tr.m.wiktionary.org
Vikisözlük:Köy çeşmesi
Gezinti
İçindekiler
Topluluk portali
Tartışma odaları
Köy çeşmesi
Bilgi masası
Geribildirim
Yardım
Vikisözlük
Şablon
Kategori
Nedir?
Bu sayfanın amacı Vikisözlük ile ilgili olan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı sorabileceğiniz bir haberleşme ortamı oluşturmaktır. Vikisözlük ile ilgili teknik ve idari konular burada tartışılır. Ayrıca bu adresten Vikisözlük IRC kanalına bağlanabilirsiniz. Channels bölümüne wiktionary-tr yazmayı unutmayınız.
Sorularınızı ve görüşlerinizi iletmeden önce aşağıdaki bağlantıları dikkatlice okuduğunuza emin olun:
Genel
Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikayetiniz olacaksa bunu şikayet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir. Hizmetlilerle ilgili şikayetleri ise bu sayfaya yapabilirsiniz.
Vikisözlük topluluğu tarafından karara bağlanması gereken durumlarda oylama sayfasını kullanınız.
Tartışma ve oylamalarda kişisel saldırı ve sataşmanın yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum taşımayı unutmayın.
Köy çeşmesi bölümlerinde görüş bildirdikten sonra iletinizin sonuna imzanızı atmayıunutmayın.
Arşiv
Arşivdeki tartışmalara, referans vererek devam edebilirsiniz, bunun dışında arşiv dosyalarında değişiklik yapmak kesinlikle yasaktır.
Yeni tartışma başlatın!
Tartışmalar
Osmanlı Türkçesi içerik politikası
Herkese merhaba, uzun zamandır üzerinde çalıştığım Osmanlı Türkçesi içerik politikası hakkında tartışalım ve bunu politikayı uygulamaya geçelim istiyorum. Bu şekilde artık dillere özgü içerik politikaları için ilk adımı atmış olalım. İçeriği hazırlarken neleri temel aldığımdan bahsetmeden önce Osmanlı Türkçesi hakkında kısaca bir bilgi vermem politikayı anlamanız açısından yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
Osmanlı Türkçesi dediğimiz şey aslında ayrı bir dil değil. Türkçenin tarihî dönemlerinin birinin adıdır. Kullanılan alfabe ise Arap asıllıdır. Dolayısıyla madde adları bu alfabeyle açılmış olmalı ki Vikisözlük'ün geneline baktığımızda içeriğin büyük çoğunluğu Latin alfabesiyle açılmış olduğunu görüyoruz. Osmanlı Türkçesiyle yazılmış metinlerde, en azından Türkçe kökenli sözcükler için, yazımlar belirli bir kurala bağlanmamıştır. Örneğin bir deniz sözcüğünün 4 farklı yazımı mevcuttur. İşte bu noktada "Farklı yazılışlar" başlığı anlam kazanıyor ve Türkçe kökenli sözcüklerde bu başlığı sıklıkla görmemiz mümkün olacaktır. Ayrıca Osmanlı Türkçesinde aynı anlama gelen Türkçe, Arapça ve Farsça sözcüklere rastlamak da mümkün olduğundan neredeyse çoğu maddede "Eş anlamlılar" başlığına yer vermemiz yanlış olmaz.
Madde başlıklarını bir standarda bağlamak adına aksağanlı karakterleri kullanmamamız gerektiğini düşünüyorum. Aksağanlı karakterler hem kullanıcılar için yanıltıcı olacağından hem de madde sayısında gereksiz artışa neden olacağından kullanmamamız daha yararlı olacaktır. Daha sayacağım birçok neden var ancak konunun uzamaması adına bu kadarından bahsetmenin yeterli olacağını düşünüyorum.
Transliterasyonu hazırlarken eski metinlerin günümüz metinlerde kullanılmasını örnek alarak hazırladım. Vikisözlük'te rastladığımız Latin alfabesiyle açılmlış Osmanlı Türkçesi maddeleri de çoğunlukla böyle. Bu nedenle transliterasyonlarını gösterirken bu kriteri esas almanın en doğru karar olduğu inancındayım. Politika hakkında görüş belirtecek herkese şimdiden teşekkürler. --Turgut46 10.36, 29 Eylül 2020 (UTC)
Elinize sağlık, @Turgut46. Politikayı okudum ve bence iyi bir yönerge olmuş. İngilizce Vikisözlükte de olduğu gibi dil bazlı içerik politikaları oluşturmanın önünü çok güzel açacaktır bu. Osmanlı Türkçesi maddelerinin Latin alfabesi ile açılması durumuna gelince. Bunları zamanında bildiğiniz gibi bakım amacıyla bir kategoride toplamıştım. Belki fark etmişsinizdir de, ara ara girip bunları asıl yazılması gerektiği gibi Arap alfabesiyle yazılan sayfalara taşıyorum ve Türkçe karşılıklarının maddelerinden bağlantı ekliyorum. Önümüzde aslında bu konuda oldukça büyük bir çalışma var. 10 binden fazla maddeden bahsediyorum. :) Tabi buradayız, elbet sayı azalır. Hepimize kolay gelsin. ~ Z (m) 22.43, 30 Eylül 2020 (UTC)
Wiki of functions naming contest
Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin..
Merhaba. Please help pick a name for the new Wikimedia wiki project. This project will be a wiki where the community can work together on a library of functions. The community can create new functions, read about them, discuss them, and share them. Some of these functions will be used to help create language-independent Wikipedia articles that can be displayed in any language, as part of the Abstract Wikipedia project. But functions will also be usable in many other situations.
There will be two rounds of voting, each followed by legal review of candidates, with voting beginning on 29 September and 27 October. Our goal is to have a final project name selected on 8 December. If you would like to participate, then please learn more and vote now at meta-wiki. Teşekkürler! --Quiddity (WMF)
21.16, 29 Eylül 2020 (UTC)
Call for feedback about Wikimedia Foundation Bylaws changes and Board candidate rubric
Merhaba. Apologies if you are not reading this message in your native language. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin..
Today the Wikimedia Foundation Board of Trustees starts two calls for feedback. One is about changes to the Bylaws mainly to increase the Board size from 10 to 16 members. The other one is about a trustee candidate rubric to introduce new, more effective ways to evaluate new Board candidates. The Board welcomes your comments through 26 October. For more details, check the full announcement.
