tr.m.wikipedia.org
İsyan (askerî)
Bu madde hiçbir kaynak içermemektedir. Lütfen güvenilir kaynaklar ekleyerek madde içeriğinin geliştirilmesine yardımcı olun. Kaynaksız içerik itiraz konusu olabilir ve kaldırılabilir.
Kaynak ara: "İsyan" askerî – haber · gazete · kitap · akademik · JSTOR (Ocak 2016) (Bu şablonun nasıl ve ne zaman kaldırılması gerektiğini öğrenin)
Başlığın diğer anlamları için İsyan (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.
İsyan, aynı ortamda bulunan bir grup kişinin (genellikle askeri personel veya gemi mürettebatı, sivil olsa bile) kanunen itaat etmesi gereken emirlere karşı gelmesi nedeniyle işlenen suç. Geçmişte birçok ülke, ayaklanmayı idam cezası gibi sert cezalarla cezalandırmıştır.​[​kaynak belirtilmeli]
Askerlerin komutanlarına karşı gelmesi, askerî isyan türüne bir örnektir. MÖ 327'de Hindistan'a girmek isteyen İskender, savaşlardan yorulmuş ve bıkmış askerlerinin karşı gelmesi üzerine Hindistan'a girememiştir. Bu isyan sonucunda İskender, Hindistan'a girmekten vazgeçmiştir.
1520'de Ferdinand Macellan, Dünya çevresini turlamak amacı ile çıktığı seyahatte, Amerika açıklarında gemi mürettebatının isyanı ile karşılaştı. İsyancılardan birini idam etti, öbürünü de kıyıda bıraktı.
Sosyal sorunların sebep olduğu isyanlara en güzel örneklerden birisi, MÖ 73'te İtalya'da Spartaküs önderliğindeki köle ayaklanmasıdır.
Ayrıca bakınız
Suç ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir. Madde içeriğini genişleterek Vikipedi'ye katkı sağlayabilirsiniz.
Son düzenleme 28 Mart 2021, 17.06 tarihinde yapıldı
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
AnasayfaRastgeleYakınımdakilerOturum açAyarlarBağış yapınVikipedi hakkındaSorumluluk reddi
DilİzleDüzenle