poniedziałek, 16 kwietnia 2007 r.
Inicjatywa Szkoleniowa NBP dla banków centralnych krajów przechodzących transformację gospodarczą



O współpracy technicznej na rzecz transformacji
(Technical Cooperation for Transition - TCT)

Inicjatywa TCT

Współpraca techniczna prowadzona przez Narodowy Bank Polski z innymi bankami centralnymi i instytucjami nadzorczymi państw przechodzących transformację gospodarczą rozpoczęła się w połowie lat 90-tych. Do 2002 r. współpraca ta koncentrowała się głównie na tematach nadzorczych.

Począwszy od 2003 r. coraz więcej banków centralnych z krajów przechodzących transformację gospodarczą wyrażało chęć skorzystania z doświadczeń i wiedzy NBP z różnych dziedzin bankowości centralnej. Coraz częstsze wizyty przedstawicieli tych banków w NBP potwierdzały, że korzystanie z zasobów wiedzy zgromadzonych w NBP może być pomocne w rozwiązywaniu konkretnych problemów w innych krajach.

W roku 2005 działalność ta została sformalizowana, poprzez powołanie Inicjatywy Szkoleniowej dla Banków Centralnych Krajów Przechodzących Transformację Gospodarczą (Technical Cooperation for Transition - TCT). Współpraca techniczna na rzecz transformacji stwarza możliwości wymiany doświadczeń zawodowych uczestników i doskonalenia ich umiejętności.

Misja

Inicjatywa TCT dąży do rozwoju instytucjonalnych zdolności banków centralnych krajów przechodzących transformację gospodarczą w celu zapewnienia stabilności systemów finansowych w poszczególnych krajach. Współpraca ta pośrednio przyczynia się do większej stabilności finansowej w całym regionie.

Zadaniem TCT jest rozwój współpracy oraz wspieranie roboczej wymiany doświadczeń i efektywnej komunikacji między personelem średniego szczebla i ekspertami z banków centralnych głównie z krajów Europy Środkowej i Południowej, Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Azji. W tym celu organizowane są szkolenia oraz inne formy wymiany doświadczeń na tematy odpowiadające istotnym potrzebom i zainteresowaniom banków centralnych z tych regionów.

NBP w oparciu o analizę propozycji szkoleniowych zgłaszanych przez inne banki centralne przygotowuje co roku program szkoleń, który jest adresowany do pracowników posiadających odpowiednie doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach codziennych obowiązków oraz zainteresowanych i zaangażowanych w tematykę będącą przedmiotem szkolenia. W związku z technicznym charakterem szkoleń są one przeznaczone dla ekspertów oraz kadry zarządzającej średniego szczebla z kilkuletnią praktyką zawodową.

Formy pomocy technicznej

W ramach współpracy technicznej NBP oferuje:

  • seminaria (2-3 dni) dla 20-40 ekspertów z różnych banków centralnych,
  • wizyty studyjne (2-5 dni) dla grup ekspertów z danego banku centralnego,
  • staże (1- 3 miesiące),
  • wizyty eksperckie w innych bankach centralnych.

NBP zapewnia uczestnikom zakwaterowanie w pokojach gościnnych bądź w Ośrodku Szkoleniowym NBP w Zalesiu koło Warszawy, transport lokalny, wyżywienie oraz materiały szkoleniowe. Koszty podróży do i z Warszawy pokrywane są przez uczestników. W przypadku seminariów zapewniamy symultaniczne tłumaczenie z języka angielskiego na język rosyjski.

Seminaria

Seminaria cieszą się dużym zainteresowaniem banków centralnych. Stwarzają one okazję nie tylko do zapoznania się z doświadczeniami NBP w danej dziedzinie, ale również pozwalają na wymianę wiedzy praktycznej pomiędzy uczestnikami. Dotychczas NBP zorganizowało 6 seminariów, w tym trzy we współpracy z Narodowym Bankiem Szwajcarii (SNB).

Tematyka tych seminariów obejmowała:

  • Strategia polityki pieniężnej i kursu walutowego (maj 2004)*
  • Strategia polityki pieniężnej i kursu walutowego cz. II (maj 2005)*
  • Problematykę audytu wewnętrznego w banku centralnym (październik 2005)
  • Prognozowanie inflacji (maj 2006)*
  • Stabilność finansowa (czerwiec 2006)
  • System płatniczy (październik 2006)
                                               * seminaria organizowane we współpracy z SNB

Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, NBP planuje w 2007 r. zorganizowanie trzech - czterech seminariów, w tym jedno we współpracy z Narodowym Bankiem Szwajcarii w maju w Szwajcarii.