Teşekkürler! Qgil-WMF (talk) 17.11, 7 Ekim 2020 (UTC)
Ad alanları için diğer adlar
@Vito Genovese'nin bu sayfada (kalıcı bağlantı) anlattığı değişikliğin benzerini burada da yapmayı öneriyorum.
Burada eklenmesini önerdiğim kısayollar şöyle:
'+trwiktionary' => [ 'T' => NS_TALK, | Tartışma 'K' => NS_USER, | Kullanıcı 'VS' => NS_PROJECT, | Vikisözlük 'WT' => NS_PROJECT, | Vikisözlük 'Ş' => NS_TEMPLATE, | Şablon 'Y' => NS_HELP, | Yardım 'KAT' => NS_CATEGORY, | Kategori 'P' => 100, | Portal 'A' => 106, | Alıntılar ],
--ToprakM 14.38, 16 Ekim 2020 (UTC)
ToprakM: Bu projede YeniKurum, Ek ve Alıntılar olmak üzere diğerlerinden farklı üç ad alanı var. YeniKurum sanırım Reconstruction'ın karşılığı. Çok iyi bir karşılık mı bilemedim ama zaten neredeyse hiç kullanılmıyor. Ek desen zaten iki harf, gerek yok. Alıntılar ise A olabilir pekala, her maddede Tartışma ile birlikte yer alan bir sekmesi var, etkin kullanılıyor gerektiğinde. A eklentisinin yapılmasını öneriyor, mevcudu da destekliyorum.
Vito Genovese 14.46, 16 Ekim 2020 (UTC)
Benim için de uygundur. Teklife alıntıyı da ekledim. --ToprakM 18.19, 17 Ekim 2020 (UTC)
  • Destek Yerinde bir öneri.--Nanahuatl (mesaj) 00.48, 20 Ekim 2020 (UTC)
  • @ToprakM, Vito Genovese, ben bu işlemden yeni haberdar oldum. Fakat bu durum, Vikisözlük'te bir sorun yaratmış bulunmakta. Kategori:İngilizce kaynak şablonları gibi kaynak şablonlarını incelerseniz, kaynak şablonları hep "K:" ile başlıyor. Şimdi ise, hiçbir kaynağa erişim sağlanmıyormuş bir süredir. Hep kullanıcı sayfalarına bağlantı gitmiş. Kullanıcı sayfaları için yeni bir kısayol atanması mümkün mü? "KS" mesela? ~ Z (m) 22.03, 23 Ocak 2021 (UTC)
    K:HastaLaVi2: Bu kısayollar tüm Türkçe projelerde standartlaşmış durumda. KS ise bir dil kodu olduğu için kullanılamaz. Şablonların adını değiştirsek?
    Vito Genovese 22.06, 23 Ocak 2021 (UTC)
    @Vito Genovese, yani kaynak şablonları binlerce sayfada kullanılıyor. Bu sayfalarda kullanılan şablonlar nasıl değiştirilir bilemiyorum doğrusu. Bot ile girmek gerekir muhtemelen. ~ Z (m) 22.08, 23 Ocak 2021 (UTC)
    Bir de {{ ibareleri ile kullanınca şablon bağlantısı anlamına gelmiyor mu ya? Neden bu kısayolu kullanıyor? ~ Z (m) 22.09, 23 Ocak 2021 (UTC)
    Kullanıcı sayfalarına geçici bir yönlendirme koyup sonra botla halledebiliriz sanırım. --ToprakM 22.12, 23 Ocak 2021 (UTC)
    Çok fazlalar, evet, ama görebildiğim kadarıyla çok kullanılanlar belli başlı şablonlar ve bu adla değil Şablon:Kaynak-x adlı yönlendirmeleri üzerinden kullanılıyorlar ağırlıklı olarak. Bir botu maddelerde gezdirip tüm K: kullanımlarını Kaynak- yap dersek sorun çözülecektir diye düşünüyorum. Küme paranteziyle ilgili soruyu da anlamadım maalesef?
    Vito Genovese 22.15, 23 Ocak 2021 (UTC)
    K:Superyetkin ve K:Khutuck daha sağlıklı yollar da önerebilirler.
    Vito Genovese 22.16, 23 Ocak 2021 (UTC)
  • Hepsi "Kaynak-" şekline çevrilirse gayet yeterli olabilir diye düşünüyorum ben. ~ Z (m) 22.24, 23 Ocak 2021 (UTC)
K:Vito Genovese "X görünce Y ile değiştir" işiyse botla kolayca halledilir. Python botu Vikisözlük'te çalıştırmak kolay. X ve Y'yi (veya X'ler ve Y'leri) verdiğiniz sürece dilediğiniz gibi değiştirebilirim. Şartlı durumlarda (Z şablonu içinde X görünce Y ile değiştir) da halletmek zor değil. Vikisözlük'ün dinamiklerini hiç bilmediğim için neyi ne yapalım sorusuna cevap veremeyeceğim. Ha bir de izleme listesini şişirmemek için geçici de olsa bot yetkisi iyi olur. --Khutuck (mesaj) 22.30, 23 Ocak 2021 (UTC)
K:Khutuck: Yapılacak iş şablonların taşınması ve maddelerdeki tüm K: kullanımlarının Kaynak- yapılması olacak. Şu anda Şablon:K:Duden adındaki arkadaş Şablon:Kaynak-Duden olacak yani, ki ikincisi kullanılıyor baktığım tüm maddelerde. Belki K: kullanımı bulamayacaksın bile doğru dürüst (şu an tespit etmen mümkün mü hatta?)
K:Sabri76 bürokrat olduğu için geçici yetki de sorun olmaz zaten, aksi görüşte değilse tabii.
Vito Genovese 22.34, 23 Ocak 2021 (UTC)
OK, karar birliği sağlanınca değişimleri hızlıca hallederim. "{{Şablon:K:" gördüğüm yerde "{{Şablon:Kaynak-" yapmak zor değil. İstisna varsa baştan bulmak lazım sadece. --Khutuck (mesaj) 02.24, 24 Ocak 2021 (UTC)
Bu arada, K:HastaLaVi2, an itibarıyla bozulmuş kaynaklara bir örnek var mı? Sanırım küme paranteziyle ilgili tam anlayamadığım yorumunda bu konuya değiniyordun. Ben de küme paranteziyle kullanılan şablonların iç bağlantıda etkili olan bu kısayollarla nasıl çakıştığını kafamda canlandıramadım şimdi.
