Bizerte - Vikipedi
Türk Dilleri Kullanıcı Grubu'nun 1-31 Temmuz arasında düzenlediği
ödüllü Türk Dilleri Vikimaratonu 2021 madde yazma yarışmasına davetlisiniz!
Bizerte
Binzert, Bizerte ya da Bizerta (Arapça: بنزرت; Banzart; İtalyanca: Biserta) Tunus'ta bir kent ve Bizerte vilayetinin merkezidir. 2004 yılı verilerine göre nüfusu 114.371 kişidir.
Bizerte
Arapçaبنزرت Binzart
Ülke
Tunus
İlBinzert
Nüfus (2009)
 • Toplam230.879
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Entrée du vieux port
Bizerte limanından bir görünüm.
Tarihi
Milattan önce yaklaşık 1000 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulan kent, daha sonra Kartaca ve Roma İmparatorluklarının egemenliğine girdi. 647 yılında Emeviler tarafından fethedildi.
1557 yılında Türk amiral Turgut Reis şehri Osmanlı Devleti topraklarına katmasıyla şehirde 324 yıl sürecek Türk hakimiyeti başladı. Bu dönemde kent, Türk denizcilerin Sicilya, Malta ve güney İtalya'ya yönelik akınlarda istifade ettikleri üslerden biri oldu. 1881 yılında Tunus topraklarının Fransa tarafından ele geçirilmesiyle Bizerte de Fransız yönetimine girdi.
Fransız yönetimi sırasında önemli bir donanma üssü haline gelen Bizerte, Tunus'un 1956 yılında bağımsızlığını ilan etmesine rağmen Fransız denetiminde kalmaya devam etti ve Tunus ile Fransa arasında önemli bir ihtilafa dönüştü. Tunus ve Fransız silahlı kuvvetleri arasında zamana zaman önemli çatışmalara sahne olan kent 15 Ekim 1963'te Fransızlar tarafından Tunus'a terkedildi.
Ekonomi
Bizerte ve Tunus'u birbirine bağlayan A4 otobanı.
Bizerte'nin ekonomisi çok çeşitli sektörlere yayılmıştır. Bizerte, yıl boyu turizm potansiyeline sahiptir ancak bir turizm merkezi olarak bölge, Tunus'un doğu kıyıları kadar popüler değildir. İmalat; tekstil, otomobil parçaları ve emaye üretimi üzerinde gelişmiştir. Balıkçılık, tahıl ve meyve-sebze üretimi bölge için önemli bir koldur. Ayrıca şehirde yer alan askeri üsler stratejik önem arzetmektedir.
Uluslararası ilişkiler
Kardeş şehirler
Bizerte'ye kardeş olan şehirler:
İşbirliği anlaşması
Clermont-Ferrand, Fransa
Son düzenleme 8 Temmuz 2021, 19.21 tarihinde yapıldı
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
AnasayfaRastgeleYakınımdakilerOturum açAyarlarBağış yapınVikipedi hakkındaSorumluluk reddi
DilİzleDüzenle