Pomoc:Vyhľadávanie
Na tejto stránke môžete získať informácie, ako hľadať a nájsť informácie na Wikipédii.
Abecedný zoznam všetkých stránok
Zoznam všetkých stránok v hlavnom mennom priestore sa nachádza na stránke Špeciálne:Allpages. Týmto zoznamom môžete začať listovať pri stránkach, ktoré začínajú príslušným písmenom:
! A Á B C Č D Ď E É F G H Ch I Í J K L Ľ M NŇ O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž
Poznámka: Aktuálná verzia programu MediaWiki zatiaľ nevie správne abecedne zoraďovať slovenské písmená, preto všetky písmená s diakritikou sú v skutočnosti zaradené až na konci zoznamu (to isté platí aj inde vo Wikipédii).
Tlačidlo Vykonať
Ak viete názov článku, ktorý hľadáte (napr. Isaac Newton), môžete ho zadať do rámčeku Hľadať a kliknúť na tlačidlo Vykonať. Toto tlačidlo vás presunie na stránku s príslušným názvom. Ak neexistuje stránka s presne takým názvom (vrátane presne zhody veľkých/malých písmen), pokusí sa nájsť stránku s názvom písaným malými písmenami (Isaac newton), s prvým písmenom každého slova veľkým (Isaac Newton), alebo so všetkými písmenami veľkými (ISAAC NEWTON). Ak ani vtedy žiadnu stránku s takými názvami nenájde, pokúsi sa uskutočniť fulltextové hľadanie ako v prípade tlačidla Hľadať (pozri nižšie).
Toto tlačidlo je pre prechod na článok so známym názvom ideálny nástroj, navyše (keďže veľmi nezaťažuje systém) by malo fungovať aj vo chvíľach, keď je pre veľké zaťaženie servera fulltextové vyhľadávanie vypnuté.
Tip pre pokročilých: Ak viete celkom presný názov (vrátane všetkých malých/veľkých písmen a interpunkcie), môžete tiež zadať názov článku priamo do adresného riadku vašeho prehliadača, napr. //sk.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton (toto ale takisto môže robiť problém pri názvoch s diakritikou!).
Tlačidlo Hľadať
Ak názov článku nepoznáte, viete iba, že hľadáte nejaký článok, v ktorom sa píše o modrej ustrici, zadajte hľadaná slová do rámčeka Hľadať a kliknite na tlačidlo Hľadať. Toto fulltextové hľadanie nájde všetky články, v ktorých texte sa tieto dve slová vyskytujú.
Tip: Po zadaní hľadaného výrazu stačí vo väčšine prehliadačov stlačiť Enter.
Tipy na úspešné hľadanie
Obmedzenia fulltextového hľadania
Nastavenie vyhľadávania
Niektoré parametre vyhľadávania si registrovaní používatelia (redaktori) môžu upraviť vo svojom používateľskom nastavení, v časti Vyhľadávanie.
Externé vyhľadávače
Články vo Wikipédii môžete hľadať aj pomocou bežných internetových vyhľadávačov. Napr. vyhľadávač Google umožňuje obmedziť hľadanie na konkrétnu doménu pomocou syntaxe site:doména. Napr. príkaz "Isaac Newton" site:sk.wikipedia.org nájde všetky stránky na sk.wikipedia.org, ktoré obsahujú frázu Isaac Newton. Takýmto spôsobom možno vyhľadávať na wiki aj bez diakritiky, pretože Google diakritiku štandardne ignoruje (t.j. nájde slová s diakritikou aj bez).
Externé vyhľadávače sú užitočné najmä v situácii, keď je pre vysoké zaťaženie serverov fulltextové vyhľadávanie na Wikipédii vypnuté. Ich malou nevýhodou je fakt, že nevedia vyhľadávať v najnovších článkoch a nových úpravách, pretože svoj index aktualizujú iba raz za čas. Články staršie ako jeden mesiac by však mali nájsť bez problémov.
V redaktorskej stránke je možné použiť šablónu {{Hľadať}}.
Vyhľadávač vo Wikipédii a externých zdrojoch
http://talbot.fossilgroup.net/wiki/wikisearch.php
Naposledy upravené 30. marec 2019 o 09:13
Obsah je dostupný pod licenciou CC BY-SA 3.0, pokiaľ nie je uvedené inak.
Ochrana osobných údajov
Podmienky použitia
Štandardné
 Domov Náhodná  V okolí  Prihlásiť sa  Nastavenia  Prispieť  O Wikipédia  Zrieknutie sa zodpovednosti
JazykSledovaťUpraviť