Vito Genovese 22.53, 23 Ocak 2021 (UTC)
@Vito Genovese, ben
{{K:Melville Moby-Dick}}
sayfasını düzenlerken fark ettim bu durumu. Normalde kaynakları eklerken {{K:Melville Moby-Dick}} şeklinde ekliyorduk. Şimdi böyle ekleyince kullanıcı sayfasına bağlantı veriyor. Bahsettiğim durum buydu. Yabancı kaynaklarda çok sorun yoktur herhalde. Fakat Türkçe kaynaklar daha yoğun kullanılıyor. Onları bir kontrol etmek lazım. ~ Z (m) 23.20, 23 Ocak 2021 (UTC)
Aslında, eğer botla girişilecekse "Kaynak-" yazmak yerine "KK:" gibi bir ibare eklemek daha mantıklı olabilir. İngilizce Vikisözlük'te "R:" ve "RQ:" ibareleri kullanılıyor ve "Kaynak-" yazmak daha yorucu olabilir diye düşündüm şimdi. ~ Z (m) 23.22, 23 Ocak 2021 (UTC)
  • Vikisözlük'e eskisi gibi ilgili olmadığım için herhangi bir görüşüm yok. 9 yıldır aktif olmayan Khutuck Bot'un bot yetkisi zaten süresiz olarak mevcut. Başka bir bot kullanılacaksa tartışma neticesinde bot statüsü verebilirim.--​Sα​вя​í¢α​и7​6​ileti 09.12, 24 Ocak 2021 (UTC)
  • @Khutuck, Kategori:Dillerine göre kaynak şablonları kategorisindeki şablonları, vakit kaybetmeden düzenleyelim. Öncelikle şablonların hepsini "Kaynak-" şeklinde taşıyalım. Daha sonra da bu şablonların kullanıldığı yerleri saptayıp "K:" ifadelerini "Kaynak-" şekline çevirebiliriz. ~ Z (m) 14.40, 24 Ocak 2021 (UTC)
    @Khutuck, yine rahatsız ediyorum ama. Bu işlemi ne zaman halledebiliriz? ~ Z (m) 09.32, 12 Şubat 2021 (UTC)
Important: maintenance operation on October 27
Bu mesajı başka bir dilde okuyunLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
Wikimedia Vakfı birinci ve ikinci veri merkezi arasındaki geçişi test ediyor. Bu sayede Vikipedi ve diğer Vikimedya vikileri bir afet hâlinde bile hizmet verebilecek. Wikimedia Teknoloji departmanının her şeyin kusursuz çalıştığından emin olması için planlanmış bir test yapması gerekli. Bu test verilerin bir sunucudan diğerine güvenli bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Pek çok ekibin test ve beklenilmeyen sorunları düzeltmek için hazır olması gerekiyor.
Bütün trafiği birinci veri merkezine 27 Ekim 2020 Salı tarihinde geri aktaracaklar.
Maalesef bütün düzenlemeleri MediaWiki'deki bazı kısıtlamalar yüzünden geçiş yaptığımız esnâda durdurmak zorundayız. Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.
Bu süre zarfında bütün vikileri okuyabilecek fakat düzenleyemeyeceksiniz.
  • 27 Ekim Salı günü bir saate yakın bir süre düzenleme yapamayacaksınız. Test 14:00 UTC saatinde başlayacak (14:00 WET, 15:00 CET, 10:00 EDT, 19:30 IST, 07:00 PDT, 23:00 JST ve 28 Ekim Çarşamba saat 03:00'te (NZST) Yeni Zelanda'da).
  • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız. Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz. Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin. Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz. Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.
Diğer etkiler:
  • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı bağlantılar normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden bağlantısı verilmiş bir madde yaratırsanız, bağlantı alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
  • 26 Ekim 2020 ile başlayan hafta içinde kod donmaları olabilir. Hiçbir önemsiz kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.
Bu proje ihtiyaç halinde ertelenebilir. Plan takvimini wikitech.wikimedia.org adresinde okuyabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik plan takviminde ilan edilecektir. Bu konu hakkında daha fazla bildirim yapılacaktır. İşlem gerçekleşmeden yarım saat önce tüm vikilerde bir uyarı görüntülenecek Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın.
-- Trizek (WMF) (talk) 17.12, 21 Ekim 2020 (UTC)
Important: maintenance operation on October 27
Bu mesajı başka bir dilde okuyunLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
Wikimedia Vakfı birinci ve ikinci veri merkezi arasındaki geçişi test ediyor. Bu sayede Vikipedi ve diğer Vikimedya vikileri bir afet hâlinde bile hizmet verebilecek. Wikimedia Teknoloji departmanının her şeyin kusursuz çalıştığından emin olması için planlanmış bir test yapması gerekli. Bu test verilerin bir sunucudan diğerine güvenli bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Pek çok ekibin test ve beklenilmeyen sorunları düzeltmek için hazır olması gerekiyor.
Bütün trafiği birinci veri merkezine 27 Ekim 2020 Salı tarihinde geri aktaracaklar.
Maalesef bütün düzenlemeleri MediaWiki'deki bazı kısıtlamalar yüzünden geçiş yaptığımız esnâda durdurmak zorundayız. Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.
Bu süre zarfında bütün vikileri okuyabilecek fakat düzenleyemeyeceksiniz.
  • 27 Ekim Salı günü bir saate yakın bir süre düzenleme yapamayacaksınız. Test 14:00 UTC saatinde başlayacak (14:00 WET, 15:00 CET, 10:00 EDT, 19:30 IST, 07:00 PDT, 23:00 JST ve 28 Ekim Çarşamba saat 03:00'te (NZST) Yeni Zelanda'da).
  • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız. Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz. Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin. Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz. Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.
Diğer etkiler:
  • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı bağlantılar normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden bağlantısı verilmiş bir madde yaratırsanız, bağlantı alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
  • 26 Ekim 2020 ile başlayan hafta içinde kod donmaları olabilir. Hiçbir önemsiz kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.
Bu proje ihtiyaç halinde ertelenebilir. Plan takvimini wikitech.wikimedia.org adresinde okuyabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik plan takviminde ilan edilecektir. Bu konu hakkında daha fazla bildirim yapılacaktır. İşlem gerçekleşmeden yarım saat önce tüm vikilerde bir uyarı görüntülenecek Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın.
