Paasikivi, Kai Juhani, tiedonhallinnan assistentti, Järvenpää
Paasto, Pekka Tapani, prosessinhoitaja, Kyröskoski
Pajukoski, Jari Ilmari, ahtaaja, Pori
Pajunen, Marja-Leena, oikeusapusihteeri, Helsinki
Pakarinen, Merja Hannele, maksuliikenneasiantuntija, Järvenpää
Pakarinen, Sari Anitta, asiantuntija, Kerava
Pakkala, Kirsti Hillevi, asiantuntija, Helsinki
Pakkala, Terttu Liisa, rahoitussihteeri, Lohja
Palmira, Niina Kaarin, toimistosihteeri, Espoo
Palonen-Levander, Sinikka Anneli, laitoshuollon vastaava, Espoo
Palo-Oja, Hannu Antero, tilanhallintasuunnittelija, Oulu
Panhelainen, Lea Kyllikki, maksatustarkastaja, Joensuu
Parkkima, Elina Kyllikki, toimistosihteeri, Pelkosenniemi
Partanen, Jari Paavo Juhani, operaattori, Porvoo
Partanen, Kirsti Anneli, asiakaspalvelusihteeri, Kuopio
Partanen, Sisko Helena, opintosihteeri, Espoo
Pasma, Sinikka Anneli, koulutussihteeri, Tornio
Paukkunen, Marja Hannele, hätäkeskuspäivystäjä, Espoo
Pekkala, Seija Hannele, palkkaturva-asiantuntija, Kajaani
Pekkola, Jari Pekka Tapani, hitsaaja, Tampere
Pelkonen, Jarmo Juhani, suunnittelija, Helsinki
Peltola, Tarja Helena, tarjoilija, Jyväskylä
Peltonen, Arja Tuulikki, myymäläpäällikkö, Vihti
Peltonen, Minna Kristiina, energia-asiantuntija, Hämeenlinna
Peltoniemi, Pirkko Liisa, sihteeri, Kuusamo
Pennanen, Mirva, toimistosihteeri, Joensuu
Penttilä, Jarkko Petteri, aluepäällikkö, Kerava
Perätalo, Sami Jarkko Mikael, vanhempi konstaapeli, Oulu
Pesonen, Tarja Helena, asiakaspalvelusihteeri, Kuusamo
Pessa, Raija Tuula, vastaava kokki, Tornio
Pesu, Hannu Tapio, käynnissäpitäjä, Lappeenranta
Peura, Osmo Juhani, vuorotyönjohtaja, Raahe
Piekkola, Oivi Irmeli, asiantuntija, Kempele
Pietarsaari, Tuula Anneli, ratkaisuasiantuntija, Nummela
Pietilä, Jaana Margareeta, toimistosihteeri, Oulu
Pihlamo-Alanko, Mia-Maija, vanhempi rikoskonstaapeli, Espoo
Piipponen, Susanna, virastosihteeri, Kuopio
Pikkarainen, Päivi Helena, tuotevalmistaja, Lapinlahti
Pippuri, Pasi Jarno Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Mikkeli
Pirinen, Eini Marita, palveluasiantuntija, Vantaa
Pitkämäki, Merja Hannele, virastomestari, Jokela
Pohjankoski, Timo Juhani, vuorovastaava, Helsinki
Pohjola, Arja Helena, palveluasiantuntija, Kemijärvi
Poikonen, Tita Birgit, vanhempi konstaapeli, Leppävirta
Potrykus, Kaija Helena, asiantuntija, Helsinki
Pudas, Jaana Päivi Katariina, toimistosihteeri, Merijärvi
Puisto, Vesa Tapani, kiinteistönhoitaja, Imatra
Pulkkinen, Aino Marjatta, toimittaja, Kiuruvesi
Pulliainen, Sirpa Irmeli, luotonvalvoja, Kerava
Puodinketo, Kari Tapio, lähihoitaja, Tuusniemi
Purmonen, Jouni Ilmari, laboratorion tekninen toimihenkilö, Porvoo
Putila, Pertti Juhani, kirkon nuorisotyönohjaaja, Oulu
Puustinen, Jukka Pekka, vartija, Kerava
Puustinen, Veikko, erityispeltiseppä, Savonlinna
Pääkkönen, Elvi Kaisa, tutkimusmestari, Sauvo
Pölkki, Jarkko Mikael, vartija, Helsinki
Pöllänen, Ossi Kalevi, etsivä, Lempäälä
Pöntinen, Jaana Maria, toimistosihteeri, Kuopio
Pöyhtäri, Raimo Sakari, ohjaaja, Kalajoki
Pöyry, Mirja Kaarina, lupasihteeri, Mikkeli
Q
RRahikainen, Taina Inkeri, käräjäsihteeri, Mikkeli
Rahkjärvi, Veli Juhani, konemyyjä, Sastamala
