— Вікіпедія
Ласкаво просимо до Вікіпедії,
вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.
Українська Вікіпедія заснована 30 січня2004 року.
субота, 19 червня 2021 року
1 097 160 статей українською
133 729 зареєстрованих дописувачів
3128 з них активні останнього місяця
Вибрана стаття
Мости системи Гау (або Гау-Журавського) — мости з дерев'яно-металевими наскрізними фермами, які застосовують для перекриття прогонів від 20 до 50 м. Мають дворозкісну схему, у якій пояси та розкоси виготовляють з дерев'яних колод або брусів, а замість стійок використовують металеві тяжі, натяг яких можна регулювати. Відзначаються простотою конструкції, жорсткістю ферм, зручністю виготовлення та збирання.
Схема ферми, запатентована американським інженером Вільямом Гау у 1840-му, швидко набула поширення у США, де за кілька десятиліть були збудовані сотні мостів, а також у Європі, Росії, Австралії. Наприкінці XIX століття дерев'яні та дерев'яно-металеві мости Гау почали витіснятися металевими мостами, зокрема, на залізницях. Проте дерев'яні мости цієї системи ще продовжували споруджувати для автомобільних доріг до 60-х років XX століття. Мости системи Гау вважають вершиною епохи дерев'яних мостів.
Читати далі
Усі вибрані статті (229)
Добра стаття
Янакі, чи Іонанніс (18 травня 1878—1954, Салоніки, Греція) та Мілтон, також Мільтіад (9 вересня 1882 — 5 березня 1964, Битола, Югославія) Манакі (нар. Авделла[en], нині Греція) — піонери фотографії та кінематографу на Балканах. Походили з арумунської родини, що мешкала на території сучасної Греції. Значну частину життя працювали в місті Битола, де мали приватні фотоательє та кінотеатр. Після 1939 року вони роз'їхалися — Мілтон лишився в Битолі, а Янакі перебрався до Салонік. Їхня фото- та кінохроніка стала першою, що висвітлила політичні події та побут народів Балкан і є важливим етнографічним матеріалом. Праці братів Манакі цінували при румунському, османському та югославському монархічних дворах. На честь братів Манакі з 1979 року в Битолі відбувається міжнародний кінофестиваль. За їх творчу спадщину та культурну приналежність сперечаються декілька балканських країн.
Читати далі
Усі добрі статті (781)
Вибране зображення
Fokker 100 «Greenland Express» у Міжнародному аеропорту «Львів», Україна.
Галерея
Вибраний список
Правління Харківської громадської бібліотеки сформували на своєму першому засіданні 7 жовтня 1885 року. Правління існувало до його розпуску 1918 року. Склад Правління обирався на чергових зборах бібліотеки. Спочатку обиралося вісім членів правління строком на один рік, додатково обирали шість кандидатів у члени правління, для заміни членів правління, що вибули. 9 грудня 1890 за пропозицією Василя Касперова, підтриманою зборами бібліотеки, кількість членів правління збільшили до дванадцяти осіб. Їх стали обирати строком до трьох років з обов'язковим щорічним переобранням третини правління. Також, до правління входили неодмінні (постійні) члени правління. Ці посади заздалегідь зарезервовані для ректора університету, директорів Ветеринарного та Технологічного інститутів, ректора Духовної семінарії, директорів класичних гімназій та реального училища. На екстрених зборах бібліотеки від 11 квітня 1899 року, серед іншого, вирішено ввести ще одного неодмінного члена правління, на цей раз від міського громадського правління. Цю посаду від 1900 року обіймав Сергій Раєвський. На зборах бібліотеки обирали голову правління, його товаришів (заступників) та секретарів. Останні займалися веденням протоколів правління і могли не бути його членами.
Усі вибрані списки (215)
Розділи
Поточні події
Вікіновини
19 червня в історії
Народилися
Померли
Архів
Цікавинки
30 травня — день Києва у 2021 році
Архів
Вікітиждень
Закінчується Тиждень екології
Календар
Вікіпедія є проєктом
Фонду Вікімедіа
— неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів
Вікімедіа Україна
є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа
Мова
Переглянути історію редагувань цієї сторінки.
Вміст доступний на умовах CC BY-SA 3.0, якщо не вказано інше.
Політика конфіденційності
Умови використання
Стаціонарний
ДомашняВипадковаПоблизуУвійтиНалаштуванняПожертвуватиПро ВікіпедіюВідмова від відповідальності