-- Trizek (WMF) (talk) 11.51, 22 Ekim 2020 (UTC)
Wiki of functions naming contest - Round 2
Merhaba. Reminder: Please help to choose the name for the new Wikimedia wiki project - the library of functions. The finalist vote starts today. The finalists for the name are: Wikicode, Wikicodex, Wikifunctions, Wikifusion, Wikilambda, Wikimedia Functions. If you would like to participate, then please learn more and vote now at Meta-wiki. Teşekkürler! --Quiddity (WMF)
22.11, 5 Kasım 2020 (UTC)
Update to ICU Unicode library
Starting on November 16, we will migrate the servers running the MediaWiki application servers to a new release of the ICU Unicode library (w:International Components for Unicode) (from version 57 to 63).
This unblocks some future work on upgrading the servers to a new Operating System release and will also allow the use of improved internationalisation in the future (as wikis will then be able to use features introduced by the new ICU release such as new collation definitions, and allows us to use a more recent version of Unicode in MediaWiki).
This migration will cause some unavoidable temporary user-visible impact: The sorting of some category pages will be distorted – all pages which have been updated with the new software version will use the new sorting while untouched pages still use the old sorting. As such, we need to run a maintenance script to update the sorting for old entries.
The distortions may last from a few hours (on medium-sized wikis), up to a day (on the largest wikis), and a few days on English Wikipedia. The start-time will depend upon when the migration script reaches each wiki.
This affects 149 wikis (including eight out of the ten biggest Wikipedias). The detailed list and the task for the technical implementation is at T264991.
Thank you.
Trizek (WMF) 14.53, 16 Kasım 2020 (UTC)
Community Wishlist Survey 2021
2021 Topluluk Dilek Listesi Anketi şu an oylamaya açık! Bu anket, toplulukların Topluluk Teknik ekibinin önümüzdeki yıl ne üzerinde çalışacağına karar verdikleri süreçtir. 30 Kasım, tarihine kadar önerilerinizi yapmanızı veya diğer önerileri geliştirecek düşüncelerinizi paylaşmanızı istiyoruz. Topluluklar teklifleri 8 Aralık ve 21 Aralık tarihleri arasında oylayacak.
Topluluk Teknik takımı deneyimli Wikimedia editörleri için araçlara odaklandı. Teklifleri herhangi bir dilde yazabilirsiniz, biz bunları sizler için çevireceğiz. Teşekkür ediyor ve tekliflerinizi görmek için sabırsızlanıyoruz!
SGrabarczuk (WMF)
18.15, 20 Kasım 2020 (UTC)
Global bot policy proposal: invitation to a Meta discussion
Merhaba!
I apologize for sending a message in English. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. According to the list, your wiki project currently is opted in to the global bot policy. Under this policy, bots that fix double redirects or maintain interwiki links are allowed to operate under a global bot flag that is assigned directly by the stewards.
As the Wikimedia projects developed, the need for the current global bot policy decreased, and in the past years, no bots were appointed via that policy. That is mainly given Wikidata were estabilished in 2013, and it is no longer necessary to have dozens of bots that maintain interwiki links.
A proposal was made at Meta-Wiki, which proposes that the stewards will be authorized to determine whether an uncontroversial task may be assigned a global bot flag. The stewards already assign permissions that are more impactful on many wikis, namely, global sysops and global renamers, and I do not think that trust should be an issue. The stewards will assign the permission only to time-proven bots that are already approved at a number of projects, like ListeriaBot.
By this message, I would like to invite you to comment in the global RFC, to voice your opinion about this matter.
Thank you for your time.
Best regards,
Martin Urbanec (Mesaj) 11.49, 24 Kasım 2020 (UTC)
Wikidata descriptions changes to be included more often in Recent Changes and Watchlist
Sorry for sending this message in English. Translations are available on this page. Feel free to translate it in more languages!
As you may know, you can include changes coming from Wikidata in your Watchlist and Recent Changes (in your preferences). Until now, this feature didn’t always include changes made on Wikidata descriptions due to the way Wikidata tracks the data used in a given article.
Starting on December 3rd, the Watchlist and Recent Changes will include changes on the descriptions of Wikidata Items that are used in the pages that you watch. This will only include descriptions in the language of your wiki to make sure that you’re only seeing changes that are relevant to your wiki.
This improvement was requested by many users from different projects. We hope that it can help you monitor the changes on Wikidata descriptions that affect your wiki and participate in the effort of improving the data quality on Wikidata for all Wikimedia wikis and beyond.
Note: if you didn’t use the Wikidata watchlist integration feature for a long time, feel free to give it another chance! The feature has been improved since the beginning and the content it displays is more precise and useful than at the beginning of the feature in 2015.
If you encounter any issue or want to provide feedback, feel free to use this Phabricator ticket. Thanks!
Lea Lacroix (WMDE) 14.40, 30 Kasım 2020 (UTC)
2020 Coolest Tool Award Ceremony on December 11th
Hello all,
The ceremony of the 2020 Wikimedia Coolest Tool Award will take place virtually on Friday, December 11th, at 17:00 GMT. This award is highlighting tools that have been nominated by contributors to the Wikimedia projects, and the ceremony will be a nice moment to show appreciation to the tools developers and maybe discover new tools!
You will find more information here about the livestream and the discussions channels. Thanks for your attention, Lea Lacroix (WMDE) 10.55, 7 Aralık 2020 (UTC)
Silme nasıl işliyor?
Vikipedi:SAS gibi bir sayfa bulamadım. Vikisözlük'te KD'ye göre silme nasıl yapılıyor? Vikisözlük:Silme politikası'nda bahsedilen Vikisözlük:Silme istekleri sayfası yok. --Gufosowa (mesaj) 12.06, 11 Aralık 2020 (UTC)
@Gufosowa, eğer silinmesi gerektiğinden eminseniz Vikisözlük:Hızlı silme yöntemine başvurabilirsiniz. Hızlı silinmesi teklif edilen maddeler bazen kendi tartışma sayfasında tartışılıp da kalabiliyor. Uncitoyen (mesaj) 13.10, 11 Aralık 2020 (UTC)
2021 Topluluk İstek Listesi Anketinde
Tüm kullanıcılarımızı 2021 Topluluk İstek Listesi Anketinde oy kullanmaya çağırıyoruz. Şu andan itibaren 21 Aralık tarihine kadar istediğiniz sayıda istek için oy verebilirsiniz.
Bu ankette deneyimli kullanıcılar için yeni araç geliştirme ve araç geliştirme istekleri yer alıyor. Oylamadan sonra taleplerinizi karşılamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. En çok talep edilenlere öncelik vereceğiz.