Rahnasto, Johanna Virpi Maaria, johdon assistentti, Laihia
Rainio, Pirjo Helena, sihteeri, Lahti
Raitala, Esko Mauno Tapio, automekaanikko, Lahti
Raitanen, Riku Tuomas, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Rajala, Michael Christoffer, äldre konstapel, Korsholm
Rajamäki, Jyrki Juhani, palomies, Vaasa
Rajaniemi, Ari-Matti, meijeristi, Seinäjoki
Ranne, Olli-Pekka, palveluneuvoja, Helsinki
Ranta, Jani Pekka, tilanhallinta- ja valikoimasuunnittelija, Pori
Rantaeskola, Juha Matias, aineiston käsittelijä, Helsinki
Rantala, Eero Juhani, mekaanikko, Oulainen
Rantanen, Hannu Juhani, tiiminvetäjä, Tampere
Rantanen, Jani Erkki, haastemies, Espoo
Rantanen, Jarmo Juhani, vahtimestari, Jyväskylä
Rantanen, Petri Tapio, varastonhoitaja, Kangasala
Rantaniemi, Nina-Kaisa, postityöntekijä, Oulu
Rantapere, Pekka Juhani, käyttöteknikko, Eurajoki
Rauhala, Ari Jukka, verkostonrakennuttaja, Helsinki
Rauhansalo, Iina Elisabet, asiantuntija, Helsinki
Rautiainen, Sinikka Tuulikki, käytöntarkkailija, Huutomäki
Rautiainen, Unto Ilmari, tullitarkastaja, Vantaa
Rautio, Jari Petteri, vanhempi konstaapeli, Oulu
Rautio, Rauno Juhani, kaupunginvaltuutettu, Paimio
Reinikainen, Tarja Kyllikki, ratkaisuasiantuntija, Heinola
Rekilä, Erja Liisa, myyntiassistentti, Jyväskylä
Riikola, Kaisa Johanna, vartija, Sonkajärvi
Riipinen, Arja Päivi Kyllikki, ohjaaja, Hämeenlinna
Riittinen, Raimo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Mäntyharju
Rikkonen, Pentti Esko, käräjäsihteeri, Helsinki
Rimmi, Timo Markku Ilmari, tieliikennekeskuksen liikennepäivystäjä, Lempäälä
Rinkinen, Janne Petteri, vanhempi konstaapeli, Savonlinna
Rinne, Anne, kirjastosihteeri, Helsinki
Rinne, Juha Jouko Tapani, vanhempi konstaapeli, Järvenpää
Rinne, Tiina Riitta, asiakasneuvoja, Ylöjärvi
Ristimäki, Tapio Hannu Kalevi, vanhempi konstaapeli, Lohja
Ristimäki, Timo Juhani, vuoroesimies, Vaasa
Rodas, Riitta Tuulikki, prosessiasiantuntija, Nummela
Roitto, Tiina-Marja, assistentti, Juva
Ronkainen, Mika Samuli, analyytikko, Helsinki
Roos, Eeva-Leena Johanna, asiantuntija, Himanka
Rosendal, Merja Helena, QC-laborantti, Rusko
Rostedt, Mika Kalevi, allasmies, Ulvila
Ruhanen, Kirsi Marja Kaarina, myyntiassistentti, Vantaa
Ruuhilehto, Taina Tellervo, myyjä, Somero
Ruuth, Anne Kristiina, henkilöstöassistentti, Tuusula
Rytkönen, Tiina Anneli, asiantuntija, Joroinen
Rämä, Erkki Johannes, postityöntekijä, Oulu
Räsänen, Lasse Emil, hallituksen puheenjohtaja, Turku
Räty, Esa Juhani, kaupunginvaltuutettu, Lieksa
Röyskö, Jussi Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki
SSaarela, Jussi Hannu Paavali, meijerityöntekijä, Seinäjoki
Saarinen, Jouni Samuli, palveluneuvoja, Helsinki
Saarinen, Mari-Anneli, asiantuntija, Espoo
Saarinen, Markku Vilho Tapani, IT-suunnittelija, Rovaniemi
Saarinen, Tapio Kalevi, pastamies, Kouvola
Saarinen, Teppo Juhani, vanhempi konstaapeli, Helsinki
Saarnio, Jorma Kalevi, vanhempi konstaapeli, Muhos
Sacklén, Marja-Liisa, osastosihteeri, Helsinki
Sahlström, Salli, laitosapulainen, Paimio
Sainkangas, Mikko Antero, asiantuntija, Jyväskylä
Sajankoski, Heli Tuulevi, korvausasiantuntija, Helsinki
Sakko, Tuula Anneli, palkanlaskija, Porvoo
