Vikipedi'yehoş geldiniz!
Herkesinkatkıda bulunabildiğiözgüransiklopedi
Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 407.399
Madde oluştur Nasıl?    Cesur ol! 
Haftanın seçkin maddesi
Kamran Aziz (1922 - 7 Mart 2017), Kıbrıs Türkü besteci, söz yazarı ve eczacıdır. Kıbrıs Türk halk müziğine yaptığı katkılarla bu müzik türünün çağdaş öncülerinden oldu. Bunun yanı sıra Kıbrıs Türkleri arasında halk içinde müzik icra eden ilk kadınlardan biri olarak Jale Derviş'le birlikte Batı müziğinin icrasını ve öğrenimini yaydı. Kıbrıs Türk halkının ilk kadın bestecisi ve ilk kadın eczacısıydı. Lefkoşa'da doğan Kamran Aziz, burada American Academy Nicosia'yı bitirdikten sonra Kıbrıs'taki Britanya yönetiminin eczacılık programına girdi. 1944'te buradan mezun olup 1945'te kendi eczanesini açtı, "Aziz Eczanesi" adını verdiği eczanesinde 1997'ye dek çalıştı. 1959'da Kıbrıs Türk Eczacılar Birliğinin kurucuları arasında yer aldı, sonraki yıllarda ecza deposu kurma ve yürütme faaliyetlerinde bulundu. 1950'li yıllarda birkaç arkadaşıyla beraber "Kamran Aziz ve Arkadaşları" grubunu kurdu, bu grupta akordeon çaldı ve zaman zaman solistlik yaptı. (Devamı...)
Günün kaliteli maddesi
Karkamış (Hititçe: Kargamiş, Mısırca: Karkameşa, Grekçe: Εὔρωπος, Latince: Europus), geçmişi Erken Bakır Çağına dek uzanan ve günümüzde Türkiye ile Suriye topraklarında yer alan antik kenttir. Hitit ve Asur İmparatorluğu dönemlerinde önemli bir şehir olan Karkamış, Roma döneminden sonra önemini kaybetmeye başlamıştır.
En eski yazılı bilgilerine ancak Aplahanda'nın krallığı döneminde rastlanılan Karkamış'ın bu dönemlerde vasal bir krallık olduğu ve halkının ticaret yaptığı saptanmıştır. Aplahanda'nın oğlu Yahdul-Lim'in ölümünün ardından gelen üç yüzyıllık dönem hakkında bir bilginin bulunmadığı antik kent sırasıyla Mitanni, Mısır, Hitit, Asur, Yeni Babil, Ahameniş, Makedon, Seleukos ve Roma hakimiyeti altına girmiştir. En parlak dönemini Geç Hititler döneminde yaşayan Karkamış Orta Çağdan sonra tamamen terk edilmiştir.
Türkiye topraklarında kalan kısmının tescil tarihi 28 Ağustos 1986'dır. 1699 yılında keşfedilen antik kent 1910'larda Britanya Müzesi tarafından birçok kez kazılmıştır. (Devamı...)
Arşiv Daha fazla kaliteli madde
Biliyor muydunuz?
Haftanın iş birliği
Herkesi "Marvel Sinematik Evreni sinema oyuncuları listesindeki kırmızı bağlantıların giderilmesi" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!
Tarihte bugün
Blaise Pascal (d. 1623)Anna Lindh (d. 1957)William Golding (ö. 1993)
Diğer dillerde Vikipedi
4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Cebuano English
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Deutsch Français Nederlands Svenska
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
مصرى ‮العربية‬ Español Italiano 日本語Polski Português Русский УкраїнськаTiếng Việt Winaray 中文
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Bahasa Indonesia فارسی Suomi Català한국어 Norsk Bokmål Српски/Srpski
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Български Нохчийн Čeština DanskEsperanto Euskara עברית MagyarՀայերեն Bahasa Melayu RomânăSrpskohrvatski Татарча TürkçeBân‑lâm‑gú
Tam liste
Günün seçkin resmi
Avustralya, Okyanusya kıtasının en büyük parçasıdır. Yüksek ve uzun olmayan yaylalara, güneydoğuda ise verimli ovalara sahiptir. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır.
Üreten: NASA
ArşivDiğer seçkin resimler için...
Wikimedia Vakfı projeleri
Vikisöz
Söz dizini
Vikikaynak
Kaynak metinler
Wikimedia Commons
Çoklu ortam paylaşım
Vikisözlük
Sözlük
Vikihaber
Açık gazetecilik
Vikiveri
Bilgi tabanı
Vikikitap
Ders ve el kitapları
Vikiversite
Öğrenim araçları
MediaWiki
Viki yazılımı geliştirme
Vikigezgin
Gezi rehberi
Vikitür
Türler dizini
Meta-Viki
Viki proje koordinasyonu
Dil
Bu sayfanın düzenleme geçmişini görüntüle.
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
AnasayfaRastgeleYakınımdakilerOturum açAyarlarBağış yapınVikipedi hakkındaSorumluluk reddi