Ponadto Narodowy Bank Serbii zwrócił się do NBP z propozycją współpracy przy organizacji seminarium dotyczącego tematyki integracji z UE. Przedsięwzięcie to planowane jest na I kwartał 2007 r.

Pozostałe dwa seminaria planowane są na wiosnę oraz na jesień. Szacunkowo weźmie w nich udział 25-30 przedstawicieli z ok. 20 banków centralnych. W chwili obecnej przeprowadzane są konsultacje z bankami odnośnie tematyki seminariów.

Wizyty studyjne

Wizyty studyjne dla grup ekspertów z danego banku centralnego. Wizyty studyjne trwają zazwyczaj od 2 do 5 dni, a ich tematyka uzgadniania jest wcześniej z uczestnikami.

W latach 2003-2005 NBP zorganizował 30 wizyt studyjnych dla małych grup pracowników innych banków centralnych. Do zagadnień najczęściej omawianych podczas wizyt należały: zarządzanie rezerwami dewizowymi, instrumenty polityki pieniężnej, polityka kursu walutowego, system płatniczy, statystyka bilansu płatniczego, działalność analityczno-badawcza w banku centralnym, współpraca międzynarodowa, działania podejmowane przez NBP w procesie integracji z UE.

W 2006 r. zorganizowanych zostało 16 wizyt studyjnych. Do tematów najczęściej poruszanych podczas wizyt należały: zarządzanie rezerwami dewizowymi, prognozowanie inflacji, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz działania podejmowane przez NBP w procesie integracji z UE.

W 2007 roku planowane jest zorganizowanie 10 - 15 wizyt studyjnych. Z uwagi na preferencje wskazywane przez potencjalnych uczestników, tematyka tych wizyt obejmie m.in.:

  • zarządzanie rezerwami dewizowymi,
  • prognozowanie inflacji,
  • organizację i działania oddziałów okręgowych,
  • procesy legislacyjno-dostosowawcze do standardów UE.

Staże

W ramach TCT istnieje możliwość organizacji przez NBP kilkutygodniowych pobytów stażowych dla pracowników wybranych banków centralnych. Pierwsze dwa staże w NBP zostały zorganizowane dla ekspertów z banków centralnych Mongolii oraz Wietnamu na temat badań makroekonomicznych oraz modelowania, instrumentów polityki pieniężnej oraz polityki kredytowej.

W 2006 r. zorganizowanych zostało 7 staży dla przedstawicieli 5 banków centralnych: Gruzji (2), Mongolii, Azerbejdżanu, Mołdawii (2) oraz Kirgizji. Ich tematyka obejmowała zagadnienia związane ze stabilnością systemu bankowego, zasadami bezpieczeństwa w banku, operacjami krajowymi oraz badaniami makroekonomicznymi.

W 2007 r. przewiduje się zorganizowanie 5 staży. Pierwszy z nich jest zaplanowany na kwiecień dla przedstawiciela Państwowego Banku Wietnamu i będzie dotyczyć audytu wewnętrznego w banku centralnym.

Wyjazdy ekspertów NBP

W ramach TCT możliwe jest zaproszenie specjalistów NBP przez banki centralne na kilkudniowy pobyt w celu przedstawienia wybranych zagadnień większej grupie zainteresowanych osób.

W 2006 r. zorganizowanych zostało 8 wizyt eksperckich do ośmiu banków centralnych Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Albanii (2), Armenii, Wietnamu i Azerbejdżanu.

W 2007 r. planowane jest zorganizowanie siedmiu kilkudniowych pobytów dla ekspertów NBP, w tym dwóch we współpracy z amerykańską organizacją pozarządową Financial Sector Volunteer Corps w zakresie audytu wewnętrznego.

Kontakt

Anna Berkowska
Telefon: (022) 653 1572
Email: anna.berkowska@mail.nbp.pl

Maria Sułek
Telefon: (022) 653 2867
Email: maria.sulek@mail.nbp.pl




[ Powrót ] [ Do druku ]



Powrót na stronę główną

Aktualności

Ogłoszenia

Kursy średnie NBP
1 EUR = 3,8248
1 USD = 2,8217
1 CHF = 2,3263
1 GBP = 5,6189
100 JPY = 2,3611
2007-04-16

Portal edukacji ekonomicznej

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II

Władysław Grabski

WYŁ.CZNIE dla posiadaczy KWALIFIKOWANEGO PODPISU ELEKTRONICZNEGO!













Copyright © 1998-2007 Narodowy Bank Polski. All rights reserved.