Salama, Marja Helena, eläkeasiantuntija, Vantaa
Salmela, Arja Riitta, lupasihteeri, Rovaniemi
Salmela, Maija Leena, hätäkeskuspäivystäjä, Raahe
Salmén, Leif Gunnar, byggnadstekniska nämndens vice ordförande, Hammarland
Salmi, Kari Tapani, lupasihteeri, Muonio
Salmi, Marja-Riitta, asiantuntija, Lahti
Salmi, Pia Maritta, käräjäsihteeri, Helsinki
Salmi-Aalto, Teija Marita, ratkaisuasiantuntija, Järvenpää
Salminen, Ari-Pekka Antero, ICE-hallin koneenhoitaja, Valkeakoski
Salminen, Eija Marjatta, sovellusasiantuntija, Loviisa
Salminen, Timo Antero, haastemies, Ylöjärvi
Salmivirta, Sakari Rafael, asiakkuusasiantuntija, Helsinki
Salo, Eira Kaarina, asiakasneuvoja, Rovaniemi
Salo, Sirpa Sinikka, hallintopalvelusihteeri, Kokemäki
Salonen, Ilse Karita Orvokki, asiantuntija, Jämsä
Salonen, Santra-Mari, levikkipäällikkö, Soini
Salonen, Satu Marika, johdon assistentti, Helsinki
Samuelsson-Carlsson, Marie-Louise, barnskötare, Geta
Sandberg, Jussi Petteri, luottamushenkilö, Masku
Sandell, Soili Sinikka, henkilöstöassistentti, Vantaa
Sandholm, Katjuska Susanna, koordinaattori, Helsinki
Sarajärvi, Juho Mikael, vartija, Tampere
Saren, Maarit Johanna, vanhempi konstaapeli, Paimio
Sarpalehto, Ilkka Pekka, autonkuljettaja, Klaukkala
Saunamäki, Veli Tapio, etumies, Kälviä
Sauvola, Sinikka Anneli, asiakkuusneuvoja, Oulu
Savander, Merja Seija Aulikki, myyntipalveluvastaava, Harjavalta
Savander, Riitta Sinikka, diakonissa, Hattula
Saviranta, Erkki Antero, automatiikka-asentaja, Uurainen
Seppälä, Tarja Riitta, projektikoordinaattori, Helsinki
Sievänen, Tuija Irene, tilastohaastattelija, Turku
Sihvo, Sirpa Susanna, osastosihteeri, Helsinki
Sihvonen, Pasi Petteri, automaatioasentaja, Rauma
Siivonen, Matti Ilmari, yhdistystoimija, Savonlinna
Sillman, Urpo Mauri Tapani, arkistoavustaja, Järvenpää
Siltala, Ulla-Maija, käräjäsihteeri, Alavus
Simola, Marianne Satu, tutkintasihteeri, Vantaa
Simola, Sirpa Tarja-Mariitta, suunnitteluassistentti, Nurmijärvi
Simonen, Virpi Hilkka Irmeli, asiantuntija, Rovaniemi
Siniluoto, Kari Heikki, tuotannonsuunnittelija, Helsinki
Sintonen, Sirpa Marjatta, asiantuntija, Akaa
Sivonen, Elsa Helena, luottamushenkilö, Kiuruvesi
Sjöberg, Mikko Ville, vanhempi rikoskonstaapeli, Siikajoki
Skogster, Tarja Sinikka, pääkirjanpitäjä, Koskenkylä
Soininkallio, Ulla Eliisa, lupasihteeri, Inari
Springare, Helena Mirjami, palveluneuvoja, Tervola
Stenberg, Eija Anneli, luottamushenkilö, Savonlinna
Stenroos, Karita Maria, hallintosihteeri, Maalahti
Stiles, Nina Johanna, konsultti, Vantaa
Stoor, Pentti Pasi Juhani, palveluvastaava, Rovaniemi
Sulonen, Saila Maarit, taloussihteeri, Kokkola
Suokas, Terhi Iiris, asiantuntija, Rauma
Suolahti, Marika Tuulikki, kassapäällikkö, Seinäjoki
Suolanen, Päivi Anneli, konduktööri, Kotka
Suominen, Pasi Pentti Tapani, vanhempi konstaapeli, Järvenpää
Suonpää, Riitta Helena, palveluneuvoja, Pori
Svala, Liisa Maarit Irene, maksatustarkastaja, Kajaani
Syrjäläinen, Sanna-Maija, hallintosihteeri, Kotka
Syrjänen, Sinikka Mirjam, lähihoitaja, Virrat
Syväkari, Sari Hannele, tietoliikennepäivystäjä, Helsinki
Särkelä, Jouni Mikael, vanhempi konstaapeli, Mäntsälä
Särkkä, Jaana Kristiina, asiakkuusasiantuntija, Savonlinna
