GNU Free Documentation License
licencia pre slobodnú dokumentáciu softvéru
GFDL je anglická skratka slov GNU Free Documentation License, čo v preklade znamená GNU licencia pre slobodné dokumenty. Podobá sa GPL, avšak týka sa dokumentov, nie programov. Dokument pod týmto povolením je slobodný a verejný. Kópie dokumentu a jeho zmeny zostávajú pod touto licenciou – teda voľne prístupné (tzv. copyleft). Dokumenty je možné predávať (umožňuje komerčné využitie), ale nie je možné zakázať ďalšiu slobodnú redakciu (tvorba odvodených diel). GFDL povoľuje označiť nemenné časti, napr. na autorské poznámky (niekedy kvôli tomu býva kritizovaná ako neslobodná). Každú kópiu dokumentu šíreného pod touto licenciou tiež musí sprevádzať plný text licencie.
Wikipédia používa variantu GFDL, ktorá sa ešte vyvíja. GFDL zakazuje Wikipédii používať texty, ktoré sú chránené autorským právom, okrem tých, ktoré už patria pod licenciu GFDL alebo ktoré povolil sám autor. Inak je potrebné, aby prispievatelia do Wikipédie vytvárali texty vlastné.
Pozri aj
Poznámka
Podľa slovenského autorského zákona text GNU Free Documentation License nespĺňa celkom požiadavky kladené na licenčnú zmluvu medzi autorom textu a inými osobami.
Externé odkazy
Naposledy upravené 9. apríl 2022 o 20:09
Obsah je dostupný pod licenciou CC BY-SA 3.0, pokiaľ nie je uvedené inak.
Ochrana osobných údajov
Podmienky použitia
Štandardné
DomovNáhodná V okolí Prihlásiť saPrispieťO WikipédiaZrieknutie sa zodpovednosti
JazykSledovaťUpraviť