Yardım:Politikalara ve yönergelere giriş/1
< Yardım:Politikalara ve yönergelere giriş

Politikalar ve yönergeler
Neden varlar
İçerik
Makale yazmanın kuralları
Yönetim
Başkalarıyla iyi geçinin
Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirin
<< Öğreticiler menüsüne dön

Vikipedi'nin aslında birkaç katı kuralı vardır, ancak bunun yerine beş temel ilke üzerine kurulmuştur. Vikipedi'nin politikaları ve yönergeleri, topluluk tarafından bu ilkeleri açıklığa kavuşturmak ve bunları uygulamanın en iyi yolunu açıklamak, çatışmaları çözmek ve aksi takdirde özgür ve güvenilir bir ansiklopedi oluşturma hedefimizi ilerletmek için geliştirilmiştir.

'Politikalar, Vikipedi'nin temel ilkelerini daha ayrıntılı olarak ifade eder. Yönergeler ise politikaların nasıl uygulanacağını ve makaleler arasında genel tutarlılığın nasıl sağlanacağını öğretir. Resmi politikalar ve yönergeler, sayfalarının üst kısmında bir uyarı ve sayfa adlarının önünde "Vikipedi:" veya "VP:" ön ekine sahiptir.

Akla gelebilecek hemen hemen her konu için bir politika veya kılavuz varken, hiç kimsenin hepsini bilmesi beklenmiyor! Neyse ki, diğerlerinin dayandığı bir avuç var. Sonraki birkaç sayfa, Vikipedi kurallarının genel ruhunu temsil ederek bunların en önemlilerini açıklıyor. Bu temel bilgileri bilmek, tartışmaları ve düzenlemeyi daha kolay ve daha üretken hale getirir.


Son düzenleme 21 Ocak 2021, 23.41 tarihinde yapıldı
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
 Anasayfa Rastgele  Yakınımdakiler  Oturum aç  Ayarlar  Bağış yapın  Vikipedi hakkında  Sorumluluk reddi
DilİzleDüzenle