Särkkä, Jukka Uolevi, vanhempi konstaapeli, Kuopio
Säynäväjärvi, Heidi, korvausneuvoja, Tampere
Söderholm, Liisa Päivikki, johdon assistentti, Helsinki
Söderman, Eeva Riitta Anneli, asiantuntija, Espoo
Söderström, Marjut, osastosihteeri, Helsinki
TTaimela, Christer Olavi, tullitarkastaja, Helsinki
Takki, Pirjo Hannele, palveluneuvoja, Helsinki
Tallus, Päivi Onerva, toimistosihteeri, Lieksa
Talvitie, Eija Marita, osastonsihteeri, Turku
Tapanainen, Marko Erkki Juhani, vanhempi konstaapeli, Vihti
Tapio, Leena Marjatta, hallintopalvelusihteeri, Pori
Tarvonen, Niko Tapani Ilmari, vanhempi rikoskonstaapeli, –
Taskila, Eila Inkeri, käräjäsihteeri, Oulu
Tavaststjerna, Kirsi Helena, käräjäsihteeri, Mikkeli
Teittinen, Pertti Kalervo, laborantti, Kemi
Telimaa, Jouko Johannes, hätäkeskuspäivystäjä, Espoo
Tervo-Viitanen, Eija Kaarina, farmanomi, Jyväskylä
Terävä, Jorma Olavi, operaattori, Rautjärvi
Thylin, Nancy Bernice, kanslist, Pedersöre
Tiainen, Marja Leena, seminologi, Pihtipudas
Tiesmaa, Arto Antero, tullivartija, Tornio
Tiikkainen, Vilho Einari, koneistaja, Vieremä
Tiirola, Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Kajaani
Tiittanen, Pirkko, operaatiovastaava, Ilomantsi
Tikka, Tommi Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Oulu
Tirkkonen, Sirpa Katriina, johdon assistentti, Hyvinkää
Toikkanen, Risto Jussi, laatuspesialisti, Tampere
Toivainen, Hely Anneli, maksuliikeasiantuntija, Kouvola
Tokola, Pertti Juhani, ylipalomies, Raahe
Tolonen, Sari Anneli, asiantuntija, Kuopio
Tossavainen, Paavo Johannes, toimitilasihteeri, Oulainen
Tossavainen, Sari Maaria, tekninen tutkija, Vantaa
Tuomikoski, Kari Tapani, kunnossapitoasentaja, Helsinki
Tuomivirta, Jari Kalervo, turvallisuusvalvoja, Vantaa
Tuoriniemi, Arja Hannele, tuotantosihteeri, Jyväskylä
Tuovinen, Jaakko Tapani, postityöntekijä, Sodankylä
Turunen, Kauko Jalmari, hitsaaja, Kesälahti
Turunen, Pirkko Helena, lastenhoitaja, Pello
Tyni, Pekka Edvard, vanhempi rikoskonstaapeli, Kuusamo
Tyynismaa, Matti Antero, työnjohtaja, Kauhava
Tölmälä, Marja-Liisa, tutkimusmestari, Loppi
UUkkola, Jukka Matti, ylipalomies, Muhos
Ukonmaanaho, Teija Kristiina, vanhempi konstaapeli, Oulu
Uuspelto, Mervi Birgitta, sijoitusasiantuntija, Vantaa
V WVaarala, Irma Anneli, toimistosihteeri, Salla
Vaattovaara, Minna Katariina, lupasihteeri, Pello
Vainio, Markus Harri, vanhempi konstaapeli, Salo
Wallden, Marie Elisabeth, asiakasneuvoja, Helsinki
Vallin, Riku Jussi, etsivä, Ruovesi
Vallius, Lea, työttömien neuvoja, Kontiolahti
Valo, Arto Kalevi, puheenjohtaja, Ivalo
Valovirta, Merja Kaarina, tutkimusavustaja, Vantaa
Valtanen, Kalevi Kaarlo, vuoroesimies, Sotkamo
Valtonen, Sanna Marja-Riitta, seminologi, Lestijärvi
Valtonen, Terhi Tuulikki, toimistosihteeri, Lappeenranta
Valve, Jaana, konsulipalveluvirkailija, Ruotsi
Varonen, Marja-Liisa, verosihteeri, Kemi
Vartiainen, Marko Tapani, vartija, Masala
Vartiainen, Sirpa Hannele, asianhallinnan asiantuntija, Mikkeli
Vataja-Niemi, Eija Irmeli, notariaattiasiantuntija, Porvoo
Vatanen, Pia Johanna, prosessioperaattori, Kerava
Vauhkonen, Tuula Marja Anneli, QC-laborantti, Espoo
Weckman, Inka, byråsekreterare, Vårdö