Bizler, yani Community Tech ekibi, Wikimedia Vakfı'nın bir ekibiyiz. Düzenleme ve viki yönetim araçlarını oluşturuyor ve geliştiriyoruz. Çalışmalarımız, Topluluk İstek Listesi Anketinin sonuçlarına göre belirleniyor. Her yıl bir kez topluluğun talepleri toplanıyor. İki hafta sonra en çok talep edilen araçları belirlemek için oy verme süreci başlıyor. Ardından, bizler üzerinde çalışacaklarımızı seçiyoruz. Bazı çalışmalar gönüllü geliştiriciler veya diğer takımlar tarafından desteklenebilir.
Oylarınızı bekliyoruz. Teşekkürler!
SGrabarczuk (WMF)
15.55, 11 Aralık 2020 (UTC)
Moving Wikimania 2021 to a Virtual Event
Merhaba. Apologies if you are not reading this message in your native language. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. Teşekkürler!
Wikimania will be a virtual event this year, and hosted by a wide group of community members. Whenever the next in-person large gathering is possible again, the ESEAP Core Organizing Team will be in charge of it. Stay tuned for more information about how you can get involved in the planning process and other aspects of the event. Please read the longer version of this announcement on wikimedia-l.
ESEAP Core Organizing Team, Wikimania Steering Committee, Wikimedia Foundation Events Team, 15.16, 27 Ocak 2021 (UTC)
Project Grant Open Call
This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.
For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:
Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us if you would like feedback or more information.
We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!
Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrants​Şablon:atwikimedia​.org. Please help us translate this message to your local language. MediaWiki message delivery (mesaj) 08.01, 28 Ocak 2021 (UTC)
Many WikiSource syntax errors in Turkish Wiktionary
(First sorry to post in English, but I do not speak Turkish).
I am a researcher extracting information from many Wiktionaries and the Turkish Wiktionary is one of them. I am parsing the entries using a parser of my own and I checked the quality of the different Wiktionary with regards to the syntax of Wiki Source.
I found MANY (more than 4000) errors in Wiki Source Syntax that leads to many errors in the pages (non existing headers, unrecognized links, non working templates, ...).
I compiled a list of all the errors I found in page Vikisözlük:WikiSourceErrors​. I cannot fix these as I am not a Turkish speaker and I think many of these are systematic and may be correected by a bot. Is there any person interested in looking at these ? --Dodecaplex (mesaj) 19.11, 29 Ocak 2021 (UTC)
Hello Dodecaplex! First of all, thank you for pointing this out and creating Vikisözlük:WikiSourceErrors​. Sadly, I'm not able to write a bot, but I'll try to fix at least some of them on my own. There are only 2 active bots here right now. Mediawiki default is created for sending automated messages. The other one, YBot is usually used for daily updates and adding "See also" templates. I'll inform Turkish Wiktionarians about this topic, and encourage them to create a bot, if they are able to do that. (I'm sorry for my English, I'm not a native English speaker.) Regards! --𝐍𝐚𝐳𝐞𝐧𝐝𝐞(iletikatkılar) 14.41, 16 Şubat 2021 (UTC)
Wiki Loves Folklore 2021 is back!
Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
You are humbly invited to participate in the Wiki Loves Folklore 2021 an international photography contest organized on Wikimedia Commons to document folklore and intangible cultural heritage from different regions, including, folk creative activities and many more. It is held every year from the 1st till the 28th of February.
You can help in enriching the folklore documentation on Commons from your region by taking photos, audios, videos, and submitting them in this commons contest.
Please support us in translating the project page and a banner message to help us spread the word in your native language.
Kind regards,
Wiki loves Folklore International Team
MediaWiki message delivery (mesaj) 13.25, 6 Şubat 2021 (UTC)
Süzgeç
Merhabalar, bunu yazmak için doğru yer burası mı bilmiyorum ama bir konu danışmak istedim. Süzgeç yaptığım bazı zararsız değişiklikleri zararlı olarak algıladığı için değişiklik yapmamı engelliyor. "Bir şeyler yanlış gitti" hatası yüzünden 2. sayfasını oluşturamıyorum. Acaba yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler. 𝐍𝐚𝐳𝐞𝐧𝐝𝐞(iletikatkılar) 21.01, 15 Şubat 2021 (UTC)
@Nazendegül, sebebini bilmiyorum. Fakat ben oluşturabildim sayfayı. ~ Z (m) 19.55, 21 Şubat 2021 (UTC)
Sayfayı oluşturduğunuz için çok teşekkürler @HastaLaVi2. 𝐍𝐚𝐳𝐞𝐧𝐝𝐞(iletikatkılar) 15.18, 22 Şubat 2021 (UTC)
İş birliği projesi
Merhabalar, bir önerim olacaktı. Vikipedi'de yapıldığı gibi Vikisözlük'te de iş birliği projelerinin yapılması mümkün müdür acaba? Eğer yapılması mümkün ise birkaç fikrim var.

Dil parametresi eksik olan şablonlara dil parametresi eklemek.
"Lütfen bir dil kodu girin." şeklinde arama yapıldığında şu an Vikisözlük'te 19.159 maddede bu hatanın bulunduğu görülüyor. Aşağıdaki kategorilerde bu maddelerin tamamı bulunuyor.
Özellikle IPA şablonlarında eksik dil parametreleri çok fazla. Bir iş birliği projesi ile bu hataları düzeltebileceğimizi düşünüyorum.

Düzenlenmesi gereken maddeleri düzenlemek.
Şu anda Vikisözlük düzenle kategorisinde 31.073 madde bulunuyor, bu hemen hemen Türkçe Vikisözlük'teki her 11 maddeden birinin düzenlenmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu maddeleri Vikisözlük standartlarına uygun hâle getirmek de proje fikirlerinden birisi olabilir.

Kaynaksız maddelere kaynak eklemek.
Az önceki fikri daha spesifik hâle getirmek için kaynakları eksik olan maddelere kaynak eklemeyi deneyebiliriz. Hâli hazırda kaynakları eksik olan 20.691 madde bulunuyor.

Bu proje fikirlerini daha spesifik hâle getirebiliriz, örneğin kaynakları eksik olan Türkçe maddelere kaynak eklemek veya dil parametresi eksik olan köken şablonlarına dil parametresi eklemek gibi.

Eğer bu teklif daha önceden reddedilmiş ise kusuruma bakmayın, yalnızca fikrimi belirtmek istedim.

