tr.m.wiktionary.org
Vikisözlük:Topluluk portali
Gezinti
İçindekiler
Topluluk portali
Tartışma odaları
Köy çeşmesi
Bilgi masası
Geribildirim
Yardım
Vikisözlük
Şablon
Kategori
MADDELERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

    * Madde istekleri
* Eklenecek sözcük listeleri
* Üzerinde çalışılmakta olan maddeler
* Düzenlenecek maddeler
* Sınıflandırılmamış maddeler
* Başka maddelerden bağlantı verilen, ama henüz mevcut olmayan maddeler
* Her sözlükte bulunması gereken maddeler
KALİTE DENETİMİ
VikiSözlük'ün güvenilir ve işe yarar bir sözlük olabilmesi için maddelerin doğru bilgiler içermesi ve eksiksiz olması son derece önemlidir. Kalite denetimini sağlamak amacıyla VikiSözlük standartlarına henüz ulaşmayan maddeler, maddenin durumunu gösteren etiketlerle işaretlenir. Ancak etiketleme, daha kaliteli maddeler oluşturma yolunda atılan ilk adımdır ve daha sonraki adımları kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, eksikli maddelerin otomatik olarak ayrı listelerde gösterilmesi bu tür maddelerin kolaylıkla bulunarak düzeltilmesini sağlayacaktır.
Kalite denetimini sağlamak amacıyla VikiSözlük'te aşağıdaki etiketler kullanılmaktadır:
Üzerinde çalışılmakta olan maddeler
Genişletilmesi gereken maddeler
Düzenlenmesi gereken maddeler
Uyarlanması gereken maddeler
Şüpheli maddeler
Tartışmalı maddeler
Tanıksız maddeler
Silinmeye aday maddeler
Hemen silinmesi gereken maddeler
MÜKEMMEL MADDELER
VikiSözlük standartlarına uygun olarak mükemmellik düzeyine ulaşmış maddeler Mükemmel Madde etiketi ile işaretlenir. Mükemmel Madde seçimi için önerilerinizi ve bu maddelerle ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerinizi buraya yazabilirsiniz.
TEMEL TÜRKÇE SÖZLÜK

Temel Türkçe Sözlük çalışması bir projedir. Bütün dillerde o dilde en sık kullanılan belirli sayıdaki sözcük o dilin temel sözlüğünü oluşturur. Bu proje ile Türkçe için temel sözcükler saptanmaya ve bu sözcüklerin VikiSözlük standartlarına uygun olarak betimlenmesine çalışılacaktır.
Bakınız:
YAZARLARA DUYURULAR

Maddelerde kısaltma kullanımı: Basılı sözlüklerin aksine burada yer sorunumuz bulunmadığından sözlüğün kullanımını kolaylaştırmak amacıyla lütfen maddelerde dil adlarını ya da sözcük türlerini vb. göstermek amacıyla kısaltma kullanmayın, sözcükleri açık yazın.
Söztürü şablonunun kullanılması: Sözcüklerin dillere göre sınıflandırılmasında sorunlar yaşıyoruz. Sözcükleri dillerine göre listelemek istediğimizde karşımıza çok az sözcük çıkıyor. Bunun nedeni {{Söztürü}} şablonunun doğru kullanılmayışı! Bu şablon
{{Söztürü|(sözcük türü)|(dil adı)}}
şeklinde kullanılmalı. Genellikle görüldüğü üzere {{Söztürü|İsim}} şeklinde kullanıldığında o sözcük dillere göre sınıflandırma listesine alınmamakta, bu da listelerin eksik kalmasına yol açmaktadır. Daha fazla bilgi için Dil kodlarının kullanılması sayfasına bakınız.
Büyük harf kullanımı: Diğer vikilerin aksine VikiSözlük maddeleri büyük-küçük harf kullanımına duyarlıdır. Yani, bir kız adı olan Başak ile ekinle ilgili başak sözcüğü ayrı iki maddedir. Bu nedenle madde adlarının seçiminde ve bağlantılarda büyük ve küçük harf kullanımına dikkat edilmelidir. Dilde zaten büyük harfle başlaması gereken özel isim, kısaltma vb. sözcüklerin dışında kalan madde adlarının küçük harfle başlaması gerektiği unutulmamalıdır.
ÜYELER
YARDIM VE UYARILAR

DİLLER VE DİZİNLER

DİĞER BİLGİLER

Son düzenleme 5 Mayıs 2021, 23.07 tarihinde yapıldı
Vikisözlük
Aksi belirtilmedikçe içeriğin kullanımı CC BY-SA 3.0 lisansı kapsamında uygundur.
Gizlilik ilkesi
Kullanım Şartları
Masaüstü
 Anasayfa Rastgele Oturum aç  Ayarlar  Bağış yap  Vikisözlük hakkında  Sorumluluk Reddi
DilİzleDüzenle