Veija, Kiti Anneli, asiakasneuvoja, Tampere
Veittikoski, Jari Arto Antero, koulutusinsinööri, Hämeenlinna
Venejärvi, Minja Ilona, vanhempi rikoskonstaapeli, Joensuu
Vesala, Merja Hannele, myyntikoordinaattori, Kotka
Wesslin, Aune Birgitta, tullivartija, Inari
Vesterback, Vivan Margareta, hemserviceledare, Korsnäs
Wickholm, Lars Johan Olof, etumies, laadunvalvoja, Box
Vienola, Riitta-Liisa Tuulikki, asiantuntija, Turku
Vienonen, Jari Juhani, sähköasentaja, Hämeenlinna
Vihtalahti, Aki Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa
Viianen, Soili Marjatta, asiantuntija, Laihia
Viinikainen, Mika Ilmari, palveluesimies, Jyväskylä
Viitala, Eila Kaarina, vartija, Helsinki
Viitala, Sauli Juhani, myyntialuevastaava, Oulu
Viitala-Kippola, Tuija Maarit, verosihteeri, Oulu
Viitasaari, Seija Anita, henkilöstösihteeri, Nurmijärvi
Vilen, Pirkko Tuulikki, palkkaturva-asiantuntija, Turku
Viljanen, Sinikka Hannele, asiantuntija, Pori
Winqvist, Jonna Maarika, vanhempi konstaapeli, –
Winter, Frej Wilhelm, ilmailuasentaja, Sipoo
Virkki, Birgitta Orvokki, tilastohaastattelija, Tampere
Virolainen, Marika Annele, apulaistarkastaja, Helsinki
Virolainen, Terho Tapio, operaattori, Renko
Virta, Erkki Juhani, automaatioasentaja, Kaskinen
Virta, Keijo Tapio, luistiasentaja, Raahe
Virta, Maarit Hannele, vanhempi rikoskonstaapeli, Eura
Virtanen, Jouni Kalevi, maatalouskoneasentaja, Masku
Virtanen, Kaija Anneli, assistentti, Nummela
Virtanen, Oili Anneli, asiantuntija, Pori
Volanen, Pentti Tapani, työnjohtaja, Turku
Voutilainen, Oiva Akseli, hevosajuri, Polvijärvi
Vuokila, Sisko Anneli, palkkasihteeri, Keminmaa
Vuorinen, Hannu Tapani, vanhempi konstaapeli, Uusikaupunki
Vuoritsalo, Ulla Johanna, kassanhallintapalveluiden asiantuntija, Vantaa
Vähäkylä, Hanna Marketta, tekninen avustaja, Helsinki
Väisänen, Aimo Eino Kalervo, luottamushenkilö, Kiuruvesi
Väisänen, Raimo Lauri Antero, vartija, Iisalmi
Väisänen, Tapio Kalevi, myymäläpäällikkö, Pieksämäki
Väkevä, Minna Kristiina, kahvilapäällikkö, Kouvola
Väkeväinen, Nina Marika, kehityspäällikkö, Kankaanpää
Väliaho, Sari Marketta, pääkirjanpitäjä, Helsinki
Välitalo, Esko Sakari, postityöntekijä, Ivalo
Vänttinen, Sointu Irene, sihteeri, Vantaa
Västilä, Suvi Kristiina, kuljetus- ja huolinta-asiantuntija, Vaasa
Väänänen, Petri Markus Olavi, etsivä, Järvenpää
Väätäinen, Riitta Helena, käräjäsihteeri, Kuopio
Väätäinen, Seija Kyllikki, opintosihteeri, Kuusamo
X
YYlikoski, Kirsti Marjatta, käräjäsihteeri, Kempele
Yli-Ojanperä, Tauno Yrjö Mikko, tuotekehityslaborantti, Kokkola
Yli-Sipilä, Jari, etumies, laadunvalvoja, Huittinen
Zvon Zansen, Kimmo Fredrik, myyjä, Kajaani
Å
Ä
ÖÖstman, Tiina Anneli, taloushallinnon asiantuntija, Mustasaari
Yhteensä – Sammanlagt: 779
 Alkuun – Till början

Suomen Valkoisen Ruusun mitali (SVR M)
Medalj av Finlands Vita Ros’ orden (FVR M)
AAalto, Juha Tapani, suntio-talonmies, Turku
Aalto-Matinaho, Eija Irmeli, tarjoilija, Salo
Aaltonen, Sirpa Maarit, tuoteryhmävastaava, Heinola
Aikio, Hannu Martti Tapani, levittimen kuljettaja, Tervola
Alaspää, Maritta Kristiina, myyjä, Lammi
Alatalo, Anna-Liisa, koneenhoitaja, Turku
Alavuo, Vesa Tapio, anodiuunimies, Kokemäki