Saygılar, --𝐍𝐚𝐳𝐞𝐧𝐝𝐞(iletikatkılar) 13.59, 18 Şubat 2021 (UTC)
@Nazendegül, aslında bu çok güzel ve destekleyebileceğim bir fikir. Ben zaten maddelerde gördükçe ya da ara ara bu tip düzenlemeleri yapıyordum. Bu hataların takiplerinin yapıldığı izleme kategorilerini de ben oluşturdum zamanında zaten. Fakat Vikisözlük'te hala Vikipedi'de olduğu gibi geniş bir topluluk bulunmadığı için bu tip projeler hep katılımsız oluyor. Başlatmak isterseniz başlatabileceğinizi düşünüyorum. Fakat burada aktif olarak bulunan kullanıcı sayısı neredeyse hiç. Bu sebeple size bir öneride bulunamıyorum. ~ Z (m) 19.48, 21 Şubat 2021 (UTC)
Wikifunctions logo contest
Merhaba. Lütfen yeni Wikifunctions wiki logosu için bir tasarım konsepti seçmeye yardım edin. Oylama bugün başlıyor ve 2 hafta süreyle açık kalacak. Katılmak istiyorsanız, Meta-Wiki’de lütfen daha fazla bilgi edinin ve şimdi oy verin. Teşekkürler! --Quiddity (WMF)
01.52, 2 Mart 2021 (UTC)
Universal Code of Conduct – 2021 consultations
Universal Code of Conduct Phase 2
Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
The Universal Code of Conduct (UCoC) provides a universal baseline of acceptable behavior for the entire Wikimedia movement and all its projects. The project is currently in Phase 2, outlining clear enforcement pathways. You can read more about the whole project on its project page.
Drafting Committee: Call for applications
The Wikimedia Foundation is recruiting volunteers to join a committee to draft how to make the code enforceable. Volunteers on the committee will commit between 2 and 6 hours per week from late April through July and again in October and November. It is important that the committee be diverse and inclusive, and have a range of experiences, including both experienced users and newcomers, and those who have received or responded to, as well as those who have been falsely accused of harassment.
To apply and learn more about the process, see Universal Code of Conduct/Drafting committee.
2021 community consultations: Notice and call for volunteers / translators
From 5 April – 5 May 2021 there will be conversations on many Wikimedia projects about how to enforce the UCoC. We are looking for volunteers to translate key material, as well as to help host consultations on their own languages or projects using suggested key questions. If you are interested in volunteering for either of these roles, please contact us in whatever language you are most comfortable.
To learn more about this work and other conversations taking place, see Universal Code of Conduct/2021 consultations.
-- Xeno (WMF) (talk) 22.26, 5 Nisan 2021 (UTC)
Global bot policy changes
Merhaba!
I apologize for sending a message in English. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. According to the list, your wiki project is currently opted in to the global bot policy. As such, I want to let you know about some changes that were made after the global RfC was closed.
  • Global bots are now subject to a 2 week discussion, and it'll be publicized via a MassMessage list, available at Bot policy/New global bot discussion on Meta. Please subscribe yourself or your wiki if you are interested in new global bots proposals.
  • For a bot to be considered for approval, it must demonstrate it is welcomed in multiple projects, and a good way to do that is to have the bot flag on at least 5 wikis for a single task.
  • The bot operator should make sure to adhere to the wiki's preference as related to the use of the bot flag (i.e., if a wiki doesn't want a bot to use the flag as it edits, that should be followed).
Thank you for your time.
Best regards,
Thanks for the fish! talkcontribs 18.48, 6 Nisan 2021 (UTC)
Line numbering coming soon to all wikis
Example
From April 15, you can enable line numbering in some wikitext editors - for now in the template namespace, coming to more namespaces soon. This will make it easier to detect line breaks and to refer to a particular line in discussions. These numbers will be shown if you enable the syntax highlighting feature (CodeMirror extension), which is supported in the 2010 and 2017 wikitext editors.
More information can be found on this project page. Everyone is invited to test the feature, and to give feedback on this talk page.
-- Johanna Strodt (WMDE) 15.09, 12 Nisan 2021 (UTC)
Suggested Values
From April 29, it will be possible to suggest values for parameters in templates. Suggested values can be added to TemplateData and will then be shown as a drop-down list in VisualEditor. This allows template users to quickly select an appropriate value. This way, it prevents potential errors and reduces the effort needed to fill the template with values. It will still be possible to fill in values other than the suggested ones.
More information, including the supported parameter types and how to create suggested values: [1] [2]. Everyone is invited to test the feature, and to give feedback on this talk page.
Timur Vorkul (WMDE) 14.08, 22 Nisan 2021 (UTC)
Universal Code of Conduct News – Issue 1
Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021
Read the full newsletter
Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.
Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.
You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.
  • Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
  • 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
  • Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
  • Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
  • Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)
--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.06, 11 Haziran 2021 (UTC)
Wikimania 2021: Individual Program Submissions
Dear all,
Wikimania 2021 will be hosted virtually for the first time in the event's 15-year history. Since there is no in-person host, the event is being organized by a diverse group of Wikimedia volunteers that form the Core Organizing Team (COT) for Wikimania 2021.
Event Program - Individuals or a group of individuals can submit their session proposals to be a part of the program. There will be translation support for sessions provided in a number of languages. See more information here.
Below are some links to guide you through;
Please note that the deadline for submission is 18th June 2021.
Announcements- To keep up to date with the developments around Wikimania, the COT sends out weekly updates. You can view them in the Announcement section here.
Office Hour - If you are left with questions, the COT will be hosting some office hours (in multiple languages), in multiple time-zones, to answer any programming questions that you might have. Details can be found here.
Best regards,
MediaWiki message delivery (mesaj) 04.19, 16 Haziran 2021 (UTC)
On behalf of Wikimania 2021 Core Organizing Team
Editing news 2021 #2
Bunu başka bir dilde okuyunBu çok dilli gazete için abonelik listesi
Yeni kullanıcılar Yanıtla aracı aktif iken bir tartışma sayfasında yorum paylaşmaya çalıştıklarında, yorum göndermede daha başarılı oldular. (Kaynak)
Bu yılın başlarında, Düzenleme ekibi Yanıtla Aracı hakkında geniş bir araştırma yaptı. Ana hedef, Yanıtla Aracının yeni kullanıcıların viki üzerinde iletişim kurmasına yardımcı olup olmadığını öğrenmekti. İkinci amaç, yeni kullanıcıların aracı kullanarak yaptığı yorumların, yeni kullanıcıların wikitext düzenleyicisiyle yaptığı yorumlardan daha az geri döndürülmesi gerekip gerekmediğini görmekti.
