Arno Tausch - Vikipedi
Arno Tausch
Bu madde, Vikipedi biçem el kitabına uygun değildir. Sayfayı Vikipedi standartlarına uygun biçimde düzenleyerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz. Gerekli düzenleme yapılmadan bu şablon kaldırılmamalıdır. (Haziran 2011)
Arno Tausch (d. 11 Şubat 1951, Salzburg), Avusturyalı siyasal bilimcidir. Avrupa'daki niceliksel dünya sistemi ve kalkınma araştırmaları programının kurucusudur. Tausch’un araştırma alanları dünya sistemi teorisi, bağlılık teorisi ve küreselleşme eleştirisi alanlarında yoğunlaşmıştır.
Arno Tausch
Doğum11 Şubat 1951 (70 yaşında)
Salzburg, Avusturya
EğitimSalzburg Üniversitesi, Innsbruck Üniversitesi
MeslekSiyaset bilimci
Hayatı
Tausch Salzburg Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden 1976 senesinde mezun oldu. Innsbruck Üniversitesinde doktora tezini yayımladı. Tausch önderliğindeki araştırma komisyonu Anton Pelinka tarafından yönetildi ve harici danışmanlık görevini de Ulrich Albrecht ve Winfried Röhrich üstlendi. Bu aşamada Harvard Üniversitesi’nden Karl Deutsch da tezi konusunda Tausch’a harici danışmanlık yaptı. Salzburg Üniversitesi’ndeki öğreniminden sonra Tausch 1977 senesi güz sömestrinde Innsbruck Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde asistan öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Tausch 1992 ve 1999 yılları arasında yurtdışında diplomat olarak görev yaptı. Çalışma ve İltica Ataşesi olarak çalıştıktan sonra Büyükelçilik İş ve Göç Danışmanı olarak görev aldı.
Tausch şu anda Innsbruck Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Doçent Doktor olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda Budapeşte Corvinus Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nde de ziyaretçi profesördür. Tausch aynı zamanda University of Hawaii at Manoa Siyasal Bilimler Fakülesi’nde ziyaretçi profesör ve International Institute for Comparative Social Research, Science Center, West-Berlin (bugünkü ismi: WZB - Wissenschaftszentrum Berlin de ziyaretçi araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Tausch bugün aynı zamanda Viyana Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Bölümünde da öğretim görevlisi olarak görev almaktadır. Tausch 1978 senesinden beri evlidir ve üç yetişkin kızı vardır.
Üyelikler
Tausch Buenos Aires’deki Centro Argentino de Estudios Internacionales araştırma enstitüsünün, İspanya’daki Cadiz Üniversitesi Entelequia. Revista Interdisciplinar’ın, ve Profesörler Atina’daki European Research Studies Journal ın , Almanach’daki History & Mathematics in ve Andrei Witaljewitsch Korotajew ve Leonid Grinin in Moskova’da çıkardığı „Journal of Globalization Studies“ in bir üyesidir .
Yayınlar
Tausch 2015 Ocak ayı itibarıyla 17 İngilizce, 2 Fransız, ve 8 Almanca kitap yayınlamıştır ve 220’ün üzerinde de basılı veya elektronik ortamda yayınlanmış teknik olmayan yazı ve makaleleri vardır ve bu çalışmalar 32 ülkede ve 9 dilde yayınlanmıştır. Bunlara şu kitaplar da dâhildir: Anthem Press, Dutch University Press, Nova Science Publishers NY, PalgraveMacmillan. Tausch’un eserleri California Üniversitesi World Systems Arşivi’nde ve Sussex Üniversitesi Global Development Network de, New York’daki Social Science Research Network de ve University of Connecticut daki IDEAS/REPEC de bulunabilir.
Bilimsel çalışmalar
Tausch ilk olarak aldığı neo klasik ekonomi Friedrich August von Hayek kuramından etkilenmiş ancak pek de tatmin olmamış birisi olarak kendisini ilk olarak araştırmalarını politik ekonomi ve niceliksel araştırmalara adadı. Bu konuda özellikle de Profesör Kurt Rothschild, Jens Harms ve Eduard März den etkilendi. Tausch, Otmar Höll ve Kunibert Raffer ile beraber 1970’li yılların ortalarından itibaren Avusturya’daki dünya sistemi araştırmalarının öncülerinden oldu. Volker Bornschier ve Dieter Senghaas gibi araştırmacılar 1970’li yılların sonunda Tausch’un çalışmalarını sıklıkla referans gösterdiler. Tausch’un uluslararası alanda tanınan ve dikkat çeken ilk çalışması Otmar Höll ile beraber yayınladıkları 1980 tarihli „Avusturya ve Avrupa’da periferi“ isimli çalışmaydı.
Tausch’un en çok etki bırakan kitabı „Towards a Socio-liberal Theory of World Development“ (1993) ismiyle yayınlanan dünya kalkınmasının sosyo liberal teoriye doğru ilerleyen analiziydi. Kitap, Avrupa’daki sosyal demokratların 1920’li yıllarda tasarladıkları ve sınırlar üzeri niteliği olan sosyo liberal reform programlarının önemini niceliksel olarak ortaya koymaktaydı. Amerika menşeli -Association of Research and College Libraries 1998 senesinde Tausch’un ana çalışması olan bu kitabı 1993-1998 senesi arasında yayınlanmış en dikkat çekici akademik kitapların ödüllendirildiği "Outstanding Academic Books" arasında göstererek taçlandırmıştır. 1980’ler ve 1990’lı yılların başında Tausch Avustralyalı ekonomist Ted Wheelwright, İsveçli kalkınma ve barış araştırmacısı Björn Hettne, Polonyalı kalkınma araştırmacısı Zbigniew Bablewski ve Fin araştırmacı ve politikacı Kimmo Kiljunen ile beraber çalışmıştır. Kendisi perestroyka Doğu Avrupa’nın dönüşümünü şüpheci bir yaklaşımla analiz eden ilk yazarlardan biriydi. „Russlands Tretmühle (Rusya’nın ayak mili)“ isimli çalışması 1991 senesinde Rus rejiminin katılaşmasını teşhis etmiş ve Hans Heinrich Nolte nin Das Argument isimli çalışmasında da bolca yer bulmuştur.