Alen, Markku Ensio, vanhempi autonkuljettaja, Helsinki
Arola, Minna Maria, myyjä, Kajaani
Auvinen, Taimi Orvokki, yhdistystoimija, Kontiolahti
B
C
DDahl, Kari Valter, kokoonpanija, Vaasa
Dufva, Aila Orvokki, tekstiilityöntekijä, Pirkkala
EEdsvik, Göte Mattias, skogsarbetare, Kronoby
Einiö, Esko, kuorimonhoitaja, Kotka
FFahlsten, Jaana Katariina, koneenhoitaja, Porvoo
Forsten, Arho Olavi, operaattori, Helsinki
GGrundström, Timo Ensio, anodiuunimies, Kokemäki
HHaansuu, Mika Juhani, operaattori, Pornainen
Hakala, Kari Nils, loppukokoonpanija, Vaasa
Hakala, Markku Olavi, laitosmies, Tammela
Hallio, Toni Aleksi, virastomestari, Espoo
Hamunen, Aki Petteri, ylivirastomestari, Helsinki
Hanhineva, Tuula Kaarina, palvelusihteeri, Valkeakoski
Havela, Kauno, postityöntekijä, Muonio
Heino, Pasi Matti Johannes, vartija, Iisalmi
Hiltunen, Anne Maritta, myyjä, Kurkimäki
Hiltunen, Ari Johannes, hydrologinen havaitsija, Pudasjärvi
Himanen, Markku Timo Johannes, yhdistystoimija, Mikkeli
Hirvasniemi, Vesa Juhani, hehkuttaja, Hämeenlinna
Hjulbom-Puro, Anne Eila Elisabeth, tuotantoavustaja, Nummela
Hoikkala, Kari Kalevi, kalustonhoitaja, Helsinki
Hourula, Juha Pasi, käyttömies, Pyhäjoki
Huhtasaari, Riitta Tellervo, pakkaaja, Kauhajoki
Huhtasalo, Pasi, kunnallisteknisten töiden ammattimies, Ikaalinen
Huovinen, Aulis Antero, varastotyöntekijä, Helsinki
Huuskonen, Kari Juhani, kirvesmies, Viitasaari
Hytti, Timo Tapani, lajittelulaitoksen hoitaja, Lappeenranta
Häkkinen, Terttu Kaarina, liikennemyymälätyöntekijä, Äänekoski
IIkonen, Mika Petri, myyjä, Kuopio
Isotalo, Vesa Jaakko, logistiikkatyöntekijä, Kerava
JJansson, Kari Juhani, laitosmies, Tammela
Jansson, Susanna, lagerbiträde, Mariehamn
Jantunen, Markku Juhani, panostaja, Lappeenranta
Joas, Miika Johannes, sellunvalmistaja, Kotka
Junnila, Jouko Juhani, kojeasentaja, Nurmijärvi
Juntunen, Mikko Juhani, kojeasentaja, Helsinki
Juvonen, Mika Petteri, kirvesmies, Lohja
Järvelin, Virpi Kristiina, virastomestari, Helsinki
Järviniitty, Pirkko, vapaaehtoistyöntekijä, Jyväskylä
Jääskelä, Jorma Pekka, vartija, Haapavesi
KKaitamäki, Jari Tapani, prosessienohjaaja, Siilinjärvi
Kamppila, Päivi Kaarina, myyjä, Helsinki
Kangas, Timo Kalevi, tuotantotyöntekijä, Sastamala
Kantola, Ismo Juhani, koneistaja, Orivesi
Kantoluoto, Tarja Veera Elina, palveluvastaava, Syvänniemi
Karvonen, Jari Simo, operaattori, Porvoo
Kejonen, Harri Kalevi, logistiikkakoordinaattori, Helsinki
Kirjala, Ari Juhani, laitosoperaattori, Salo
Kivioja, Pekka Juhani, kunnossapitoasentaja, Helsinki
Klemola, Erkki Olavi, verhoilija, Veteli
Koitto, Vesa Antero, painokoneen hoitaja, Valkeakoski
Koivistoinen, Simo-Pekka, postityöntekijä, Iisalmi
Koivunen, Satu Päivikki, tuoteryhmävastaava, Vääksy
Koivuniemi, Kauko Valte, käynnissäpitäjä, Alavus
Kolehmainen, Jukka Pekka Olavi, myyjä, Lappeenranta
Korkeamäki, Eija Annikki, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa
Korkee, Sari Marketta, tekstiilityöntekijä, Tampere
Korppi, Esko Kullervo, huoltoasentaja, Helsinki
Koskenkorva, Risto Aulis, varastonhoitaja, Kuusamo
Kristén, Tom Erik, kadunlakaisija, Porvoo
Kujala, Risto Olavi Viljam, verkostoasentaja, Sodankylä
Kurki, Petri Juhani, kiinteistönhoitaja, Espoo