Anahtar sonuçlar şunlardı:
  • Yanıtla aracı otomatik olarak açık olan ("varsayılan olarak açık") yeni kullanıcıların, bir tartışma sayfasına yorum gönderme olasılığı daha yüksekti.
  • Yeni kullanıcıların Yanıtla Aracı ile yaptığı yorumlar, yeni kullanıcıların normal sayfa düzenleme ile yaptığı yorumlara kıyasla geri döndürülmesi daha az olasıydı.
Bu sonuçlar, Düzenleme ekibine aracın yararlı olduğuna dair güven verir.
Geleceğe bakış
Ekip, önümüzdeki aylarda Yanıtla aracını devre dışı bırakma tercihi ile herkesin kullanımına sunmayı planlıyor. Bu zaten Arapça, Çekçe ve Macarca Vikipedi'de gerçekleşti.
Sonraki adım, bir teknik sorunu çözmek. Ardından, Yanıtla aracı önce araştırmaya katılan Vikipedi'lere dağıtılacak. Bundan ardından ise, diğer Vikipedi'lere ve WMF tarafından barındırılan tüm vikilere aşamalı olarak dağıtılacak.
"Tartışma araçları"nı Beta Özelliklerinden şimdi açabilirsiniz. Yanıtla aracını aldıktan sonra, tercihlerinizi istediğiniz zaman Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion sayfasından değiştirebilirsiniz.
Whatamidoing (WMF) (tartışma)
14.15, 24 Haziran 2021 (UTC)
Server switch
Bu mesajı başka bir dilde okuyunLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
Wikimedia Vakfı birinci ve ikinci veri merkezi arasındaki geçişi test ediyor. Bu sayede Vikipedi ve diğer Vikimedya vikileri bir afet hâlinde bile hizmet verebilecek. Wikimedia Teknoloji departmanının her şeyin kusursuz çalıştığından emin olması için planlanmış bir test yapması gerekli. Bu test verilerin bir sunucudan diğerine güvenli bir şekilde geçip geçemediğini gösterecek. Pek çok ekibin test ve beklenilmeyen sorunları düzeltmek için hazır olması gerekiyor.
Maalesef bütün düzenlemeleri MediaWiki'deki bazı kısıtlamalar yüzünden geçiş yaptığımız esnâda durdurmak zorundayız. Bu aksamadan dolayı özür diliyor ve gelecekte bu durumu en aza indirebilmek için çalıştığımızı belirtmek istiyoruz.
Bu süre zarfında bütün vikileri okuyabilecek fakat düzenleyemeyeceksiniz.
  • 2021-06-29 günü bir saate yakın bir süre düzenleme yapamayacaksınız. Test 14:00 UTC saatinde başlayacak (07:00 PDT, 10:00 EDT, 15:00 WEST/BST, 16:00 CEST, 19:30 IST, 23:00 JST ve 2021-06-30 saat 03:00'te (NZST) Yeni Zelanda'da).
  • Bu süreçte değişiklik yapmaya çalışırsanız, bir hata mesajı alacaksınız. Bu süreçte hiçbir değişikliğin kaybolmamasını umuyoruz fakat bunu garanti edemiyoruz. Hata mesajı görürseniz, lütfen her şey normale dönene kadar bekleyin. Daha sonra değişikliklerinizi kaydedebileceksiniz. Fakat biz, her ihtimale karşı değişikliklerinizin bir kopyasını almanızı tavsiye ediyoruz.
Diğer etkiler:
  • Arka plandaki işlemler yavaşlayacak ve bazıları belki de kesilecek. Kırmızı bağlantılar normalde olduğu kadar çabuk güncellenemeyebilecek. Başka bir yerde önceden bağlantısı verilmiş bir madde yaratırsanız, bağlantı alışılandan daha uzun bir süre daha kırmızı kalacak. Bazı uzun süreli betikler durdurulmak zorunda kalacak.
  • 2021-06-28 ile başlayan hafta içinde kod donmaları olabilir. Hiçbir önemsiz kod dağıtımı gerçekleşmeyecek.
Bu proje ihtiyaç halinde ertelenebilir. Plan takvimini wikitech.wikimedia.org adresinde okuyabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik plan takviminde ilan edilecektir. Bu konu hakkında daha fazla bildirim yapılacaktır. İşlem gerçekleşmeden yarım saat önce tüm vikilerde bir uyarı görüntülenecek Lütfen bu bilgiyi kendi topluluğunuzla paylaşın.
SGrabarczuk (WMF) 01.19, 27 Haziran 2021 (UTC)
The 2022 Community Wishlist Survey will happen in January
Hello everyone,
We hope all of you are as well and safe as possible during these trying times! We wanted to share some news about a change to the Community Wishlist Survey 2022. We would like to hear your opinions as well.
Summary:
We will be running the Community Wishlist Survey 2022 in January 2022. We need more time to work on the 2021 wishes. We also need time to prepare some changes to the Wishlist 2022. In the meantime, you can use a dedicated sandbox to leave early ideas for the 2022 wishes.
Proposing and wish-fulfillment will happen during the same year
In the past, the Community Tech team has run the Community Wishlist Survey for the following year in November of the prior year. For example, we ran the Wishlist for 2021 in November 2020. That worked well a few years ago. At that time, we used to start working on the Wishlist soon after the results of the voting were published.
However, in 2021, there was a delay between the voting and the time when we could start working on the new wishes. Until July 2021, we were working on wishes from the Wishlist for 2020.
We hope having the Wishlist 2022 in January 2022 will be more intuitive. This will also give us time to fulfill more wishes from the 2021 Wishlist.
Encouraging wider participation from historically excluded communities
We are thinking how to make the Wishlist easier to participate in. We want to support more translations, and encourage under-resourced communities to be more active. We would like to have some time to make these changes.
A new space to talk to us about priorities and wishes not granted yet
We will have gone 365 days without a Wishlist. We encourage you to approach us. We hope to hear from you in the talk page, but we also hope to see you at our bi-monthly Talk to Us meetings! These will be hosted at two different times friendly to time zones around the globe.
We will begin our first meeting September 15th at 23:00 UTC. More details about the agenda and format coming soon!
Brainstorm and draft proposals before the proposal phase
If you have early ideas for wishes, you can use the new Community Wishlist Survey sandbox. This way, you will not forget about these before January 2022. You will be able to come back and refine your ideas. Remember, edits in the sandbox don't count as wishes!