Kendisinin 1992 senesinden sonra kamu görevine girmesi ile başlayan geç dönem çalışmaları özellikle de AB 27 ülkeleri arasındaki sosyal ve göç politikalarının analizini, şok tedavisinin sonuçlarını ve çok kültürlü Avrupa’nın analizini içerir. Son on yılda Tausch’un çalışmaları Avrupa’da artma eğitimi gösteren İslamofobi eleştirine ağırlık vermiştir. Kendisi Avrupa’daki Müslümanların yoksulluğu hakkında ilk niceliksel tahminleri yayınlamış ve 2009 senesinin Aralık ayında da AB üyesi ülke Yunanistan’daki krizi analiz etmiştir]:
2010 „World Values Survey“ ve „European Social Survey“ Bremen baz alındığında, Yoksulluk ve radikallik? Avrupa’daki Müslümanların entegrasyonuna dair sosyolojik perspektifler:
Europäischer Hochschulverlag, Serie ‚ Schriftenreihe: Studien zu vergleichender Sozialpädagogik und internationaler Sozialarbeit und Sozialpolitik’ (​https://web.archive.org/web/20130622100405/http://sozialvergleich.org/​)
2009 ‚AB Bütçesi ve Lizbon süreci: bölgesel politik ve yakınsama politikası bakış açısından deneye dayalı bir verimlilik analizi “ Yayınlayan. Abteilung Wirtschaftswissenschaft d. AK Wien, Wien : Kammer f. Arbeiter u. Angestellte f. Wien, 2009, Serie: Materialien zu Wirtschaft und Gesellschaft; 107, ISBN 978-3-7063-0384-2.
Tausch, kitap editörü olarak da Britanyalı ekonomist Syed Mansoob Murshed ile çalışmıştır. İslam ve kalkınma şablonları arasındaki ilişkiler hakkındaki Samuel P. Huntington a karşı gelen deneye dayalı çalışmaları İslam dünyasında da son derece olumlu tepkiler bulmuştur. Türk Siyasal Bilimci Bülent Aras ve Türk sosyal bilimci, AKP üyesi ve milletvekili Suat Kınıklıoğlu Tausch’un niceliksel çalışmalarının algılanması ve kabul görmesi için aktif bir şekilde çalışmışlar ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın resmi jurnalinde, „Alternatives. Turkish Journal of International Relations“ und „Insight Turkey“, olarak yayınlanmasını sağlamışlardır.
Tausch’un İslam ve kalkınma ile ilgili analizlerinin en yeni bölümü de „European Social Survey“ ve „World Values Survey“ den aldığı ve Müslümanların topluma entegrasyonu ve Avrupa’daki bu konularaki alarmistik bakış açılarındaki çelişkileri de içeren ve Avrupa’daki Müslümanların „Lizbon Süreci“ ni destekleyen verilerin sistematik analizidir. Lizbon Süreci hakkındaki araştırmalarında Tausch İsveçli ekonomist Almas Heshmati ile beraber çalışmıştır. Sosyal harcamaların etkinliği ve verimliliğine dair yaptıkları analiz Alman medyası tarafından da büyük ilgi görmüştür. Vergi reformuna dair yayınlarında da „Dünya Bankası“ sosyal koruma departmanından Franco Modigliani ve Robert Holzmann dan etkilenmiştir. Nobel ödüllü Franco Modigliani için yazılan ve Lüksemburg Uluslararası ve Avrupa Araştırmaları Enstitüsü’nce yayınlanan „ Memorial-Volume“ ün yazarlarındandır.
Tausch’un yayınları Lüksemburg, Polonya, Rusya ve Türkiye’deki en önemli politik Think Tanks yayınları arasındadır. Tausch 2007 senesinde „Doğu’nun Davos’u“ isimli Krynica Polonya’daki uluslararası ekonomik forumunun sunumcularından biriydi. Österreichischen Militärischen Zeitschrift isimli Avusturya Ordusu analiz dergisinde, Moskova menşeli Mirovaja ekonomika i Mezhdunarodnye otnosheniya isimli dergide ve Avrupa’da yaygın Europäische Rundschau dergisinde ve Jüdischen Echo dergisinde düzenli olarak makaleler yayınlamaktadır.
Tausch 2011 yılının Ocak ayında System Repec / Ideas von der University of Connecticut, ve New York menşeli Social Science Research Network de çalışmaları son 12 ayda en çok indirilen yazarlar arasında ilk %5’lik dilimde gösterilmiştir. Kendisinin en yeni eserlerinden bir tanesi Rozenberg Publishers, Amsterdam‘da yayınlanmıştır ve Müslüman Kalvinizmi ile ilgilidir.
Son düzenleme 15 Mart 2021, 19.50 tarihinde yapıldı
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
AnasayfaRastgeleYakınımdakilerOturum açAyarlarBağış yapınVikipedi hakkındaSorumluluk reddi
DilİzleDüzenle