Kuronen, Taavi, postityöntekijä, Pielavesi
Kurvinen, Petri Olavi, kunnossapitoasentaja, Huittinen
Kusmin, Katja Henriikka, palveluneuvoja, Helsinki
Kuusela, Sirpa Valpuri, postityöntekijä, Sodankylä
Kuusento, Pirkko Marjatta, myyjä, Kempele
Kylä-Laaso, Harri Ensio, koneistaja, Lempäälä
Kössö, Terttu Ritva Anneli, arkistosihteeri, Oulu
LLahti, Päivikki Hilja, kokki, Hämeenkyrö
Laine, Sirkka Anneli, palvelusihteeri, Valkeakoski
Laiste, Ritva Irja-Liisa, toimitusvalmistelija, Jyväskylä
Lanteri, Mimmi Marit Elisa, setittäjä, Vaasa
Lappalainen, Arvi Kalevi, valmistuksenohjaaja, Iisalmi
Laxman, Pia Kaarina, myyjä, Helsinki
Leinonen, Annikki, postityöntekijä, Vieremä
Lepokallio, Minna Maarit, latoja, Lohja
Leppänen, Marko Olavi, prosessinhoitaja, Mänttä
Linden, Kenneth Ragnar, tarkastaja, Helsinki
Lindroos, Marika Ilona, vastaanottovartija, Rauma
Lång, Juha Kyösti Kalevi, verkostoasentaja, Hirvensalmi
MMadetoja, Maritta Hannele, verovalmistelija, Helsinki
Markkanen, Marko, varasto-operaattori, Iisalmi
Martikainen, Martti Onni Juhani, kunnossapitotyöntekijä, Tornio
Martikainen, Timo Jari Tapani, kunnossapitomies, Pirkkala
Miettinen, Ulla Inkeri, ruokalatyöntekijä, Vantaa
Muhonen, Jaana Kristiina, laitosoperaattori, Espoo
Muhonen, Kari, hydrologinen havaitsija, Karstula
Muhonen, Mirva Sinikka, lääkintävahtimestari, Savonlinna
Mustaniemi, Jari Tapio, talonmies, Kuusamo
Muurinen, Ari Tapani, käyttömies, Raahe
Mykkänen, Liisa, postityöntekijä, Sonkajärvi
Müller, Merja Hannele, puhelunvälittäjä, Espoo
Myllyaho, Lauri Ilmari, puristaja, Turku
Myllynen, Päivi Kaarina, maatalousyrittäjä, Kiuruvesi
Mäkelä, Heikki Tapani, hydrologinen havaitsija, Kuhmalahti
Mäkimartti, Matti, ohjaamonhoitaja, Keminmaa
Mänty, Heikki Antero, vartija, Rattosjärvi
NNenonen, Maire Tuulikki, siivooja, Lempäälä
Nevanperä, Tuula Anneli, vapaaehtoistyöntekijä, Ylivieska
Nguyen, Thi Phuong Thao, kokooja, Porvoo
Niemi, Anne Irmeli, tuoteryhmävastaava, Loppi
Niinimäki, Anne Anna-Liisa, myyjä, Mäntsälä
Nikko, Mika Kristian, koestaja, Vaasa
Niskala, Erkki Antero, teurastaja, Seinäjoki
Niskanen, Timo Juhani, myyjä, Kajaani
Norring, Jaana Marita, virastomestari, Helsinki
Nummi, Seija Orvokki, siivooja, Pori
Nuorala, Jouko Juha, palomies, Raahe
Nylund, Nina Tuulikki, myyjä, Heinola
OOllikainen, Ari Kaarlo Juhani, tarkastaja, Helsinki
PPaakkunainen, Maarit Helena, kuivaaja, Punkaharju
Partanen, Erkki, postityöntekijä, Lapinlahti
Pasila, Irma Anneli, myyjä, Lahti
Patronen, Galina, myyjä, Kuopio
Peerna, Ilmar, vanhempi autonasentaja, Mäntsälä
Peltola, Jari Ensio, käynnissäpitäjä, Mänttä
Peltonen, Jukka Tapio, vahtimestari-autonkuljettaja, Helsinki
Perälä, Taina Ansa Tellervo, lastenohjaaja, Lempäälä
Pihlajamaa, Eino Ahti Matias, asentaja, Veteli
Pirinen, Teuvo Tapio, operaattori, Porvoo
Pitkänen, Esa Juhani, traktorin kuljettaja, Tuusniemi
Poikolainen, Paula Inkeri, myyjä, Jyväskylä
Potka, Merja Elisa, myyjä, Laihia
Pulkkinen, Seppo Tapio, varastotyöntekijä, Nilsiä
Puskala, Gunhild Rosita, liikennemyymälätyöntekijä, Kokkola
Pyhälä, Merja Tuula, elintarviketyöntekijä, Seinäjoki
Pylkkö, Marja Sinikka, taloudenhoitaja, Lappeenranta
Q