Feedback
  • What should we do to improve the Wishlist pages?
  • How would you like to use our new sandbox?
  • What, if any, risks do you foresee in our decision to change the date of the Wishlist 2022?
  • What will help more people participate in the Wishlist 2022?
Answer on the talk page (in any language you prefer) or at our Talk to Us meetings.
SGrabarczuk (WMF) (talk) 00.24, 7 Eylül 2021 (UTC)
Call for Candidates for the Movement Charter Drafting Committee ending 14 September 2021
Movement Strategy announces the Call for Candidates for the Movement Charter Drafting Committee. The Call opens August 2, 2021 and closes September 14, 2021.
The Committee is expected to represent diversity in the Movement. Diversity includes gender, language, geography, and experience. This comprises participation in projects, affiliates, and the Wikimedia Foundation.
English fluency is not required to become a member. If needed, translation and interpretation support is provided. Members will receive an allowance to offset participation costs. It is US$100 every two months.
We are looking for people who have some of the following skills:
  • Know how to write collaboratively. (demonstrated experience is a plus)
  • Are ready to find compromises.
  • Focus on inclusion and diversity.
  • Have knowledge of community consultations.
  • Have intercultural communication experience.
  • Have governance or organization experience in non-profits or communities.
  • Have experience negotiating with different parties.
The Committee is expected to start with 15 people. If there are 20 or more candidates, a mixed election and selection process will happen. If there are 19 or fewer candidates, then the process of selection without election takes place.
Will you help move Wikimedia forward in this important role? Submit your candidacy here. Please contact strategy2030
wikimedia.org with questions.
Xeno (WMF) 17.10, 10 Eylül 2021 (UTC)
Server switch
Read this message in another languageLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
The Wikimedia Foundation tests the switch between its first and secondary data centers. This will make sure that Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to do a planned test. This test will show if they can reliably switch from one data centre to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.
They will switch all traffic back to the primary data center on Tuesday, 14 September 2021.
Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop while the switch is made. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.
You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.
  • You will not be able to edit for up to an hour on Tuesday, 14 September 2021. The test will start at 14:00 UTC (07:00 PDT, 10:00 EDT, 15:00 WEST/BST, 16:00 CEST, 19:30 IST, 23:00 JST, and in New Zealand at 02:00 NZST on Wednesday, 15 September).
  • If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.
Other effects:
  • Background jobs will be slower and some may be dropped. Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
  • We expect the code deployments to happen as any other week. However, some case-by-case code freezes could punctually happen if the operation require them afterwards.
This project may be postponed if necessary. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org​. Any changes will be announced in the schedule. There will be more notifications about this. A banner will be displayed on all wikis 30 minutes before this operation happens. Please share this information with your community.
SGrabarczuk (WMF) (Mesaj) 00.46, 11 Eylül 2021 (UTC)
Talk to the Community Tech
Read this message in another languageLütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.
Hello!
As we have recently announced, we, the team working on the Community Wishlist Survey, would like to invite you to an online meeting with us. It will take place on September 15th, 23:00 UTC on Zoom, and will last an hour. Click here to join.
Agenda
Format
The meeting will not be recorded or streamed. Notes without attribution will be taken and published on Meta-Wiki. The presentation (first three points in the agenda) will be given in English.
We can answer questions asked in English, French, Polish, and Spanish. If you would like to ask questions in advance, add them on the Community Wishlist Survey talk page or send to sgrabarczuk@wikimedia.org.
Natalia Rodriguez (the Community Tech manager) will be hosting this meeting.
Invitation link
See you! SGrabarczuk (WMF) (Mesaj) 03.04, 11 Eylül 2021 (UTC)
Let's talk about the Desktop Improvements
Hello!
Have you noticed that some wikis have a different desktop interface? Are you curious about the next steps? Maybe you have questions or ideas regarding the design or technical matters?
Join an online meeting with the team working on the Desktop Improvements! It will take place on October 12th, 16:00 UTC on Zoom. It will last an hour. Click here to join.
Agenda
  • Update on the recent developments
  • Sticky header - presentation of the demo version
  • Questions and answers, discussion
Format
The meeting will not be recorded or streamed. Notes will be taken in a Google Docs file. The presentation part (first two points in the agenda) will be given in English.
We can answer questions asked in English, French, Polish, and Spanish. If you would like to ask questions in advance, add them on the talk page or send them to sgrabarczuk@wikimedia.org.
Olga Vasileva (the team manager) will be hosting this meeting.
Invitation link
We hope to see you!
SGrabarczuk (WMF) (talk) 01.05, 5 Ekim 2021 (UTC)
Hareket Tüzüğü tasarı komitesi üyelerinin seçimi için oylamalar başladı
Dünyanın dört bir tarafından toplamda 70 Wikimedian bu seçimlerde 7 koltuk için mücadele ediyor.
Oylama 12 - 24 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır (Tüm dünyada).
Komite toplamda 15 üyeden oluşacak: Çevrimiçi topluluklar 7 üyeyi oylayacak, 6 üye Wikimedia'ya bağlı iştirakler tarafından paralel işleyişle seçilecek ve 2 üye Wikimedia Vakfı tarafından atanacak. Planlamalara göre 1 Kasım 2021'de komite oluşturulması tamamlanacak.
Oyunuzu netleştirmek üzere her aday hakkında kendi dilinizde bilgi sahibi olun: <​https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Candidates​>
Tasarı Komitesi hakkında bilgi alın: <​https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee​>
Bu seçimde oylama öneri uygulamasının denemelerini yapıyoruz. Araç üzerinde kendinize tıklayarak size en yakın adayı görüntüleyebilirsiniz! Bakınız: <​https://mcdc-election-compass.toolforge.org/​>
Detaylı duyuru için buraya bakabilirsiniz: <​https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Elections​>
SecurePoll üzerinden oy kullan: <​https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Movement_Charter/Drafting_Committee/Elections​>
En iyi dileklerimizle,
Hareket Stratejisi & Yönetimi takımı, Wikimedia Vakfı
MNadzikiewicz (WMF) (mesaj) 07.35, 13 Ekim 2021 (UTC)
Son düzenleme 13 Ekim 2021, 07.35 tarihinde yapıldı
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
 Anasayfa Rastgele Oturum aç  Ayarlar  Bağış yap  Vikisözlük hakkında  Sorumluluk Reddi
DilİzleDüzenle