RRahkonen, Kari Christian, kunnossapitoasentaja, Espoo
Raninen, Sini Susanna, laitoshuoltaja, Helsinki
Rantanen, Jukka Jyrki, prosessinhoitaja, Harjavalta
Rasila, Esko Ilmari, palomies, Pyhäjärvi
Riihimäki, Ilkka Antero, materiaalinohjaaja, Ylöjärvi
Ritola, Raine Juhani, siipikarjatyöntekijä, Seinäjoki
Ruohoniemi, Petri Eerik, prosessinhoitaja, Kouvola
Ruostetoja, Tapio Ilmari, koestaja, Vaasa
Ruotsalainen, Mikko, postityöntekijä, Lapinlahti
Ruotsalainen, Pentti Päiviö, prosessinohjaaja, Siilinjärvi
Räisänen, Esa Juhani, operaattori, Porvoo
SSaarti, Seppo Pentti Olavi, virastomestari, Helsinki
Sailama, Timo Petteri, autonkuljettaja, Helsinki
Salakka-Mäki, Seija Maarit Irene, myyjä, Helsinki
Salminen, Juha Matti Sakari, vanhempi elektroniikka-asentaja, Vantaa
Salo, Aarno Ilpo Tapani, asentaja, Hattula
Salo, Tero Markus, laitosmies, Tammela
Salonen, Petri Heikki Tapani, massamies, Tampere
Saukko, Jukka Kaleva, huoltotyöntekijä, Vaasa
Seppänen, Kari Juhani, vartija, Vantaa
Seulanto, Ari Tapani, prosessinhoitaja, Kyröskoski
Siekkinen, Tuula Marjatta, myyjä, Kuopio
Siikström, Sami Petteri, lääketyöntekijä, Vantaa
Sillanpää, Jukka Kalevi, varastotyöntekijä, Lemu
Silventoinen, Pirjo Leena, toimistosihteeri, Nurmijärvi
Simpsiö, Juha Petri, asentaja, Tampere
Sippola, Pasi Kalevi, kirvesmies, Ikaalinen
Soini, Esa Mikael, CNC-sorvaaja, Laitila
Sten, Ruth Berit, ihopsättare, Vasa
Stolt, Marita Kirsti Kyllikki, teatterisihteeri, Pirkkala
Sulopuisto, Raisa Päivikki, juomalaiteasentaja, Mäntsälä
Suominen, Jouni Kalevi Ilmari, koneasentaja, Rauma
Suonpää, Janne Niilo Vihtori, koneistaja, Urjala
Söderholm, Tom Gustav Valdemar, virastomestari, Helsinki
TTallqvist, Jarmo Juhani, tarjoilija, Lahti
Tammimetsä-Willman, Sirpa, perhetyöntekijä, Vihti
Taskinen, Pirjo, postityöntekijä, Varpaisjärvi
Tenkula, Anne Marjatta, myyjä, Kempele
Tiainen, Kalle Olavi, varaosamyyjä, Kesälahti
Tynkkynen, Kyösti Tapani, hioja, Punkaharju
UUusikartano, Kari Tapani, hitsaaja, Turku
Uusitalo, Esa Tapani, myyjä, Kokkola
V WValtonen, Kirsi Marja, assistentti, Espoo
Wessman, Gustav Mikael, kalustonhuoltaja, Kantvik
Vesterberg, Anders Gustav, hydrologisk observatör, Närpes
Vickholm, Tiina Hannele, assistentti, Vantaa
Widjeskog, Kim Vilhelm, palomies, Mustasaari
Vieri, Sirpa Marjatta, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa
Viertola, Raija Kyllikki, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa
Vihervä, Pertti Juhani, OPAX-linjan hoitaja, Valkeakoski
Vinter, Aimo, postityöntekijä, Iisalmi
Virkkunen, Reijo, postityöntekijä, Iisalmi
Virtanen, Jouni Yrjö, laitosmies, Tammela
Virtanen, Raine Waltter Akseli, välinehuoltaja, Turku
Volanen, Tenho Valio, kirjastovirkailija, Pertunmaa
Vuorela, Kari Antero, kojeistoasentaja, Vantaa
Väisänen, Margaretha Kristina, ateljeeompelija, Parainen
Väisänen, Merja Kristiina, hydrologinen havaitsija, Puolanka
Välimaa, Ari Antero, operaattori, Merikarvia
X
Y
Z
Å
Ä
Ö
Yhteensä – Sammanlagt: 197
 Alkuun – Till början
Kaikki yhteensä: 3 653
RITARIKUNTIEN KANSLIA
 
© 2020 Ritarikunnat
YHTEYSTIEDOT
Säätytalo
Snellmaninkatu 9-11,
00170 Helsinki
Puh: (09) 179 425
Email: info@ritarikunnat.fi
HISTORIASIVUSTO – NAVIGAATIO